Discutii libere/forum

Cafeneaua suparatilor

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 12:31

Nic_Bv scrie:În ceea ce privește lenea userilor de a căuta un topic deschis, ai perfectă dreptate. Acum înțelegi probabil de ce și pe alții îi deranjează lenea de a căuta un loc de parcare, urmată de justificări de genul ”am fost forțat să parchez neregulamentar”, ”sistemul e de vină”, etc ... ;)


Nic ... hai ca nu ne cunoastem de ieri, sti ca tin foarte mult la masina mea si aplic vorba "ce tie nu iti place, altuia nu-i face".
Hai sa ma apuc sa iti zic cateva cazuri unde am fost fortat sa parche neregulamentar:
- Am mers sa faca o reparatie pe garantie la alarma masinii, am ajuns acolo si m-am trezit cu 15 locuri de parcate blocate, dar fara nici o masina. M-am plimbat 10 minute sa gasesc un loc de parcare si nu am gasit, am blocat 2-3 locuri libere si am lasat numarul de telefon. Am stat maxim 5 minute si am revenit, bagat masina in atelier si in 15 minute eram deja dus.
- Daca merg la CEC (Toamnei cu Harmanului), stiu deja spatele blocurilor acelora ca pe buzunarul de la panataloni. (Timp de cautare mediu cand merg ... 10-15 minute) si acolo ... locuri de parcare blocate, fara masini.
Etc.

Pe scurt o spun si imi sustin parerea, rezervarea locului de parcare sa se faca pe interval orar, altfel ocupi defapt 2 locuri de parcare cand esti plecat de acasa pentru o singura masina.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Nic_Bv » 19 Mar 2014, 13:14

Tot forumul știe cât de mult ții la mașina ta, ai intrat în istoria ClubFord cu titlul subiectului unde ai jurnalul de bord ... dar asta n-are nicio legătură cu locul de parcare.

Crede-mă, parchez mașini în Brașov de pe vremea când tu n-aveai voie să mergi singur cu RATB-ul, știu foarte bine ce vorbesc. În zona CEC-ului de la Hărman, ai multe posibilități de parcare, pe o distanță de 200 de metri. Ia aruncă o privire în Google Maps să te convingi. Ai inclusiv parcare cu plată peste drum, la Raiffeisen.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Mihai L » 19 Mar 2014, 13:17

Top Cat1 scrie:...
Pe scurt o spun si imi sustin parerea, rezervarea locului de parcare sa se faca pe interval orar, altfel ocupi defapt 2 locuri de parcare cand esti plecat de acasa pentru o singura masina.

Este discutabila propunerea ta...

Contraexemple:
- te duci la CEC si constati ca TOATE cele 15 locuri de parcare sunt ocupate. Ce faci? Pai... ca mai sus: blochezi cateva masini. =))
- ai loc de parcare, rezervat intre orele 18-8 (sa zicem). Vii de la munca la 12, pleci in strainatate si revii peste o saptamana. Din pacate, cineva ocupa locul tau de parcare si va trebui sa te duci la 1 km sa poti lasa masina fara sa ai alte probleme...
- lucrezi de noapte. Aici e clara problema... :D
- nu lucrezi de la 9-18, esti liber profesionist sau stai acasa si faci drumuri scurte. De fiecare data va trebui sa cobori la orele 18 sa muti masina pe locul tau, daca ai ghinion sa fie ocupat...

Depinde aici foarte mult de municipalitate, sunt reguli locale.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 19 Mar 2014, 14:51

andrei0241 scrie:
TOTALSENDER scrie:
andrei0241 scrie:
@Totalsender ... eu am impresia ca problema ta e impozitul in sine ptr cei 3000cc si ti'e cumva ciuda ca si ptr Scorpio (cazan sau nu), dar si ptr un Seria 7 de 120k euro e aceeasi taxa.


