Audio/Video/Navigatie

Regulament ClubFord / zona Comercial / Actualizare 2017

Cum se poate da muzica mai tare ?

Regulament ClubFord / zona Comercial / Actualizare 2017

Mesajde DGAlexandru » 09 Ian 2015, 17:31

Regulamentul actualizat pentru zona Comercial a forumului ClubFord:

1. Persoana fizica ce doreste sa isi promoveze un numar limitat de produse auto / non-auto, atata vreme cat aceasta actiune este ocazionala, capata denumirea de "Vanzator Ocazional".
2. Persoana fizica ce doreste sa isi promoveze produsele sau serviciile vandute sau prestate in mod constant pe acest forum, capata denumirea de "Vanzator Premium".
3. Persoana juridica / PFA ce doreste sa isi promoveze produsele sau serviciile vandute sau prestate in mod constant pe acest forum, fara a fi partener al Asociatiei NonProfit ClubFord Romania, capata denumirea de "Firma Autorizata".
4. De asemenea, pt. a separa aceste categorii de utilitzatori se modifica si sectiunile zonei Comercial, noul format cu explicatii pt. fiecare sectiune in parte se poate consulta la: ucp.php?mode=terms#reg_com
5. Utilizatorii din categoriile "Vanzator Premium" si "Firma Autorizata" isi pot promova produsele sau serviciile in cadrul unui topic pe forum-ul ClubFord, in urma achitarii unei taxe semestriale in valoare de 50E (225lei).
Aceasta se plateste pentru lunile ianuarie - iunie, inclusiv, si iulie - decembrie, inclusiv.
6. Utilizatorii care sunt membri cotizanti beneficiaza de al doilea semestru gratuit.

E.g.: In cazul in care se doreste deschiderea unui topic in luna mai, taxa platita va fi cea semestriala si va fi valabila pt. semestrul respectiv, deci pt. lunile ianuarie - iunie, inclusiv.

Modalitatea de plata se poate face prin Transfer Bancar: Ordin de Plată/Internet Banking sau Depunere de Numerar la agenţiile Raiffeisen Bank. Pentru ambele variante se va folosi contul Asociatiei Non Profit Club Ford Romania, IBAN: RO82 RZBR 0000 0600 1090 2396, iar la detaliile platii se va scrie "taxa semestriala servicii internet - id_user_forum".
Pentru o mai buna operativitate, se recomanda ca dupa plata sa fie trimisa o copie electronica dupa dovada platii printr-un Mesaj Privat catre moderatorul DGAlexandru sau printr-un e-mail la plati @ ClubFord.ro.

Taxa se achita pe utilizator, NU pe topic. Fiecare utilizator poate deschide mai multe topicuri, in limita unui singur topic pe arie (Vanzari piese şi accesorii auto / Prestari servicii / Produse si servicii non-auto).
7. Sectiunile Firme Autorizate si Vanzatori Premium cu subsectiunile aferente sunt blocate la deschiderea de subiecte noi (topic-uri). Utilizatorii care sunt eligibili pt. aceste sectiuni, doresc si platesc pt. a avea topic in acestea, deschid topicurile in sectiunile corespunzatoare de la Vanzari Ocazionale, urmand ca dupa confirmarea platii, acestea sa fie mutate de catre moderatorul DGAlexandru in sectiunea corecta.
8. Plata pt. afisarea topic-ului / -urilor din sectiunile Firme Autorizate si Vanzatori Premium se va face la cel mult 3 zile de la deschiderea topic-ului in sectiunile corespunzatoare de la Vanzari Ocazionale, altfel exista riscul ca acel topic sa fie sters iar utilizatorul sa primeasca Avertisment / BAN.
9. Prelungirea afisarii topic-ului / -urilor din sectiunile Firme Autorizate si Vanzatori Premium pt. perioada semestriala urmatoare se face cu minim 7 zile inainte de terminarea semestrului, altfel exista riscul ca procesarea platii sa nu fie facuta la timp si topic-ul / -urile sa fie sterse.
10. Sectiunea Targul Auto ramane neschimbata.
11. Topic-urile deschise la Vanzari Ocazionale sau la Caut ce au o inactivitate mai mare de 30 de zile vor fi inchise si arhivate automat.
12. Se interzic semnaturile si pozele de avatar de natura comerciala (ce contin link-uri catre site-uri in care sunt prezentate spre comercializare piese / servicii de orice gen <care aduc bani>, orice text care indica o prestare de servicii sau de comercializare piese) a utilizatorilor care nu au topic la Comercial (deci cei care au topic chiar si la Vanzari Ocazionale, pot scrie in semnatura un link catre topic-ul de pe CF / o prezentare a serviciilor prestate sau a produselor comercializate). Pozele vor fi urcate direct in topic, este interzis orice link extern catre site-uri cu profil commercial.

