Apeluri Umanitare

Proiect calculatoare pentru copii - Asociatie si Forum

Sectiune dedicata familiilor, rudelor sau prietenilor nostri la nevoie de ajutorul nostru
Reguli forum
Va rugam publicati doar cazurile de a caror veridicitate sunteti siguri. Fara mesaje primite Yahoo! Messenger.

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Smiley » 24 Iul 2009, 23:18

o sa te contacteze el daca o sa gaseasca un destinatar pentru imprimanta.
din ce spunea el, e un pic mai complicat cu imprimantele. "destinatarii" fie nu le folosesc, fie au probleme cu ele (se descarca si nu au unde sa le incarce).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 26 Iul 2009, 00:30

Se pare ca RamsesRa a gasit un destinatar pentru un sistem mai puternic (un proaspat student destept dar cu posibilitati materiale foarte modeste - astept detalii). Ii pregatesc acum compul donat de AlibaST, e cel mai puternic pe care-l am la indemana (P4/2,2Ghz). Configuratia va fi: 512Mb DDR400, 20+30Gb HDD ATA100 Seagate, DVD-RW, video ATI Radeon 9000Pro (128Mb AGP)... una peste alta un sistem pe care se poate rula orice fel de soft, inclusiv AutoCad, Corel Draw, Photoshop SE, etc. :)
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 29 Iul 2009, 15:28

A ajuns sistemul. Pustiul are 19 ani, o situatie materiala oribila si tocmai a intrat la Electronica la stat. Am picat la fix cu sistemul :)
RamsesRa s-a ocupat de transport.
Poza pe CG: http://forum.computergames.ro/4-condica-de-reclamatii-anunturi-administrative/179351-proiect-pentru-copiii-saraci/page-135.html#post39975374
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 30 Iul 2009, 12:21

super. vad ca proiectul merge inainte bine si se dezvolta. ma bucur ca sint printre noi oameni care vor si au disponibilitati!

felicitari tuturor celor care s-au implicat si care se vor implica si de aici inainte.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Leo777 » 04 Aug 2009, 11:06

Salut,

Am un monitor Horizon, 17", tub catodic nu LCD, folosit vreun an, maxim, intr-un birou, nu hala industriala sau abataj :D . E in stare perfecta de functionare.

Ne. meu de tel il are cine trebuie, astept sa fiu conatactat pentru livrare.

Cu stima,
Leo.
Cu prostul nu-i bine sa te pui, ca are mintea odihnita!
Avatar utilizator
Leo777
Member
 
Mesaje: 429
Membru din: 02 Mai 2008, 11:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2.0 d 140 hp, 2011 Mondeo 1.8i 125 hp, 2003
VIN: vinnegrudincelbun

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde v_sandu » 04 Aug 2009, 16:49

Salut. Am citit despre proiectul vostru.

Daca exista cineva care colecteaza componente de calculatoare in Bucuresti va ajut cu cea mai mare placere.
Dispun de placi de baza mai vechi 133/166/266, ceva procesoare pentru ele, memorii. hdd-uri. Se gasesc si 1-2 monitoare.
Produsele respective au fost folosite, sunt provenite din upgrade-uri.

Toate bune.
v_sandu
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Aug 2009, 14:19
Maşina: SUBARU OUTBACK MY04 2500cc AT 4x4 165CP

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 06 Aug 2009, 10:34

va rog luati legatura cu dr vlad. are un ym in semnatura. multumesc.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde martini » 29 Aug 2009, 14:26

daca se mai face ceva de genul, prin constanta si imprejurimi as putea contribui cu ajutorul fizic (eu+masina), daca nu e prea aproape de locatia mea, poate cu o suma de bani.

felicitari celor care au avut initiativa, nu sunt strain de acest tip de activitati si chiar mi-as dori sa particip mai des.
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde valistoica » 10 Sep 2009, 09:48

Puteti conta si pe mine cu cateva unitati PC (duron 1.8, 256/512 RAM 40GB HDD, CD-R/CD-RW) pe care incerc sa le salvez de la casare :)
Focus owner...
Avatar utilizator
valistoica
Gold Member
 
