Audio/Video/Navigatie

Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Cum se poate da muzica mai tare ?

Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde matei.virgil » 05 Iul 2010, 19:05

Am cumparat de curand "piesa" de mai sus dar am o problema la montat ....

- firul exista trans (la toate din ce am inteles) - am desfacut capacul de deasupra volanului
- locasul de prindere exista - am desfacut capacul de sub volan si este acolo (la toate este din ce am inteles)
- nu exista gaura din capacul de sub volan

deci ... :))

... daca vrea careva sa faca un bine =D> si sa trimita niste poze (sub forma de schite) cu masuratori ca sa vad unde sa dau gaura si ce foma trebuie sa aiba

Acest lucru poate deveni si un fel de tutorial pentru doritori ...

Multumesc :-"
Ford Fiesta - o masina FORDmidabila!
Avatar utilizator
matei.virgil
Gold Member
 
Mesaje: 539
Membru din: 20 Aug 2007, 23:25
Localitate: Cisnadie
Maşina: Ford Fiesta Comfort 1.25i

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde DanielArdelian2 » 06 Iul 2010, 08:52

Vezi ca in topicul Ce am facut / ce vreau sa fac - Fiesta(Mk6) din sectiunea Fiesta / Fiesta Mk6, a postat mai demult cineva ceea ce te intereseaza. A postat si pretul si codul capacului original gaurit de fabrica.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde matei.virgil » 06 Iul 2010, 09:12

Multumesc - am gasit - am gaurit (decupat) - am instalat - dar recomand masca originala cu tot cu gaura
Ford Fiesta - o masina FORDmidabila!
Avatar utilizator
matei.virgil
Gold Member
 
Mesaje: 539
Membru din: 20 Aug 2007, 23:25
Localitate: Cisnadie
Maşina: Ford Fiesta Comfort 1.25i

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde Costin Tabra » 06 Ian 2012, 20:03

Am facut si eu acum o saptamana imbunatatirea aceasta. Din pacate, nu am stiut ca difera satelitii de comanda de la volan in functie de modelul masinii :(( :(( . Am banuit ca toti sunt la fel, cu atat mai mult cu cat in urma cu vreo 2 - 3 saptamani am instalat proiectoarele de ceata si am inlocuit centrala de lumini originala cu una de Mondeo 2002(au fost necesare cateva modificari, dar nu ceva extraordinar; practic, din 2 centrale de lumini am facut una).

Ca urmare, am facut un tipar de gaura dupa gaura decupata in scoica de sub volan de la masina socrilor mei (Ford Focus 2) si plin de entuziasm am inceput cu o gaura de control, de unde sa pot decupa mai departe conturul necesar. Nu mica mi-a fost mirarea cand, dupa decuparea a jumatate din gaura (partea corespunzatoare sistemului de prindere a satelitului) am constatat ca scoica de Fiesta este mai larga decat cea de Focus. Deoarece cale de intoarcere nu mai aveam, am continuat cu decuparea pas cu pas, pana am ajuns in final sa pot monta satelitul de comanda in locasul special prevazut. Nu a iesit foarte estetic, deoarece coltul de jos al satelitului este IN interiorul scoicii,iar coltul de sus este in afara acesteia, insa voi incerca zilele urmatoare sa "croiesc" garnitura de cauciuc astfel incat sa estompeze aceasta diferenta. Voi incerca maine sa fac niste poze pentru a va arata despre ce vorbesc.

Si inca ceva, mufa de conectare la satelitul de comanda la mine este plata, in timp ce mufa de la Focus si cea din satelit sunt cumva patrate, cu sistem de blocare antismulgere... Din fericire, culorile firelor si distanta intre pini erau aceleasi ca la Ford Focus, astfel incat am putut conecta unitatea audio la satelitul de comanda de la volan. Si, culmea, mai si functioneaza =)) =)).

Ca o concluzie, aceasta modificare poate fi efectuata, insa recomand o buna documentare inainte pentru a nu ajunge in situatia mea.

