Audio/Video/Navigatie

cum conectez un subwoofer la cd 6000rds de pe un focus 2001?

Cum se poate da muzica mai tare ?

cum conectez un subwoofer la cd 6000rds de pe un focus 2001?

Mesajde OctavianC » 18 Mai 2006, 01:18

as vrea sa stiu cum pot conecta un subwoofer la 6000 rds? nu as vrea sa schimb cass...merci
Volvo S60 2.4 D5 Gold

DEAD Ford Focus TDCI 2001
Avatar utilizator
OctavianC
1nsane Member
 
Mesaje: 1653
Membru din: 21 Apr 2006, 18:38
Localitate: Oradea

Mesajde Zanga » 18 Mai 2006, 18:26

1. Se scoate din bord una bucata radio cd 6000
2. Se desface cu grija
3. Se leaga direct din finali filtru / atenuator etc
4. Se conecteaza iesirea de la punctul 3 la un amplif
5. Ampliful se leaga la SUB.

Eu mi-am "marit" rds5000-ul de la fantastica putere de 4x7 W (reali) la 4 x 40 W (reali), subwooferul v-a urma.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde OctavianC » 18 Mai 2006, 20:15

intrebarea mea este...daca din final mai trag un fir nu afecteaza celealte difuzoare? Trebuie montat filtru si pentru celelalte difuzoare? Ar trebui cred ca sa merg la un electrician sa faca chestia asta? EU ma pricep cat de cat la elctornica...chiar fac faculta de profil dar nu m-am bagat pana acuma in sisteme audio. Eu ma gandeam doar sa leg un subwoofer si sa dau bass mai mic din egalizatorul de la cass si sa reglez volumul la subwoofer pt un bas fain. Nu vreau sa cresc neaparat puterea cass, merge super dar ma intereseaza un bas mai profund, de asta nu vreau sa schimb cas.
Volvo S60 2.4 D5 Gold

DEAD Ford Focus TDCI 2001
Avatar utilizator
OctavianC
1nsane Member
 
Mesaje: 1653
Membru din: 21 Apr 2006, 18:38
Localitate: Oradea

Mesajde Zanga » 18 Mai 2006, 21:51

Daca semnalul preluat din finali este trecut printr-un circuit anume adaptat, curentul care este "imprumutat" pentru sub-woofer este asa mic ca nu influenteaza cu absolut nimic restul difuzoarelor.

PS: eu prin modificarea puterii i-am daruit si posibilitatea unei intrari AUX.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde ffocus » 20 Mai 2006, 16:11

Zanga scrie:1. Se scoate din bord una bucata radio cd 6000
2. Se desface cu grija
3. Se leaga direct din finali filtru / atenuator etc
4. Se conecteaza iesirea de la punctul 3 la un amplif
5. Ampliful se leaga la SUB.

Eu mi-am "marit" rds5000-ul de la fantastica putere de 4x7 W (reali) la 4 x 40 W (reali), subwooferul v-a urma.



cat ma costa sa imi faci si mie lucrarea asta? :icon_biggrin:
Magnum Grey 2006 Mondeo TDCI / 115cp
225x40x18" / -30 mm Eibach
Avatar utilizator
ffocus
Member
 
Mesaje: 458
Membru din: 03 Mai 2005, 14:02
Localitate: 44°24'49"/26°05'48"
Maşina: 2006 Ford Mondeo 2.0 TDCI 115cp
VIN: WFO4XXGBB45E13841

Mesajde Zanga » 20 Mai 2006, 16:46

ffocus scrie:cat ma costa sa imi faci si mie lucrarea asta? :icon_biggrin:


Eu inca nu am ajuns la modelul "final", acum folosesc un "beta" version. Nu ma pronunut pana la finalul proiectului. Oricum foarte mult nu costa, iar pt membrii forumului se da reducere :icon_biggrin:

PS: totodata studiez cresterea puterii la 4 x 70 W reali ... :icon_mrgreen:

PS2: daca vrei doar subwoofer trebuie sa discutam, cu statie, fara etc. cu tot cu incinta....nu de alta dar in curand am sa ma apuc sa le si bricolez :icon_lol:
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde ffocus » 22 Mai 2006, 11:19

Zanga scrie:
ffocus scrie:cat ma costa sa imi faci si mie lucrarea asta? :icon_biggrin:


Eu inca nu am ajuns la modelul "final", acum folosesc un "beta" version. Nu ma pronunut pana la finalul proiectului. Oricum foarte mult nu costa, iar pt membrii forumului se da reducere :icon_biggrin:

PS: totodata studiez cresterea puterii la 4 x 70 W reali ... :icon_mrgreen:

PS2: daca vrei doar subwoofer trebuie sa discutam, cu statie, fara etc. cu tot cu incinta....nu de alta dar in curand am sa ma apuc sa le si bricolez :icon_lol:


statie si sub am...vreau doar iesirea asta smechera :icon_lol:

eu am anulat boxele din usi spate si am cuplat statia pe ele....problema este ca statia mea este doar de sub...nu are high-input....iar cand pun contact se aude doar boxa din usa stanga...dupa care scot iesirea din sub si o bag iar....in final se aud toate boxele+sub....in fine e o varza facuta de mine

heeeeeelp :icon_lol:
Magnum Grey 2006 Mondeo TDCI / 115cp
225x40x18" / -30 mm Eibach
Avatar utilizator
ffocus
Member
 
Mesaje: 458
Membru din: 03 Mai 2005, 14:02
Localitate: 44°24'49"/26°05'48"
Maşina: 2006 Ford Mondeo 2.0 TDCI 115cp
VIN: WFO4XXGBB45E13841

Mesajde Zanga » 22 Mai 2006, 11:31

@ffocus ti-am trimis un pm. cu id-ul de msg sa discutam in extenso :icon_smile:
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde Ecstaz » 29 Mai 2006, 15:02

Gasesti pe http://www.be-loud.ro tot ce ai nevoie. Operatia se face in felul urmator: iti daseste firele de la o xa din spatele CD-ului si ti le ciupeste si iti ataseaza un adaptor Hi-Low si astfel nu iti afecteaza cu absolut nimic. Toata operatia de montare statie, woofer costa 2 mil la ei cu tot cu piese (inclusv adaptorul asta care e 350.000 lei). Atat m-a costat pe mine acum 2 luni si baietii lucreaza binisor si repede. Dupa parerea mea au printre cele mai mici preturi la produse de calitate nu chinezarii. De ex cablurile sunt dietz de 20 mm care au costat 1 mil. In general le gasesti spe 1,3 mil. Eu am statie MacAuzio (de bani putini) si tun JBL 1200T, iar CD-ul da saracul tot ce poate, dar wooferul mai duce destul. Oricum spor la instalat.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Ce e de capul lui?

Mesajde Gaby » 26 Oct 2006, 22:30

E un pc off-topic, dar am zis ca nu se merita sa mai deschid altul pentru cateva posturi.

Baieti, ... am pus mana pe o panarama de subwoofer. Am dat pe el 1 milion. Se prea poate sa ma fi mancat ... intre urechi, deoarece nu stiu ce de capul lui. Ala de la care l-am luat nu stia nimic de specificatiile lui deoarece il avea dat de unul in contul unui milion de lei. El la auzit mergand si NU POATE sa-mi fi dat ceva aiurea ca suntem de pe aceeasi scara. Ne intalnim aproape zilnic.
Din poze, il puteti dibui cumva ce marca e (asta daca a vazut-o vreodata :-) ) ?
Ce putere (mai ales nominala) are ?
Cati watti poate avea?

