Discutii libere/forum

NE FURA DEALERII LA TAXE????

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

NE FURA DEALERII LA TAXE????

Mesajde ionutvasilescu » 01 Aug 2006, 22:38

Salut! Am o puternica senzatie ca lipsa de transparenta care domneste peste intreg mecanismul de achizitie al unei masini ii ajnuta pe dealeri sa mai ciupeasca destui bani pe la diverse taxe. Ce vreau sa zic: maine trebuie sa mi se livreze Fordul Mondeo de la Romcar Motors (dupa amanari si explicatii de nepatruns despre hartii care au fost plimbate de colo-colo). Masina este luata in leasing. Cand am achitat avansul, am platit o taxa (conform facturii) pentru "servicii de INMATRICULARE" in valoare de 250 E fara TVA. Acum am fost anuntat ca va trebui sa mai platesc, cand ridic masina, o taxa de 950.000 lei (95 RON) pentru numerele PROVIZORII !!!!. Numerele provizorii costa la politie 320.000. Stie cineva ce e cu taxa asta? Mie cei de la Romcar nu au stiut sa-mi zica exact (sau s-au prefacut ca nu stiu). Nu au stiut sa-mi zica exact nici ce e cu taxa de 250 E (omologare RAR, inamatriculare, etc.).
Pai daca aia era taxa de INMATRICULARE, de ce sa mai dau 1 milion pe numere provizorii????? Sa inteleg ca peste cei 320.000 cat costa numerele de fapt, isi pune dealerul un adaos nesimtit de 300% ???
Nu gasesc nicaieri afisat (la asta ma refeream cu lipsa de transparenta, de ex.) care este valoarea taxei de omologare RAR sau ce anume contine taxa de 250 E pe care am platit-o si care este invaluita intr-un oarecare nor de "mister". Am mai intrebat pe alte persoane care si-au mai cumparat masini in leasing...dar nimeni nu si-a pus atent problema, la momentul respectiv, ce este exact, cu aceste taxe. Nu mi se pare normal, desi imi dau seama ca, deocamdata, clientul roman nu este destul de pretentios si nu isi cunoaste prea bine drepturile (indiferent de produsul pe care-l cumpara, nu doar automobil).
Eu as vrea sa stiu exact pe ce dau banii....Mi se zice mai intai ca trebuie platita o taxa de 250 E care contine servicii de inmatriculare, si apoi trebuie sa mai platesc alte servicii de inmatriculare. NU E NORMAL...
Poate cineva sa-mi dea vreun sfat, sa-mi explice, sau sa ma indrume catre un site pe care as putea gasi aceste taxe detaliate??
Ionut Vasilescu
Ford Mondeo TDCI 115 HP 2006
ionutvasilescu
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2006, 21:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 2000 CC, TDCI, 115 CP

Mesajde mihai2k1 » 02 Aug 2006, 02:30

Suna la OPC... eu asa as face. Daca ei te pun sa platesti taxe si cand ii intrebi despre ele, ridica din umeri... e ceva ciudat... Poate oi fi naiv sa cred ca OPC rezolva, insa macar ii mai scutura un pic... zic si eu...
ex-Ford Fiesta 1.4 2003
Ford Mondeo break 2.0 TDCI 2003
Hyundai i20 Active 2016
Just me.
mihai2k1
Gold Member
 
Mesaje: 791
Membru din: 04 Iun 2006, 12:32
Localitate: Otopeni

Mesajde ionutvasilescu » 02 Aug 2006, 08:38

Nu prea merge OPC-ul. OPC protejeaza doar persoanale fizice. Eu (ca firma) degeaba sun la OPC. Ar trebui sa existe o alta autoritate care sa supravegheze si sa controleze astfel de lucruri, si care saprotejeze sipersoanele juridice. Sau macar care sa te informeze cum e legal...
Ionut Vasilescu
Ford Mondeo TDCI 115 HP 2006
ionutvasilescu
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2006, 21:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 2000 CC, TDCI, 115 CP

Mesajde Mihai L » 02 Aug 2006, 10:01

Nu cred ca OPC protejeaza doar persoanele fizice... Asta ar insemna ca pentru orice produs prost (o cafetiera, de ex) sa-i dea firma in judecata?? :icon_eek:
Consumatorul in opinia mea este orice client care plateste un produs/serviciu. Nu poti defini separat calitatea proasta pentru firma si pentru persoana fizica.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde lucicop » 02 Aug 2006, 11:36

