Discutii libere/forum

sfaturi achizitie cada baie fonta

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

sfaturi achizitie cada baie fonta

Mesajde GeorgeFord » 22 Mar 2007, 20:32

Salut,
Deoarece trebuie sa mai schimb prin casa una/alta acum am ajuns si la baie. Faianta si gresia le-am gasit, acum caut cada. Prin magazine, fiecare isi lauda marfa lui-normal, numai ca eu nu am de gand sa o schimb dupa cativa ani, vreau ceva durabil. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau cada din acryl sau fonta, 905% inclin spre cea de fonta. Nu am cautat prea mult, am gasit langa casa, la Romstal. Costa cu accesorii scurgere 1132 ron, are 1700x700mm si e fabricata in Turcia, garantie 1 an. Eu personal nu am o parere prea buna de lucrurile turcesti care se vand pe la noi, pe de alta parte Romstal mi se pare o firma serioasa.
Vreau sa aflu si alte pareri in privinta asta, eventual de la cei care au avut probleme sau din contra sunt incantati de un anume material (acryl sau fonta.
p.s. Cada din tabla de otel nu mi-a fost recomandata, am gasit si din material compozit- de comanda, insa pretul era cam mare pentru ce mi-am planificat eu.
Multumesc celor care ma pot ajuta cu sfaturi.
Ford Fiesta 2006 Comfort, Duratec, 1,25 l, 16V, 75CP
"Bulbucata"
Avatar utilizator
GeorgeFord
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 18 Iul 2006, 14:59
Localitate: Bucuresti,Dr.Taberei
Maşina: Fiesta 2006, 1.25 l, 16v Duratec, 75CP, tonic blue, Comfort

Mesajde bogdanv » 22 Mar 2007, 21:45

e ok cea de la romstal.
poti sa mai faci o plimbare in sphera sa vezi ce mai au pe acolo in aceasta directie si pentru ceva mai nemtesc du-te la rosim's pe centura inainte de carrefour militari
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Mesajde mihai2k1 » 22 Mar 2007, 23:31

Salut!

Vezi ca garantia pe care trebuie sa ti-o acorde este minim 2 ani, conform legii 449/2003:

http://www.euroticket.ro/legislatie/leg ... uselor.php

Legea a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2007. Nu-i lasa sa iti spuna ca furnizorul lor nu acorda mai mult de 1 an garantie. Romstalul ca si distribuitor in Romania trebuie sa-ti asigure garantie minim 2 ani. E vina Romstalului ca nu s-a asigurat ca furnizorul lui nu acorda garantie mai mare de doi ani.
ex-Ford Fiesta 1.4 2003
Ford Mondeo break 2.0 TDCI 2003
Hyundai i20 Active 2016
Just me.
mihai2k1
Gold Member
 
Mesaje: 791
Membru din: 04 Iun 2006, 12:32
Localitate: Otopeni

off-topic cu scuzele de rigoare

Mesajde electric-max » 23 Mar 2007, 12:45

off-topic cu scuzele de rigoare
:?
@mihai2k1
Legea la care faci referire nu specifica clar termenul de garantie de 2 ani, singura referire la acest interval fiind aici:

"Art. 16
Raspunderea vanzatorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului. "


ca dupa aceea sa apara:

Art. 22
(1) ....
(2) In cazul produselor folosite, consumatorul si vanzatorul pot conveni reducerea termenului prevazut la art. 16, dar nu la mai putin de un an de la data livrarii produsului.

Mi se pare ambigua referirea, intrucat spune despre termenul de raspundere a vanzatorului si nu in mod clar despre termenul de garantie al produsului.

