Audio/Video/Navigatie

Soft Navigatie Focus 3 / C-Max 2 / Kuga 2 din 2011->

Cum se poate da muzica mai tare ?

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde hashcip » 03 Mar 2013, 18:54

cordosh scrie:Salutare,

Dupa telefoane la reprezentanta fara nic un rezultata (spuneau ca ei nu stiu nimic) am sunat direct la FORD.
Raspunsul, bineinteles, de nici un ajutor: au spus ca firma angajata sa realizeze harta avea termen de finalizare la sfarsitul anului trecut insa nici acum nu au terminat, iar numarul de plangeri de la clienti si reprezentante e mare. Tipa de la relatii cu clientii a spus ca ar fi recomandat ca cei interesati de aceasta harta sa faca o cerere/plangere scrisa la reprezentanta de unde au cumparat masina astfel incat presiunea atat asupra FORD cat si asupra firmei responsabile pt harat sa creasca.

Pe problema legata de costul acestui card, am inteles ca nu se stie daca se va plati sau nu pt card atat timp cat ai platit pt sistemul de navigatie. Cei de la relatii cu clientii de la FORD spuneau ca in opinia lor normal e sa nu mai platim nimic insa si de acesta data ar fi bine sa aiba plangeri multe astfel incat sa existe presiune de la clienti.

In concluzie, o sa mai dureze iar informatiile de la serviciul de relatii cu clientul din cadrul FORD nu stiu cat de mult ar trebui sa le luam in serios. Oricum eu cred ca o sa fac o plangere scrisa la reprezentanta mea pt ca vorbind doar la telefon nu ai dovada ca te-ai plans cu adevarat de situatia asta.


PARIU

Cand apare harta Romaniei pe ford va cost pe fiecare din noi 200 E si fara posibiliate de copiat.
La acest pret, ma bag cu un sistem GPS extern mult mai performant, inclusiv multimedia si chiar 3-4g internet. E o investitie sigura, nesimtirea Ford in acest domeniu dateaza din 2007 (poate chiar mai devreme)
hashcip
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Oct 2011, 19:38
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ford Focus 1,6 tdci 109 cp 2008

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 03 Mar 2013, 19:47

Clar si la obiect. Un sistem de navigatie dedicat este foarte bun, dar doar atunci cand ai hartile complete si actualizate.
Altfel nu vad rostul achizitiei unei navigatii originale Ford.
Alta chestie este ca acest sistem nu este folosit non stop, ci mai mult in concedii sau drumuri externe, adrese din alte orase, etc.
O solutie foarte buna este cea pe care ai mentionat-o tu. Cu 400 - 500 de lei poate fi achizitionat un device gps de 5 inch, cu iGo Primo si hartile Romaniei, la nivel de strada si numar.
Varianta cu licenta pentru un Navon cu iGo Primo Full Europe costa 750 de lei: http://store.falcon.ro/produse/170--navigatie-gps/
O alta optiune este achizitia unui gps fara soft, pe care se poate instala cu usurinta prin copy-paste orice soft. Eu am pus iGo Primo, este usor de folosit, iar hartile le-am luat de pe un site, pentru testare :)
Uitati aici o foarte buna optiune la 400 de lei: http://www.gpsmarket.ro/ro/dispozitive_ ... eq_x960bt/

Ciao
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde Melphas » 04 Mar 2013, 09:18

