Audio/Video/Navigatie

help instalare sub+statie+capacitor

Cum se poate da muzica mai tare ?

help instalare sub+statie+capacitor

Mesajde KnupZ » 24 Aug 2005, 09:17

statie : Kenwood KAC-9152D mono
subwoofer : Kicker CompVR15"
capacitor : 1,2 farad Power Accoustik

am cateva intrebari

1.Statia are o functie "Dual Mono Drive", eu ma asteptam ca mufele pentru legarea subu-ului sa fie de genu + si - insa la statia asta are ++-- si sunt cam in ceatza :icon_neutral:
2.Subwooferu e Dual Voice Coils 4 ohm
Intrebarea ce-a mai mare e cum le leg eu pe toate 3? statie,sub si capacitor? o schema s-au ceva ar fi de ajutor ca mi-am prins urechiile rau, eu mi-am facut o parere insa nu sunt sigur.Ce fel de cutie sa folosesc pentru sub? bass-reflex,bandpass...etc ?

Cine ma ajuta are o bere de la mine :icon_biggrin:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 24 Aug 2005, 10:32

din cate stiu eu, dual mono drive este pentru doua boxe - deci nu ai treaba. tu folosesti doar un + si un -

ti-ar fi poate de folos daca ai doua boxe. ampul tau la 2 ohmi scoate 900W RMS deci ar fi un mare + de la 500W.

legatura e ft simpla. in primul rand fii sigur ca ai fire de calitate si ca bagi sigurante peste tot.

intai tragi cablu de power de la baterie pana la condensator. daca poti folosesti cablu marimea 4 gauge si baga o siguranta de 80 de amperi ( agu-style fuse ) cat mai aproape de baterie - de obicei se baga chiar innainte de firewall.

cablul asta se baga in condensator pe + ( citeste bine manualul condensatorului caci iti va spune ca nu poti baga asa cablul direct..iti da acolo o rezistenta si trebuie sa stai cu ea ca sa-l incarci, etc, etc ).

mai trebuie un cablu de aceeasi marime - 4 gauge - pentru a lega condensatorul la caroserie.

dupa etapa asta ai de ales.. fie duci un cablu de la condensator intr-o distribution box care contine alta siguranta, fie scoti direct un cablu marimea 8 gauge si il bagi in amplificator. mai tragi un alt cablu pt masa din amplificator si gata.

ah, si sa nu uiti remoteul!

pt cutie, da cat mai putini bani posibili. Desi este o diferenta intre diferitele tipuri de cutii, mi-a comunicat un profesional ca in 99% din cazuri oamenii de rand nu fac nici o diferenta intre ele - deci bani aruncati de pomana.

mai ales cand te apropii de puteri mai mari..nu cred ca mai conteaza. Deja condensatorul ajuta ft mult pt a da un bass mai puternic, nu te astepta sa schimbe ceva o cutie mai scumpa.
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde Zanga » 25 Aug 2005, 01:01

Cutia pt SUB se poate face usor, iar ca design e recomandata constructia tip "compresie" sau "compresie-izobaric". In cazul incintei cu compresie cutia este perfect etansa, in celalat caz sub-ul are doua camere, una etansa in care este pus difuzorul, iar ce-a dea doua camera este "portata" printr-un tub spre afara. NU se recomanda bass reflex pe masina...tinde sa uruie si sa intre in rezonanta datorita inertiei membranei. Sub-ul cu compresie iti va oferi un bass foarte bine delimitat fara rezonante nedorite, acest lucru se datoreaza pernei de aer care se formeaza in incinta si actioneaza ca un limitator/arc.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde KnupZ » 25 Aug 2005, 01:27

ok asta am inteles, mersi.Cine imi explica si mie cum e faza cu dual coils voice? la sub? adica daca pot sa il conectez la 4 ohm? stiu ca daca e dual ai mai multe modalitati de al conecta la statie incat statia sa scoata putere la 2 ohm dar eu vreau sa scoata la 4 ohm si sa bage in sub tot 4 ohm.Daca leg doar doua din 4? adica + si - are ceva? in manualul lui scrie ca cel mai bine e sa le leg pe amandoua....
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 25 Aug 2005, 14:34

deci orice ai face, trebuie sa te asiguri ca ramai la 4 ohmi.

nu stiu daca subul tau in mod natural are 2 ohmi sau 4 ohmi.

cert este ca la 2ohmi cu dual coils voice legate in paralel, ai avea o rezistenta finala de 1 ohm..deci prea putin

