Discutii libere/forum

Simte cineva criza?

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Simte cineva criza?

Mesajde bezart » 07 Feb 2013, 11:18

Am mai studiat blog-ul lui nenea Giurgea...ma rog am gasit niste articole care iti faceau parul maciuca...nerealiste dupa mine...

Oricum se pare ca modelul chinezesc nu are cum sa se impuna deoarece si acolo angajatii isi vor cere drepturile...iar competitivitatea lor se va reduce...deja a inceput...nu se poate reinstaura feudalismul...e absurd in secolul 21...

Se pare ca un capitalism 'imblanzit' ar fi solutia realista...cu un control la sange al ajutoarelor sociale...

Dupa mine criza a cam trecut...imi dau seama dupa numarul de angajati care fac calatorii in interes de servici...ma refer la Germania...mult..mult..mai multi decat in 2010..cand avioanele si hotelurile erau goale...iar acum sunt full...
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Simte cineva criza?

Mesajde toxicristi » 11 Feb 2013, 11:10

Iar intre timp s-a anuntat prima micsorare a bugetului din cei 57 de istorie a UE.

Pentru unele firme, criza nici nu a existat. Altele, in schimb, au dat faliment.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Simte cineva criza?

Mesajde bezart » 11 Feb 2013, 11:47

ok...dar si cat e reducerea procentuala ? Eu zic ca e nimic 30 de miliarde la peste 900.. :D
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Simte cineva criza?

Mesajde andrei0241 » 11 Feb 2013, 14:31

Ia intreaba'l pe un salariat cu 930 ron daca ar resimti reducerea la 900 ron. Da, poate parea mica procentual, insa ideea e ca s'a redus acum, ceea ce nu s'a intamplat pana acum, desi criza a debutat acum 3-4 ani
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Simte cineva criza?

Mesajde tobosarul » 12 Feb 2013, 10:37

daca s-a redus bugetul , inseamna ca sau redus contributiile la buget. interesant ar fi sa vedem cine contribuie mai putin ... nu cumva tarile mai bogate s-au saturat sa dea bani pt tarile cu probleme?
Avatar utilizator
tobosarul
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 01 Apr 2009, 10:27
VIN: spritudevaraiarna

Re: Simte cineva criza?

Mesajde toxicristi » 14 Feb 2013, 10:45

"Capsunarii" au devenit principalii investitori in Romania:
businessday.ro : Romanii care lucreaza in alte tari au fost si in 2012 cei mai mari investitori straini in Romania scrie:Datele publicate de BNR in aceasta saptamana arata ca, si anul trecut, sumele trimise in tara de romanii care lucreaza in alte tari au fost mai mari decat investitiile straine directe nete, transferurile majorandu-se in 2012 cu 3% fata de 2011, iar investitiile reducandu-se cu 11%, detalii in graficul alaturat, click pe imagine pentru marire.

Imagine
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 14 Feb 2013, 19:48

Vestile bune vin in ultima vreme dinspre SUA. Economia da semne certe de redresare, somajul scade.
Exploatarea hidrocarburilor de sist a redus mult importurile, ceea ce poate deveni interesant pentru europeni. Fara cererea de consum din partea americanilor, pretul barilului de petrol se poate stabiliza la un nivel decent (asta in conditiile in care nu creste influenta altor ”infometati” pe piata, de exemplu China).

Cred ca 2013 va fi un an bun pentru americani. Si probabil si pentru marile puteri din Europa, care cu siguranta vor ”fura startul” redresarii.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde tobosarul » 15 Feb 2013, 17:40

vesti bune pt cine? ca noi cu redresarea.... o sa fim ultimi redresati ti-o garantez, si la muuult timp dupa toti ceilalti!
Avatar utilizator
tobosarul
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 01 Apr 2009, 10:27
VIN: spritudevaraiarna

Re: Simte cineva criza?

Mesajde toxicristi » 19 Feb 2013, 17:00

O posibila metoda de a atrage investitori si de a iesi din criza : sa atragi corporatii, taxand doar un profit considerat "normal" pentru activitatile din tara ta. Ce trece de acest prag, practic nu te mai intereseaza, ca ti-ai incasat partea. Iar filialele din tarile vecine raporteaza profituri 0, aducand toata "spuma" in tara ta.

http://www.reuters.com/article/2013/02/ ... 7B20130218
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 19 Feb 2013, 19:23

Adica ceva comparabil cu normele de venit la PFA-uri (la alta scara, evident). Nu suna rau ideea, dar... Cristi, in urma cu 2 ani - cand s-au scos serviciile informatice de la norma pe venit - am fost in audienta la conducerea Directiei Fiscale Brasov. Te doare mintea ce tampenii au cei din varful sistemului in bibilica! Traiesc in alt univers, unul paralel cu tot ce presupune economia de piata.