Mesaje: 559
Membru din: 09 Feb 2009, 11:20
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1.5 TDCI 120 CP

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde cyrano de bergerac » 25 Sep 2009, 21:28

Salutare si felicitari tuturor cu initiativa. Oricand este nevoie pentru diferite ajutoare, daca imi sta in putere, vreau sa particip. Intru destul de des pe acest forum asa ca astept un mesaj pe PM.
cyrano de bergerac
Incepator
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Ian 2009, 01:33
Maşina: Ford Mondeo Ghia, an fab. 2002, 2000 cmc, TDCi,132CP, full

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde darkstar » 29 Sep 2009, 12:36

Se mai fac actiuni de genul acesta? Eu as avea ceva CDROAME, HDD-uri care le pot dona ... trebuie sa fac o tura de curatenie si mai vedem ce iese la iveala :) .
darkstar
 

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 29 Sep 2009, 13:29

va rog luati legatura cu dr vlad. are un ym in semnatura. multumesc.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde sorin_fogas » 07 Oct 2009, 09:40

va salut pe toti din satu mare!
am citit despre acest proiect si mi se pare binevenit.
vreau sa va spun ca in astfel de actiuni va puteti baza 100% pe sprijinul meu.
dat fiind faptul ca eu am un handicap fizic,v-as propune si abordarea unor actiuni de ajutorare a persoanelor cu handicap.
sorin_fogas
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2009, 14:01
Localitate: satu mare
Maşina: ford mondeo 2005 2.0tdci 115cp ghia
VIN: wf05xxgbb55b01676

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde sandu_daniel » 24 Oct 2009, 21:25

un monitor CRT de 17 la donatie. o adresa unde sa il trimit si se rezolva. are ambele cabluri de semnal si alimentare si in primul rand functional 100%
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Smiley » 24 Noi 2009, 16:30

daca intr-unul din urmatoarele 2 weekend-uri e cineva disponibil sa duca un sistem (unitate + monitor mare) din bucuresti pana intr-o comuna la ~20 km de Pitesti, este rugat sa ia legatura cu Dr_V (ym-ul lui poate fi gasit aici: viewtopic.php?p=495106#p495106 )
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 12 Ian 2010, 23:17

aseara am discutat un pic cu vlad. i-am dat un monitor, de fapt. in discutii am adus vorba despre o situatie speciala pe care a descoperit-o un coleg de-al meu. va las mai jos relatarea lui dupa ce am trimis acolo niste alimente si jucarii in decembrie. ma gindesc ca am putea sa le trimitem si niste sisteme. vlad a spus ca le va pregati la un moment dat pina la sfirsitul lunii sau inceputul lunii viitoare. sper sa reusim sa le si transportam. in alta ordine de idei, daca aveti si alte idei si posibilitati de ajutor....stam de vorba.

