Audio/Video/Navigatie

cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Cum se poate da muzica mai tare ?

cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Mesajde mariusjuncan » 28 Mar 2007, 14:24

am un cd player cu navigatie...travelpilot....si in ultimu timp imi tot face figuri ...ca nu mai reuseste sa citeasca cdul, saul il vede ca un singur track si nici nu mi-l mai scoate afara, si astazi a facut si zgomote foarte ciudate.......se mai poate repara?, merita sa ma chinui sa-l repar sau mai bine imi iau altul?
Ford mondeo ghia 2.0 tdci 130 hp
mariusjuncan
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 07 Sep 2006, 16:13

am un JVC defect

Mesajde MUM » 04 Apr 2007, 11:20

daca stiti un electronist ... multumesc!
astept ori un pm, ori mai repede pe YahooMessenger.

cassul are magistrala de 5v dusa ...nu am descoperit cauza...

HELP!
Mazda 323 f Astina 1,6 16v Blue
Avatar utilizator
MUM
Mazda freak
 
Mesaje: 90
Membru din: 07 Noi 2006, 19:43
Localitate: Bucharest, Romania
Maşina: Mazda 323 f

CD blocat la unitate blaupunkt travelpilot dx

Mesajde nerabdatorul » 24 Iun 2009, 00:10

Am facut-o de oaie ,am bagat din greseala cd peste altul in unitate, culmea c-a intrat si acum e blocat cd complet sunt suprapuse unul peste altul ,ce ma fac???Pot folosi doar radio si cd- changeru ,model 2003.Poate cunoasteti vreun electronist prin Cluj ,ca la reprezentanta ma usuca de bani. Mentionez ca si daca apas butonul -eject-nu iasa cd-urile, doar se aude un zumzait inauntru.Ce-i de facut dragi forumisti?
Avatar utilizator
nerabdatorul
Ford Freak
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Iul 2007, 20:59
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Tournir,2003,1.8 TDci 115 ps.,ghia,navi-xenon ,climatronic,atlantic blue
VIN: WFONXXGCDN3C75501

Re: CD blocat la unitate blaupunkt travelpilot dx

Mesajde temir » 24 Iun 2009, 01:06

si daca apas butonul -eject-nu iasa cd-urile


daca ai putina indemanare, rabdare si niste surubelnite potrivite il demontezi singur


dar daca n-ai mai facut treburi asemanatoare, mai bine du-te la un meserias (nu la reprezentanta, ci la vreun atelier de reparatii TV/electronice), ca nu te usuca de bani numai pentru atata
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: CD blocat la unitate blaupunkt travelpilot dx

Mesajde nerabdatorul » 30 Noi 2009, 20:29

Am rezolvat problema la electrician ,in cateva minute mi le-a scos ,dar acum m- a lasat incalzirea in scaun,am inteles ca poate fi arsa vreo rezistenta pe acolo ?care ati mai patit asa ceva si cum i-ati dat de capat???
Avatar utilizator
nerabdatorul
Ford Freak
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Iul 2007, 20:59
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Tournir,2003,1.8 TDci 115 ps.,ghia,navi-xenon ,climatronic,atlantic blue
VIN: WFONXXGCDN3C75501

Re: CD blocat la unitate blaupunkt travelpilot dx

Mesajde bengu » 22 Ian 2010, 12:38

salut la toata lumea . am cumparat de curand masina din semnatura si as vrea sa inlocuiesc car-kit-ul model siemens ( din cel vechi , cu fir ) cu unul cu bluethoot.se poate ? sau poate navigatia TravelPilot EX are vreo optiune de bluethoot si o pot activa.daca vreau sa il dau jos , ramane gaura mare? firele ce fac cu ele.daca ma poate ajuta cineva ? ce optiuni mai am la navigatie caci presupun ca este isteata.daca are cineva un manual pentru ea in limba romana.raman dator si multumesc anticipat.
Locul I raliu tehnico-aplicativ versiunea 2.0 Eforie N+S.

