Discutii libere/forum

Cum scapam de gandacii de apartament???

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 14 Aug 2009, 01:31

Salutare la toata lumea.

Am o problema kre ma streseaza de ceva timp.Am gandaci in bucatarie,de fapt sunt in tot blocul,si misuna peste tot,de cate ori ma duc in bucatarie noaptea si aprind becul sunt prin toata bucataria,acum mai nou circula nestingheriti si ziua.
Am incerkt cu mai multe fiole de regent,fendona si mor atunci pe moment dupa care iar apar.

Ce metode bune cunoasteti,dar sa dea rezultate sau ce fel de fiole cu insecticid sa folosesc,sau o otrava f.puternik dak stiti,e bun "verde de paris"?

Eu ma gandeam sa imi iau o planta carnivora,aveti idee unde gasesc asa ceva?,a mai incerkt cineva,da rezultate???

Dak am postat gresit,scuze si rog moderatorii sa il mute unde e bine.
Multumesc anticipat.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Mihai L » 14 Aug 2009, 07:22

"..mor atunci pe moment dupa care iar apar..."
Mor definitiv, sa stii, cei care apar pe urma sunt altii... =))
Cu floarea carnivora cred ca e OK, singurul inconvenient este ca va trebui sa inveti gandacii sa se urce pe floare si sa le induci o stare de sinucidere... :D

LE: Ar trebui dusa o campanie in tot blocul, ca altfel se duc dintr-o parte in alta.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde cor_leone » 14 Aug 2009, 08:03

Cel mai important lucru e sa-ti izolezi apartamentul cat mai bine fata
de vecini daca nu se face dezinsectie in tot blocul , adica sa astupi gaurile de pe langa tevi cu ipsos, silicon sau spuma, sa pui garnituri la usi si geamuri , apoi sa faci dezinsectie repetata asa fel incat sa acoperi ca timp si spatiu vreo 2 generatii de gandaci :D (de la oua la adulti ).
Focus II, an 2008, 1,6 benzina ti-vct , 115 cp. VIN : WF0PXXGCDP8C50075
Tot inainte , ca inainte era mai "bine" ...!
Avatar utilizator
cor_leone
Member
 
Mesaje: 317
Membru din: 09 Sep 2008, 06:15
Localitate: Focsani
Maşina: FORD FOCUS Trend 1,6 Ti-VCT 115 CP , mai 2008, hatchback
VIN: preferspritdevara

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde shine » 14 Aug 2009, 08:30

am avut si eu problema asta pe cand stateam in camin.
cu regent i-am dovedit. si mai erau niste capcane de la radi parca. erau ca niste custi cu ceva insecticid in interior. gandacii erau atrasi, mancau otrava si mureau in drum spre casa :) prospectul sustinea ca daca gandacul care a gustat din fructul oprit intra in contact cu altii, ii kilareste si pe ceilalti.

incearca da faci dezinsectia in fiecare zi timp de 1-2 saptamani. ca sa ii omori si pe cei proaspeti iesiti din oua.

in ceea ce priveste plantele carnivore, sunt in metro, 17,98 lei bucata.sunt micute nu cred ca fac fata... dar foarte dragalase :D
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde mirceamc » 14 Aug 2009, 08:46

Cu regentul intr-adevar scapi. Dar ai grija de regimentele din vecini :))

Pe de alta parte am un coleg care are o planta carnivora. Vazand ca nu prinde nimic i-a prins el o musca si i-a dat-o. Dupa vreo saptamana (cand floarea s-a deschis din nou) i-a mai dat una. Apoi s-a interesat pe internet si a aflat ca floarea lui de regula mananca cam o insecta ... pe an :D .
Asa ca o sa ai nevoie cam de multe flori =)) .
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Florin21 » 14 Aug 2009, 08:56

