Switch to full style
Cum se poate da muzica mai tare ?
Răspunde

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

22 Mai 2017, 21:33

multumesc @link2.
Am reusit sa gasesc si sa descarc continutul pentru acest card
Blaupunkt FX.PNG

In info.txt scrie versiunea.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

23 Mai 2017, 14:54

Pentru a face un card functional este nevoie de pc cu Linux.
Mai multe amanunte https://gpszone.ro/viewtopic.php?f=118&t=305&p=5560#p5560

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

24 Mai 2017, 06:46

Am reusit si eu sa descarc. Dai te rog mai multe detalii despre comenzile Linux?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

24 Mai 2017, 14:51

Dupa cum ai citit nu imi este recunoscut cardul de catre unitate, banuiesc ca nu este in regula info.txt.
Arata cam asa :
sd2-FORD_LSRNS_G_WesternEurope v3
Product Name: Western Europe SD Sat Nav (V5)
Worm: sd2-FORD_LSRNS_G_WesternEurope v3
Bosch Part-Nr.: FALSE
Ford Part-Nr.: FALSE
Dupa cum se vede in ultimele doua rinduri nu este trecut ceea ce trebuie, si cred ca din cauza asta cardul nu este vazut.
Daca nu este voie sa scriu aici, rog sa se stearga urmatoarele rinduri.
Este nevoie de un pc cu Linux cu pci card reader (nu este compatibil orice pc)
Pentru a citi CID din sd card:
find . -name cid -print
Pentru a schimba CID la un card (nu sunt compatibile toate)
sudo ./mmc prog_cid /dev/mmcblk0

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

20 Iul 2017, 13:54

Salutare.ati mai incercat?pe travelpilot fx?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

20 Iul 2017, 14:05

Incercati degeaba... :((
Ultimele harti care merg pe travelpilot FX sunt din 2010. Subsemnatul are una pe SD. Are Europa full plus Turcia. Fara Romania si Bulgaria.
Din ce-am inteles, SD-ul original care contine harta are o partitie criptata, invizibila, ce nu poate fi copiata pe alt SD. Se poate decripta bineinteles, dar sigur nu de un profan (ca mine de ex.). Si chiar daca ati reusi sa o faceti, are... 7 ani vechime.
Asa ca... Waze sau Maps.me! :D

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

14 Aug 2017, 12:53

amami scrie:Dupa cum ai citit nu imi este recunoscut cardul de catre unitate, banuiesc ca nu este in regula info.txt.
Arata cam asa :
sd2-FORD_LSRNS_G_WesternEurope v3
Product Name: Western Europe SD Sat Nav (V5)
Worm: sd2-FORD_LSRNS_G_WesternEurope v3
Bosch Part-Nr.: FALSE
Ford Part-Nr.: FALSE
Dupa cum se vede in ultimele doua rinduri nu este trecut ceea ce trebuie, si cred ca din cauza asta cardul nu este vazut.
Daca nu este voie sa scriu aici, rog sa se stearga urmatoarele rinduri.
Este nevoie de un pc cu Linux cu pci card reader (nu este compatibil orice pc)
Pentru a citi CID din sd card:
find . -name cid -print
Pentru a schimba CID la un card (nu sunt compatibile toate)
sudo ./mmc prog_cid /dev/mmcblk0


Si scriptul mmc de unde il descarcam? In plus se pare ca cardul original este criptat (sistemul nu recunoaste). Deci dupa modificarea cid-ui trebuie facut lock si la sd.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

30 Oct 2017, 11:16

Salutare,
Stie cineva de ce functia Auto dimm nu functioneaza? Noaptea ma orbeste si daca il pun manual pe nuight, a 2-a zi nu mai vad sa il pun inapoi pe day.
Merci frumos!

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

01 Noi 2017, 19:42

aco90 scrie:Salutare,
Stie cineva de ce functia Auto dimm nu functioneaza? Noaptea ma orbeste si daca il pun manual pe nuight, a 2-a zi nu mai vad sa il pun inapoi pe day.
Merci frumos!


In mod normal, aprinderea luminilor diminueaza luminozitatea... Daca poti sa reglezi luminozitatea bordului verifica daca nu cumva e pe maxim. Daca e, redu-o si se va reduce si in travelpilot. In acest caz functia auto dimm e inhibata de reglajul manual al luminozitatii.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

07 Noi 2017, 14:58

Stie cineva daca are iesire subwoofer?sau o schema pt pini?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

09 Noi 2017, 13:26

adip1962 scrie:
aco90 scrie:Salutare,
Stie cineva de ce functia Auto dimm nu functioneaza? Noaptea ma orbeste si daca il pun manual pe nuight, a 2-a zi nu mai vad sa il pun inapoi pe day.
Merci frumos!


In mod normal, aprinderea luminilor diminueaza luminozitatea... Daca poti sa reglezi luminozitatea bordului verifica daca nu cumva e pe maxim. Daca e, redu-o si se va reduce si in travelpilot. In acest caz functia auto dimm e inhibata de reglajul manual al luminozitatii.


A mers, merci!

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2018, 15:45

Salutare, am o navigatie blaupunkt travelpilot si am cativa pixeli morti. Se mai poate repara sau se pot reface lipituriile pe placa?
FiÅŸiere ataÅŸate
26909843_1740030622733556_278504457_o.jpg

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2018, 18:48

Aia nu-s pixeli morti, ci probleme in mufa display-ului sau in alimentarea lui.
Ai pierderi de semnal.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2018, 18:56

adip1962 scrie:Aia nu-s pixeli morti, ci probleme in mufa display-ului sau in alimentarea lui.
Ai pierderi de semnal.