Explicatii suplimentare:
a. Dezmembrarea unei masini NU se incadreaza la "Vanzari ocazionale".
b. Am ales sa inchidem toate topicurile din Comercialul anterior, chiar daca pe noua varianta de Comercial s-ar fi incadrat la "Vanzari Ocazionale".
Cei care considera ca pe noua varianta NU se incadreaza la "Vanzari Premium", isi pot deschide un topic nou in care sa vanda acele produse ocazionale (ca urmare a unui upgrade / de care se impiedica prin casa / cadou nefolositor / etc.) sau pot cere unui moderator al sectiunii Comercial sa-i ajute cu mutarea topicului din sectiunea Comercial # vechi in Comercial (-ul nou).
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
DGAlexandru

Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: IMPORTANT! 2015 Noul Regulament ClubFord pt. zona Comerc

Mesajde john17 » 13 Ian 2015, 22:47

Si topicurile de la ocazii care aveau activitate unde sunt? Ca nu le mai gasesc si as fi avut nevoie de ceva care stiu ca era acolo...
john17
1nsane Member

Maşina: BMW, Toyota, Opel + moto Yamaha

Mesajde clepsy » 14 Ian 2015, 07:39

Sunt inchise si arhivate de altfel cum e si al meu, poate daca platesti taxa se rezolva, oricum inca nu am inteles delimitarea dintre cei premium si ocazionali dar in fine.
clepsy
1nsane Member

Maşina: Ford Focus 3 1.5 EB
VIN: WF05XXGCC5FT63531

Mesajde adispan » 14 Ian 2015, 07:44

cei ocazionali vand sporadic ce piese auto au; de ex au facut upgrade la grila cromata de la radiator, si o vand pe aia simpla de plastic gri pe care o aveau pe masina

cei premium cu asta se ocupa ... singurul care imi vine in minte acum e slick99, ca exemplu
adispan

Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Mesajde clepsy » 14 Ian 2015, 08:36

E specificatia cei care isi promoveaza "constant" ar fi premium, aici e putin confuz, exista useri care isi promoveaza constant produsele si totodata aduc produse noi spre vanzare destul de des; dar exista si useri care isi promoveaza constant produsele care de exemplu se vand mai greu, dar nu aduc produse noi ci asteata sa scape de ele :)
clepsy
1nsane Member

Maşina: Ford Focus 3 1.5 EB
VIN: WF05XXGCC5FT63531

Mesajde Mihai R » 14 Ian 2015, 09:02

Consider ca a explicat foarte bine adispanu cele 2 cazuri acoperind si confuzia ta. Mai citeste o data daca este nevoie. :)
- Ford Mondeo MK5 2016 / EcoBoost 2.0L / 203CP / Shadow Black / ST Line + Optionale - Imagine - TOPIC DEDICAT - 40.000km @ 06.2018
- Ford Fiesta MK7 2016 / EcoBoost 1.0L / 100CP / Frozen White / ST Line + Optionale - 8.000km @ 06.2018
- Ford Focus MK3 2013 / DuraTORQ 1.6L / 115CP / Lunar Sky / Titanium Premium + Optionale (in familie) - Imagine- TOPIC DEDICAT - 115.000km @ 01.2018
[SOLD] Ford Kuga MK1 2008 / DuraTORQ 2.0L / 136CP / Tango Red / Titanium + Optionale (in familie) - 210.000km @ 05.2017
[SOLD] Ford Focus MK2 2008 / DuraTEC 1.6L / 100CP / Matte Black / Trend + Comfort 3 + ST Look (in familie) - TOPIC DEDICAT - 150.000km @ 08.2017
AutoGallery.ro - Pentru pasionatii auto
Mihai R

Maşina: Ford Mondeo MK5, 2.0 EcoBoost, 200CP, ST Line
VIN: WF0EXXWPCEGL35916

Mesajde DGAlexandru » 14 Ian 2015, 11:14

Sectiunea Comercial anterioara apare in partea de jos a listei de sectiuni ale forumului de pe Prima pagina ca si Comercial #vechi.

