Ford România

Problema injectoare Ford fiesta 1.4tdci 2008

Ford România în contact cu ClubFord

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Problema injectoare Ford fiesta 1.4tdci 2008

Mesajde DumitrescuSorin » 21 Feb 2022, 19:21

Buna seara. Am și eu o întrebare, și aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta cu un răspuns. De ceva timp, fiesta mea 1.4tdci a început în meargă întrerupt și să se aprindă martorul de rotița dințată cu semnul exclamării. Am pus testerul pe ea, și valorile injectoarelor 3 și 4 sunt peste limita. Dar întrebarea e cum se face numerotarea cilindrilor ? De la distribuție sau de la cutie? Că am înțeles că difera și numărul injectorului față de numărul cilindrului . Vă atașez și o poza cu valorile din tester.
Vă mulțumesc mult .
Fişiere ataşate
IMG-20220219-WA0005.jpg
DumitrescuSorin
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2022, 22:36
Maşina: Ford
VIN: WF0HXXGAJH8R17308

Re: Problema injectoare Ford fiesta 1.4tdci 2008

Mesajde bricy » 21 Feb 2022, 19:46

Un injector se verifica cu adevarat pe banc, nu cu testerul, aia e mai mult o aproximare.
Verifica in schimb cablajul masinii, au fost cazuri cand fire cu izolatia roasa faceau sa intre in eroare calculatorul motor si automat in limitare.
In cazul tau poti verifica injectoarele pe masina, deoarece la modelul tau adesea pica bobina injectorului si daca dai peste cineva care nu vrea sa te jetmaneasca le poate verifica fara sa trebuiasca date jos, doar carcasa filtrului de aer
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637


Înapoi la Ford România

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login