Switch to full style
Cum se poate da muzica mai tare ?
Răspunde

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

04 Iul 2017, 13:36

Salutare, am avut si eu mufa de auxiliar din aceea alba gata montata si a mers auxiliarul o vreme. Dar dupa un timp pentru ceva motiv se tot intrerupea sunetul cand iti era lumea mai draga, semn ca era cablul intrerupt pe undeva. Am scos mufa si cablul si am bagat o alta in exact acei pini 5, 6 si 11. Nu stiu ce s-a intamplat dar cert e ca acum nu se mai aude deloc in boxa stanga...am incercat cu vreo 3 tipuri de cabluri si nici unul nu mai scoate sunet pe boxa stanga, sa fi facut ceva scurt cand am tot scos si bagat mufa? Tot testand am modificat balance pe player din butoane sa se auda doar in boxa stanga si se aude la volum maxim dar foarte slab... A patit careva ceva de genul? Ce as putea sa mai incerc?

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

04 Iul 2017, 13:41

face la fel si pe CD player/radio sau doar pe auxiliar? boxa stanga spate sau fata? Nu ai deconectat bateria ?

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

05 Iul 2017, 07:55

Doar pe auxiliar face asa. Toata partea stanga nu se aude, deci si boxa fata si spate. In rest radio, cd/player merg normal, se aude bine. Bateria nu am deconectat-o...

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

05 Iul 2017, 08:31

Ma refeream daca nu ai deconectat bateria cand ai lucrat la fire? Daca partea stanga tace doar cand esti pe aux logica imi spune ca problema trebuie cautata pe traseul; mufa aux-cablu-spate unitate (pin 5) Incearca sa scoti conectorul C din mufa quadlock si verifica atent conexiunile in special pinul 5.

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

05 Iul 2017, 09:18

Nu am deconectat-o cand am lucrat pe acolo, era un cablu mai gros care intra in player si am crezut ca e aia alimentarea :)) am scos ala si am manarit. Cabluri aux am cumparat doua noi-noute deci problema nu e pe cablu. Am desfacut si playerul cat am putut, sa verific pin-ul 5 dar nu am acces la el in interiorul playerului, vizibil nu pare nimic deranjat...asa ca nu am fortat sa desfac mai tare. Am si sters cu vata si spirt pinii si nimic, daca e pe circuite pe placa am pus-o, dar nu ma pricep sa verific... Am verificat cu un tensiometru in masura in care mi-a permis locul ala si pare sa treaca semnal prin pin-ul respectiv...acum nah mai multe nu stiu :( Poate ar trebui sa fac proba cu un alt player...

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

30 Iul 2017, 22:39

Salutare, am si eu o întrebare. Am ieșire AUX în torpedou la un FF2 - este de tip jack. Am văzut aici http://www.catalog.altgradauto.ro/artic ... 14197.html ca exista si iesire pe USB. Aș vrea să știu dacă ar merge sa înlocuiesc ieșirea de jack cu cea pe USB șiiiiii să și ruleze de pe stick muzică (cam greu de crezut, de aia întreb).

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

31 Iul 2017, 07:18

Poti sa pastrezi aux si sa montezi usb daca playerul tau stie sa citeasca mp3 si ai modul bluetooth cu intrare usb.
Sau mai e varianta sa adaptezi o chinezarie - mp3 decoder - vezi aici viewtopic.php?f=37&t=104323&hilit=magazie

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

31 Iul 2017, 11:49

Nu, din păcate îl depășesc MP3-urile. Evident, nu am nici modul bluetooth. :(
Cel mai simplu cred că ar fi să iau un sony 6000 SH și termin cu circul - am văzut că sunt în jur de 400 ron.

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

31 Iul 2017, 13:53

sau blaupunkt fx cam la acelasi pret si poti asculta mp3 de pe CD sau card SD. Daca vrei intrare usb pt flash circul continua...modul bluetooth + cablu

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

04 Sep 2017, 09:45

Salut.Are cineva idee cum este prinsa partea alba de partea neagra a portului?Am tinut portul in mana,a facut click si acolo a ramas.

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

06 Sep 2017, 11:40

Salutari, am si eu nevoie de putin ajutor. Am cumparat mufa de aux si am montat-o, dar nu functioneaza.
Mufa este aceasta: Imagine

Playerul este acesta: Imagine

Pe site zicea ca mufa este compatibila cu playerele de la Ford Focus MK2

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

14 Sep 2017, 09:15

Verifica legaturile in mufa. Am pus eu schema pt focus pe pagina anterioara.
viewtopic.php?p=1587401#p1587401

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

16 Sep 2017, 12:42

Am reusit sa-mi fac si eu cablu dar m-am blocat la conectarea lui in portul AUX.Am trei fire dar la port sunt patru pini...care ar fi left,rigt si ground in spatele portului?

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

23 Feb 2018, 09:25

Salut.

Am cautat si eu mufele prin torpedou. Am gasit 2 mufe, una cu 4 pini in linie si una cu 6 pini (3 pini pe 2 linii)

De unde pot cumpara mufa AUX IN sunt dispus sa astept daca este din china sau eBay. Nu am gasit decat pe https://www.autoatu.ro/ si este 30 de lei.