Am ales sa inchidem toate topicurile din Comercialul anterior, chiar daca pe noua varianta de Comercial s-ar fi incadrat la "Vanzari Ocazionale".
Cei care considera ca pe noua varianta NU se incadreaza la "Vanzari Premium", isi pot deschide un topic nou in care sa vanda acele produse ocazionale (ca urmare a unui upgrade / de care se impiedica prin casa / cadou nefolositor / etc.) sau pot cere unui moderator al sectiunii Comercial sa-i ajute cu mutarea topicului din sectiunea Comercial # vechi in Comercial (-ul nou).
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------

Imagine
DGAlexandru

Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Mesajde Florin.b » 14 Ian 2015, 13:34

nu era mai simplu sa se faca promovare pe 180zile din momentul achitarii?
nu sunt sigur, dar cred ca era mult mai ok ca vanzatorii premium sa apara in aceeasi rubrica cu toti ceilalti, dar sub forma de sticky. Chiar asa multi sa fie cei care vor cotiza incat sa se depaseasca 2 pagini de topicuri?
Florin.b

Maşina: Ford FOCUS 2007 1,6 TDCi 90CP Trend Collection
VIN: WF05XXWPD57U38506

Mesajde ovideatza » 14 Ian 2015, 21:28

Mai pe romaneste:

- daca esti firma/ comerciant de piese auto (dezmembrari de exemplu) -> trebuie neaparat sa platesti taxa si sa publici la Premium?
- daca dezmembrezi o singura masina (sunt useri cu dauna totala de ex, sau au o masina cu motor defect si merita mai mult dezmembrarea, etc) esti la premium si platesti sau la ocazionale si e gratis?
- daca vinZi piese ramase de pe la masina ta din diverse motive publici la ocazionale si e gratis?

Practic prin aceasta delimitare ati decis sa faceti o separare intre vanzarile ocazionale si cei "profesionisti" din cate inteleg, forumul devenind in ultima vreme o platforma online de comert pt acestia din urma.
ovideatza
1nsane Member

Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879

Mesajde narcisiulian » 14 Ian 2015, 22:49

Eu nu vad care este supararea pentru ca s-a facut o clasificare si o delimitare clara a vanzarilor ocazionale de cele permanente (din care se castiga sau se traieste in cazul unora - vezi dezmembrari, service auto, piese de schimb, servicii etc). Este un lucru normal si se practica pe multe forumuri din RO si de afara ca utilizatorii care presteaza sau vand permanent sa fie delimitati de ceilalti si sa achite o taxa de comert. Nu inteleg ce va nelinisteste ca sunt 2 subdomenii ale Comercialului pentru comert sustinut si una pentru cel ocazional. Este o clasificare aerisita si este utila vizitatorului forumului, indiferent cate topicuri se vor strange in fiecare arie.
Acest forum are nevoie de venituri pentru a fi sustinut, nu cred ca o face nimeni din buzunarul propriu, sunt costuri de intretinere pentru ca altii sa castige din vanzari ocazionale sau permanente sau sa beneficieze de informatie online de calitate. Mi se pare corecta decizia conducerii Asociatiei Clubford de a introduce aceste taxe si de a face ordine in sectiunea Comercial.
In ultima vreme forumul prin sectiunea Comercial chiar devenise o platforma de comert ocazional sau permanent nereglementata unde de ce sa ne ascundem, multe persoane sau firme faceau si fac in continuare bani frumosi fara a avea nici un fel de contributie la interesul general al forumului.
Va trebui reglementat si caracterul semnaturilor dupa aceleasi criterii in opinia mea, altfel aceasta taxa si clasificare comerciala se va dovedi inutila, putini vor plati pentru o vanzare sustinuta (activitate comerciala) daca isi fac reclama gratuita prin semnatura la site-ul propriu sau la afacerea proprie prin simpla "bagare in seama" in diverse topicuri.
Propun sa fim civilizati, sa respectam niste reguli care se vor dovedi in timp bune sau mai putin bune, in functie de ochiul critic care le analizeaza si de rezultatele scontate de Asociatie.
Telefon 0725.735.937 -iulian- Bucuresti
narcisiulian
1nsane Member

Mesajde ovideatza » 14 Ian 2015, 23:01

Corect, eu vroiam insa sa clarificam unde se incadreaza fiecare caz, sa nu fie confuzii.
Dezmembrarea unei masini personale dupa accident nu mi se pare ca ar trebui incadrata la sectiunea tarifata, pana la urma suntem o comunitate si trebuie sa ne sustinem.

