Discutii libere/forum

Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri solare

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde iulipapa » 31 Oct 2012, 09:24

Am aruncat eu un ochi asupra problemei acum ~ 2 ani, dar investitia initiala mi s-a parut destul de mare, plus deranjul pe care-l faceam in gradina deja amenajata. Poate acum a aparut concurenta mai serioasa si preturile sa fie mai mici. Eu am ramas la CT clasica - combustibil solid.
"Totul e relativ, depinde ce sistem de referinta iti alegi!"
Avatar utilizator
iulipapa
Ford Freak
 
Mesaje: 126
Membru din: 10 Ian 2008, 13:16
Localitate: langa Curtea de Arges
Maşina: FF 2 FL, 1,6 TDCI, Titanium; Mondeo mk IV, 1,6 TDCI, Titanium
VIN: WF0SXXGCDS8E84017

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde Officer » 31 Oct 2012, 15:37

Din discutiile de pe softpedia eu inteleg ca s-au mai ieftinit atat pompele cat si forajele necesare. Eu ma gandesc la faptul ca se vor scumpi gazele tot mai mult pe termen mediu si lung.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DanielArdelian2 » 03 Feb 2013, 11:53

Deci... DON GYOVANY, pazea ca vin cu concurenta peste tine! :D
Am pus un calorifer in baia mica (baia o foloseste juniorul tot mai des si era cam rece, avand un perete catre casa scarii si nici un fel de incalzire).
A fost primul meu proiect cu tevi de cupru. Are vreo 20 de coturi, vreo 50 de lipituri si mi-a iesit totul perfect din prima. Si nici nu m-am ars. :-B
Fişiere ataşate
P1030093.JPG
P1030092.JPG
P1030091.JPG
P1030090.JPG
P1030089.JPG
P1030088.JPG
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde danviorel » 03 Feb 2013, 13:00

1.6TDCI-90CP. FF1.8TDDI 2001-EX.
danviorel
Member
 
Mesaje: 454
Membru din: 09 Mar 2010, 11:29
Localitate: BUCURESTI
Maşina: focus, 2006,1560,90cp,trend.

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DON GYOVANY » 04 Feb 2013, 03:14

Nene Daniel nu imi fac griji de concurenta,stii cum se zice : toata lumea merge cu masina,dar nu toti sunt soferi! :D
Ai lucrat frumos,curat,nu ai afumat/ars lavabila,te pricepi,se vede ca ai facut scoala tehnica :D
Eu legam altfel tevile de cupru din coloana.La tur puneam teul cu burta in sus,unde ii puneam un aerisitor automat,iar in dreapta plecam cu pexalul,sau puneam tot cupru pana la robinetul de tur de la caloriferul de fonta,dupa care plecam in stanga cu teava de cupru pentru PP.La retur puneam teul cu burta in jos,in dreapta plecam cu pexalul,sau cupru,doar ca mutam robinetul de retur in diagonala,si dupaia in stanga placam cu teava de cupru la PP,cam asa :
P1030092 (1).JPG

Si inca o chestie,PP este montat invers :D ,se pune cu numarul de tevi putine in sus,ca sa poti pune prosoape...si cel mai important,PP nu se leaga in diagonala,se va auzi foarte urat apa circuland prin el,ca o cascada asa...se leaga in partea de jos ambele tevi,intotdeauna.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DanielArdelian2 » 04 Feb 2013, 09:37

Ahem, deci dati-mi voie... :-B
DON GYOVANY scrie:Ai lucrat frumos,curat,nu ai afumat/ars lavabila,te pricepi,se vede ca ai facut scoala tehnica :D

Mersi, mersi! :)
Lavabila ca lavabila, dar n-am afumat nici fitingurile unde le-am lipit. :D

DON GYOVANY scrie:Eu legam altfel tevile de cupru din coloana.La tur puneam teul cu burta in sus,unde ii puneam un aerisitor automat,iar in dreapta plecam cu pexalul,sau puneam tot cupru pana la robinetul de tur de la caloriferul de fonta,dupa care plecam in stanga cu teava de cupru pentru PP.