2 ohmi legat in serie ai avea 4 ohm finali.


daca subul tau are 4 ohmi natural, in paralel ar avea 2 si in serie 8ohmi.

de asta spun ca ar trebui sa legi doar 1 + si un - pe sub...

ai putea sa le legi pe amandoua si sa obtii rezistenta finala de 2ohmi DAR..subul are max 500W iar ampul tau la 2 ohmi scoate 900W..deci ft probabil ca o sa-l arzi.

mai bine stai la 4 ohmi!
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde Zanga » 25 Aug 2005, 15:05

potzi sa ne dai o "poza" cu manualul ?
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde KnupZ » 25 Aug 2005, 22:25

ok,am atasat manualul subului in format .pdf

iar informatii despre amp

http://www.kenwoodeurope.com/products/L ... 59&pr=1833


stiu ca in 2 ohm statia scoate 900 w si daia imi e frica sa nu ard subu si in acelasi timp am auzit ca pentru puterea/fidalitatea maxima oferita de sub tre sa leg toate 4 coils-uriile...


Va multumesc celor care incearca sa ma ajute,va dau cu dedicatie o melodie ce vreti voi pe sistemu asta la urmatoarea intalnire ford :icon_biggrin:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 25 Aug 2005, 23:39

ok...

poate ca sunt eu dus cu pluta dar nu vad pt CVR15 ce rezistente are fiecare coil.

scrie in manual ca au woofere cu coils de 2hms si 4ohms dar nu am vazut nicaieri sa scrie ce rezistenta are al tau

scrie pe cutie sau stii tu cumva ?
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde KnupZ » 26 Aug 2005, 00:32

4 ohm am zis mai sus.
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 26 Aug 2005, 02:29

pai atunci nu prea vad care sa fie scaparea ta!

daca fiecare coil are rezistenta 4 ohmi si vrei sa le legi impreuna, obtii fie 2ohmi fie 8!

deci daca poti, leaga doar unul sau risca-te la 2ohmi si nu da volumul prea tare :)
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde Zanga » 26 Aug 2005, 03:02

SAU mai potzi incerca ceva,

1) amp-ul tau e dual mono sub-ul tau e dual....deci potzi lega fiecare canal de la statie la cate o bobina a wooferului.

2) Daca legi sub-woferul in punte atunci legi bobinele woferului in paralel pentru a imparti puterea.

Eu personal asi alege prima varianta. Desi suna mai ciudat, am montat o instalatie similara pe o toyota celica. Singura diferenta era ca avea doua sub-uri simple.

Si acum putina fizica nu stica nimanui. Se stie ca transferul maxim de putere se face numai daca impedantele sunt adaptate (mai exact sa fie cat mai apropiate) Tinand cont ca impedanta optima de iesire a statiei este cuprinsa intre 2-4 ohmi, iar sub-ul tau are 2 x4 ohmi ca sa beneficiezi de puterea maxima atunci o sa legi fiecare iesire pe cate o intare.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde KnupZ » 26 Aug 2005, 08:08

m-am gandit si eu la prima varianta insa nu am mai auzit de asa ceva...oare doar cei de la kenwood au aceasta chestie cu dual mono drive? Si tare imi e frica sa nu ard subu s-au statia :icon_confused: o sa ma intreb de chestia asta daca merge,e cam singura modalitate :icon_confused: Daca incerc risc sa ard ceva?
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Zanga » 26 Aug 2005, 12:11

Nu risti sa arzi nimica daca faci legaturile cum trebuie. Dual mono drive e o denumire de la kenwood, dar exista si pe alte statii, defapt in ampliful tau sunt 2 amplifuri mai mici care se pot lega independent la cele 2 bobine ale subului. Optional acele amplifuri se pot lega in punte astfel se dubleaza puterea de iesire.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde Gtech » 26 Aug 2005, 13:52

pai da, dar tocmai asta e si problema.

in clipa in care el foloseste iesirea in punte de pe amp, acesta scoate automat la 2 ohmi.

deci in punte, ai de scos 4 fire din amp.

fiecare coil are 4 ohmi.

nu poti sa le legi decat in paralel daca ai 4 fire. deci tot sistemul va cadea automat la 2ohmi.

gresescu sau nu ? :)
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde Zanga » 26 Aug 2005, 19:20

1) cand folosesti iesirea in punte se aduna impedantele de iesire ale amplificatoarelor deci 2+2 = 4 ohmi

2) daca se opteaza pentru legatura in punte atunci numai 2 fire sunt necesare pana la woofer deoarece puntea se face cu un conector direct pe amplif (intre + si -)

3) daca impedanta wooferului este mai mare decat al ampului atunci se va pierde din putere DAR se va castiga
*fidelitate
*se vor stresa mai putin finalii din amp.