Cand faci o afacere din dezmembrari e alta poveste si mi se pare ok o reglementare si separare a acestor anunturi si as merge mai departe la obligarea publicarii datelor complete de identificare, fie PF fie PJ pt cei care fac asemenea activitate, in scopul evitarii fraudelor ( sunt patit, acelasi care m-a rezolvat pe mine reapare periodic cu alt nik, daca ar fi obligat sa puna numele complet si adresa atunci nu ar mai conta userul).
ovideatza
1nsane Member

Mesajde Florin21 » 15 Ian 2015, 00:47

narcisiulian scrie:In ultima vreme forumul prin sectiunea Comercial chiar devenise o platforma de comert ocazional sau permanent...

De acord cu tine... si eu, si tu, si alti colegi de forum... am obtinut un castig financiar pe acest forum... unii mai putin... altii mai mult...
Nu prea conteaza acest lucru… ceea ce conteaza cu adevarat pentru acest forum este ca unii dintre noi, pe langa aceste activitati conexe ne-am adus contributia in a ajuta si a veni in sprijinul membrilor acestui forum si in a coopta noi membrii in cadrul acestei comunitati denumita clubford.ro Noi, nu am activat pe acest forum numai de dragul unui castig financiar, asa cum, usor se poate observa in unele cazuri.

Pentru a descuraja transformarea acestui forum intr-un site de vanzari, se putea face o mica curatenie in acest sens, doar prin simpla impunere a unor reguli noi, constand in restrictionarea unui utilizator nou inregistrat pe acest forum la a avea acces deplin la anumite sectiuni ale forumului, in speta - aria de comercial.
Regula de baza ar fi fost una foarte simpla.
User-ul nou, cu o vechime mai mica de un an de zile, poate lectura sectiunea de comercial a forumului, poate interveni pe topicuri si pune intrebari dar, nu poate publica nici un anunt de vanzare in cadrul respectivei sectiuni, mai devreme de 1 an de zile de la data in care acesta si-a creat cont pe forum.
Alta regula, conexa adaugata la cea de baza, ar fi fost cea a unui numar strict sa zicem, de minim 50 de postari la activ... toate aceste postari, obiectiv, direct la subiect nu simple "bagari in seama" pe forum, cu scopul doar de a strange ceva postari la activ... adevaratii pasionati de aceasta marca de autovehicul se recunosc usor.
Combinand cele doua reguli mai sus enuntate, cu prezenta in partea de sus a paginii a unui "buton" cu rolul de a aduce topicul printre primele de pe pagina principala, sa nu devina activ mai devreme de 5 zile de la data ultimei postari, astfel incat un simplu anunt sa nu se insiruie pe zeci de pagini in care nu citesti nimic nou... mai descuraja din numarul celor care nu faceau altceva pe acest forum decat comert.
Solutii cred ca se gaseau si, nu stiu poate sunt eu de moda mai veche dar, un forum ar trebui sa ramana doar un forum, si atat, fara nici o arie de vanzari sau comercial.
Altfel, discutii si tot felul de contradictii or sa tot fie... spre exemplu, firmele ce apar permanent in banner-ul publicitar din dreapta paginii... acestia cum vor fi denumiti... Vanzatori Super Premium... intra la o alta arie... sau scapam de reclamele permanente care vor disparea de pe desktop fiind clasati si ei la "Vanzari Premium"... ?! Sau... mai este asociatia clubford o organizatie non-profit sau nu... ?!
Sa nu uitam, totusi scopul initial prin care a luat fiinta acest forum... scop, foarte bine enuntat dealtfel aici: https://www.clubford.ro/asociatia-clubford-romania/

Au fost opinii strict personale, imi cer scuze daca am deranjat in vreun fel dar... poate sunt lucruri care o data si o data tot ar fi fost spuse... sub aceasta forma sau alta...

Cu respect...
Florin21
1nsane Member

Maşina: Ford Mondeo MK4, Titanium, 1.6 Ti-VCT, GPL - BRC SEQUENT 32
VIN: WF0DXXGBBD8Y60068

Mesajde alyn_acn » 16 Ian 2015, 00:23

Florin21 scrie:User-ul nou, cu o vechime mai mica de un an de zile, poate lectura sectiunea de comercial a forumului, poate interveni pe topicuri si pune intrebari dar, nu poate publica nici un anunt de vanzare in cadrul respectivei sectiuni, mai devreme de 1 an de zile de la data in care acesta si-a creat cont pe forum.

