Audio/Video/Navigatie

Cum instalez amplificator+subwoofer ?

Cum se poate da muzica mai tare ?

Cum instalez amplificator+subwoofer ?

Mesajde vladvasile1@yahoo.es » 11 Sep 2017, 13:05

Buna ziua. in primul rind imi cer scuze daca sa mai discutat tema,incerc sa fiu cit mai explicit. Doresc sa imi cumpar un set compus din: un amplificator de 4 canale x 95w RMS(total 380w RMS) doua boxe x 95w RMS(total190w RMS) si un sobwoofer 600w(nu RMS). Asi dori sa ma lamuriti in privinta conexiunilor de intrare si iesire audio. Mentionez ca am un radiodvd care are doar doua iesiri RCA(rosu si negru) si o iesire RCA de culoare portocale pe care scrie sub. Intrebarea este cum conectez cele 4 intrari RCA ale amplificatorului (amplifu. mai are si doua iesiri RCA) cind eu am doar doua iesiri RCA din radiodvd. Prima varianta la care m am gindit este sa conectez cele doua iesiri RCA din radiodvd la intrarile RCA 1 si 2 din amplif. iarasi din iesirile RCA 1 si 2 din amplif sa ma conectez la intrarile RCA 3 si 4 din amplif.(nu stiu daca este corect). A doua varianta la care m am gindit este sa conectez doua mufe in forma de Y sau teuri(nu stiu cum se numesc exact) la intrarile RCA 1 si 2 si de aici sa impart semnalul spre intrarile RCA 3 si 4. A treia varianta ar fii sa ma conectez la iesirea RCA pe care scrie sub.(banuiesc ca inseamna subwoofer) din radiodvd si sa o conectez la intrarea RCA 3 sau 4 din amplif. Acestea ar fi nelamuririle in ce priveste intrarea audio,acuma urmeaza partea a doua:conexiunile de iesire. In ce priveste conectare celor doua boxe nu am nici o nelamurire,le conectez pe iesirile de boxa 1 si 2. problema vine la conectarea subwooferului. Daca asi conecta toate cele 4 intrari RCA ale amplifului asi putea sa conectez subwooferu in felul urmator: cablul + in iesirea de boxa 3 si cablul - in iesirea de boxa 4(respectind polaritatea) intrebarea este daca acest amplif. suporta sa fac punte(bridged) intre iesirea 3 si 4 in instructiuni nu zice nimic(sau nu inteleg eu). Sau sa ma conectez doar in iesirea de boxe 3 sau doar in iesirea de boxe 4. Ar mai fi varianta cu iesirea RCA de subwoofer din radiodvd sa o conectez in intrarea RCA 3 sau 4 din amplif. Asa asi putea conecta subwooferu ori la 3 ori la 4(depinde de cum conectez intrare de subw.) O sa pun si niste poze cu tot setul. Asi vrea parerile voastre,nici o schita de miina cu conexuiunile nu ar strica. asi vrea sa stiu daca merita bani. Cu speranta ca nu v am plictisit va doresc o zi buna si tot binele din lume !!!
Acesta este linkul:http://www.electronic-star.es/Equipo-sonido-2-1-coche-Black-Line-340-2800w_i12865.htm
Fişiere ataşate
conexiuni ford dvd.png
acesta este radiodvd-ul meu
Scr.png
4.png
2.png
1.png
amplificator.pdf
(867.98 KiB) Descărcat de 366 ori
Avatar utilizator
vladvasile1@yahoo.es
Ford Freak
 
Mesaje: 173
Membru din: 27 Sep 2008, 10:54
Maşina: fordmondeo 1.8td 2000

Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 31 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 31 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login