"Am ajuns acolo cu o donatie constind din: 1500 lei, 400 kg alimente de baza, vreo 200 de carti, haine,detergenti, jucarii, etc.
In al doilea rind va voi spune cum stau lucrurile in Valea Screzii si ce am constatat acolo.
Valea Screzii este un loc in care gasesti sugari,copii orfani,copii veniti de la casele de copii unde au fost batuti si abuzati,mame cu multi copii batute,abuzate si alungate de acasa,tineri care au crescut si au ramas acolo,tineri cu probleme locomotorii, cu probleme pshihice,batrini alungati din casele lor de rude care le-au vrut bunurile muncite de-o viata- un trist cimitir viu!Nu cred ca exista vreo categorie care sau nu fie reprezentata,din pacate,acolo.
Toti au gasit acolo un loc, caruia au inceput mai devreme sau mai tirziu sa-i spuna ACASA,datorita parintelui Nicolae Tanase,care a jurat in fata lui Dumnezeu ca nu va alunga pe nimeni din cei care ii vor cere ajutorul!Asa a facut si continua sa faca!
Statul nu are nici o contributie acolo, sau in orice caz este infima in raport cu necesitatile locului-imi cer scuze,ba da:le trimite cazurile sociale pe care nu le pot rezolva ei!Marea majoritate a celor de acolo nu au venituri.Parintii copiilor care vin sa-i lase la asociatie,nu renunta la alocatia cuvenita copiilor in favoarea asociatiei,ci,tin banii pentru a se intretine pe ei,nemuncind si cheltuind totul pe bautura.Tutela orfanilor se obtine destul de greu datorita birocratiei,iar banii nu vei sti niciodata cind ii vei primi.
In vizita noastra de 4 ore,am vazut destule chestii care ne-au revoltat sau care ne-au induiosat.
In ciuda dificultatilor si a amaraciunii pe care le vezi la tot pasul,ti se zimbeste,ti se vorbeste politicos,esti salutat chair strain fiind, toti sint calzi si prietenosi,copii sint bine ingrijiti, bucurosi sa vada lume noua, si ceea ce te uimeste poate, au invatat sa aiba grija unii de ceilalti ca intr-o familie ADEVARTA! Cu cit copii sint mai mici, sint mai protejati de cei mai mari-se simte chestia asta chiar si cind e vorba de caldura: in casele gradinarilor si a scolarilor este mai cald fata de casele celor de liceu!
Exista cam 15 case in total, 10 fiind terminate si locuite, iar restul in diferite stadii. Au o microferma cu vaci, porci si pasari, cultiva porumb pentru malai si mincarea animalelor, au un atelier de timplarie unde copii invata timplarie, dulgherie si cei mai mari fac binale si sculpteaza manual strane bisericesti si cruci, pe care le vind pentru a-si aduce aportul la viata de zi cu zi. Exista doua fundatii turnate: una pentru o scoala mica, iar alta pentru a muta un gater din actuala locatie. Au reusit sa termine pivnita pentru provizii, iar usa pivnitei a fost facuta de un copil de 16 ani! Am vazut dulgheri in viata mea care nu cred ca vor face vreodata astfel de usa-foarte simpla de altfel. Mai exista o casa in care se afla bucataria celor mari si sala de mese-ambele insumeaza 40 mp, si se maninca in schimburi. Extinderea anexa acestei case, este destinata maririi salii de mese, iar la etaj vor fi noi dormitoare.
In bucataria celor mari doar se pregatesc alimentele, ele gatindu-se de fapt afara, la tuci pe pirostrii. Doar gradinarii si scolarii au bucatariile in casele in care stau. Mai exista si o biblioteca in curs de aranjare.
Scoala este peste deal, la Valea Plopului, se invata in schimburi, primul schimb intrind la 6,30 dimineata, iar desteptarea este la 5,00!!! DIMINEATA! Trebuie sa recunosc ca putini dintre noi se trezesc la aceasta ora! Cel mai apropiat liceu este in Valenii de Munte. Cu toate acestea, toti se duc la scoala si nu lipsesc indiferent de conditiile meteo!
Este foarte mult de munca acolo, si toti cei care dpdv al sanatatii o pot face, o fac, indiferent daca sint liceeni, adulti sau batrini.
Am avut placerea sa-i cunosc pe cei care fac totul sa functioneze: Mihai-fiul cel mare al parintelui Tanase, Melanie-sotia lui Mihai, o englezoiaca care a invatat limba si a ales sa ramina linga toti cei de acolo ca sa ajute, dra. Tatiana-directoarea fundatiei, administrator, bucatar-sef, etc, nea Ion-timplar, un om cu inima mare, depasit de volumul de munca, el fiind mesterul taberei, doicile si mamele sociale, oameni care au uitat demult de viata lor si si-au daruit-o semenilor. Oameni care sfintesc locul!
Cuvintul de ordine este : frig! Din pacate casele pierd caldura datorita timplariei vechi de lemn si inexistentei izolarii termice. Practic, banii dati pe lemne se arunca in proportie de 50%.
Datorita Melaniei, periodic vin voluntari din strainatate pentru a ajuta la munca.
Necesitatile permanente sint:
-banii-mamele sociale si doicile nu au mai primit salariul de citeva luni! Salariul uneia fiind de 500 lei, bani care s-ar putea aduna daca 100 de persoane ar dona lunar cite 5 lei!
-alimente de baza, in functie de perioada, produse de post-toti cei care au peste 5 ani tin post;
-materiale de constructii care trebuie sa tina seama de stadiul lucrarilor:au cazuri in care li s-au adus placi de gipscarton si ei aveau nevoie de mortar si caramida sau BCA-acesta fiind doar un exemplu
- ceva scule electrice de mina le-ar prinde bine: o bormasina, un mixer de kleber, chiar si o motodrujba noua, ceva truse de scule pentru intretinerea de zi cu zi, scule de timplarie, etc.
Toate acestea se pot realiza prin efortul nostru comun si continuu, si prin incercarea de a atrage atentia si altora asupra acestui loc. Cred ca in multe privinte avem de invatat de la acesti copii.
Am plecat din Valea Screzii lasind in urma ceata care punea stapinire peste sat, si gerul care incepea sa se strecoare in case....."
Fişiere ataşate
valea screzii dec 2009 049.jpg
valea screzii dec 2009 010.jpg
valea screzii dec 2009 004.jpg
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 14 Ian 2010, 19:43