Poi si daca, respectiva persoana, dupa 3 luni de activitate pe forum si-a schimbat farurile cu unele bixenon, nu are voie sa-si vanda farurile vechi pentru a nu-i ocupa loc prin casa, sa zicem? Asta pare putin discriminare!
Florin21 scrie:Alta regula, conexa adaugata la cea de baza, ar fi fost cea a unui numar strict sa zicem, de minim 50 de postari la activ... toate aceste postari, obiectiv, direct la subiect nu simple "bagari in seama" pe forum, cu scopul doar de a strange ceva postari la activ... adevaratii pasionati de aceasta marca de autovehicul se recunosc usor.

Cine ar sta sa analizeze postarile tuturor membrilor noi? Si dupa ce criterii ai selecta postarile la obiect fata de cele "simple bagari in seama" ? Un raspuns de genul "Da!" sau "Nu!" cum ar fi catalogat?
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
alyn_acn

Maşina: Ford Focus Titanium
VIN: WF0LXXGCBLCE20539

Mesajde john17 » 16 Ian 2015, 07:34

Practicile enumerate mai sus functioneaza pe alte forumuri, mai bine sau mai prost, nu pot sa apreciez. Insa absolut toate forumurile pe care le cunosc au sectiune comerciala!
La rubrica veche "ocazii" erau destule topicuri cu caracter permanent tolerate bine-merci, vad ca si acum apar unele la "vanzari ocazionale"!
Cert este ca astfel de taxe nu eu unul am mai intalnit pana acum! Oare ce procent din incasari sau profit ar fi normal sa investesti pt a avea topic platit pe un astfel de forum? Daca esti dispus sa platesti 500 lei/an pt asta apreciez ca ar trebui sa ai profit minim 2000 lei DIN VANZARILE PE CLUBFORD! Cum nu cred ca profitul (nu adaosul, atentie!) poate depasi la o afacere sanatoasa, neevazionista, 10-15% din rulaj (si nici atat nu e usor de realizat), apoi ar trebui ca forumul sa genereze cifre de afaceri consistente. Asa sa fie? Poate pt cateva firme cu rulaje mari, pt ceilalti vanzatori, chiar cu oferte permanente, sunt convins ca nu.
Sunt curios e calcule economice au stat la baza noilor norme si cati vanzatori castiga atatia bani pe clubford incat sa fie rentabil sa achite taxele. Mai degraba tind sa cred ca unii vanzatori "ai casei" au fost deranjati de concurenta.
Si in incheiere as vrea sa stiu ce inseamna "firma partener al asociatiei".
Ma-ta are cratima,
Mama n-are cratima.
Ocrotiti limba romana!
john17
1nsane Member

Mesajde ionutz » 16 Ian 2015, 10:03

Dar tu te-ai deranjat sa achiti vreodata cotizatia de 60lei/an ca sa iti arati o minima sustinere fata de aceasta comunitate care iti ofera o piata de desfacere gratuita (pe munca, banii si timpul altora)?

Dar tu te-ai deranjat sa sustii vreodata vreun eveniment organizat de catre ClubFord, care iti ofera o piata de desfacere gratuita (pe munca, banii si timpul altora)?

Dar tu te-ai deranjat sa ajuti vreodata la organizarea unui eveniment de catre ClubFord, care iti ofera o piata de desfacere gratuita (pe munca, banii si timpul altora)?

Mai intai pune-ti aceste trei intrebari, verifica-ti cifrele gresite din raspunsul anterior, fa un calcul "economic" (folosind cifre corecte) ca sa vezi cam cat costa sa sustii un server(licente si hosting) si sa organizezi evenimente anuale si abia apoi incearca sa emiti teorii referitoare la originea acestui demers. Raspunsul acesta este valabil pentru toti cei care au impresia ca in spatele acestui demers se afla interese "ascunse".

Poate deveni partener al asociatiei orice PF/PJ care pana la data de 31 martie achita suma de 300€. In schimbul acestei sume, partenerul primeste o sectiune dedicata cu logo propriu si drept de moderare, banner in sectiunea din dreapta, un mass-PM lunar catre membrii asociatiei precum si prezenta pe materialele promotionale folosite in cadrul evenimentelor organizate sau la care participa ClubFord.
Parcul meu auto: Kuga 2.0 TDCi; Escort XR3i Cabrio 130cp; Consul 2300V6; Sierra RS Cosworth 4x4; Scorpio 24v Cosworth Ultima
ionutz

Maşina: Ford
VIN: WF0EXXGBBEAA11103

Mesajde DGAlexandru » 16 Ian 2015, 10:04

Topicurile pe care le vezi acum in sectiunea "Vanzari Ocazionale" (nu in subsectiunea "Piese, accesorii auto") sunt topicuri ale unor firme ce sunt parteneri ai ACF. Acestea nu au fost mutate inca la Firme Autorizate sau nu li s-a facut sectiune personalizata (vezi ex. Best Tires) pt. ca inca nu s-a semnat noua varianta de contract cu ACF, pe noul format de la Comercial, iar pana se semneaza un astfel de contract, sunt sub incidenta contractului anterior.