Sunt total de acord cu ce spune Claudiu, exact de chestia asta m-am lovit anul trecut, cand am cumparat masina si am plecat cu ea sa ai fac rodajul prin Europa, si mai ales Italia, Franta, Austria, si am trecut si prin Serbia si Slovenia, m-am plimbat asa cam 2 sapt dar in general am stat prin IT si FR.
Cand am fost sa imi cumpar un gps singurul dar singurul obiectiv al meu cu privire la gps era sa ma duca la destinatie cat mai comod posibil, adica nu ma intereseaza sa aiba optiune de radio sau sa vad pdf. sau poze, principalul lucru care il cer este sa aiba o harta cat mai complecta, detaliata si usor de manevrat, iar apoi sa aiba o antena cat mai buna pentru receptia satelitilor, iar mai apoi, ca si dotari sa aiba un ecran de 5" si o luminozitate cat mai buna.
In cautarea mea de novice in domeniul GPS-urilor (care a durat cam 2 luni de studiu a pietei si produselor), unde am pus in balanta cam asa: pe primul loc, harta ce tip + update care le poti face dupa, 2. receptia semnalului,3. usurinta de folosire, 4. ecranul, 5. pretul (nu o sa ma apuc acum sa dau cu zecile de milioane pe un gps) ; si am ramas la doua produse, un North Cross si un Evolio, si culmea am ales aparatul romanesc in detrimentul celui de la cehi, in termeni tehnici dar si feeling si look, am ales http://evolio.ro/gps/gps-hi-speed-5-igo ... uropa.html
Vreau sa va spun ca am fost prin tarile mentionate mai sus iar acoperirea a fost in proportie de 99.5%, adica prin Serbia pe malul Dunarii a avut o portiune de 100m care nu vedea deloc strada cu toate ca avea semnal.
L-am folosit intens anul trecut cam prin toata EU, si acopera aproape in intregime si Ro si Bulgaria, Serbia, Slovenia.
La cat am platit pe el, si ce acoperire are, eu zic ca e destul de bun, si mai ales ca il folosesc doar in vacanta cam 1-2 pe an, si in rest sta in cutie.
Sa nu uitam esentialul un GPS trebuie sa te duca la destinatie cat mai clar si fara sincope de nici un fel.
Degeaba ai pe el instalat fel si fel de softuri si bink blink, dar el se frameaza se blocheaza, nu are semnal..etc
Va recomand sa cumparati un GPS cu soft pre instalat din fabrica si sa evitati le instalati acasa.
Avatar utilizator
Melphas
Gold Member
 
Mesaje: 692
Membru din: 06 Feb 2012, 09:32
Localitate: Craiova
Maşina: Focus Hatchback 1.6 TDCI 115cp Titanium

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde dragoshrules » 04 Mar 2013, 09:51

Multumim pentru review Melphas... foarte folositor. Chiar am analizat si eu GPS-ul tau si cred ca in viitorul nu foarte indepartat voi opta pentru aceeasi varianta :D
Ford Focus III Trend 1.6 150Cp Ecoboost
Avatar utilizator
dragoshrules
Member
 
Mesaje: 436
Membru din: 06 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde BV26CAT » 04 Mar 2013, 19:40

da...smartphone cu GPS nu aveti? Eu am un amarat de Samsung Omnia 1, si IGO 8 instalat pe el. Am fost de multe ori in strainatate si de fiecare data a functionat perfect. De ce sa dati banii pe un GPS dedicat? Sa stea in dulap 10 luni pe an?
BV26CAT
Incepator
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Iul 2011, 13:10
Maşina: Honda Civic 2012 1.8 I-VTEC

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde dragoshrules » 04 Mar 2013, 19:44

Asa am folosit si eu toate smartphone-urile pe care le-am avut cu navigon si nu m-a lasat niciodata la greu :D Cu SGS 3 e ca si cum ai avea GPS dedicat.. are ecran de 4,8'' :))
Ford Focus III Trend 1.6 150Cp Ecoboost
Avatar utilizator
dragoshrules
Member
 
Mesaje: 436
Membru din: 06 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde addy2002 » 04 Mar 2013, 19:49

antena e mai slaba la smartphone. o sa iti dai seama cand esti pe stradute inguste inconjurat de cladiri. prinzi semnalul mult mai greu decat cu un PNA.

si mai e o chestie: daca suna telefonul iti intra peste si pierzi directia :)
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 04 Mar 2013, 22:33

Smartphone-ul cu gps poate fi o optiune buna in lipsa de altceva, insa niciodata un telefon cu modul gps nu va fi mai performant ca un PND dedicat sa faca doar acest lucru, navigatie prin satelit si atat.
Eu recomand smartphone-ul ca solutie de backup, atunci cand apare vreo problema de orice natura cu PND-ul sau cand esti intr-un oras in strainatate ca turist pieton si decat sa te cari dupa tine si cu PND-ul folosesti doar telefonul.
In momentul in care esti in masina si te afli intr-un oras aglomerat, Budapesta de exemplu, si iti suna telefonul pe care il folosesti pe post de gps nu iti va cadea foarte bine.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde BV26CAT » 05 Mar 2013, 20:31