Sunt curios sa vad ce se intampla cu forfetarul in turism - in teorie, o idee excelenta. Dar pe noi practica ne omoara...
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde toxicristi » 20 Feb 2013, 12:04

E buna pentru cei care nu declara profit, dar proasta pentru cei care nu reusesc sa faca, la un moment dat, profit.

Mai nasol mi se pare ca au obligat toate srl-urile ce au CA sub 65.000 euro sa plateasca impozit pe venit de 3%. Astfel, toti cei care au marja de profit mai mica de 19% platesc impozit mai mare fata de metoda anterioara. Eu am optat pentru acest sistem, dar doar ptr ca am cheltuieli foarte mici.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 20 Feb 2013, 15:57

Cei care au marja de profit < 19% si C.A. < 65.000 EUR trebuie sa simta presiunea fiscala. Mie asa mi se pare corect.
Daca ai un business mic, trebuie automat sa aduci ceva nou pe piata, o plusvaloare adaugata produselor sau serviciilor.
Sa iei chipsuri de la Metro si sa le vinzi la chioscul din fata blocului - un model de afacere ce trebuie descurajat. Sau practicat ca PFA.

Partea buna este ca sunt incurajate SRL-uri ca al tau de exemplu Cristi, cu o rata a profitului brut de peste 30%. Nu mai trebuie sa inventezi cheltuieli deductibile, nici sa te targuiesti cu inspectorul fiscal la un eventual control. Asta e cifra de afaceri, asta e suma datorata statului, la revedere.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde toxicristi » 20 Feb 2013, 20:55

Este inca o piedica idioata pusa de statul roman mediului economic, mai ales ca aceste masuri sunt anuntate cu 5 zile inainte sa intre in vigoare. Orice intreprindere privata a cetateanului trebuie sustinuta si ajutata. Nu este in puterea statului sa decida ce marja de profit minima trebuie sa aibe o firma sau ce tip de activitate sa desfasoare - cei care presteaza servicii, ca mine, nu sunt cu nimic mai presus decat cei ce fac comert, ca chioscul din fata blocului. Daca statul este incapabil sa colecteze taxele corect si sa detecteze smecheriile, atunci sa se lase cu totul de aceste activitati.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 21 Feb 2013, 00:04

Cristi, politicile fiscale intr-o economie de piata trebuie sa aiba si o latura coercitiva. Nu orice intreprindere trebuie ajutata, ci doar acelea care se dovedesc a fi rentabile. In SUA, peste 50% din intreprinderile mici dau faliment in primul an de existenta si 95% in primi 5 ani. Selectia naturala, mon cher!

Chioscul din fata blocului poate fi PFA sau II, nu trebuie neaparat sa fie SRL.

Cat despre anuntarea masurilor cu ”5 zile inainte de aplicare”, sunt intru totul de acord cu tine. E o tampenie, vorba lui Patriciu (nu e un idol pentru mine, dar aici a nimerit-o): ”fiscalitatea romaneasca e ca un arbitru care in timpul unui joc sportiv schimba regulile de la un minut la altul”.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde tobosarul » 21 Feb 2013, 16:54

asa .... sa luam un srl cu 15 muncitori (in prestari servicii sau comert) fara profit (sau unul infim) gandeste-te ca srl -ul asigura salarii la 15 lucratori, plateste cas + tva + etc.... adica aduce un venit statului fara ca sa faca neaparat profit. daca da faliment ce vor face cei 15 angajati? vor ajunge asistati si vor cheltui bani de la buget.... asta da rentabilitate
Avatar utilizator
tobosarul
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 01 Apr 2009, 10:27
VIN: spritudevaraiarna

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 21 Feb 2013, 17:38

Nu inteleg ce treaba are TVA-ul in propozitie (nu il plateste firma), dar trecem peste. In exemplu tau, sa inteleg ca SRL-ul tau gafaie pe vremea impozitului pe profit, iar acum la impozit pe venit isi da obstescul sfarsit?

Inseamna, exact cum spunea si Cristi, ca produsele sau serviciile prestate nu inglobeaza mai mult de 19% adaos comercial. Imi este greu sa-mi imaginez o firma cu 15 angajati, cifra de afaceri sub 65.ooo EUR si marja de profit <20%. Adica CA = 4.300 EUR /an / angajat?