Tot ce vezi de pexal este asa de vreo 8 ani. Asa este instalatia blocului. Sunt la etajul 3 din 4 dar coloana catre etajul 4 a fost anulata acum doi ani, vecinii de sus si-au pus centrala si au vrut sa scoatem tevile si sa astupam gaurile, de aia T-ul de pexal pare pus invers si fara rost. De acolo plecau tevile catre etajul 4.
Trebuie sa recunosc ca am cam simtit putin morcovul cand m-am conectat la pexal, cand am strans T-ul orizontal din care am plecat cu cupru, mi-a fost teama sa nu misc pestalul din T-ul vechi din stanga al coloanei si nici coloana din fitingurile de la etajul de sub mine.
Am avut si aerisitor automat si s-a umplut de noroi imediat ce s-a dat drumul la caldura in toamna si n-a facut nici o treaba, tot pe la calorifere am aerisit cel mai bine, asa ca am pus capace de unde pleca pexalul in sus la vecini.

DON GYOVANY scrie:La retur puneam teul cu burta in jos,in dreapta plecam cu pexalul...

Repet: tot ce vezi de pexal cu caloriferul de fonta este circuitul cel vechi, functioneaza, incalzeste, se aeriseste, nu picura, n-are nici o problema, deci intentia mea a fost sa-l deranjez cat mai putin. N-avea nici un rost sa desfac un teu de pexal care sta bine si nu curge de ani de zile...

DON GYOVANY scrie: Si inca o chestie,PP este montat invers :D ,se pune cu numarul de tevi putine in sus,ca sa poti pune prosoape...si cel mai important,PP nu se leaga in diagonala,se va auzi foarte urat apa circuland prin el,ca o cascada asa...se leaga in partea de jos ambele tevi,intotdeauna.

Da-mi voie sa te contrazic, astea-s legende. :-B
Nu se aude absolut nici un zgomot. Dar nimic-nimic. Liniste totala, nici vorba de nici o cascada. Si se incalzeste mai uniform si mai eficient decat unul legat cu turul si returul pe aceeasi parte.
Motivul pentru care PP se leaga in partea de jos tine de faptul ca de obicei aceste calorifere sunt inalte si nu ai cum sa ajungi la partea de sus la robinetul de tur. Dar eu chiar asta am vrut, sa fie robinetul de tur in partea de sus ca sa nu umble juniorul toata ziua la robinet. :D
Din acest motiv am fost nevoit sa-l montez invers.

(In poza se vede un robinet de retur montat in loc de aerisitor. Ala l-am pus provizoriu acolo, pe acolo am bagat presiune in instalatie cu o pompa actionata de bormasina ca sa vad daca curge pe undeva, dar pana la urma l-am lasat acolo definitiv si pentru aerisire, ca merge foarte bine).
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DON GYOVANY » 05 Feb 2013, 01:07

Am vazut ca esti capat de coloana,si ca nu esti la ultimul etaj,si stiu de ce sunt asa teurile.Pestalul are proasta reputatie sa crape dupa 5 ani,ala mai bun,ca cel slab nu ajunge la 3 ani.La tine daca a ajuns la varsta asta,este foarte bine,se facea bine pestalul inainte,dar nu se stie daca mai rezista 2 ani,desi eu iti doresc sa mai reziste inca 10 ani.
Acum ai 10 posibile viitoare defectiuni,ma refer la imbinarile teurilor de pestal si a conectorilor...iar daca schimbai teurile si faceai totul pe crupu,mai ramaneai cu doar 2 posibile viitoare defectiuni.
Aa,ca am uitat ieri sa precizez,daca te aveai bine cu vecinul de sub tine,te legai de la el din teuri cu crupu,si eliminai la tine in casa orice problema de curs/picat,asta asa doar ca idee (care nu cred ca era prea buna,ca te costa mai mult investitia).
Cand umbli la teurile de pestal nu se intampla nimic cu pestalul,nu il afectezi cu nimic,si mai ales daca teul are conectorii detasabili,atunci e si mai bine,ca nu e nevoie sa umbli la pestal,si intorci teul cum vrei.
Pestalul are o calitate si el,se inconvoaie pe lungime,si nu deranjai la vecinul daca se intampla sa se miste putin.
Bine,erau doar niste idei,sper sa nu te superi.

Stiu faza cu aerisitorul,asa e la termoficare,dar daca ii pui intai un robinet in teu si aerisitorul in el,cand da termo drumul la caldura,dai jos aerisitorul,si scoti apa din coloana cu un furtun cuplat la robinet pana se limpezeste,iar dupaia nu o sa mai fie probleme,o sa functioneze aerisitorul.Sau a doua varianta,aerisitor manual in locul dopului,cel manual nu se infunda.