MONDEO MK3 2005. 2.0L TDCI. GHIA 131.HP
CT-05-AVR
Avatar utilizator
bengu
Member
 
Mesaje: 398
Membru din: 09 Ian 2010, 19:24
Localitate: constanta
Maşina: mondeo ghia 2005. 2.0tdci.131hp.
VIN: wf05xxgbb55j22582

Problema la cd player

Mesajde v8florin » 27 Mar 2010, 18:36

Am o problema la cd plaqyerul de pe masina mea- Ford fiesta 1,4 tdci,2003,anume ca nu mai citeste decat cd originale .cand am adus-o din ger in 2007 citea si cele facute pe calculator tip trakuri, e acum nu mai vrea. Am incercat sa fac cd-urile cu tot felul de programe de scris cd-uri am tot schimbat vitezele de scriere-tot nimic,am incercat sa-l resetez....nu vrea.Stie cineva sa rezolve problema asta?Daca da dati un semn, si inca ceva au inceput sa apare niste dungulite verticale pe display chiar nu stiu ce se intapla...
As cumpara altul dar nu stiu daca mi se potriveste altceva in lacasul lui.
Multumesc
Fişiere ataşate
IMG_2799.JPG
IMG_2792.JPG
v8florin
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mar 2009, 14:52
Localitate: Orastie
Maşina: Ford Focus Turnier

Re: Problema la cd player

Mesajde andrei0241 » 27 Mar 2010, 19:10

Pare a fi 2 Din aparatul, deci gasesti sa'l schimbi. Partea proasta e ca la cele 2 Din preturile sunt destul de mari, nu e ca la cele normale, unde poti gasi si chestii ieftine (insa evident, nu prea calitative). Poti, de asemenea, sa pui un casetofon normal, de 1 Din si un adaptor

Ciudat ce zici, totusi, ca nu vrea sa mai citeasca decat cd'urile originale, mai ales ca pana acum a mers si cu cele scrise de tine
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 27 Mar 2010, 19:16

Cumpara un cd-u de curatare! Probabil s-a pus praf pe capul de citire al cd player-ului! Am avut si eu aceeasi problema la o unitate audio, si acum merge fara probleme! Gasesti pe la librarii sau la o tutungerie ceva, sau daca nu, la orice magazin audio video!

Dungile alea albe apar, probabil, din cauza uzurii*! Pare cam vechi... La fiecare capat are cate-o banda cauciucata care sta lipita de marginea ecranului, daca se deslipeste nu se mai vede nimic! Posibil sa se fi degradat!
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde B0gd4n_r » 27 Mar 2010, 20:36

@buryk: daca era de la lentila, facea figuri indiferent de cd, cel putin teoretic asa ar trebuii sa fie, si 90% si practic....

@v8florin : pune-ti ceva aftermarket, eu am avut 3500 rds si am taiat masca si mi-am pus aftermarket, daca nu, poate trebuie decodat....ai umblat cumva intre timp la baterie? ai scos bornele? oricum e cam aiurea problema ca a mers inainte...
Imagine
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 27 Mar 2010, 21:46

Prietene, exact asa imi facea si mie, nu mai citea decat cd-uri originale! N-am venit dupa alta planeta, pt 5 lei cat e un cd de curatare sa schimbi tot cd playeru..., poate nu-si permite acum! Totusi merita schimbat, nu se stie cat mai rezista!
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde andrei0241 » 28 Mar 2010, 02:24

Ok, e de la lentila, dar de ce p'alea originale le citeste si pe celalalte nu?

Problema asta, coroborata si cu display'ul care face figuri recomanda schimbarea, insa normal ca daca nu exista fonduri momentan merita incercat curatarea capului de citire
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Problema la cd player

Mesajde B0gd4n_r » 28 Mar 2010, 10:00

buryck,681083 scrie:Prietene, exact asa imi facea si mie, nu mai citea decat cd-uri originale! N-am venit dupa alta planeta, pt 5 lei cat e un cd de curatare sa schimbi tot cd playeru..., poate nu-si permite acum! Totusi merita schimbat, nu se stie cat mai rezista!