De ce sa ma mire ca ai inteles asa ceva? Un alt coleg de pe forum a inteles ca cer interzicerea detinerii a mai mult de doua masini. :D


Pai tu tot insisti ca, desi Scorpio ar fi un cazan, trebuie sa platesti impozit la fel ca si unul cu masina de generatie noua, dar cu aceeasi cilindree.
Ca tot se vb de tarile vestice, daca retin bine, acolo, cu cat masina e mai veche, ajungi sa platesti mai mult ca impozit, de aceea de la o anumita vechime, e mai rentabil sa o schimbi ...


Mai, nu am spus nicaieri treaba asta, nu stiu de ce se tot interpreteaza in fel si chip. Si uite, inca o data ideile - plecand de la discutiile cu locul de parcare:
- teoretic, banii din impozit se folosdesc si pentru infrastructura (parcari, drumuri etc.);
- un Scorpio vechi sau un Seria7 vechi sau nou nout cu motor sa zicem de 3000 ocupa tot un loc de parcare ca si un Tico (sa zicem) cu motor de 900;
- cat platesti impozit in primul caz? Cat platesti in al doilea?

Eu am spus ca as descuraja, eventual, detinerea a mai mult de doua masini, nicidecum ceea ce ai spus tu.

Poate s-a creeat o confuzie in momentul in care am spus ca, oficial din cate stiu eu, cilindreea mare plateste mai mult considerandu-se taxa pe lux - ceea ce mi se pare cam aiurea, si aici DA, nu poti compara un cazan cu un Seria 7 din 2014 - dar asta vorbind strict din acest punct de vedere - cu care, inca o data, eu nu sunt de acord...

Daca omul a muncit si si-a luat o asemenea masina, bravo lui, nu trebuie sa-i dau eu in cap - e cam aceeasi idee cu impozitul progresiv.

Repet si treaba cu poluarea: sunt de acord ca poluatorul sa plateasca, desi si aici intervin discutii pentru ca poluezi mult mai mult daca faci 100 mi km decat daca faci 10 mii

Sper ca am fost explicit...

Similar si in cazul RCA: un Tico poate sa-ti produca daune de jdemii de euro, desi el plateste o nimica toata iar tu cu Seria 7 dai 500 eur pe an ( sau cat o fi)
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde fishycta » 19 Mar 2014, 14:58

Cum naiba sa platesti loc de parcare si sa fie cu program limitat,ai avut cumva tarif prefrential.
In Cta locul de parcare este rezervat permanent,se aseaza altul plateste (200-1000ron amenda)

Apropo de inmatricularile masinilor aduse de afara ,era buna regula veche "doar Euro 3..Euro 4 " sa umplut tara de epave toxice
Ultima oară modificat de fishycta pe 19 Mar 2014, 15:01, modificat 1 dată în total.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SNFEtPtGZwU[/youtube]
Avatar utilizator
fishycta
Ford Freak
 
Mesaje: 149
Membru din: 25 Noi 2011, 19:18
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2008 1.6 benzina,black

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde BV04EDF » 19 Mar 2014, 14:59

andrei0241 scrie:Ca tot se vb de tarile vestice, daca retin bine, acolo, cu cat masina e mai veche, ajungi sa platesti mai mult ca impozit, de aceea de la o anumita vechime, e mai rentabil sa o schimbi ...


Si cam pe unde se intampla asta? Pentru ca in Spania daca tigaia a implinit 25 de ani esti scutit de impozit, Olanda la fel, Franta pe aproape.
Altfel, nu ma deranjeaza cretinii care au inventat sistemul de taxare, m-am obisnuit cu prostia. Dar ma deranjeaza ca platesc o "taxa de lux" pentru ceva ce nu este un lux. Am fost obligat sa schimb motorul doar ca sa scap de plata a 1100 lei anual. Lucru absolut aberant.