In legatura cu PP nu sunt legende cu auzitul apei,poate ca esti tu mai norocos,dar eu iti spun ca se aude.Cel legat pe jos se incalzeste foarte bine si uniform,nu sunt probleme,cel putin eu nu am avut niciodata probleme cu vreunul.
Nu are treaba cu inaltimea legatul in partea de jos,asa au fost construite,sa se lege jos.Sunt unele modele de PP care au decat 3 gauri,iar in partea de sus unde este decat o gaura vin deja cu aerisitorul montat de producator,si nu iti ramane decat sa legi tevile jos...dar ma rog,fiecare leaga cum crede tevile,nu trebuie neaparat sa faci cum spune producatorul,sau tehnic,merge si asa.
La robinet i se scoate partea de plastic,si nu mai poti umbla la el,ramane in pozitia in care il lasi,deci juniorul nu putea sa mai umble la el.

Pai tu nu stii cum se zice : orice lucru provizoriu ramane definitiv :-"
Si daca tot zici ca mere bine cu robinetul de retur aerisirea,poti sa faci acelasi lucru la teul de pestal de la tur unde ai capacul pus de tine,dai jos capacul si pui un robinet,dar de tur ca e mai lesne de umblat cu el,asta ca idee asa.

O seara linistita. :)
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde laurentiugm » 06 Feb 2013, 12:49

cat tot vorbim de incalzire ... eu la curte mi-am pus panouri radiante la o casa cu suprafata utila de 100 mp am 8 panouri ... sunt electrice si imi vine factura lunara cu o temperatura constant ain toata casa de 20 grade in jur de 300 lei. Pot face si economie daca le programez individual ca in camerele unde nu locuieste nimeni sa scada temeperatura ........ prima luna fiind casa nou construita pereti grosi de caramida si beton parterul si lemn si izolatie mansarda in prima luna de iarna a venit curentul in 500 de lei. asta in decembrie
Ford FIESTA 1.4 Duratec DOHC 16V - B78KLY
laurentiugm
1nsane Member
 
Mesaje: 1273
Membru din: 07 Ian 2008, 16:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta mk6 facelift 1.4i;

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde lungu aurel » 06 Feb 2013, 13:46

daniel....frumos ,curat dar....in camera de ce nu ai facut traseul pe jos,iar caloriferul portprosop se leaga intotdeauna numai jos.
Avatar utilizator
lungu aurel
Gold Member
 
Mesaje: 650
Membru din: 24 Oct 2012, 15:36
Localitate: timisoara
Maşina: Ford focus 1.6 tdci 109 cp
VIN: wf0wxxgcdw7l32012

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DanielArdelian2 » 06 Feb 2013, 15:10

lungu aurel scrie:daniel....frumos ,curat dar....in camera de ce nu ai facut traseul pe jos,

Pentru ca la urmatoarea zugravire o sa schimb parchetul, sau poate o sa pun laminat peste cel existent si atunci o sa se ridice nivelul.

lungu aurel scrie:iar caloriferul portprosop se leaga intotdeauna numai jos.

Nu.
In afara de accesul mai dificil la robinetul de tur (un avantaj pentru mine), legarea in diagonala nu are absolut nici o problema.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde mctano » 24 Feb 2013, 11:18

Salut, cei care sunteti in domeniu sau care din proprie experienta aveti montate, sau ati montat panouri radiante, ce parere aveti?
Nu ma intereseaza din auzite, ca din auzite e netul plin, ci din propria experienta.
Laurentiu mi-a povestit mai multe, dar e bine cand ai mai multe pareri.
Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul într-un garaj nu te face masina ..
Ce cred eu despre lucruri in general gasesti aici
Apple user.
Avatar utilizator
mctano
 
Mesaje: 1226
Membru din: 26 Ian 2009, 15:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: No car. Just 2 wheels.