"Prietene" nu are sens ce zici tu, daca e lentila murdara, trebuie sa faca figuri la orice cd, sau ce, tu daca ai praf in ochi vezi doar femei frumoase cu fundu si cu sanii mari iar pe cele urate fara fund si fara sani nu le vezi ? gandeste-te putin ca nu are sens ce zici.
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 28 Mar 2010, 11:05

Bine ca esti u destept! Daca dai ca exemplu un lucru organic cand era vorba de ceva mecanic... ce naiba frate, parca as fi zis cu rautate sau in necunostinta de cauza... de parca as fi raspuns ca sa ma aflu-n treaba si sa-l induc pe individ in eroare! Sti cum e treaba aia, nu crezi pana nu vezi cu ochii tai, stiu ca pare absurd si ca "nu are sens ce zic", da chiar asa e! Imi pare rau ca nu am cum sa demonstrez...
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde v8florin » 28 Mar 2010, 13:03

mersi de mesaje..
chiar am luat un cd de curatare...tot cele care nu sint originale nu le citeste ...cred ca solutia e sa-l schimb.
v8florin
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mar 2009, 14:52
Localitate: Orastie
Maşina: Ford Focus Turnier

Re: Problema la cd player

Mesajde B0gd4n_r » 28 Mar 2010, 13:16

buryck,681296 scrie:Bine ca esti u destept! Daca dai ca exemplu un lucru organic cand era vorba de ceva mecanic... ce naiba frate, parca as fi zis cu rautate sau in necunostinta de cauza... de parca as fi raspuns ca sa ma aflu-n treaba si sa-l induc pe individ in eroare! Sti cum e treaba aia, nu crezi pana nu vezi cu ochii tai, stiu ca pare absurd si ca "nu are sens ce zic", da chiar asa e! Imi pare rau ca nu am cum sa demonstrez...


chiar nu-mi place modul asta arogant in care mi te adresezi, am vorbit frumos cu tine si ti-am explicat ca NU ARE SENS, ce ai patit tu e pura coincidenta, cd-ul de curatare il folosesti cand nu-ti mai citeste nici un fel de cd, stii care e diferenta intre un cd original si unul scris de un cd-rwiter? in orice caz nu sunt diferente fizice...si ca sa incheiem cu subiectul asta si sa-ti demonstrez ca am dreptate si ca sunt destept uite aici:

v8florin,681369 scrie:mersi de mesaje..
chiar am luat un cd de curatare...tot cele care nu sint originale nu le citeste
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 28 Mar 2010, 14:51

E, pura coincidenta... ce sa zici si tu... te-ai simtit ultragiat?! Daca ma iei de sus...! Nu e pura coincidenta pt ca am mai avut prieteni care au patit la fel! Dar dumneavoastra stiti care este diferenta intre un cd original si unul facut de un cd-rwiter?! Va spun eu ca exista diferenta, logic ca nu fizice, pt ca orice cd are aceeasi marima, altfel nu ar mai fi citit de toate cd-playerele, dar diferente exista! Daca nu ar fi existat nu le-ar mai fi citit nici pe cele originale! Plus ca eu nu am spus ca sunt sigur, mi-am dat cu parerea si am zis ca PROBABIL s-a pus praf pe capul de citire si ca merita incercat!
Si ca sa NU incheiem acest subiect "cu o floare nu se face primavara" un exemplu nu dovedeste ca am sau ca nu dreptate!
Desteptule, acum sunt arogant!
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde PH3N0M3N » 28 Mar 2010, 15:45

v8florin,681369 scrie:mersi de mesaje..
chiar am luat un cd de curatare...tot cele care nu sint originale nu le citeste ...cred ca solutia e sa-l schimb.