Impozitul ar trebui calculat la norma de poluare. Ce gara are cilindreea? Unde e logica? Daca vreau sa ma dau cu un zil de exemplu, n-am nicio sansa. Probabil ca ii dublez valoarea din primul an de impozit.
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde fishycta » 19 Mar 2014, 15:02

Vor sa bage taxa de poluare pentru astia care au centrale pe gaz :)),astea mai nou se declara la impozit :))
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SNFEtPtGZwU[/youtube]
Avatar utilizator
fishycta
Ford Freak
 
Mesaje: 149
Membru din: 25 Noi 2011, 19:18
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2008 1.6 benzina,black

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 15:13

@Nic: Ma duc la CEC, nu gasesc loc de parcare, asa ca ma duc pana pe Victoriei si parchez. Fac 5 minute pe jos pentru ca am pasul rapid, stau la o coada de 10 minute si dupa ce imi rezolv ce am de rezolvat fac inca 5 minute la masina si hop a trecut sigur jumatatea de ora, daca nu chiar ora.
Nu sunt neaparat adeptul sa am masina la usa, dar sa merg 3-400m de unde parchez masina pentru a rezolva o plata de maxim 5 minute. :|
In plus, parcarea de la Reiffeisen cu plata, este bestiala ... sau merg pe interzis sau fac un ocol de 2 km ca sa ajung sa parchez acolo ... daca am loc!

Probabil m-am obisnuit cu locurile de parcare ale unor firme, unde opresti, rezolvi repede problema si pleci.

@Mihai: Foarte foarte rar blochez masini, doar atunci cand trebuie sa iau pe cineva care nu se poate deplasa sau nu are posibilitatea de a sta in picioare sa ma astepte sa vin cu masina, pentru ca altfel am parcat masina si la 1 km. Si cand este de blocat masina cuiva, las totdeauna numar de telefon in parbriz.
Acum ai sa razi, dar asa mi s-a intamplat o data ... trebuia sa plec in vacanta si supriza, parcase cineva in locul pe care il folosesc de obicei. Am parcat masina altundeva si am dat cheile unui prieten sa mute masina cand are timp. :D

Se pare ca redeschidem subiectul despre locul de parcare ...
Intrebare ... daca fiecare ar avea loc de parcare paltit si fiecare si-ar bloca locul de parcare. Inseamna ca la fiecare oras, avem nevoie de minim 2x masinilor celor care locuiesc in oras.
Corect!?
Ultima oară modificat de Top Cat1 pe 19 Mar 2014, 15:18, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 19 Mar 2014, 15:16

Hm, te astepti la orice.

@Gabi: si poluarea aia e o chestie relativa, eventual o taxa pe clasa de euro ca sa incurajezi masinile nepoluante...
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 15:23

Totalsender, ce parere ai de un impozit mic pentru toate masinile si restul sa fie in combustibil? Adica benzina si motorina 8-9 Lei /L. Mergi cu masina si poluezi ... platesti.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Mihai L » 19 Mar 2014, 15:28

Top Cat1 scrie:...
Intrebare ... daca fiecare ar avea loc de parcare paltit si fiecare si-ar bloca locul de parcare. Inseamna ca la fiecare oras, avem nevoie de minim 2x masinilor celor care locuiesc in oras.
Corect!?

Fals. :D
Teoretic, putem presupune ca fiecare merge oriunde, prin urmare la CEC va fi nevoie de x locuri de parcare, in centru de x locuri de parcare, si tot asa.
Nu toata lumea merge zilnic cu masina si nu in acelasi loc... Sunt care au locuri de parcare asigurate de firma, sunt serviciile de curierat, etc.
Nu mergi zilnic la CEC sau la posta sau la banca, sau le combini dupa criteriile tale.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Alen » 19 Mar 2014, 15:31

Mihai L scrie:Depinde aici foarte mult de municipalitate, sunt reguli locale.