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde valentins » 04 Mar 2013, 18:06

mctano' am in familie o ruda,locuieste in Buc. intr-un ap de 3 camere(bloc 4 etaje) la etajul 1.
Radet furnizeaza agent termic catre acest bloc,iar ISTA a contorizat blocul(in urma unui contract incheiat pe 10 ani :-?? de un fost administrator care a 'luat liftul' acum 3 ani...dar inainte de asta a luat si o spaga serioasa de la ISTA).
pentru ca sunt proprietari care nu prea mai au tupeul sa atinga robinetii montati de ISTA,ruda de care vorbeam,a apelat la aceasta solutie cu panourile radiante.
Ce pot sa zic eu....arata in casa foarte ok...caldura se simte foarte bine(mai putin la picioare)
Inainte de a apela la aceasta solutie,a trebuit sa refaca toata instalatia electrica a apartamentului....total.
Traseu/izolatie/fire de Cu(mai groase din ce am inteles dar si cu termoizolatie ignifuga)/tablou de sigurante/prize(aici trebuie sa mentionez ca a montat numai LEGRAND).
Aerul nu este uscat si irespirabil,daca stai numai cu geamurile inchise...asta mi-a placut.
La consum/costuri per luna,cand folosesc zilnic aceste panouri,se ajunge la 260-270 ron.
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde mctano » 14 Mar 2013, 13:34

Pai instalația am refăcut - o și eu complet! Și acum a rămas singura soluție care mi se pare ok.
Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul într-un garaj nu te face masina ..
Ce cred eu despre lucruri in general gasesti aici
Apple user.
Avatar utilizator
mctano
 
Mesaje: 1226
Membru din: 26 Ian 2009, 15:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: No car. Just 2 wheels.

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde Officer » 05 Sep 2013, 14:08

Intrebare pentru artistii instalatiilor de pe forum: vreau sa fac instalatia de incalzire la casa in sistem clasic - cu radiatoare/calorifere insa vreau sa trag conductele prin sapa - oare ce material o fi mai bun. Am vazut ca acum exista o chestie care se numeste pexgol. Am cerut o oferta si astept sa vad cat costa dar ma astept la preturi mari. Inafara de asta, ce as mai putea sa bag?
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DanielArdelian2 » 11 Sep 2013, 20:42

Ai mai putea sa bagi tevi de cupru moale (se vinde la colac) izolate.
Ca si la PEX, trebuie sa pui teava continua, fara innadituri si lipituri ingropate.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde valentins » 12 Sep 2013, 14:51

Salut,
Officer....la casa noua a cumnatului meu,dupa ce a fost 'trasa instalatia termica,dar si caloriferele cu racordarile aferente si sa facut o proba de circa 1 saptamana la toata casa(au vrut sa fie convinsi ca nu sunt scurgeri mai ales la partea care vine ingropata),de abia dupa aceea sa turnat sapa.
Ca material sa folosit cupru moale.
Recomandabil este sa fie totusi facuta o schita a instalatiei ingropate sub sapa....pentru eventuale interventii gen gauri,etc asta ca sa nu fie surprize.
valentins
Gold Member
 
Mesaje: 584
Membru din: 08 Oct 2007, 21:35

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde Officer » 13 Sep 2013, 12:42

Multam de sfaturi. Cred ca pana la urma o sa merg pe pexgol pipe in pipe. Pe langa garatia de 10 ani si durata de viata de 500 de ani declarata de producator, o sa pot schimba o conducta sparta fara sa distrug finisajele. Si da, se face proba cu apa rece, cu o pompa si un manometru la o presiune de 1,5 - 3 X presiunea normala de lucru a instalatiei.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde mircea76 » 30 Noi 2014, 22:22

Vine frigu si incep problemele cu centralele... Am o centrala pe lemne in a patra iarna de functionare si are o ”jena”. Dupa fiecare racire, presiunea e mai mare decat presiunea la care aprind focul, adica fac seara focul si ceasul arata 1 bar. Dimineata cand focul e stins si deci centrala rece, presiunea e 1,25 bar. :-O . Ar putea sa fie defect vasul de expansiune sau :-/
https://www.artadictdecor.ro/
Avatar utilizator
mircea76
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 09 Apr 2007, 13:14
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Focus2001 WF0AXXGCDA1U67817, Ranger 2,5 2008

Re: Despre centrale termice, A.C. de apartament, panouri sol

Mesajde DON GYOVANY » 03 Mar 2021, 22:54

Buna seara domnilor. Ce mai faceti voi, ce mai facurati in ultimii 7 anisori!?...ce mai construirati, ce mai investirati...centralili va merg!? 8-}
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login