daca nu merge cu cd-ul de curatare, incearca sa-l desfaci efectiv si sa-i cureti tu lentila. eu asa am facut si a fost metoda care a functionat. Solutia de curatat a fost cea care a venit cu CD-ul de curatare si ca "instrument" am folosit un betigas de curatat urechi :">

cat despre display, incearca sa gasesti la dezmembrari o unitate care sa aibe display-ul bun si daca cunosti un electrician/electronist poate se poate shimba fara sa fii nevoit sa cumperi alta unitate.

succes
Inscrie-te in Club Ford Constanta • Topic dedicat forumistilor din Constanta
Multumesc pentru ajutor tehnic: marius3k • adispan • vali • maddogul & co.
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Avatar utilizator
PH3N0M3N
Gold Member
 
Mesaje: 911
Membru din: 19 Sep 2009, 11:47
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Puma 1.7 16v VCT Zetec-S 125 CP

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 28 Mar 2010, 17:40

Buna ideea!
Am incercat si eu sa curat manual lentila unui cd-player :)) Aveam 10 ani si desfaceam tot ce prindeam...eu l-am facut praf :-" Dupaia am aflat cat de sensibila e acea lentila!
Partea cu ecranul e mai complicata...daca ai noroc sa-l gasesti, cine stie cat te costa, plus mana de lucru... mai bine investesti in ceva nou!
Bafta!
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde darkmic » 28 Mar 2010, 20:23

Din ce am vazut nu este vorba de cd player ci de o navi Blaupunkt TravelPilot DX .
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
Avatar utilizator
darkmic
 
Mesaje: 2176
Membru din: 20 Iun 2005, 22:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Re: Problema la cd player

Mesajde B0gd4n_r » 28 Mar 2010, 21:51

buryck,681425 scrie:E, pura coincidenta... ce sa zici si tu... te-ai simtit ultragiat?! Daca ma iei de sus...! Nu e pura coincidenta pt ca am mai avut prieteni care au patit la fel! Dar dumneavoastra stiti care este diferenta intre un cd original si unul facut de un cd-rwiter?! Va spun eu ca exista diferenta, logic ca nu fizice, pt ca orice cd are aceeasi marima, altfel nu ar mai fi citit de toate cd-playerele, dar diferente exista! Daca nu ar fi existat nu le-ar mai fi citit nici pe cele originale! Plus ca eu nu am spus ca sunt sigur, mi-am dat cu parerea si am zis ca PROBABIL s-a pus praf pe capul de citire si ca merita incercat!
Si ca sa NU incheiem acest subiect "cu o floare nu se face primavara" un exemplu nu dovedeste ca am sau ca nu dreptate!
Desteptule, acum sunt arogant!


chiar n-am chef de taranisme dinastea, REPET, am vorbit frumos cu tine, daca nu poti sa dai dovada mai mult decat atat, nici nu-ti mai raspund provocarilor, inca odata, ce sustii tu nu are nici o logica, si apropo, un cd-writer nu FACE cd-uri.
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Problema la cd player

Mesajde buryck » 28 Mar 2010, 22:27

Bine ca esti tu destept =)) N-are sens sau n-are logica?!
In limba romana, un cuvant, are mai multe intelesuri, de exemplu: face !!!
Vad ca m-ai facut taran...un taran al carui punct de vedere n-are sens... sau logica, doar pt ca asa crezi tu! Pardon, dumneavoastra! Vezi? Ti-am vorbit frumos!
Eu mi-am argumentat de 2-3 ori parerea bazandu-ma pe propria experienta, tu mi-ai raspuns in schimb ca n-are sens ce spun bazandu-te pe...?
Vad ca esti pe zero cu simtu-l umorului si iei expresia "bine ca esti tu destept" in nume de rau!
Dupa parerea mea esti genul de om care cere respect fara sa-l merite!