Din cate stiu eu, taxa de inmatriculare este pentru obtinerea numerelor de leasing de catre firma de leasing. Numerele provizorii sunt cele date de dealer si cu care poti circula timp de o luna, pana se ocupa firma de leasing de obtinerea numerelor de leasing. Deci sunt alta mancare de peste... Totusi suma pare cam mare la dealer daca tu zici ca de fapt costa 300k.
Ford New Focus Ghia, 1.6 Ti-VCT 16V, 115 CP
lucicop
Ford Freak
 
Mesaje: 200
Membru din: 06 Iul 2006, 15:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2006, 1.6 Ti-VCT 115CP

Mesajde GeorgeFord » 02 Aug 2006, 15:20

Salut,
Eu am luat Fordul Fiesta vinerea trecuta de la Romcar Motors, cu plata integrala.Si mie mi s-au cerut 95 ron pentru nr. provizorii. Stiu ca de la politie nu ti se returneaza pe ele decat cca.30 ron. De ce este o diferenta? Se considera oare ca folosindu-le maxim 30 de zile se uzeaza de restul banilor pana la 95 ron? Nu stiu. Am intrebat la RMotors si mi s-a raspuns ca asa se procedeaza. Pe la alti dealeri pe unde am mai fost (Avia motors, de exemplu) mi s-a spus o alta suma ce trebuie platita parca pentru " pregatirea de vanzare", ca si cum imi fac o favoare ca mi-o vand. Eu am luat taxa respectiva ca una fireasca, am platit-o si am incercat sa nu ma mai gandesc la ea.
Contractul l-am facut la showroomul din Titulescu, pot spune ca cel care s-a ocupat de mine m-a impresionat placut, este vorba de Bogdan Tanasescu.Adevarul este ca e prima masina pe care o cumpar dupa 1990, de atunci s-au schimbat multe, probabil ca o atitudine pe care o au angajatii dealerului in mod obisnuit, eu am tratat-o ca una speciala. Masina arata impecabil, fara urma de praf pe ea, desi era sub cerul liber. MI s-au dat raspunsuri la toate intrebarile mele, mi s-a prezentat masina, fara graba.Mi-s-a dat senzatia ca pot pune intrebari pana se intuneca, nimeni nu m-a grabit, am plecat cand am vrut eu.
RM da gratuit o gentuta in care se gaseste cutia cu triunghiul reflectorizant, trusa sanitara si un stingator. Ca accesorii se mai dau:cric, cheie (suruburi prindere roata/ cric), inel de remorcare.Toate se afla langa roata de rezerva, in portbagaj(in cazul Fiesta)
Iti urez sa ai o masina reusita, sa nu ai evenimente neplacute in trafic.
Sa auzim de bine,
George
Avatar utilizator
GeorgeFord
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 18 Iul 2006, 14:59
Localitate: Bucuresti,Dr.Taberei
Maşina: Fiesta 2006, 1.25 l, 16v Duratec, 75CP, tonic blue, Comfort

Mesajde GeorgeFord » 03 Aug 2006, 08:02

Am mai gasit ceva interesant, citez din Cornel001:
"In pretul ala pt numere provizorii, sau in al masinii, oricum nu te taxeaza suplimentar pt asta, intra si banii pt autentificare declaratie vamala de import, si RAR. Ar trebui sa primesti cartea de id. autentificata RAR cu tot cu folie. Astea ultimele doua nu neaparat ce ai ridicat masina si autorizatia proviz., ci in fro 1-2 sapt."
Avatar utilizator
GeorgeFord
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 18 Iul 2006, 14:59
Localitate: Bucuresti,Dr.Taberei
Maşina: Fiesta 2006, 1.25 l, 16v Duratec, 75CP, tonic blue, Comfort

off-topic

Mesajde Mihai L » 03 Aug 2006, 09:01

Mi-am adus aminte citind raspunsul lui GeorgeFord...
Confirm parerea buna despre Bogdan Tanasescu. La sugestia lui am luat in calcul si varianta de leasing, care by the way, a fost castigatoare.
Insa doar BDT a avut pe stoc masina, astfel ca nu am putut continua cu Romcar.
Poate ar fi util si un topic legat de comportarea vanzatorilor...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login