Sau nu. Haideti la Bacau, sa parcati care si pe unde aveti chef. :D
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 15:40

Alen ... dezvolta te rog.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Alen » 19 Mar 2014, 15:50

Pai..ce sa dezvolt ? La noi nu exista nici o reglementare locala legata de parcarile de domiciliu. Fiecare parcheaza pe unde gaseste loc (daca gaseste), la orice ora, in orice zi, cu orice masina. Sa vedeti cum e la mine la bloc: parcarea e o loterie zilnica. Nu sunt parcat de doua ori pe acelasi loc :D . In parcare sunt taxiuri, dube de Cargus, dube de aprovizionare cu produse farmaceutice, microbuze de transport elevi, masini personale, etc... Tot ce inseamna vehicul pe roti. Nu m-as mira sa gasesc intr-o zi si un TIR, desi i-ar fi cam greu sa intre. Si toate astea datorita faptului ca primarul, in disperarea lui de a nu supara cetatenii municipiului si a nu pierde voturi, nu a reglementat in nici un fel parcarea de domiciliu. A motivat ca nu sunt suficiente locuri de parcare ca sa poata reglementa acest lucru in vreun fel si s-a spalat pe maini. Descurcati-va cum puteti.
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 19 Mar 2014, 18:07

@TopCat : am impresia ca deja exista ceva pe tema asta in combustibil, nu stiu sigur, dar, ce sa zic, tot felul de variante...
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde andrei0241 » 19 Mar 2014, 20:49

In primul rand, daca s'ar face si la noi inspectiile ITP stricte, ar disparea din rable sau le'ai vedea ca pe'afara, de vanzare, cu MOT fail. Multe din jegurile care lasa 500m de dara de fum in urma lor sigur nu mai respecta norma de poluare declarata de producator, deci doar impozitarea pe baza poluarii nu ar fi de ajuns
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 21:01

ITP strict se face, la masinile mai noi.
La cele vechi se trece cu vederea.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 19 Mar 2014, 21:13

Dar sa stii ca sunt si masini euro2, euro3, euro4 care depasesc catalogul ca si poluare..... E greu de gasit o varianta echitabila.
Cred ca un impozit decent unitar pentru autoturisme, o taxa in functie de norma de poluare - pentru a descuraja posesia de masini poluante, impozitarea progresiva in functie de numarul de masini detinute - pentru a descuraja creearea unui parc auto in parcarea comuna a blocului sau pe domeniul public etc. sunt niste posibile masuri.
Poate as mai pune un cent la litru si as renunta la rovigneta
Poate as apela la verificarea electronica a detinerii de RCA.....

Dar, repet, impozitul in functie de cilindree mi se pare aberant si total injust. Ca si RCA-ul.
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde andrei0241 » 19 Mar 2014, 22:44

Impozitarea progresiva in fct de masini s'ar putea sa nu aiba prea mare efect. Exemplu personal: in familie avem, in total, 5 masini, din care 3 sunt pe numele tatalui meu (Fiesta a fost de la inceput pe numele lui, fiind luata prin programul Rabla in 2009, cand posesorul tichetului trebea sa fie si proprietarul noii masini). Daca ar exista impozitarea asta, Fiesta as trece'o pe numele neveste'mii, o alta probabil i'ar "reveni" mamei, insa tot acolo ar sta parcate.
Impozitul pe masina nu reflecta doar ocuparea unui loc de parcare, altfel ar trebui sa platim impozit la cm liniar, nu cm cub.

Problema e ca, oricum s'ar impozita, tot ar fi nemultumiti. Poate ca o alta modalitate de calcul ar face mai putini nemultumiti, insa nu are cum sa fie echitabil ptr toata lumea
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde B0gd4n_r » 19 Mar 2014, 22:47

Sunt suparat ca urmatoarea asigurare obligatorie o sa fie vreo 900 lei pe 1 an.

Cum mama naibii scumpesc astia asa asigurarile de la un an la altul?!?! :-t :shock:
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 19 Mar 2014, 23:42

Bogdane ... las-o moale ca macane ;)
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde andrei0241 » 19 Mar 2014, 23:57

Pai de ce 900?
La mine, la Fiesta, dac'ar fi fost inmatriculata pe numele meu, ar fi fost intre 477 la Astra si 987 la Allianz, pentru 12 luni.
La Subaru am facut in februarie si a fost ceva peste 700 ron (aia e pe numele meu si nici n'are motor de 1.4 si 50kw)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Mihai R » 20 Mar 2014, 07:33

O fi avut daune omu' :)