As ruga un coleg care are satelitul de comanda instalat din fabrica sa posteze o poza cu acesta, pentru a face o comparatie.
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde Costin Tabra » 07 Ian 2012, 14:27

Asa cum am promis, revin cu 2 poze despre cum mi-a iesit mie montarea satelitului de comanda de la volan.
HPIM7978 [800x600].jpg
Vedere de ansamblu

HPIM7979 [800x600].jpg
Detaliu de montaj


La o examinare atenta se vede cum satelitul de comanda in partea de jos este incastrat in scoica de sub volan, in schimb in partea de sus este departat de aceasta. Sper ca prin "croirea" corespunzatoare a garniturii de cauciuc sa mai reduc din imaginea de dezastru :((
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde sandu123 » 04 Mai 2014, 08:48

nu se potriveste la mufa pentru ca satelitul e de ford focus 2,daca luai satelit de ford focus 1 se potrivea perfect,cine vrea sa isi instaleze pe fiesta comenzi audio,satelitul este identic cu cel de pe Ford Focus 1 fabricat pana in 2004 si cu Ford Mondeo MK3 fabricat pana in 2007, cablul este tras deja cu mufa in cochilia volanului trebuie doar inlocuita cochilia cu una cu gaura.. sau se da gaura in cea existenta.
sandu123
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 15 Noi 2011, 14:16
Localitate: Iasi
Maşina: ford fiesta,1.25,2006,55kw
VIN: WF0HXXGAJH7L69907

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde sandu123 » 05 Mai 2014, 20:31

Am montat satelit de focus pe fiesta dar am o problema..daca sunt in modul radio si apas lung pe Mode trece pe CD dar de pe CD nu mai trece nicaieri cand apas lung pe mode..adika nu mai trece pe modul radio inapoi.
sandu123
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 15 Noi 2011, 14:16
Localitate: Iasi
Maşina: ford fiesta,1.25,2006,55kw
VIN: WF0HXXGAJH7L69907

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde sandu123 » 06 Mai 2014, 10:18

Am instalat modulul comenzi volan pe fiesta 2006 facelift,,acuma sa va zic cateva probleme intampinate si rezolvari..in primul rand masca cu gaura se potriveste si de pe fusion este identica.Eu de fusion am pus...problema cu care m-am intalnit e urmatoarea:am luat comenzile de volan de la focus mk1 toate bune si frumoase merge volum inainte inapoi dar din modul cd nu mai pot da pe modul FM sau aux pe cand de pe aux sau fm pot trece in modul cd fara probleme...am inteles ca telecomenzile de fiesta facelift difera ca si comnezi pt ca sa integrat in cd player si functia aux iar comenzile volan mai vechi nu pot trece peste aceasta functie sa ajunga de la modul cd la modul radio deci prin urmare trebuie cumparata o telecomanda de pe o fiesta ce are si modulul aux inclus in cd player...la mine o las asa nu e ma incomodeaza cu nimic...
sandu123
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 15 Noi 2011, 14:16
Localitate: Iasi
Maşina: ford fiesta,1.25,2006,55kw
VIN: WF0HXXGAJH7L69907

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde sandu123 » 08 Mai 2014, 15:26

Instalez in iasi comenzi volan ford fiesta mk6 pentru cele ce nu au instalat ofer si consultant pentru cumpararea pieselor necesare....consultanta si instalarea este gratuita...nu fac reclama nimanui...doar vreau sa ajut si eu alte persoane pentru ca acest forum mi-a fost foarte util pentru mine in momentul cand mi-am instalat comenzile vola.cochilia de sub volan se potriveste si de pe ford fusion perfect
sandu123
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 15 Noi 2011, 14:16
Localitate: Iasi
Maşina: ford fiesta,1.25,2006,55kw
VIN: WF0HXXGAJH7L69907

Re: Instalare - comenzi audio volan Fiesta

Mesajde onutcristian » 20 Iun 2014, 22:44

Va salut.
As vrea sa scot si eu comenzile de pe volan de pe un ford focus 2.
Ma puteti ajuta cu ceva detalii,trebuie demontat volanul?
Va multumesc.
onutcristian
Gold Member
 
Mesaje: 767
Membru din: 08 Mar 2014, 18:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford focus 2 1.6 tdci
VIN: wfowxxgcdw5k72349


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login