Izoleaza toate gaurile pe unde s-ar putea strecura de la vecini, spatiile de pe langa tevile de calorifer si cele de apa calda si apa rece, tevile de scurgere, etc. inclusiv prizele si intrerupatoarele da-le jos si da bine cu silicon pe langa firele electrice care ies din tevile de pvc, nu folosii altceva in afara de silicon ptr. ca in timp spuma poliuretanica si ipsosul le rontaie si isi fac loc. Nu stiu cum sa procedezi cu aerisirile si scurgerile pentru ca vin si pe acolo, hai ca aerisirile le astupi, eu asa am facut, dar scurgerile... :-/ Daca ai termopan iti recomand sa lasi plasele pentru insecte tot timplul inchise pentru ca noaptea circula pe fatada blocului si iti intra pe geam daca este deschis. De asemenea nu lasa gunoiul peste noapte, du-l la ghena cat mai des. In general sa stii ca sunt atrase de mizerie si de umiditate asa ca daca ai pierderi la apa in bucatarie sau baie rezolva-le urgent. Sunt o adevarata pacoste. Este singurul lucru din lume de care imi este scarba... :-& :-& :-& Pe langa o curatenie perfecta si izolarea tuturor spatiilor si gaurilor poti folosi cu succes "Capcane Raid pentru gandacii de bucatarie" eu asa am scapat de ele. Le pui in locuri mai dosnice pe unde circula ele dupa aragaz, dupa frigider, sub chiuveta din bucatarie sau baie, pe la colturi, etc. Eu dupa ce le puneam cca. 6 luni de zile nu vedeam picior de gandac. Din pacate nu se mai gasesc de cca. un an si ceva de zile cei de la Raid le-au scos de pe piata..., nu stiu ce s-a mai intamplat, ca am tot cautat, nu gasesti decat Capcane Raid pentru moliile de alimente care sun un fasss... Ar mai fi o chestie ca un gel la un tub ca cel de pasta de dinti pui exact la fel ca si capcanele raid si pe unde se imbina peretii cu podeaua, gandacii il halesc si ii gasesti cu cracii in sus, am luat si din acela si a dat ceva rezultate...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde gabi_fiesta » 14 Aug 2009, 09:42

VINZI apartamentul si-ti ei unul fara =))
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Daning » 14 Aug 2009, 09:44

Regent does the job!
Always FOCUS-ed!I Love my car!

ORGANIZARE EVENIMENTE-NUNTI, BOTEZURI[/url]
Avatar utilizator
Daning
Member
 
Mesaje: 359
Membru din: 18 Mar 2008, 21:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF 2 , 2007(04.2008), sedan, ocean blue,Trend Style B-98-EDC
VIN: WF04XXWPD47P23775

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde xxl_cm » 14 Aug 2009, 11:06

in primul rand faci curatenie la tine si duci gunoiul cat mai des. apoi aplici restul sfaturilor :)
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde gabi_fiesta » 14 Aug 2009, 11:36

NAPALM
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde kristy_brasov » 14 Aug 2009, 12:09

Am si eu aceiasi problema ....am fost invadat mai rau ca trupele americane .......m-am luptat cu indarjire si cu multe spray-uri. Le-am astupat toate transeele, am minat teritoriile deja ocupate cu DTT clasic....si momentan sunt in armistitiu cu ei. Ei nu ma mai cauta ...eu daca ii prind ii casapesc.

Solutie extrem de buna si cu rezultate de lunga durata a fost aplicarea unei substante cumparate din kaufland GLOBOL Schaben- und Ungezieferpaste
Ai link aici: http://www.roinsect.ro/pesticid/globol/147

Acesta esti singurul insecticid care de 3 luni imi tine granitile in picioare.
In 2 saptamani recurc la solutia extrema ...... MA MUT !!!!!!!!!!!! ii las sa moara de foame.
Avatar utilizator
kristy_brasov
Gold Member
 
Mesaje: 903
Membru din: 27 Apr 2007, 22:43
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo Ghia mk3 2.0 tdci

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Alma » 14 Aug 2009, 12:24

Sa-mi fie scuzat offtopicul dar chiar nu inteleg scopul acestui topic ca si multe altele nu face decat sa polueze forumul :-??
NU inteleg de ce unii deschid astfel de topicuri cand si-ar gasi frumos raspunsul la solutia lor prin apelarea al un motor de cautare http://www.google.ro/search?hl=ro&clien ... tare&meta=
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 14 Aug 2009, 20:32

Din cate stiam eu park se scrie "apelarea unui motor de cautare",dar ma rog,tu stii...

Sa imi faci si mie o lista te rog frumos cu ce este permis sa se scrie pe forum,adik ce fel de subiecte pt. topicuri,si ce nu este permis,k poate mai vreau sa intreb ceva pe forum la "discutii libere" si poate k nu e voie si eu nu stiu si nu vreau sa te supar iar.

A,si tu cand intrebi ceva pe forum de ce nu apelezi al un motor de cautare?,de ce mai intrebi aici?,stimate coleg Almanahe.
Gata stiu,tu ai euro 4 si nu polueaza forumul.

