Audio/Video/Navigatie

Probleme Travelpilot EX

Cum se poate da muzica mai tare ?

Probleme Travelpilot EX

Mesajde vlad.albu » 22 Dec 2016, 01:26

Salutare,
De un an sunt proprietarul unui Ford S-Max luat sh de la noi.
Am pe masina casetofonul original, un Blaupunkt Travelpilot EX (gri deschis cu cele doua butoane gri inchis). Pe langa ca nu vad meniul de bluetooth si nu am reusit activarea lui nici cu luarea bornelor asa cum am citit pe forum, problema mea cea mai mare e ca sunetul este unul mai putin decat mediocru. Indiferent ca e CD, radio, aux, calitatea sunetului lasa mult de dorit. Mai nou CD-urile nu le mai citeste deloc dar ma gandesc ca e murdara lentila si aia o rezolv relativ simplu.
Din ce am citit pe aici, lumea e multumita de acest aparat... Ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi problema la mine?
Daca stie cineva si de treaba cu bluetooth-ul ar fi perfect, dar sunetul ma rode cel mai tare.
Multumesc anticipat.
vlad.albu
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Ian 2016, 13:29
Localitate: Oradea
Maşina: Ford S-Max & Ford Focus
VIN: WF0SXXGBWS6G64673

Re: Probleme Travelpilot EX

Mesajde Smiley » 26 Dec 2016, 08:40

ce intelegi prin "calitatea sunetului lasa mult de dorit"?

in general utilizatorii sunt multumiti de calitatea sunetului acestei unitati. ar trebui sa verifici partea de conexiuni si eventual si boxele (cel mai simplu ar fi sa incerci cu o alta unitate).
partea de bluetooth este inlocuita in mister la aceasta unitatea :). multe modele au BT prin meniu, dar la unele trebuie adaptor separat.
problema cu cititul cd-urilor s-ar putea sa fie mai grava decat crezi. incearca o curatare a lentilei, dar daca incepe sa nu mai traga cd-uriule inauntru atunci e semn ca-i pe moarte modulul de cd.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Travelpilot EX

Mesajde vlad.albu » 27 Dec 2016, 00:27

Salutare. Multumesc mult pentru raspuns.
Calitatea lasa de dorit in sensul ca sunetele parca se amesteca, nu e o doferenta clara intre inalte, medii si bass, nu am bass aproape deloc, daca il urc din meniu distorsioneaza.
CD-urile le trage inauntru insa nu le mai vede. Le citea tot mai greu si apoi in vara cand am venit din concediu si a mers mai mult aparatul, nu le-a mai citit deloc.
Mi-am luat mai demult un cd de curatare, peria iese neagra insa fara un efect. Am inteles ca ar fi mai bine desfacut si sters cu un betisor umezit foarte usor cu apa (sa nu fie spirt sau alte substante care ar dauna lentilei).
Boxele merg toate, sunt cele originale...nu stiu ce as putea sa-i fac...:(
vlad.albu
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Ian 2016, 13:29
Localitate: Oradea
Maşina: Ford S-Max & Ford Focus
VIN: WF0SXXGBWS6G64673


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login