- Volvo V90 2021 / B4 Polestar Engineered / 220CP / Thunder Grey / R-Design - 35.400km @ 01.2024
- Volvo XC60 2023 / B5 / 250CP / Thunder Grey / R-Design - 2.990km @ 01.2024
- Volvo V60 MK2 2020 / D4 / 190CP / Ice White / R-Design - 40.500km @ 01.2024
- Volvo XC40 MK1 2020 / T3 / 163CP / Glacier Silver / R-Design - 26.900km @ 01.2024

EX: Ford Focus MK3 2013 TOPIC DEDICAT // Skoda Superb MK3 2018 // Mini Cooper 2018 // Ford Mondeo MK5 2016 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Fiesta MK7 2016 // Ford Focus MK2 2008 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Kuga MK1 2008
Avatar utilizator
Mihai R
 
Mesaje: 5276
Membru din: 31 Mai 2008, 13:40
Localitate: Taunusstein Germania / Bucuresti Romania
Maşina: Volvo V90, B4 Polestar Engineered, 220CP, R-Design

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde valentins » 20 Mar 2014, 07:47

La masina actuala(Fiesta),am platit pe 6 luni 155ron,la o societate non-name.

In familie,am situatie gen a lui @B0gd4n_r care datorita varstei(22 ani),masinii(VW Passat) si dracu stie, mai la ce anume(necasatorit,descheiat la sireturi,si netuns),a ajuns sa plateasca pe anul in curs 1100ron,la una dintre societatile de asigurare cele mai accesibile din punct de vedere financiar.
La servici,am colegi care functie de varsta/auto/evenimente/ciunga'n par , au depasit 1400ron/an.
Daca din curiozitate,asta desi nu sfatuiesc pe nimeni,faci o intrebare la un broker sa-ti explice cum si in ce mod se aplica acel bonus malus,este posibil sa ai nevoie urgent, de oarece perfuzii/revizie/medicamente straine.
Legat de asigurari auto,la noi (ca afara nu ma intereseaza) este o abrambureala/kardeala/mangleala,greu de explicat.
Doar in ape tulburi,se pescuieste cel mai bine,nuh??
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 20 Mar 2014, 09:14

@Andrei : se poate rezolva si problema aia, in sensul ca poti face "incrucisat" adica CNP, adresa etc. Daca vrei sa gasesti un criteriu decent, il gasesti. Si, la urma urmei, care e ideea cu acest impozit? De ce e normal sa platesti pentru o masina 200 ron si pentru alta 2000?
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde andrei0241 » 20 Mar 2014, 10:56

Atunci vin eu cu nemultumirea taxarii diferentiate in functie de adresa. De ce as plati eu din Constanta impozit mai mare decat cel din Vaslui sau Bucuresti?

Am o nelamurire: in tarile, sa zicem, mai civilizate, se impoziteaza doar nivelul de poluare sau, combinat, si cilindreea?
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde valentins » 20 Mar 2014, 12:41

In Romania, un cetatean plateste o taxa de inmatriculare in functie de cilindree, clasa de emisii, vechime si emisii de CO2. In cazul in care acesta achizitioneaza un vehicul nou cu un motor Euro 5 avand o cilindree mai mica de 2.000 centimetri cubi, autovehiculul este scutit de taxa de prima inmatriculare. Scutirea de taxa se aplica si in cazul hibridelor si vehiculelor cu propulsoare conforme Euro 5/6.

In cadrul Uniunii Europene, tari precum Bulgaria, Republica Ceha, Germania,Estonia, Lituania, Luxemburg, Suedia, Slovacia si Marea Britanie nu practica o taxa de prima inmatriculare. De departe, cea mai insemnata taxa de prima inmatriculare poate fi gasita in Danemarca, unde un cetatean trebuie sa plateasca intre 105 si 180% din valoarea unui vehicul.