Bun si unde as putea remedia acesta problema? Imi puteti recomanda un loc sau cineva care a mai remediat asa ceva?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

04 Mar 2018, 14:42

Salut! A schimbat cineva navigatia originala TravelPilot cu o navigatie aftermarket? Sunteti multumiti? Mentionez ca am un Ford Focus 2 Facelift din 2009.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

28 Mar 2018, 15:12

Salutare, am si eu o navigatie travelpilot fx si nu se mai aprinde display-ul. sunetul merge perfect, dar nu pot umbla sa schimb melodiile de pe card. trebuie sa le ascult la rand.
ceva pareri? mai are cineva problema asta?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

28 Mar 2018, 15:19

Foarte posibil sa scapi usor. Display-ul este conectat de placa de baza cu un conector, poate ai noroc sa fie un contact imperfect acolo...

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

08 Ian 2019, 11:14

Buna ziua.
Stie cineva daca se poate monta camera video marsarier de genul
https://www.emag.ro/camera-marsarier-fo ... DR77ZKBBM/
la un FF2 facelift din decembrie 2009 cu travelpilot FX?
FiÅŸiere ataÅŸate
20181222_174441.jpg
20181222_174452.jpg
vedere spate
nav.PNG

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

08 Ian 2019, 13:40

Din cate stiu, nu. FX e cam vechi...
Camera cred ca poate insa fi utilizata daca ai travelpilot NX, ceea ce nu prea este uzual in echiparea FF2.
Daca nu ma crezi cauta pe acest topic sau pe viewtopic.php?f=20&t=55233. Nu mai stiu unde am citit... Nu esti primul care intreaba. Si eu as fi dorit, dar...
Nu am vazut niciodata imaginea aia pe display-ul de la FX. Cum/ce ai facut?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

09 Ian 2019, 14:32

Mersi de raspuns. Nimic special..e imaginea cand canta o melodie. Era track am impresia. Am sa mai scot odata casetofonul sa ma uit mai atent. Am impresia ca are totusi mufa de video in spate...dar nu bag mana in foc, din imagine nu se vede prea bine.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

09 Ian 2019, 14:38

Nu are :(
Nu am vazut niciodata imaginea aia pe display-ul de la FX. Cum/ce ai facut?

Parca Update-ul SP4.1 aduce imaginea aceea, cred ca o ai si tu doar ca se vede mai bine pe telefon fundalul acela - probabil de la polarizare.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

09 Ian 2019, 20:19

Stiu ca am ultima versiune de soft ptr. FX. Am luat-o de pe la englezi. Nu mai stiu ce numar avea...
Dar nu a mai aparut alta.
S-ar putea sa fie de la polarizare... Sau poate o fi pe CD, ca nu l-am folosit, cred ca niciodata. :D
Revenind, tare as vrea o camera pe spate. Dar pe FX, nu se poate.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

14 Ian 2019, 13:52

Stie cineva cum pot afla ce versiune are softul de la FX? Si de unde as putea lua ultima versiune? Am intles ca cu upgrade de software se pot reda melodii de telefon prin bluetooth.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

14 Ian 2019, 14:38

apesi simultan SET si NAV, versiunea cea mai noua este ceva 1108.
Ultimul update de software este aici: https://fordcom.de/en/download/update-t ... -fx-sp4-1/
BT streaming merge numai pe modulele BT care au si USB. Daca ai un astfel de modul atunci trebuie sa il actualizezi si pe el:
https://fordcom.de/en/download/update-s ... mber-2012/

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

14 Ian 2019, 16:11

Exista modele de FX cu camera spate, insa sunt extrem de rare. E un video de la rusi pe youtube cu un mondeo automat ce are FX cu camera: https://www.youtube.com/watch?v=nHlkhE-xo40. In spatele unitatii, unde tu ai o gaura acolo, vine mufa de video in.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2019, 10:31

Da, am mai studiat problema. se pare ca lipseste la mine mufa. Din poza nu se vede clar, dar sigur lipseste.
FiÅŸiere ataÅŸate
MufaVideo.PNG

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2019, 20:08

florinpps scrie:Exista modele de FX cu camera spate, insa sunt extrem de rare. E un video de la rusi pe youtube cu un mondeo automat ce are FX cu camera: https://www.youtube.com/watch?v=nHlkhE-xo40.


L-am vazut de cateva ori si parca tot nu-mi vine sa cred. Aveam impresia ca display-ul de FX nu ar face fata unor imagini in miscare. Apoi, cred ca este o facilitate din fabrica. Altfel nu stiu cum a reusit sa introduca softul care iti arata limitele din spate si mai ales cum l-a integrat cu miscarea volanului.
Sigur nu e fake?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

15 Ian 2019, 20:18

Nu este fake deloc :) FX-ul este foarte similar cu NX, pe ambele s-a montat asta. In plus, functia respectiva este facuta de un circuit integrat dedicat in controller-ul de display din navigatie. Linile directoare si informatia de la senzorii de parcare sunt suprapuse peste imaginea de la camera cu ajutorului unui modul dedicat - amplasat in zona portbagajului.

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

16 Ian 2019, 11:50

Multumesc.
Cunosti unde se poate face asa ceva in Bucuresti? Eventual si un pret aproximativ?

Re: BlauPunkt TravelPilot FX

16 Ian 2019, 13:21

Nu cred ca se poate face asa ceva. Sunt multe componente de adaugat. Stiu ca un neamt a facut asta la Mondeo Mk4 si a zis ca da, se poate, nu, nu mai face asta in viata lui.
Răspunde