Postez din nou aici dupa o lunga absenta de pe forumul vostru. In acest timp s-au intamplat multe pe forumul Computergames si prea putine de bun augur... Nu vreau sa mai pierd vremea cu povestea scandalului de pe CGF, bottom line in acest moment Proiectul pentru copiii saraci de acolo este mort si ingropat de facto, desi topicul inca exista nu mai face nimeni sisteme pentru copii si conducatorul lor actual are alte griji (de exemplu cum sa-si traga niste bani de la firme prin legea aia cu 2% din impozit). Eu m-am certat cumplit cu ei si intr-un final m-am retras pentru ca nu-mi face nici o placere sa ma scald in mocirla cu patrupezii :(

Pentru mine depanarea PC este un hobby si ideea asta cu donatul de computere la copii amarati mi se pare cea mai utila manifestare a pasiunii mele de depanator. De aproximativ 3 luni fac treaba asta fara sa mai cer donatii, din ce piese imi permit sa cumpar SH pe banii mei si rare donatii spontane de pe la amici. Fiind vulpe batrana pe forumuri de pasionati hardware si cunoscandu-ma cu multa lume de cand lucram la Proiect gasesc relativ frecvent componente la preturi modice si nu mi-e foarte greu sa-mi sustin acest hobby. Evident nu mai am resursele de care dispunea Proiectul, dar nici nu ma mai streseaza nimeni... De bine de rau donez 5-6 sisteme pe luna si nu chiar antichitati ;)

Evident nu sunt chiar singur in treaba asta nici acum, fara ajutorul prietenilor si cunoscutilor nu m-as descurca asa de bine cu toata treaba. L-am avut mereu alaturi pe colegul vostru RamsesRa, pe care deja il numar printre prietenii mei apropiati si, rand pe rand, mi s-au mai alaturat cativa oameni seriosi de pe CGF (Sitax, .fxg, Reich, Thomasghertzo, Intel_Pentium, Valim, etc.), de pe club Ford (AlibaST, Smiley, bogdanv) si cativa amici vechi, fiecare ajutand cum si cu ce poate si are chef, de la reparatii de circuite electronice la transportul sistemelor catre copii si cautarea/verificarea destinatarilor.

Momentan nu mai intretin vreun topic de postat poze pe vreun forum, mi le colectionez personal. Planuiesc sa-mi fac un site sau o galerie personala pe un server gen Picasa Web, dar pana acum nu prea am avut tragere de inima sa fac asta, am fost destul de aglomerat cu jobul si de cate ori am avut timp liber am preferat sa ma ocup de ce-mi face mai mare placere: sa mai asamblez cate un PC pentru copii...