P.S. eu tot timpul mor pe oamenii care le stiu pe toate,si se cred prea evoluati.
Ultima oară modificat de requiem pe 19 Aug 2009, 10:57, modificat 1 dată în total.
Motiv: nu cita mesajul anterior
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde zaboss » 14 Aug 2009, 21:51

Regent a fost interzis şi nu se mai găseşte de un an. Dacă mai găsiţi ceva prin farmacii este posibil să fie stocuri vechi.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde bogdanv » 14 Aug 2009, 23:57

mi-as permite sa va atrag atentia la modul in care discutati.

in rest vezi ca exista in comert citeva produse bune: k2000 produs de sano (pe la cora) sau k300/k600 prin carrefour sau pe la distribuitori. dai cu ele si nu mai creste iarba....

atentie daca ai copii care umbla pe jos "dezlegati" daca ma intelegi...
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 15 Aug 2009, 00:28

Scuze sefu,dar sunt doar discutii libere,nimic mai mult.

Eu nu am in oras cora si carrefour :((

Multimesc frumos pt. informatie,incerc sa vad cum le gasesc.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Alma » 15 Aug 2009, 11:04

@DON GYOVANY
1. si eu stiam ca se scrie parca nu park si faptul ca exista si reguli pe acest forum care interzic scrierea prescurtata de tip IM. Cat despre mica mea greseala schimba pozitionarea celor doua litere "a" respectiv "l" si ai sa-ti dai seama ca e doar o greseala de ortografie datorata tastarii cu ambele maini ;)
2. chiar n-are sens sa continuam discutia ca nu vom ajunge la niciun consens, era doar o opinie, nu-i nevoie sa iei foc asa sau sa tii cont de ea
3. daca erai nitel atent si daca ai fi avut ceva informatii despre modelele FF2, ai fi vazut ca masina mea e model 2005 si astfel exista posibilitatea foarte mare ca ea sa fie EURO 3 deci vreau nu vreau poluez mai mult ;) *

*acest raspuns este un pamflet si trebuie tratat ca atare
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde adicristea » 15 Aug 2009, 12:23

O sa fiu scurt: ori ne potolim si ramanem ontopic, ori incepem cu avertismentele. Restul se discuta prin mesaje private.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Florin Dumitrescu » 15 Aug 2009, 16:22

solutia e izolarea tevilor la ghena, a circuitelor electrice din spatele prizelor si comutatoarelor, a balconului daca ai vecini cu aceeasi problema, si a tot ce iti face legatura cu exteriorul

dupa ce te izolezi, intri in carantina: tot ce e in casa, ramane ( in afara ta si a familiei ) pana la moarte; dai mobilierul de bucatarie la o parte, si pe cel din baie; dai cu spray-uri de gandaci din cele care ti se par foare puternice dimineata prin toate inchieieturile de mobilier, colturi, imbinari, la baza tevilor, etc, apoi pleci si te intorci seara; geamuri inchise, usi, tot... sa nu scape nimic

iar apoi, grija mare la curatenia casei, sa nu iti scape alimente prin spatele mobilierului, si nici apa; ei cu o picatura de apa traiesc o gramada de vreme; la fel cu o pata de grasime;

eu aveam o vecina care ii crestea in apartament, si imi veneau prin balcon; apoi au inceput sa vina de la ghena din bucatarie; mai nou aparusera unii in baie, dar i-am aranjat urgent ;))

succes in lupta cu chitinosii
Asta-i tot, ne vedem pe strazi / Te las sa iti combini mashina cu ce crezi
avem doua roti la sol, mereu e una dintre ele / avem un motor si-o viata intreaga fara portiere
avem demnitate, ingenunchiem doar in viraj / avem urlete-n pistoane, in loc de basi in portbagaj

0728 395 935 sau 0740 021 784; pe messenger, mykedany
B 68 RZF
Avatar utilizator
Florin Dumitrescu
Gold Member
 
Mesaje: 532
Membru din: 04 Apr 2008, 20:06
Localitate: Targoviste
Maşina: Ford New Focus Ghia X 2007, 2.0 TDCI, 136 CP, full options, on 18" machined rims
VIN: wf05xxgcd57s01178

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 16 Aug 2009, 22:19

adicristea,522453 scrie:O sa fiu scurt: ori ne potolim si ramanem ontopic, ori incepem cu avertismentele..