Ma gandesc ca poate dupa cum arata, cineva care mananca domeniul asta pe paine sa-mi spuna ce e si ce e de capul lui. Acum caut o statziutza, tot fara pretentii, ca daca tot am inceput sa dau bani pe asa ceva la pret de "dumping" vreau sa o tin asa cat mai mult. :-)
Voi ce statie de astea de "incepatori" stiti ?
As dori, chiar, sa ma invatati la ce sa ma uit cand gasesc o "scula" de asta. Sunt pe ele tot felul de canale (mie imi trebuie doar unul, nu ?) Ce putere e destula la ele ? Repet, habar nu ce putere are subwooferul.
Ma rog, stiti voi ce sa-mi spuneti mai bine.
A, voi cum ati prins asa ceva prin portbagaj ? Eu vreau sa-l dau rapid jos cand plec undeva mai departe. Ocupa ceva loc. Nu vreau sa-mi sara luneta de la muzica ci doar sa dau o tenta sunetului. De fapt cred ca doar in afara orasului o sa-l dau ceva mai tare. Si acum cand dau muzica mai tare la o piesa mai faina, ma simt asa nasol.

Va multumesc mult.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Gaby
Member
 
Mesaje: 321
Membru din: 22 Sep 2005, 02:58
Localitate: In Romanica. ...Inca. :-(

Mesajde Ecstaz » 27 Oct 2006, 00:35

Pai eu as zice sa masori diametrul membranei, sa ne putem face o idee. Daca e de 25cm probabil ca e undeva intre 100 si 200W RMS. Daca e de 30cm posibil undeva intre 200 si 300 W. Daca e mai mare, deja vorbim de puteri mari.
iti dai seama ca ce am zis eu este orientativ si difera de la producator la producator. Adica un no name de 30cm poate duce 100W, iar un Infinity duce linistit 300W. Este destul de greu sa afli exact puterea. Iti trebuie aparate de masura...etc. Vezi daca pe magnet sunt ceva date. Daca nu...stiu si eu ce sa zic. Baga o statie de 150W RMS reali ca nu cred sa duca mai putin sub-ul.
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Mesajde Gaby » 27 Oct 2006, 21:37

Despre diametrul membranei pot spune ca are 28 de cm cu tot cu acea parte (margine) de cauciuc de culoare albastra, nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca are un nume.
Fara, ma refer numai la partea de polipropilena, are 24.5 cm. Nu, nu are membrana metalica.
Pe bobina difuzorului nu scrie nimic-nimic. Nu stiu ce sa zic, ca la firme cu "nume" sau ca la bombe fara nume. :-)
Am sa incerc sa-l duc la un atelier de reparatii TV si poate imi poate spune ceva. Stiu unul in care lucreaza un inginer si care e foarte priceput.

Ei, si daca scoate si 100 de w (reali, "muzicali") e super super suficient. Inca mai am un magnetofon, Tesla CM 130 cu vestitele VUmetre cu leduri, care nu scotea 10 w in anii de glorie dar ce bairamuri faceam. Asa ca ma astept ca la 100 de w sa-mi rupa masina. Pai am la PC un sistem 6.1 Logitech de vreo 70 de w, un sistem 5.1 la DVD tot de 70-80w si imi zguduie peretii. Cand aud ca unii au pe masini sute de w RMS ma apuca apoplexia. :-)

Poate cineva are unul la fel sau il stie expus pe undeva (stiu ca e putin probabil) si ii poate lua specificatiile tehnice.
Daca o rezolv la inginerul ala e f. bine, dar daca nu ?
Acum sa vad ce stift de statiuta am sa gasesc (si eu tot la 100-150w ma gandesc, ca sunt si mai ieftine iar de putere mai mica nici nu cred ca sunt pe piata) si sa vad cum o leg la cass. Cred ca tot la tipul ala ma duc.
Daca mai pun si CD Changer-ul nici nu ma mai gandesc la capitolul asta, mai ales ca din punct de vedere al receptiei radio Visteon-ul e BE-TON !!!

Merci.
Avatar utilizator
Gaby
Member
 
Mesaje: 321
Membru din: 22 Sep 2005, 02:58
Localitate: In Romanica. ...Inca. :-(


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login