In acest moment capacitatea mea de "productie" pentru copii este in medie de 5-6 computere pe luna, depinde si de cate garzi am si ce componente gasesc de cumparat. Configuratia minima este P3@450Mhz, 256Mb RAM, 6Gb HDD, CD-Rom, video 8Mb, audio, LAN, 15"CRT. Configuratiile medii (si majoritare) sunt pe la 0,8-1,5Ghz, cu 320-512Mb RAM, HDD >10Gb, unitate optica OK, video 32-64Mb, audio, LAN, 17"CRT.

EU dau computere numai copiilor care pot invata ceva util cu ele, nu fac masini de jocuri si nu iau in considerare doar situatia materiala a familiei. Degeaba dai computer unuia care nu se duce la scoala si freaca menta pe maidan sau unui handicapat psihic cu IQ subliminal... In general gasesc destinatari cu ajutorul unor profesori si invatatori, care cunosc bine si capacitatile copilului si situatia lui familiala. Sunt oricand deschis si la propuneri de copii din partea membrilor de pe forum, dar am rugamintea ca acel forumist sa-mi afle detalii si despre situatia scolara a copilului pentru a vedea daca merita sau nu un sistem.

Cat despre adapostul(?) descris de bogdanv, sunt mai mult decat incantat sa particip cu cateva sisteme si nu numai. Niste copii care se zbat sa faca ceva in viata in conditii de genul acela merita cu prisosinta sansa de a lua contact cu IT-ul. In lumea de azi e cam greu sa-ti gasesti un job daca nu sti macar sa scrii un document Word sau sa deschizi un e-mail.
In general nu-s fan al bisericii sau al popilor, dar am tot respectul pentru oameni ca acest preot Tanase, care nu adera la mentalitatea majoritatii colegilor lui de breasla si face ceva concret pentru ca niste copii fara sperante sa aiba o sansa in viata. Nu il aprob in totalitate cu campania lui anti-avorturi, dar din cate vad eu rezultatul eforturilor sale nu este inca o campanie absurda de latrat pe la TV, ci o initiativa mai mult decat binevenita in tara asta unde din ce in ce mai multi copii devin boschetari din lipsa oricarei sanse in societate.
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 26 Ian 2010, 12:33

In acest weekend am pregatit 4 computere pentru copiii din Valea Screzii. Le-am configurat dupa urmatoarele principii: performanta medie, stabilitate maxima, rezistenta mare la socuri, consum mic de energie electrica.
Configuratiile sunt:
- IBM P4/1400 desktop, 384Mb SDR, 20Gb HDD, CD-RW, video 32Mb AGP (TNT2), audio&LAN onboard, difuzoare interne
- Compaq P4/1700 desktop, 384Mb SDR, 20Gb HDD, CD-RW, video 16Mb AGP (ATI Rage128Pro), audio&LAN onboard, difuzoare interne
- Hibrid P4/1800 in carcasa Compaq desktop, 512Mb DDR, 40Gb HDD, CD-RW, vodeo&audio&LAN onboard, difuzoare interne
- Hibrid P4/1800 in carcasa Fujitsu desktop, 512Mb DDR, 40Gb HDD, CD-RW, vodeo&audio&LAN onboard (= singurul fara difuzoare interne, nu permite spatiul din carcasa).

Am si sunat si am stat de vorba cu oamenii de acolo, inclusiv cu "informaticianul" local (student la facultatea de popi, hardist amator mediocru, depasit de situatie dar nu lipsit de bunavointa). Situatia IT a adapostului e deplorabila: 4 computere semi-functionale vechi, mai multe PC-uri defecte, nici o sansa de conexiune Internet. Am inteles ca o firma de IT le-a donat anul trecut o mare cantitate de computere si componente defecte... bataie de joc dupa parerea mea, in mod evident nu are cine sa le repare acolo. Cand o sa ajungem la fata locului o sa trec prin aceste epave sa vad ce/daca merita reparat, pana una-alta prefer sa le duc sisteme solide facute de mine, care sper ca vor functiona fara probleme cel putin 1-2 ani.