Sefu,sa imi fie cu iertare,eu stiu ca esti tovaras cu Almanahe si ti-a zis ca poate l-am deranjat,si avertismentele de care vorbesti sunt doar pentru mine,ca ar fi culmea sa iti banezi tovarasii doar traim in Romania si nu ma mai mira nimic,sper sa ma insel.
M-as fi bucurat daca Almanahe imi dadea o idee cum au facut ceilalti moderatori si colegi,nu sa tainuim in coceni,si nu era nici o problema daca imi zicea un moderator,dar Almanahe ce se baga e moderator sau avocat?
(eu chiar am nevoie de sfaturile unui avocat in niste probleme personale si nu cunosc pe niciunul,si nici pe forum nu stiu ce coleg e avocat)

P.S. Imi cer iertare inca o data daca am suparat pe un coleg sau pe moderatori,poate ca nu mi-am dat seama,dar nu e cu intentie,mii de scuze.
^:)^ ^:)^ ^:)^
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde catser » 18 Aug 2009, 18:48

este vorba de sectiunea de discutii libere, deci cred ca se poate discuta orice nu se incadreaza la celelalte sectiuni
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde ovibc » 18 Aug 2009, 19:23

incearca regent, la mine candva(acum vreo 3 ani) a functionat.Cred ca nu e cazul aici sa vb de protectia animalelor sau a altor vietuitoare :D
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde anonimu' » 18 Aug 2009, 20:48

salut pot sa-ti dau o idee ....cumpara vreo 3 sprayuri Flit inchide geamurile dupa aia golesti sprayurile in toata casa si pleci de acasa cateva ore (3-4 ore)....in timpul asta cumperi niste fiole 'puternice' contra gandacilor si pui cate una in aerisiri (le desfaci binenteles)...mie mi-a facut rost cineva de o solutie puternica de gandaci (concentrata) de la Ratinex (cred ca asa se numea firma) si am pus in aerisiri si la usita de la baie cea cu conductele de apa ....Bafta.
Ps : Sa nu uiti sa aerisesti casa dupa ce dai cu Flit.....si sa stii ca nu glumesc eu asa am scapat de gandaci si pot sa spun ca am din 1999 nu am mai vazut nici un gandac. :)
Avatar utilizator
anonimu'
1nsane Member
 
Mesaje: 1013
Membru din: 02 Apr 2008, 09:29
Localitate: Bucuresti-Crangasi
Maşina: ford mondeo mk3 ,tddi ,anul 2001 ,85kw , hatchbag ...
VIN: WF05XXGBB51B63509

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 18 Aug 2009, 23:37

catser,524417 scrie:este vorba de sectiunea de discutii libere, deci cred ca se poate discuta orice nu se incadreaza la celelalte sectiuni



Sa traiti tovarase catser,sunt tovarasul Gyovany si ma bucur ca m-ati vizitat,oare tovarasul Almanahe a vazut ce ai scris tu,o fi inteles ideea? :-/ :-?
Vreo idee ceva cu ganganiile de apartament???
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde BV04EDF » 19 Aug 2009, 08:18

Eu zic sa chemi dezinsectia. Faceti o sedinta pe scara, adunati bani si dati cu insecticid din beci pana pe acoperis, altfel vei scapa doar momentan de ei. Am patit si eu ceva asemanator acum cativa ani si numai asa s-a rezolvat.

P.S. ziua nu-i vedeam, am aflat ca sunt invadat intr-o noapte cand m-am dus la baie dupa o seara la terasa si cateva beri. Am deschis usa la baie si...era ocupat :D
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Cornel001 » 19 Aug 2009, 10:47

Io zic sa-i electrocutezi, iei un fir conductor, lipesti niste pasta dulce pe el sau ce le-o place (dar sa ramana zone libere), si apoi il bagi in priza...

Si eu dadeam noaptea cand ma duceam la bucatarie sau chiar si baie , de gandaci, de mai multa vreme nu mai stiu sa fi vazut, exceptand niste urechelnite care se mai inghesuie uneori vara la ferestre si mai scapa cate una si prin casa. Nu stiu tot ce au facut ai mei, printre altele am renovat, s-au mai astupat de exemplu crapaturi in jurul unor conducte & stuff...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde isotech_ro » 19 Aug 2009, 10:54

eu spun sa-l consulti pe "nashu" ... are el inca o solutie pentru problema ta
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 19 Aug 2009, 20:25

izotec l-am consultat si pe nashu,si a zis sa te intreb daca stii ce a zis Dabija.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde Alen » 19 Aug 2009, 20:36

daca incepeti si aici cu mistouri, va inchid repejor topicul
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Cum scapam de gandacii de apartament???

Mesajde DON GYOVANY » 19 Aug 2009, 22:52

Mod edit Alen: .............mesaj offtopic sters
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Următorul

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login