Naiba sa-i inteleaga pe fauritorii de legi recte d-nii parlamentari.
"The pursuit of balance is a lifelong journey"
Ford Fiesta Trend 1.25 16v 75cp/110Nm 2006 Moondust Silver
Avatar utilizator
electric-max
Ford Freak
 
Mesaje: 163
Membru din: 04 Apr 2006, 14:43
Localitate: Piatra-Neamt

Mesajde mihai2k1 » 23 Mar 2007, 18:10

Este ambigua formularea... corect. Dar iata si o explicatie a legii data de catre o avocata inainte de 1 ianuarie 2007:
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=5827
ex-Ford Fiesta 1.4 2003
Ford Mondeo break 2.0 TDCI 2003
Hyundai i20 Active 2016
Just me.
mihai2k1
Gold Member
 
Mesaje: 791
Membru din: 04 Iun 2006, 12:32
Localitate: Otopeni

Mesajde sfm » 24 Mar 2007, 18:49

Am avut cada din fonta. Nimic deosebit. Am cada din tabla emailata. Nimic deosebit. Diferenta dintre cele doua modele:
- in primul rand greutatea
-cada de tabla emeilata joaca sub propria greutate
Concluzia mea: cada de fonta.
FOCUS2 TDCI 1.6 90
sfm
Incepator
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Oct 2006, 14:15

Mesajde GeorgeFord » 25 Mar 2007, 08:24

Ieri am fost la Sphera, am vazut ofertele. Am avut noroc zic eu, am stat mult de vorba cu un tip care vindea cazi din acril, m-a convins. Cazile de baie bune (din fonta), care tin 20-30 de ani, sunt foarte scumpe. Cele cu pret mai mic, ca cea de la Romstal, spunea ca nu sunt grozave si il cred. De fapt mie mi-era groaza de a avea santier in casa, ori daca ai cada de fonta trebuie zidita, etc. La cea de acril merge pusa o masca si e mult mai simplu daca schimbi cada. Am fost sfatuit sa-mi imbrac peretii in faianta pana la pardoseala(deci si in spatele cazii), sa pun gresie si sub cada. In felul asta daca ulterior schimb cada cu alta cu alte dimensiuni ( sa zicem mai mica) nu se va observa.Practic faianta pe care o puneam pe latura din fata a cazii va intra in spate, in fata va fi masca de plastic.Se poate umbla si sub cada daca e nevoie, cada se pune pe un suport cu picioare reglabile.
Acum despre cada din acril:
Mi s-a recomandat sa fie confecionata din LUCITE (sau LUCIDE), e mai rezistenta. Am gasit si cada garantata 25 ani (??? nu cred ca e adevarat, e doar o chestie de marketing), 10 ani garantie-facuta la Fibrex din placa import Anglia (asta costa cam 660 ron cu suport, ventil automat si masca inclusa) Altele care pareau ca merita sa le iau in consideratie costau cca 1300 ron.
Facand comparatia cu cada de fonta de la Romstal, e cam 1/2 din pret, se transporta/monteaza/schimba/repara foarte usor. Si ideea placarii peretilor pana jos mi s-a buna, cxred ca raman pe varianta asta. Decat sa tin 10 ani-sa zicem o cada de fonta- mai bine la 5 ani o schimb pe cea din acril si costa aproape la fel ( am facut comparatia cu cada Fibrex)
Ford Fiesta 2006 Comfort, Duratec, 1,25 l, 16V, 75CP
"Bulbucata"
Avatar utilizator
GeorgeFord
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 18 Iul 2006, 14:59
Localitate: Bucuresti,Dr.Taberei
Maşina: Fiesta 2006, 1.25 l, 16v Duratec, 75CP, tonic blue, Comfort

Re: cada din acril

Mesajde Alex.Popescu » 21 Aug 2018, 01:50

Salutare! Vreau sa cer cateva informatii in legatura cu cazile de baie cu sistem de hidromasaj din acril. Ma intereseaza cat de solide sunt, cat de bun si benefic este hidromasajul (doar cine a incercat) si ma mai intereseaza daca ati auzit de Goodbath.ro? Am vazut cateva cazi interesante aici: https://www.goodbath.ro/produse/cada-hidromasaj
Alex.Popescu
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 21 Aug 2018, 01:40
Maşina: Mercedes


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 16 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 16 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login