Profitul mediu ar fi, per angajat (in conditiile adaosului comercial de 19%) undeva pe la 691 EUR. Presupunand ca se duce tot pe salarii, fara alte cheltuieli (adica nu au masini, spatii inchiriate, facturi utilitati, etc) ar reiesi un salariu anual net de aproximativ 415 EUR. Adica sub 35 EUR pe luna... pe bune, exemplul tau e mult prea fantezist.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde tobosarul » 21 Feb 2013, 18:58

stai usor ca nu inteleg... profitul firmei nu este ce ramane dupa ce scazi cheltuielile, inclusiv cele cu salariile angajatilor?
Avatar utilizator
tobosarul
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 01 Apr 2009, 10:27
VIN: spritudevaraiarna

Re: Simte cineva criza?

Mesajde tobosarul » 21 Feb 2013, 19:26

tva - daca firma presteaza un serviciu pt care incaseaza un ban si emite o factura cu tva , nu plateste tva?cine il plateste daca nu firma respectiva?
ideea era ca o firma poate sa aduca beneficii statului chiar daca nu face profit impozabil, platind alte dari si oferind locuri de munca ...etc
Avatar utilizator
tobosarul
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 01 Apr 2009, 10:27
VIN: spritudevaraiarna

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 21 Feb 2013, 22:05

TVA-ul este platit de consumator, de utilizatorul final. Cel care factureaza - firma vanzatorului - doar colecteaza TVA-ul de la consumatori si il vireaza la stat.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde verga_Cip » 21 Feb 2013, 22:20

Nic_Bv scrie:Cristi, politicile fiscale intr-o economie de piata trebuie sa aiba si o latura coercitiva.


te rog eu nu mai folosi alaturarea asta .. nefericita si plina de non-sens!

COERCITÍV, -Ă, coercitivi, -e, adj. (Livr.) Care are puterea, dreptul de a constrânge.

Legea este coercitiva! Politicile fiscale NU!

PS: si nu, intr-o economie de piata politicile fiscale sunt oglida guvernarii! Intr-o economie de piata firmele nu trebuie ajutate. NICIODATA!! In statul comunist firmele erau ajutate! Faci o confuzie mare! Oi vrea tu sa spui ceva dar o faci folosind expresii aiurea!!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Simte cineva criza?

Mesajde valentins » 21 Feb 2013, 23:11

Faptul ca in guvernarea lui Muc Cel mic,odata cu acel impozit forfetar,au disparut mii de firme(mici si mijlocii) cred ca a fost oglinda unei politici economice,care acum trebuia judecata/condamnata de urgenta.
Este super fain sa-ti asumi raspunderea,cu vorba bineinteles....ca mai apoi sa te faci ca ploua.
Nu am vazut(in ani de zile) vre-o masura punitiva,de nici-un fel,asupra celor care si-au angajat raspunderea,uneori chiar zilnic,in diverse Oug-uri,la care exista si azi repercusiuni.(si or sa mai existe...)
In China comunista,Muc cel mic,ar fi fost impuscat in ceafa in piata mare....iar familia era obligata sa achite contravaloarea glontului+div cheltuieli...(averea confiscata,etc)

Daca lasau firmele asa cum erau ele,bune-proaste,active-inactive...etc. si umblau la tva( vezi Bulgaria...bravo lor) acum altfel statea situatia,per ansamblu.

Dar,faptul e consumat...
Interesante,ar fi discutiile pe tema,ce (mai) se poate face...

Daca maine guvernul actual,incepe sa promita ca face si drege la cei care vor sa deschida o firma(indiferent de profil)....cati din cei care si-au lichidat firma(in urma impozitului forfetar) or sa mai aiba curajul sa faca ceva??
Procentual,eu zic nici 10%.
Trist.
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 22 Feb 2013, 09:19

@verga_Cip: cine a spus ca politicile sunt coercitive? Vorbeam de o latura a lor, nu de ele in sine. Exprimarea mea a fost cat se poate de corecta.
Daca e sa fiu carcotas, as spune ca definitia ta e nefericita. Nu legea este coercitiva, ci masurile luate in conformitate cu prevederile ei. ;)

Intr-o economie de piata firmele nu trebuie ajutate. NICIODATA!!

