Audio/Video/Navigatie

sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Cum se poate da muzica mai tare ?

sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Mesajde adrian_ilie825 » 19 Sep 2010, 18:06

Salut,

vreau sa schimb difizoarele standard ale masinii mele, Ford Mondeo 2008. In primul rand va rog sa ma ajutati sa identific dimensiunea corecta a difuzoarelor , atat a celor din usi cat si a tweeter-elor.

Daca aveti recomandari cu ce difuzoare as putea sa le schimb mi-ati fi de mare ajutor.

Sunt posesori de ford mondeo mk4 care si-au schimbat difuzoarele standard? Daca da , astept sfaturile si impresiile voastre.

Va multumesc,
adi
adrian_ilie825
Incepator
 
Mesaje: 24
Membru din: 16 Sep 2010, 08:17

Re: sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Mesajde DragosHP » 19 Sep 2010, 22:54

Inainte de a schimba difuzoarele as lua in calcul montarea unui subwoofer suplimentar, eventual schimbarea unitatii audio, daca ai Ford 6000 cd, boxele standard suna chiar foarte bine fara alte modificari!
Avatar utilizator
DragosHP
Member
 
Mesaje: 480
Membru din: 16 Noi 2008, 12:47
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2019, 1.5 ecoboost A8, Sw, Titanium business Ford Focus 2008 1.8 Tdci 115 CP Trend

Re: sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Mesajde adrian_ilie825 » 21 Sep 2010, 17:36

Salut,

nu as vrea sa pun subwoofer, intrucat ma intereseaza fidelitatea si ascult muzica destul de incet ca si volum.

Vreau sa le schimb doar pentru o fidelitate superioara...poate sunt exagerat de pretentios :).

Ca si o comparatie, unele autoturisme au ca dotari optionale posibilitatea de a alege intre un sistem audio standard si unul customizat, de o calitate superioara. De exemplu, Audi cu Bose sau Bang &Olufsen mai nou, Mitsubishi cu Dynamat parca etc.

Ideea este ca doresc sa le schimb cu ceva care sa sune mult mai bine, insa nu ma intereseaza volumul, sau sa imi transfort masina intr-o chestie de genul "pimp my ride" cu n+1 difuzoare si subwoofere. Vreau doar sa ii schimb difuzoarele din usi si tweeter-erele si eventual cd-playerul si sa sune in urma acestei operatiuni mult mai bine.

Aici aveam nevoie si de parerile celor care au mai incercat asa ceva pe Mondeo-urile lor.


adrian
adrian_ilie825
Incepator
 
Mesaje: 24
Membru din: 16 Sep 2010, 08:17

Re: sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Mesajde rzvnmail » 10 Oct 2014, 00:25

salut adi,

Boxele au dimensiunea de 16.5 iar tweeterele de 19mm. Si eu vreau sa-mi schimb boxele dar nu stiu ce sa aleg...
rzvnmail
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Oct 2011, 01:22
Maşina: mondeo mk4
VIN: 12345678987654321

Re: sugestie BOXE FORD MONDEO MK4

Mesajde gangea » 25 Oct 2014, 21:57

"Vreau doar sa ii schimb difuzoarele din usi si tweeter-erele si eventual cd-playerul si sa sune in urma acestei operatiuni mult mai bine."
Asa ceva nu s-a inventat inca. "Sunetul" pe masinile Ford sete destul de ok.
Daca nu ai deja sistemul de la Sony, atunci doar asta ar fi o varianta de luat in calcul. Gasesti la dezmembrari player-ul cat si difuzoarele (au membrana albastra , daca imi amintesc bine).
Iar daca vrei sa schimbi player-ul si difuzoarele atunci trebuie amplificare, iar toata treaba costa minim 2000 lei, pentru un rezultat decent, nu ceva care sa te dea pe spate.
Daca totusi doriti sa schimbati atunci recomandari:
Player : Alpine Seria170, Kenwood seria KMM (asta e mai avantajata de faptul ca reda fisiere FLAC si WAV)...
Difuzoare: DLS, Helix, Audison, JBL MS....
Amplificator: DLS, Helix, Audison...

Pentru pretenti "Vreau sa le schimb doar pentru o fidelitate superioara...poate sunt exagerat de pretentios"
Player Pioneer p99rs
Difuzoare: Audison Voce, Micro Precision, DLS Ultimate, Focal Utopia, Morel, Helix Competition, Pioneer PRS....
Amplificator: Genesis, DLS Ultimate, Sinfoni, Mosconi/Gladen, Audison, Helix Competition....
Iar bugetul va sari de 8000lei.
Succes!
Actual FF2
ex FF1 , dezmembrez focus 1.8 tddi, 90cp, C9DB - proprietar
gangea
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 03 Sep 2010, 12:53
Localitate: Ploiesti
Maşina: Focus 2, 1.6 tdci, G8DA, 109+ cai
VIN: WF05XXGCD57E80920


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login