Imagine

https://pasteboard.co/H8W9pHx.jpg

Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

29 Mar 2018, 14:56

Salut,

masina mea este dotata cu acest model de player audioImagine

Intrebarea mea este daca pot monta acest modul https://www.olx.ro/oferta/cablu-adaptor-auxiliar-aux-usb-ford-focus-IDa3Wcj.html#cbd90ff66a de auxiliar care necesita intrare de micro usb in spatele playerului, sau sunt nevoit sa iau acesta alternativa https://www.olx.ro/oferta/cablu-aux-jack-ford-1-5-m-cheite-asigur-montaj-ID8KtM3.html#cbd90ff66a, iar in cazul in care trebuie sa aleg a doua varianta, exista un mod de a masca cat de cat cablul ca sa fie estetic placut, pentru ca am vazut acest clip https://www.youtube.com/watch?v=BJ8JLO0V1kc&t=182s si nu mi se pare tocmai ok.

Re: Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

29 Mar 2018, 15:23

Salut!

Primul cablu nu merge ca nu ai unde sa "introduci" micro usb in spatele playerului. Al doilea nu are rost pentru ca ai (ar trebui sa ai) in torpedou mufa Aux In. Si eu am acelasi tip de player si in torpedou am mufa Aux.

Re: Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

29 Mar 2018, 15:30

xman_ghio scrie:Salut!

Primul cablu nu merge ca nu ai unde sa "introduci" micro usb in spatele playerului. Al doilea nu are rost pentru ca ai (ar trebui sa ai) in torpedou mufa Aux In. Si eu am acelasi tip de player si in torpedou am mufa Aux.

Unde mai exact in torpedou? M-am uitat pe rama ( partea din interior, cum deschizi torpedoul ) unde e locul dedicat pentru aux ... am acel plastic decupat pentru a fi scos si a introduce modulul de aux, dar nimic mai mult.
Intreb mai mult ca am vazut pe youtube ca unii au undeva in fundul torpedoului mufa si poate e ceva tipic, si momentan nu pot sa ma duc la masina sa verific.

Re: Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

29 Mar 2018, 16:16

Daca nu ai mufa alba de AUX in torpedo, atunci poti sa iei al doilea cablu si sa il conectezi, e cel mai simplu asa.

Re: Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

29 Mar 2018, 18:17

Multumesc mult pentru sfaturi!

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2!

01 Apr 2018, 14:57

Salutare
Nu am găsit topic pt cod cass.
Scuze.
Mă poate ajuta cineva cu un cod pt vin ul ăsta WF0WXXGCDW6S77484?
MULTUMESC

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2!

01 Apr 2018, 20:58

Scoate player-ul și prezintă serialul în topicul dedicat: viewtopic.php?f=20&t=10919&start=9900

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2

14 Apr 2018, 09:25

link2 scrie:Pt cei care vor un auxiliar mai bine pozitionat si mai ieftin e necesar doar un cablu 1.5 -2 m cu mufa jack de aprox 20 lei. Pe langa avantajul pozitiei centrale din cotiera mai are avantajul ca se elimina din nr de mufe si conexiuni. Traseul original e destul de lung si complicat: din spatele unitatii prin cablajul masinii MUFA- calblu aux torpedo MUFA - cablu jack -jack MUFA - telefon/tableta. Pt cei care au bluetooth traseul mai trece si prin modulul bluetooth.
Cablul se poate trage pe sub tunelul median fara ca acesta sa fie demontat.

Am legat exact asa ca in schema oferita de tine dar dupa cateva secunde se intrerupe melodia de pe telefon....apas play merge cateva secunde si se intrerupe.Eu am 4 pini in mufa ..ce este al patrulea pin???

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2!

03 Iul 2018, 18:07

Salut,se poate lega si o mufa usb la 6000 cd cu aux de pe focus 2?

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2!

08 Ian 2019, 13:22

Salutare!!!
Am o intrebare, puteti sa-mi spuneti va rog, daca acest cablu cu mufa jack si USB ( pentru intrare stick), ar functioneaza daca l-as baga in mufa auxiliara a masinii? Va multumesc!
FiÅŸiere ataÅŸate
20190108_131643.jpg

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6/Focus Mk2!

29 Mar 2019, 09:48

Nu,are 4 inele la jack.

Re: Mufa aux Ford Focus 2 - Model Sony CD

21 Iun 2020, 09:07

ryanlysander scrie:Salut,

masina mea este dotata cu acest model de player audioImagine

Intrebarea mea este daca pot monta acest modul https://www.olx.ro/oferta/cablu-adaptor-auxiliar-aux-usb-ford-focus-IDa3Wcj.html#cbd90ff66a de auxiliar care necesita intrare de micro usb in spatele playerului, sau sunt nevoit sa iau acesta alternativa https://www.olx.ro/oferta/cablu-aux-jack-ford-1-5-m-cheite-asigur-montaj-ID8KtM3.html#cbd90ff66a, iar in cazul in care trebuie sa aleg a doua varianta, exista un mod de a masca cat de cat cablul ca sa fie estetic placut, pentru ca am vazut acest clip https://www.youtube.com/watch?v=BJ8JLO0V1kc&t=182s si nu mi se pare tocmai ok.
FiÅŸiere ataÅŸate
0669D34F-D269-4E99-8063-C89930149CB0.jpeg
Dacă pe Fordul meu am acest model de radio cd, aș putea să-l schimb cu modelul de mai sus?

Re: Montaj mufa AUX pe Fiesta MK6

15 Iul 2020, 18:29

adrianmihai83 scrie:
Auxiliar.jpg
Daca exista conectorul alb atunci cablajul exista si tot ce mai trebuie este montatul mufei in torpedou.





Salutare ! Pe unde are traseu cablul respectiv de la mufa alba ?? Am cumparat de curand Mondeo MK3 cu unitatea Sony Cd 132, iar mufa jack mama, este deja in torpedou, insa acolo nu ajunge cablul respectiv de la CD player , mufa tata cu pini !!
Răspunde