Si mai ziceai ca eu folosesc alaturari nefericite... =))

Ia studiaza matale impactul ajutoarelor guvernamentale acordate firmelor in SUA, in ultimii 5 ani. Si vezi daca iti mai mentii afirmatia cu caps lock.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde verga_Cip » 22 Feb 2013, 09:46

Nic .. in ultimele 10 posturi debitezi prostii. Lasa-ma cu agaricii aia de americani. Nu-mi da exemplu de economia americana ca mor. Aia e un monument de tampenii ce fac aia acolo si mai vorbesc de economie de piata!

Pune mana pe manuale. Citeste definitia economiei de piata si revino-ti!!! Intr-o economie de piata nu exista ajutor de stat pentru o ANUMITA firma!! Asta facem noi ca sunt interese!

Da-mi exemple state cu economie de piata: UK, Germania, etc! NU veni cu americanisme .. niste dobitoci care se dau mari in economie de piata, vin in europa si strica economii ale tarilor in curs de dezvoltare, dau bani pentru interesele lor si apoi se scuza ca niste dobitoci!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 22 Feb 2013, 11:16

Ma bucur ca citesti cu atata interes postarile mele, incat ai si un bookmark de unde am inceput ”sa debitez prostii”. Sa pun mana pe manuale? Esti simpatic.
In ce calitate faci trimiterea asta, ce pregatire teoretica ai? Tehnica sau economica? Dar experienta practica? Sper ca nu te bazezi doar pe invataturile mentorului vostru local, defunctul Sechelariu...

Da-mi exemple state cu economie de piata: UK...

Asta nu se pune, ca are economie cu volan pe partea dreapta! :))
Radem, glumim, dar ne conformam. In 2008, guvernul britanic nu numai ca a ajutat firme private (vezi cazurile RBS, Lloyds), dar acel model de interventie in mediul privat a devenit rapid un model pentru alte tari din Europa de Vest.

Referitor la asta un mic citat (articolul complet il gasesti aici):
"Luckily for the world economy, however, Gordon Brown and his officials are making sense."

Aaaahhh... dar scuza-ma, e un articol din NY Times, adica de la "niste dobitoci care se dau mari in economie de piata". Si e semnat de un amarat de laureat al premiului Nobel pentru economie.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde verga_Cip » 22 Feb 2013, 13:17

ai urmarit un pic ziarele cu privire la ce exista efectiv, nu ce vor unii sa scrie? stii ca preturile in USA sunt fixe? in care economie de piata statul controleaza preturile si le mentine la nivele fixe? in care economie de piata statul se imprumuta de la rezerva federala, care rezerva federala este a unei multimi formata din cativa oameni, PRIVATI. Adica...rezerva federala imprumuta USA, are o dobanda (care apropos, si asta e controlata, nu e ca-ntr-o economie de piata) si are interes DIRECT sa faca bani. Care este deficitul USA si cum este el alimentat/finantat? Care alt stat mai finanteaza deficite cu ajutorul razboaielor? Care este originea crizei actuale si care sunt efectele imprumuturilor pe baza de ipoteci, stiindu-se demult ca aceste supraevaluari si finanatari succesive fara acoperire vor duce aici? Care este nivelul de masa monetara in circulatie in economia USA? Care stat cu economie de piata (reala) a mai pus oprelisti la importurile din afara granitelor pentru a tine sub control preturile? (si nu numai)

economia de piata reala are un principiu simplu: cererea si oferta libere. ele formeaza preturi, ele formeaza echilibre sau dezechilibre cu repercursioni majore in alti indicatori. orice interventie asupra uneia din cele 2 reprezinta o incalcare grava a principiilor! atat timp cat 1 parametru este controlat nu mai putem vorbi de o economie libera.

interventiile statului trebuie sa se rezume doar la favorizarea sau defavorizarea unui sector de activitate sau a unei zone/areal geografic. astfel, daca vrei sa incurajezi turismul, pui 5 % TVA la serviciile de turism (spre exemplu, mai pot fi si altele). atunci TOATE firmele din turism vor avea aceasta facilitate. Nu dai ajutor de stat catre 1 firma condusa de .. ca ajutor. Ala e ajutor social, sunt bani dati din banii nostri si finanteaza gauri, asa cum se petrece de 22 de ani in Romania!

SUA are interes major sa tina sub control somajul care oricum e la cote mari. Or pe astea se bazeaza ajutoarele de stat. GMC a primit nu stiu cate miliarde de dolari sa iasa din impas. Cine a bagat in impas GMC? statul? nu ... economia, concurenta (masini importate, etc), consumatorii finali. Cand au vazut cum merge treaba, hai sa finantam noi GMC, sa mai interzicem nu stiu ce importuri ca sa ne mentinem noi pe piata, da-i in suflet de chinezi/japonezi/etc!