Acesti parteneri ai ACF au un contract semnat cu ACF pentru a beneficia fiecare de serviciile celuilat, ca de ex:
- ACF ofera spatiu de reclama pe forum, topic pentru a-si prezenta produsele / serviciile, servicii de news-letter...
- Partenerul ofera o reducere pt. membrii ACF pt. produsele / serviciile sale, ofera premii in produse / servicii la evenimentele organizate de ACF.

Acest forum nu este nu bazar. Sectiunea Ocazii a aparut pt. a ajuta userii acestui forum sa-si vanda diverse piese / produse cu care nu mai au ce face, nu pt. a facilita vanzari in masa pt. cei care dezmembreaza, aduc diverse de afara, service-uri auto care doar isi fac reclama. Exista atatea site-uri pe care se pot vinde produse, servicii, pe care se poate face reclama - unele gratuite, altele nu. Beneficiul adus de categoriile de mai sus pt. acest forum, aceasta comunitate este mult mai mic decat cel pe care il da faptul ca isi pot prezenta produsele / serviciile pe forum. Preferam sa avem mai putine topicuri, dar care sa ofere servicii mult mai bune, care sa ofere ceva in schimb si sustinerii acestei comunitati. Intretinerea unui forum atat de mare genereaza diverse costuri, timp.

Suma de 225lei pt. un semestru a plecat de la o suma modica de 50lei pe luna (300lei pe semestru => ~65 euro - rotunjit in jos la 50euro pt. reducere plata in avans => 225lei). In conditiile in care iti faci treaba cum trebuie (ai marketing bun, oferta de produse / servicii este vasta, ai preturi bune, ai feed-back bun) profitul tau pt. un semestru acopera lejer aceasta suma. Cei care nu si-o permit probabil sunt la limita functionarii, probabil merg si pe cai ocolitoare, azi sunt, maine poate dau faliment => dezavantaj pe termen lung pt. comunitate, dezavantaj care cantareste mult mai mult decat un castig temporar de 10lei pt. un client care a beneficiat de o oferta mai buna, dar care peste 1-2-3 luni are o problema cu acel produs si nu mai are la cine sa apeleze pt. ca acea firma a disparut.

Imagine
DGAlexandru

Mesajde catau_catau » 16 Ian 2015, 16:48

se pare ca sectiunea comercial se duce de rapa,implicit si forumul cu aceasta ocazie.
noi cei cu afaceri de "zeci de milioane"migram spre gratuit.
asociatia non-profit vrea sa devina peste noapte cu profit.
inteleg ca este o munca pt a sustine servere,evenimente,etc. dar din cate stiu acestea se fac din sponsorizari.
dezmembrez ford-uri focus mk1 toate motorizarile si toate caroseriile
dezmembrez ford mondeo 1,8 benzina an 2003
0764.079.000
0722.354.692
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=130&t=78488
catau_catau
Gold Member

Maşina: ford focus an 2001 ,cc1800,cp 90+

Mesajde ovideatza » 16 Ian 2015, 17:00

ovideatza scrie:Mai pe romaneste:

- daca esti firma/ comerciant de piese auto (dezmembrari de exemplu) -> trebuie neaparat sa platesti taxa si sa publici la Premium?
- daca dezmembrezi o singura masina (sunt useri cu dauna totala de ex, sau au o masina cu motor defect si merita mai mult dezmembrarea, etc) esti la premium si platesti sau la ocazionale si e gratis?
- daca vinZi piese ramase de pe la masina ta din diverse motive publici la ocazionale si e gratis?.

Eu am rugat un raspuns punctual ca sa clarificam delimitarea.

Legat de eventualele "castiguri ascunse", eu personal nu cred ca este vorba de asa ceva, sustin o delimitare clara intre userii care "scapa de ceva din casa" in jurul carora s-a coagulat acest forum si ceilalti care fac afaceri pe acest forum, care au aparut ulterior. Mi se pare ok ca si acestia din urma sa poata derula activitate aici, intr-un cadru reglementat si tarifat, de aceea am propus ca sa isi publice si datele complete de identificare.