4) din specificatiile kenwood

1 Ohm Capability
This amplifier is capable of driving ultra-low impedance speakers with a total load of only 1 ohm.

Deci daca vrei putere absoluta, poti face punte si lega bobinele subului in paralel. Totul e ca subul sa aiba o putere NOMINALA decat puterea PEEK de iesire a amplifului.

5) Daca optezi pentru bridge si legi bobinele sub-ului in paralel trebuie sa te gandesti ca pe fiecare bobina va pica jumatate din sarcina deci puterea din punte se imparte la 2.

6) Daca legi independent fiecare canal, o sa ai putere maxima pentru ca fiecare amp va alimenta cate o bobina din sub.

Concluzie:

1) Ca sa obti maximum de putere ori folosesti punte si legi sub in paralel

2) Legi separat fiecare circuit.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde Zanga » 26 Aug 2005, 19:23

PS
desi diferenta de la 2 la 4 ohmi e dubla si daca faci calcule matematice puterea e dubla etc, in realitate 2 si 4 ohmi sunt niste valori foarte mici si apropiate astfel diferenta nu va fi foarte mare, astfel inca o data eu zic ca ar fi recomandat sa legi fiecare circuit separat.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde KnupZ » 26 Aug 2005, 21:31

le-am trimis un mail celor de la kicker despre problema si iam intrebat despre legarea asta dual mono drive cu dual voice coils adica fiecare cu fiecare, sa vedem ce raspuns imi dau baietii.Le-am mai trimis un mail si le-am intrebat daca pot sa leg doar un singur coil de la sub si mi-au zis ca da dar atunci voi folosi doar jumatate din sub si ca ce-a mai buna alegere ie legarea in 2 ohm si gainu setat minim la statie.... :icon_confused:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde KnupZ » 27 Aug 2005, 01:44

mi-au raspuns la mail si au zis ca e acelasi lucru daca le montez asa,tot 2 ohm va fi....asta e o sa folosesc 2 ohm si cu gainu aproape de minim la amp,nu am alta varianta :icon_confused:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 27 Aug 2005, 02:31

mi se parea si mie ca de 2 ohmi nu ai cum sa scapi.

asta e, bafta si nu da muzica prea tare!
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde Gtech » 28 Aug 2005, 10:47

hai Knupzule, tine-ne la curent. ai ars subul sau nu ? :)
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde KnupZ » 28 Aug 2005, 17:33

deocamdata nu le-am montat ca nu am ajuns in tara,o sa va tin la curent,pe 29 ajung in romania :icon_smile:


p.s daca tin gainu aproape de minim crezi ca o sa il ard ? :icon_neutral: ca asa mai cumpar un sub din romania ca sa fie direct 900w :icon_lol:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde KnupZ » 02 Sep 2005, 02:03

le-am pus la o firma din buc, am folosit o cutie cred ca undeva intre compacta si mare ca oricum dabia imi intra in portbagaj,e bagata in locul roatei de rezerva ca nu intra altfel :)) Suna bestial,dupa o juma de ora de rap dala a inceput sa ma doara tampla si gatu.Dupa ce le-am montat aia de acolo care mai erau cu masinii cand au bagat capu in masina si au vazut ce fel zbarnaie numaru pe spate intr-un hal fara de hal(e prins super bine dar vreau sa ii bag intre nr si caroserie niste silicon ceva in parti) au inceput sa se inchine :icon_lol: o sa vedeti la intalnire,dar parca as vrea sa mai lipsesc la una pana o vopsesc beton :icon_biggrin:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gtech » 02 Sep 2005, 13:14

super marfa. ti-ai cumparat inca o boxa pana la urma sau doar aia originala a ramas ?

si nu iti recomand sa asculti muzica multa data prea tare ca o sa-ti pierzi din auz! cel putin temporar. mie mi s-a intamplat si acuma dau muzica tare mult mai rar ca innainte!
Gtech
Forum Owner
 
Mesaje: 138
Membru din: 06 Oct 2004, 18:32

Mesajde KnupZ » 02 Sep 2005, 13:40

nu doar kicker-ul :icon_biggrin:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login