Admin, imi cer scuze ca am fost off topic!
Avatar utilizator
buryck
Incepator
 
Mesaje: 93
Membru din: 10 Noi 2009, 00:28
Localitate: Buftea
Maşina: ford fiesta mk6 facelift 2006 13i 70cp full option
VIN: WFOHXXGAJH6B36031

Re: Problema la cd player

Mesajde ovideatza » 30 Mar 2010, 18:18

Daca e 2 DIN, se potriveste un cd player de fiesta/ focus din ala patrat, daca nu ma insel, asta inseamna undeva pe la 2-2,5 mil, vezi pe aici pe forum. Insa nu stiu exact cat e locasul de mare, posibil sa nu fie 2 DIN...cineva cu Fiesta ar putea spune mai bine.

Iar pe ceilalti colegi forumisti care au o "discutie" poate ar fi mai bine sa o continue pe PM, nu cred ca il ajutam in acest fel pe Florin.
ovideatza
1nsane Member
 
Mesaje: 2123
Membru din: 02 Mar 2007, 22:19
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879

Ford mondeo Navigatie Blaupunkt TravelPilot 132

Mesajde balmariuz » 05 Apr 2011, 13:37

Unde pot gasii acest radio/cd,am niste probleme cu el.cand bag cd-u apas pe butonul CD si astept sa verifice cd si dupa imi da CD error please check cd.
o fi siguranta din spate arsa?

Blaupunkt TravelPilot 132
Avatar utilizator
balmariuz
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 29 Mar 2011, 18:22
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Break 2003 2.0 TDCi 116cp

Re: Ford mondeo Navigatie Blaupunkt TravelPilot 132

Mesajde sym01 » 06 Apr 2011, 12:22

Incearca sa bagi un CD care sa curete capul de citire. Se gasesc in carefour.
sym01
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Apr 2011, 12:09
Maşina: Mondeo MK3, 2006

Re: cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Mesajde florian perte » 31 Mai 2011, 12:12

se poate repara afisajul [linii incomplecte]la un cd travelpilot 132? sau se poate cumpara afisajul?.
florian perte
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Feb 2010, 18:36
Maşina: ford/mondeo/2002/1998116cp/e3

Re: cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Mesajde yonut27 » 26 Sep 2011, 11:17

sal , poate cineva sa ma ajute si pe mine cu o problema? am un fordmondeo din 2003 si numi mai citeste cd imi da error si mai jos intrun colt scrie E12.
stie cineva care ar fi problema .
multumesc mult
yonut27
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Iun 2011, 13:17
Maşina: ford mondeo 2003 20l tdci

Re: cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Mesajde yonut27 » 30 Sep 2011, 17:26

sal poate cineva sa ma ajute si pe mine cu intrebarea de mai sus
yonut27
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Iun 2011, 13:17
Maşina: ford mondeo 2003 20l tdci

Re: cd player cu probleme / defect / cd blocat / nu citeste

Mesajde B215kmy » 14 Iun 2020, 08:40

Salut. Am pe masina un cd sony cu magazie in el.nu vrea sa mai primeasc cd, daca il inping inauntru il da afara dar nu vrea sa-l traga. Sa mai lovit cineva de problema asta
B215kmy
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iul 2019, 14:33
Maşina: Ford

Re: CD blocat la unitate blaupunkt travelpilot dx

Mesajde Tatianal02 » 07 Dec 2020, 06:03

nerabdatorul scrie:Am facut-o de oaie ,am bagat din greseala cd peste altul in unitate, culmea c-a intrat si acum e blocat cd complet sunt suprapuse unul peste altul ,ce ma fac dépannage climatisation Cannes ???Pot folosi doar radio si cd- changeru ,model 2003.Poate cunoasteti vreun electronist prin Cluj ,ca la reprezentanta ma usuca de bani. Mentionez ca si daca apas butonul -eject-nu iasa cd-urile, doar se aude un zumzait inauntru.Ce-i de facut dragi forumisti?

Da, dar vă puteți recupera CD-ul după ce știți.
Tatianal02
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Noi 2020, 04:38
Maşina: Ford


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 24 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 24 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login