Pentru a inlatura orice suspiciune a unora cred ca cel mai simpla metoda e transparenta = publicarea periodica a unui raport privind veniturile si cheltuielile (bineinteles necesita si acesta timp si efort). Daca exista asa ceva ma scuzati ca nu m-am interesat.
ovideatza
1nsane Member

Mesajde adispan » 16 Ian 2015, 17:25

Exista rapoarte financiare ale Asociatiei ClubFord, cea care detine domeniul clubford.ro. Acolo se vad exact sumele incasate, si pe ce s-au cheltuit.
adispan

Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Mesajde DGAlexandru » 16 Ian 2015, 17:37

ovideatza scrie:Mai pe romaneste:

1. daca esti firma/ comerciant de piese auto (dezmembrari de exemplu) -> trebuie neaparat sa platesti taxa si sa publici la Premium?
2. daca dezmembrezi o singura masina (sunt useri cu dauna totala de ex, sau au o masina cu motor defect si merita mai mult dezmembrarea, etc) esti la premium si platesti sau la ocazionale si e gratis?
3. daca vinZi piese ramase de pe la masina ta din diverse motive publici la ocazionale si e gratis?.

1. DA.
2. Premium. Daca vrei sa fie o vanzare ocazionala - vinzi masina intreaga la Targul Auto, altfel toti le dau lovite / stricate.
3. DA.

Nu am raspuns, pt. ca am zis ca se intelege pana la urma din primul mesaj, cu completarile ulterioare.

@catau_catau
Suntem realisti, stim ca multi nu vor sa plateasca pt. un serviciu care le aduce bani, deci nu ne vom trezi peste noapte cu sume de bani pe care sa nu le putem cheltui cu activitatile de pana acum a.i. sa facem profit. (Citeste ce inseamna ca o firma sa fie de tip non-profit.)
Sposorizarile exista spre inexistent si nu sunt suficiente.

Update Regulament:
In cadrul sedintei de CD a ACF din data de 14.01.2015 s-a luat decizia de a interzice semnaturile de natura comerciala (ce contin link-uri catre site-uri in care sunt prezentate spre comercializare piese / servicii de orice gen <care aduc bani>, orice text care indica o prestare de servicii sau de comercializare piese) a utilizatorilor care nu au topic la Comercial (deci cei care au topic chiar si la Vanzari Ocazionale, pot scrie in semnatura un link catre topic -ul de pe CF / o prezentare a serviciilor prestate sau a produselor comercializate).

Imagine
DGAlexandru

Mesajde john17 » 16 Ian 2015, 20:04

Am gresit cu 50 lei/semestru, mea culpa. In rest nu cred ca e pont sa dai intreg/mare parte din profitul POTENTIAL pt promovare. Orice investitie trebuie sa dea randament, nu sa iasa tanda pe manda! La cati parteneri si sponsori exista pe site ar trebui serverul sa fie acoperit integral, si inca fara pauze de sarbatori/intalnire anuala/Hanuka, poze pierdute etc. Un + totusi ca a mers de Craciun si Anul Nou. A, si contractele pe bani implica up time garantat, altfel e tot un fel de iarmaroc oricat ar fi de presarat cu intentii bune.
La cata "piata de desfacere gratuita" mi-a asigurat acest forum mi-e perfect egal daca am sau nu topic de vanzari.
Eu ma opresc aici, multumit ca nu imi cere nimeni bani retroactiv. Astept cu interes noi update-uri, si eventual infiintarea politiei clubford. Succesuri!
john17
1nsane Member

Mesajde john17 » 16 Ian 2015, 21:21

Pardon, sunt 50 lei/AN. Ce prost sunt...
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 17 Ian 2015, 00:34, modificat 1 dată în total.
Motiv: fara semnatura
john17
1nsane Member

Mesajde narcisiulian » 16 Ian 2015, 22:52

Motiv pentru care ai decis ca daca tot ai poluat si acest topic informativ sa pui si o semnatura comerciala. Tocmai acest tip de comportament trebuie sa dispara in opinia mea de pe forum si pentru asta trebuie gandita si o anexa a noilor prevederi cu extindere asupra semnaturilor comerciale. Cazul de fata demonstreaza exact ceea ce precizam in mesajul meu anterior.
John 17 - TUPEU FARA MARGINI. Mai ai putin si plangi ca nu ai 45,83 lei lunar pentru promovare dar vanzare vrei sa faci, gratuit daca se poate, ca e cea mai buna.