Este ca si cum statul roman ar acorda acum reducerea TVA la toate fordurile vandute! Ce crezi ca va spune Dacia? Hai, ghicim?? :))

Romania are o economie de piata inca gaunoasa, dar are indicatori care, cel putin la nivel de moral, ne duc cu gandul la lucruri bune: balanta de plati externa, curs de schimb, nivelul preturilor generale la produse/servicii strategice (gaz, energie, etc) si astea inca nu sunt controlabile LIBER. Tine minte privatizarea telecomunicatiilor si cum se batea Romtelecom cu pumnii in piept, ca erau singurii. Si acum te roaga sa iei servicii de la ei, iar tu alegi sa te duci unde vrei! Ce spui daca statul roman spunea ca nu, ia sa mai dam niste bani la Romtelecom si fraierii de romani sa plateasca in continuare abonamentele alea imense?

SUA este din punctul meu de vedere un monument de prostie in ceea ce priveste economia. Atunci cand mana de lucru este prea mare iar cererea prea mica, umbla la legislatia privind azilul sau cetatenia si dreptul de munca. Si nu oricum, cu DIRECTIE!! Intr-o economie unde numarul de locuri de munca stagneaza sau este in scadere este clar ca nu trebuie sa umbli la forta de munca de pe piata, ci sa creezi premisele crearii locurilor de munca. Nu, la ei se acorda ajutoare si nu mai stiu care sef de consiliu de administratie isi da prima de milioane din ajutor de stat ... asta e pentru tine un MODEL? ti-ai ales modelul gresit, parerea mea...
evident exemplele despre economia SUA pot continua muuuulllt....si bine!


PS: de cand studiile sunt criteriu de a emite o opinie?

PS1: nu-mi spune ca esti si fan FMI!!!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Nic_Bv » 22 Feb 2013, 17:12

Studiile nu sunt un criteriu pentru a emite o opinie. Dar pentru a judeca opiniile celorlalti, cam da...
Nu sunt fan FMI. In ceea ce priveste SUA, nu divinizez economia lor de piata pentru ca e mult prea diferita de a noastra. Insa o respect pentru ca functioneaza bine, si nu de ieri de azi.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Simte cineva criza?

Mesajde verga_Cip » 23 Feb 2013, 19:12

Nic_Bv scrie: Insa o respect pentru ca functioneaza bine, si nu de ieri de azi.


Da jos bugetul de razboi, FBI, CIA, NSA si NASA si calculeaza DUPA cat de bine merge!! Urmareste rapoartele financiare ale granzilor: ford, gmc, chrysler ... asta numai din industria auto, si ai sa vezi ce probleme mari au.

PS: si Grecia mergea brici pana acum 3-4 ani :)) pentru ca EI TI-AU DAT SA VEZI TU ceea ce ei VROIAU!!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Simte cineva criza?

Mesajde Chipu » 30 Ian 2014, 22:41

Gata, am terminat cu criza?
...standing by
Avatar utilizator
Chipu
Gold Member
 
Mesaje: 770
Membru din: 25 Feb 2008, 10:53
Localitate: Bucharest
Maşina: DSN si Mondeo Mk3 Duratec

Re: Simte cineva criza?

Mesajde iordan george » 31 Ian 2014, 01:20

Este un topic bun , nu merita inchis .
=D>
⭐ Ford Focus 1.6i Sedan 2005 ⭐
Avatar utilizator
iordan george
 
Mesaje: 863
Membru din: 29 Dec 2009, 22:12
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Kuga Business 2019 1.5 150hp Ecoboost
VIN: WF0AXXWPMAKJ51341

Re: Simte cineva criza?

Mesajde valentins » 08 Feb 2014, 09:23

Da,este un topic bun si de actualitate.Dar ce se mai poate spune/adauga la mizeria cotidiana,care creste pe zi ce trece?...
O reducere a CAS cu 5 puncte procentual(promise de Ponta din iulie 2014) sau o scutire de taxe pentru un numar X de noi angajati ,nu pot sa stearga tampeniile facute cu ani in urma.Care angajator privat,se mai risca sa angajeze personal?
Sunt deja enorm de multe firme care au declarat insolventa dar si mai multe care intra direct la procedura de lichidare.

Personal,anul 2014 al prevad mai dificil(economic) decat 2013.
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login