Ford România

Dezastru in campaniile ford.ro

Ford România în contact cu ClubFord

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Dezastru in campaniile ford.ro

Mesajde gvincentiu » 18 Ian 2021, 18:33

Din trei autoturisme Ford, e normal sa-i cadă unuia bateria. Sa vedem ce campanii are Motorcraftul: 634 lei baterie 80Ah, identificata prin VIN-ul masinii, on-line pe 26.12.
Perfect, fac programare pe 31.12 ora 08.00, la SF TEX Galati.... Nu ma contacteaza nimeni, zic sa merg la dealer pe 30 sa fiu sigur.
Las Fordul fara baterie pe dreapta, iau celalat Ford ma duc la dealer si de aici incepe nebunia:
”.. da, am primit programarea urma sa va raspundem la email, dar bine ca ati venit: nu avem baterii. Mai incercati pe 6 ianuarie, veniti apoi dati un avans sa nu comandam baterie degeaba. Si nu e nevoie sa va programati online, facem atunci programare la schimbare baterie” Asta e, mai tin o saptamana masina pe dreapta, ca nu am nevoie de Sarbatori....
Pe 6 ianuarie: "buna ziua, am venit sa dau avansul pentru baterie, conform promotiei Motorcraft, 634 lei."
”Da, sa vedem..... dati-mi VIN-ul... asa, da, aveti de plata 1152 lei.”
” Uat? pai uitati, e campanie pana pe 28.02.2021 si conform VIN-ului ar trebuie sa fie 634 lei”
”Nu stiu ce aveti acolo, dar pe noi nu ne intereseaza ce fac cei de la ford.ro si nu luam in seama programarile Ford online Book. Mergeti la alt dealer Ford, poate va rezolva el”
WTF? Sun la Centrul Relaţii Clienţi, Ford România de unde mi se spune ca ei doar intermediaza niste servicii prin platforma, dar vor lua legatura cu dealerul SF TEX Galati.
Raspuns: Vă mulțumim pentru că ați contactat Centrul Relații Clienți Ford - Compania Națională de Vânzari Ford.
Ne cerem scuze de neplăcerile întâmpinate.
Conform informațiilor primite de la dealerul autorizat Ford doar anumite finis coduri pot face parte din campania Motorcraft acesta fiind motivul pentru vi s-a oferit posibilitatea de a vi se aduce o altă baterie la acel preț. De asemenea anumite repere cum ar fi anvelope , baterii se aduc doar pe comandă și cu avans în prealabil acesta fiind motivul pentru care programarea online nu este luată în calcul.
Vă mulțumim pentru înțelegere. Cu stimă, A.C., Centrul Relaţii Clienţi, Ford România

Ce am inteles, mai ales ca nu e scris nicaieri pe site ford.ro si sunt de retinut:
1. practic se intermediaza ”nimic”.
2. desi folosim VIN, facem programari, trebuie ajungem la dealer sa aflam ca de fapt finis codurile pentru autoturismul identificat pe platforma, în cadrul campaniei nu sunt în promotie.
3. dealerii nu iau in calcul ceea ce se ”intermediaza” prin aceste campanii.
4. cel putin in ceea ce ma priveste, maxima lui Henry Ford, "a fi împreună este un început, a rămâne împreună este un progres, a lucra împreună este un succes" e redusa doar la prima propozitie, progresul si succesul fiind lasate altora.
PS: de 1152 lei schimb doua baterii la coltu' blocului, mai ales ca am aflat cum se reseteaza BMS. :D :D :D
Fişiere ataşate
Baterie.png
Screenshot_2021-01-06-11-11-20-283_com.android.chrome.jpg
Avatar utilizator
gvincentiu
Gold Member
 
Mesaje: 810
Membru din: 26 Noi 2007, 17:59
Localitate: Galati
Maşina: Kuga 2.0 tdci, Ka+ 1.2

Re: Dezastru in campaniile ford.ro

Mesajde wolf2006 » 21 Sep 2022, 14:50

Ai dreptate. Am patit si eu la fel cu Proleasing Buzau. Am facut programare online la pret de 750 lei pentru ca apoi sa fiu sunat sa-mi spuna ca ma costa intre 1.300 si 1.400 lei. Am spus pas si am luat o baterie AGM Varta (de aceeasi putere ) la 600 lei cu resetare BMS si sters erori de tensiune din calculator la un service autorizat RAR.
Spor.
Avatar utilizator
wolf2006
Ford Freak
 
Mesaje: 197
Membru din: 21 Apr 2008, 16:08
Localitate: Buzau
Maşina: Ford Mondeo MK5
VIN: WF0FXXWPCFKJXXXXX


Înapoi la Ford România

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login