Astept sa stau de vorba cu bogdanv sa vedem cand ne gasim intr-un weekend sa mergem acolo. Cu tot cu monitoare si periferice, cele 4 sisteme necesita cel putin 2 masini pentru a fi transportate. Intre timp incerc sa pun la punct si o imprimanta.
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 06 Apr 2010, 22:18

Cu Valea Plopului inca astept vesti de la bogdanv, pana la urma am trimis doar 3 sisteme pentru ca al 4-lea (in carcasa Fujitsu) a facut niste probleme la testarea finala si l-am demontat.

Intre timp cu ocazia Pastelui m-am ocupat cu alte actiuni, in mare 6 compuri trimise in sate din judetul Brasov, unul in Tg.Jiu si 5 duse la o scoala din jud. Buzau cu ajutorul baietilor din Club4x4 (care au dotat toata scoala din banii stransi de ei, eu am participat doar cu computerele, pentru crearea unui mic laborator de informatica acolo). Poze cu computere date de mine in 2010 (inclusiv astea de Pasti) puteti vedea pe Picassa: http://picasaweb.google.com/118398115412083744010/ProiectPersonalPoze2010#. Sunt puse in ordinea in care au ajuns la mine, in mare aceeasi cu ordinea cronologica a livrarii sistemelor.

In acest moment mai am de livrat un computer unei scoli din apropierea orasului Sighisoara si din pacate nu gasesc nici o posibilitate de transport. As putea trimite prin curier, dar astia trantesc rau coletele si s-a mai intamplat sa ajunga defect :(
Daca este cineva de aici care are drum din Bucuresti spre Sighisoara in urmatoarele zile si are chef sa care computerul (unitate, monitor, periferice, +/- o imprimanta) il rog frumos sa ma contacteze (0722859607 Vlad), sunt dispus inclusiv sa achit benzina/motorina daca este cazul.
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde lupul1952 » 15 Apr 2010, 07:53

Doctore eu maine plec la Targu JIu si pot lua PC-ul pana la Valcea si daca este cineva membru clubford din Sigisoara sa vina pana la valcea sa i-l predau.
daca este in regula asa, desigur.
cu stima te salut
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 15 Apr 2010, 22:53

din motive de lipsa de timp si logistica nu am reusit sa ajungem la Valea Screzii. insa, in 22 mai vom ajunge la Valea Screzii cu destul de multe. am reusit sa mai cooptez niste oameni care vor face donatii in materiale de constructii, haine, alimente si diverse produse de uz curent (sapun pasta de dinti, hirtie igienica, etc).

cele 3 sisteme se afla in continuare la mine in depozit si aspteapta cuminti acolo pentru a fi transportate. am mai colectat un sistem de la o firma si il voi trimite catre vlad pentru a-l verifica si face sa il punem linga celelalte.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 25 Apr 2010, 23:10

se cauta un voluntar pentru a duce un computer la o scoala din sighisoara din bucuresti.
va rog daca este cineva pe drumurile respectilve si s epoate sa ia legatura cu dr.vlad.
multumesc.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Mihai R » 11 Mai 2010, 19:48

Am si eu prin casa niste ciudatenii. Cred ca de un sistem vechi fac si eu rost. E chiar vechi ... dar este .... :) Cred ca un HDD de la tine ii trebuie.

- Volvo V90 2021 / B4 Polestar Engineered / 220CP / Thunder Grey / R-Design - 35.400km @ 01.2024
- Volvo XC60 2023 / B5 / 250CP / Thunder Grey / R-Design - 2.990km @ 01.2024
- Volvo V60 MK2 2020 / D4 / 190CP / Ice White / R-Design - 40.500km @ 01.2024
- Volvo XC40 MK1 2020 / T3 / 163CP / Glacier Silver / R-Design - 26.900km @ 01.2024

EX: Ford Focus MK3 2013 TOPIC DEDICAT // Skoda Superb MK3 2018 // Mini Cooper 2018 // Ford Mondeo MK5 2016 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Fiesta MK7 2016 // Ford Focus MK2 2008 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Kuga MK1 2008
Avatar utilizator
Mihai R
 