In Austria, cumparatorii de automobile noi trebuie sa plateasca o taxa de inmatriculare bazata pe consumul de carburant al unui vehicul, iar nivelul acestei taxe urca pana la 16% din valoarea automobilului. Belgia, Cipru, Portugalia si Polonia aplica o taxa de inmatriculare in functie de cilindree. In cazul Belgiei, aceasta taxa este calculata si in functie de vechimea autovehiculului, pe cand in Portugalia si Cipru se iau in considerare emisiile de CO2.

Taxa de inmatriculare aplicata in Polonia variaza intre 3.1 si 18.6% din valoarea masinii si este calculata doar in functie de cilindree. Spania aplica o taxa de inmatriculare bazata pe emisiile de CO2 ale vehiculului si variaza de la 0% - pentru vehiculele care emit pana in 120 grame CO2/km, pana la 14.75% din pretul autoturismului – pentru vehiculele care emit peste 200 grame de CO2/kilometru.

Finlanda aplica o taxa de inmatriculare pe criterii similare cu ale spaniolilor, diferenta fiind faptul ca taxa din Finlanda este bazata pe pretul si emisiile de CO2 ale unui vehicul. Mai exact, taxa de inmatriculare a unui vehicul calculata in procente este de 4.88% + (0.122 x emisii CO2/kilometru). Minimul este de 12.2%, pe cand maximul poate atinge 48.8% din valoarea de achizitie a unui automobil. Franta aplica o taxa de inmatriculare bazata pe emisiile de CO2, care pleaca de la 200 euro pentru vehiculele care emit intre 161 si 165 grame CO2/km si urca la 2.600 euro pentru vehiculele care emit peste 250 grame CO2/km. Totusi, sistemul francez (cunoscut in industrie sub numele de Bonus/Malus) recunoaste masinile cu emisii reduse, cumparatorii primind bonusuri la achizitia modelelor care emit sub 120 de grame CO2/km.

Acum,daca stam si facem un raport de tara/venit/locuitor fata de taxele si impozitetele percepute de catre stat...suntem vai mortii nostrii.
Ok,energia de orice natura trebuie platita in mod cat mai echitabil pe tot globul....dar restul???
Mai o spun inca o data,problema majora in tara asta pleaca de la legile in vigoare,care ar trebui schimbate, in sensul ca o lege(cat mai scurta si la obiect),nu trebuie sa lase loc de interpretare.

Dar asa cum sunt ele facute azi,
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde TOTALSENDER » 20 Mar 2014, 16:26

andrei0241 scrie:Atunci vin eu cu nemultumirea taxarii diferentiate in functie de adresa. De ce as plati eu din Constanta impozit mai mare decat cel din Vaslui sau Bucures


Nuuuuuuu, am zis in functie de adresa adica pe aceeasi adresa - raportat la ideea de a inmatricula pe numele sotiei copiilor si... tot asa, ma rog, variatiuni

@valentinos, bune informatiile; o nelamurie: valoarea masinii cum e calculata pentru SH?
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde Top Cat1 » 20 Mar 2014, 16:40

Au tabele cu valoarea masinii de noua si sunt formule de calcula a devalorizarii. (Cam cum ai cei de la asigurare)

@valentins: ms de info.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Cafeneaua suparatilor

Mesajde valentins » 20 Mar 2014, 18:39

Da,asa este cum spune si @Top Cat1...referitor la acele tabele.

Tristetea este maxima la noi,cand o lege(indiferent care) este interpretata in fel si chip,fie de catre primarii,fie de consilii locale sau alte institutii in stransa legatura cu acestea.
Mai nou,orice consiliu judetean sau primarie,poate adopta o hotarare(interna) care poate 'taia' legea in fel si chip.Si apoi cearta-te cu ei...nu ai nici-o sansa.

Veneam si eu azi acasa si cum de obicei merg destul cu 'pejosul' pe strada(Fetesti) mare-lume-mare...a aparut prin zona domn' primar de sector 3, negoita-care-este(din auzite vrea sa inaugureze noi spatii de depozitat gunoiul prin sector) si mi-a fost dat sa aud niste injuraturi(strigate) noi,de care nu aveam habar.

Seara buna la toata lumea.
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login