Inca o data, reglementati statutul semnaturilor!
Nu se pot impune reguli de comercial cu taxa de promovare dar sa fie admise semnaturi si reclame de la cei care refuza sa achite taxa, pe sistemul "de ce sa dau bani daca poate merge si asa si imi vad de treaba, fac doar niste aluzii in topicuri, ma bag in seama si vede lumea semmnatura, de ce sa dau bani".
narcisiulian
1nsane Member

Mesajde narcisiulian » 16 Ian 2015, 23:12

Nota bene:

Felicit initiativa Asociatiei privind statutul semnaturilor.
Asteptam cu interes aplicarea ei :)
narcisiulian
1nsane Member

Mesajde john17 » 17 Ian 2015, 00:35

Postez de pe mobil si am uitat sa debifez semnatura. Promit ca maine - de fapt azi - o reconfigurez de pe pc conform noilor reguli.
Nu MA PLANG ca nu am x lei lunar (bine, voi oricum cereti pe 1/2 an inainte), ci afirm ca NU SE JUSTIFICA suma pt ca vanzarile de pe forum nu genereaza profitul necesar pt a o acoperi! O mica diferenta. Se pare ca voi aveti impresia ca detineti o gaina cu oua de aur iar eu sunt de alta parere. Pana la urma pe banii mei am tot dreptul sa imi aleg unde fac promovare.
Si macar sa comenteze cineva care nu a avut topic "business" de interfete, presupun ca fara tva si taxe la stat cum platesc eu, la rubrica ocazii ani de zile! Si mai vb de tupeu, ca de "ce-i permis Cezarului nu-i permis magarului" n-are rost sa discutam...
In alta ordine de idei, daca tot am devenit subiect, as dori sa se stearga de pe forum toate postarile mele cu referire la activitatea comerciala - respectiv topicurile pe care le deschisesem dupa vechile reguli. Solicitarea e bazata pe faptul ca nu voi mai desfasura nici un fel de astfel de activitate aici si nu doresc sa imi apara datele societatii si cele de contact in acest context. Se poate?
Merci.
Over & out, pe bune de data asta.
Semnat - indescifrabil :D
Ultima oară modificat de john17 pe 17 Ian 2015, 00:41, modificat 1 dată în total.
john17
1nsane Member

Mesajde DGAlexandru » 17 Ian 2015, 00:39

Tot ce e la "Comercial #vechi" va fi arhivat.

Imi pare rau ca nu te-ai descurcat pe forum pt. a iti atrage clienti si implicit un profit care sa te faca sa vrei sa ai topic in continuare, dar cum am mai spus, tine si de marketing si de ceea ce oferi.

Imagine
DGAlexandru

Mesajde turbojack » 17 Ian 2015, 09:52

DGAlexandru scrie:....9. Sectiunea Targul Auto ramane neschimbata...

Pentru o masina e ok , dar cine are mai multe masini poate fi samsar si nu plateste nimic , desi altii care vand niste fleacuri ( leduri,ceasuri etc. ) trebuie sa o faca .
As zice sa fie free pentru o masina , iar de la a doua in sus contra cost .
De asemenea un numar minim de postari ar trebui impus pentru a avea acces la postare in sectiunea comercial .
turbojack
1nsane Member

Mesajde DGAlexandru » 17 Ian 2015, 10:13

Se va implementa si cerinta de a avea un minim de mesaje pe forum / vechime pt. a putea scrie la Comercial cand se va ajunge la o varianta finala in CD-ul ACF si timp pt. implementare.

Pana acum nu am avut probleme mari cu samsarii de masini, in general s-au invatat sa stea departe de forumuri, unde oamenii stiu mai multe decat ei despre acele modele, unde isi pot face repede o reputatie proasta.

Imagine
DGAlexandru

Mesajde Doc » 18 Ian 2015, 16:42

Ok. S-a inteles ideea si ne adaptam.

Daca tot platim aceasta taxa si ne este permis sa deschidem un topic in aria comerciala, de ce nu avem si drept de moderare pe acest topic? Daca platim sa avem un spatiu publicitar, atunci informatiile postate ne apartin si ar trebui sa avem acces la ele pentru update-uri regulate.
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 18 Ian 2015, 17:13, modificat 1 dată în total.
Motiv: fara semnatura
Doc

Maşina: Mistubishi Evolution X

Mesajde DGAlexandru » 18 Ian 2015, 17:16

Cum ti-am raspuns si pe MP, drep de moderare (inchidere topic, modificarea mesajelor personale fara limita de timp; FARA DREPT DE STERGERE) se ofera doar Partenerilor ACF si va fi doar pe aria lor - vezi exemplu "Best Tires Shop".

Imagine
DGAlexandru

Următorul

Înapoi la Audio/Video/Navigatie