Mesaje: 5276
Membru din: 31 Mai 2008, 13:40
Localitate: Taunusstein Germania / Bucuresti Romania
Maşina: Volvo V90, B4 Polestar Engineered, 220CP, R-Design

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde gabi_fiesta » 11 Mai 2010, 19:54

pana la urma se mai strang componente pt calculatoare?
si unde se duc?
Multumesc frumos.
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 12 Mai 2010, 13:32

avem doua varinate pentru componente:
- stabilim o zi si le iau eu sa i le duc lui dr. vlad
- il contacteaza fiecare e dr. vlad si stabileste cu el cind si cum.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 23 Iun 2010, 10:55

am identificat o necesitate in judetul Dimbovita. Situatia sta cam asa:

familie compusa din 2 adulti si 3 copii:
- tata – singurul care lucreaza la otel inox Targoviste functie electrician,
- mama este casnica si se ocupa cu cresterea copiilor si la muncile campului
- un baiat 14 ani clasa 8 medie scolara anul trecut 7.5. Anul scolar nu este incheiat acum.
- doi frati gemeni ambii 10 ani clasa 4: unul premiul 2 anul asta, al doilea mentiune anul asta

in masura in care putem si timpul ne permite le putem face unul sau doua computere cu ajutorul lui vlad. de livrare ma voi ocupa eu.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Mihai R » 23 Iun 2010, 11:16

Hai ca vedem ce se poate face si pentru ei. :) O sa incep sa caut sa vad ce mai am si eu pe acasa pentru ca foarte multe le-am donat deja prin alte parti.

- Volvo V90 2021 / B4 Polestar Engineered / 220CP / Thunder Grey / R-Design - 35.400km @ 01.2024
- Volvo XC60 2023 / B5 / 250CP / Thunder Grey / R-Design - 2.990km @ 01.2024
- Volvo V60 MK2 2020 / D4 / 190CP / Ice White / R-Design - 40.500km @ 01.2024
- Volvo XC40 MK1 2020 / T3 / 163CP / Glacier Silver / R-Design - 26.900km @ 01.2024

EX: Ford Focus MK3 2013 TOPIC DEDICAT // Skoda Superb MK3 2018 // Mini Cooper 2018 // Ford Mondeo MK5 2016 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Fiesta MK7 2016 // Ford Focus MK2 2008 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Kuga MK1 2008
Avatar utilizator
Mihai R
 
Mesaje: 5276
Membru din: 31 Mai 2008, 13:40
Localitate: Taunusstein Germania / Bucuresti Romania
Maşina: Volvo V90, B4 Polestar Engineered, 220CP, R-Design

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 27 Iun 2010, 10:55

Le fac un sistem cat de curand o sa pot, te sun cand e gata.
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde Dr_Vlad » 02 Iul 2010, 22:34

Computerul este gata, poti trece sa-l iei de la mine cand vrei.

L-am facut destul de puternic: P4Celeron/2,4Ghz, 512Mb RAM, 40Gb HDD, DVD-RW, video 64Mb AGP, etc. Se misca foarte bine si cam toate piesele sunt de calitate (MB Gigabyte, RAM Hynix, HDD WD, optic LG, video GF4MX OEM Asus... doar sursa e Casecom, alta mai buna n-am). Am adunat tot ce aveam mai rasarit prin casa... :) Carcasa e no-name dar arata bine, are front-USB si e destul de spatioasa.

Am pentru el monitor OK, tastatura noua, boxe noi si cabluri, singura lipsa este (din nou :( ) un mouse mai rasarit, am doar mausi pe bila si destul de vechi.
YM: vladimir898909
Avatar utilizator
Dr_Vlad
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Daewoo Tico SX 1998 798cmc 45cp

Re: Proiect pentru copii saraci - Asociatie si Forum Club Ford

Mesajde bogdanv » 04 Iul 2010, 23:04

ok, luni pe seara trec asa il iau si sa il trimit. mouse cumpar eu.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Apeluri Umanitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login