Audio/Video/Navigatie

Adaugarea sistem Bose pe Mondeo MK3

Cum se poate da muzica mai tare ?

Adaugarea sistem Bose pe Mondeo MK3

Mesajde Duasax » 15 Oct 2014, 09:32

Va salut, stimati colegi,

Pentru masina din semnatura, Mondeo MK3, posesor al unui Ford 6000CD RDS E-ON (cel cu potentiometru), se vrea un upgrade pentru linia audio standard.

O cunostinta imi poate trimite, pentru 70E, un sistem Bose demontat de pe o Mazda RX-8. (poza de mai jos) (practic, tot kit-ul cu amplificare)

Imagine

Pentru ca nu sunt o persoana "tehnica", va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1. In primul rand, vreau sa stiu daca s-ar putea monta acest sistem pe masina. (Stiu ca imi trebuie diametru, etc., insa as vrea sa stiu daca exista cineva care ar putea face modificarile necesare a.i. sa monteze difuzoarele) Eventual, daca stiti pe cineva care a facut o astfel de modificare, poate mentionati si un pret.
2. Personal, nu as vrea sa schimb radio cd-ul de fabrica pentru ca vreau ca masina sa ramana in aceeasi linie de design. Este nevoie de upgrade pentru a utiliza noul sistem?


Sistemul de fabrica, cu vreo 4 difuzoare, cred, se aude relativ ok, insa nu-mi strica un plus de fidelitate, evident, in conditiile in care investitia nu duce mai mult decat valoarea masinii. :)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Alex.
Duasax
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2014, 20:33
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK3
VIN: WF04XXGBB41C01159

Re: Adaugarea sistem Bose pe Mondeo MK3

Mesajde anonimu' » 15 Oct 2014, 10:12

salutare, in principiu merge sa le montezi , la prima vedere difuzoarele mari s-ar potrivi ....oricum e multa munca si manopera cred ca ar fi incepe de la o suta de ron ...bafta
Avatar utilizator
anonimu'
1nsane Member
 
Mesaje: 1013
Membru din: 02 Apr 2008, 09:29
Localitate: Bucuresti-Crangasi
Maşina: ford mondeo mk3 ,tddi ,anul 2001 ,85kw , hatchbag ...
VIN: WF05XXGBB51B63509

Re: Adaugarea sistem Bose pe Mondeo MK3

Mesajde gangea » 25 Oct 2014, 22:05

Toata smecheria este cum faci sa conectezi amplificatoarele de la Mazda pe Mondeo? Iti trebuie schema de conectare, si se poate intampla sa ai ceva fire optice pe acolo, iar in cazul asta nu va fi posibila functionarea pe masina ta.
Calitatea "sunetului" pleaca din player, iar astea de fabrica sunt petarde la capitolul asta. Nu faci nici o smecherie daca nu schimbi player-ul, iar apoi difuzoare aftermarket (sunt o gramada, Alpine, DLS, Helix,.....)
Actual FF2
ex FF1 , dezmembrez focus 1.8 tddi, 90cp, C9DB - proprietar
gangea
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 03 Sep 2010, 12:53
Localitate: Ploiesti
Maşina: Focus 2, 1.6 tdci, G8DA, 109+ cai
VIN: WF05XXGCD57E80920


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login