Telefonul poti sa-l opresti in cazul asta. Cand te apropii de budapesta il pui pe off. Pentru ca daca orasul e foarte aglomerat ma indoiesc ca e intelept sa raspunzi la telefon si sa navighezi pe PND in acelasi timp. Nu sunt nici atat de ocupat si nici atat de important incat sa nu-mi permit sa pierd cateva apeluri. Dar daca scopul e sa raspunzi "sunt in masina in strainatate si-s disperat ca e aglomerat suna-ma mai tarziu" atunci...PNDul e solutia.
Am fost in foarte multe tari folosind doar navigatia de pe smartphone si niciodata nu am simtit nevoia unui GPS dedicat.
BV26CAT
Incepator
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Iul 2011, 13:10
Maşina: Honda Civic 2012 1.8 I-VTEC

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 05 Mar 2013, 23:48

Dar in rest un smartphone are receptie mai buna ca un gps dedicat sau nu? :)
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde Melphas » 06 Mar 2013, 09:36

Anul trecut am cumparat si eu tot un Samsung S3 si ma gandeam daca sa mai cumpar un GPS dedicat sau nu.
Eu am ales PDA, trecand peste micul inconvenient ca mai ai un aparat de purtat dupa tine, un aparat PDA o sa aiba tot timpul semnal la satelit mai bun si stabil decat un tel mobil, pentru ca au antena mare, unele au chiar 2, au un modul special pentru "boost" al semnalului, dar softul pt PDA este mult mai bine si mai usor de configurat.
Ma rog plusuri si minusuri sunt de o parte si de alta cu argumente foarte solide de ambele parti, ceea ce am patit eu in Venetia, acum 1an jumate 2 ani am folosit un iphone 4 cu jailbrake (sau cum se zice ca nu ma pricep) si tot pierdea semnalul, bateria se ducea vazand cu ochii pana la urma am ramas fara bateria si tot cu harta normala m-am descurcat.
Telefoanele mobile sunt bune daca le folosesti asa prin zonele gen autostrada, centuri de oras etc, pentru ca daca intri prin state din europa gen Serbia chiar si Ro si BG, hartile nu prea sunt aceleasi cu cele pentru GPS dedicat, cu toate ca sunt facute de acelas producator.
Personal nici nu prea ma pricep si nici nu sunt de acord cu crack-uitul pe telefoane il consider prea periculos si daca tot vrei sa cumperi harta care costa in jur de 250-300 lei, mai bine mai pui si iti iei un GPS calumea si termini toata chestia asta si asa esti sigur ca ai semnal 99% din timp acoperire pe cele mai mici strazi, harti complecte, mai intuitive, etc.
Bine acum sa nu credem ca telefoanele nu sunt bune, au avantaje ca bagi o harta pe ele si ai si gps in buzunar. Daca ai nevoie asa la nu stiu cat timp si il folosesti in mare sunt o optiune foarte buna.
Faza este ca si internetul pe telefon vs laptop, adica merge si e super ok dar te lovesti de dif mici prob, gen flash player, codecuri, site-uri optimizate etc, fata de un computer care le face mai rpd mai usor si poti sa vezi de toate pe el.
Avatar utilizator
Melphas
Gold Member
 
Mesaje: 692
Membru din: 06 Feb 2012, 09:32
Localitate: Craiova
Maşina: Focus Hatchback 1.6 TDCI 115cp Titanium

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 06 Mar 2013, 11:53

PND-ul are un procesor dedicat strict pentru GPS, ruleaza un sistem de operare dedicat hard-ului specializat GPS si functioneaza cu softuri care initial sunt concepute pentru PND-uri, nu pentru smartphone.
Ok, stiu ca in paralele se pot gasi softuri ca Navigon sau iGo Primo pentru iphone sau Android, insa versiunile pentru PND sunt mai stabile, de departe.
Ca sa nu spuneti ca sunt gica contra, mergeti cu un smartphone prin tunelurile din Austria, de exemplu. Va veti pierde semnalul si apoi smartphone-ul va incerca sa se conecteze din nou la sateliti la iesirea din tunel. Uneori apar erori de localizare, iar alteori trebuie reconfigurata ruta, lucru inutil pentru ca veti intra din nou in alt tunel s.a.m.d. Acelasi lucru este valabil si cand mergeti la munte, unde semnalul de la sateliti este mai slab.
Ce am observat eu ca se intampla cu PND-ul? Am intrat in tunel, dupa care aparatul a pierdut semnalul. Tunelul avea vreo 4 km. In acesti 4 km aparatul a aratat exact unde ma aflu, iar cand am iesit din tunelul respectiv s-a sincronizat din nou la sateliti, aproape instant. Cum poate arata unde te afli, chiar daca ai pierdut semnalul? Simplu, isi calculeaza ruta si viteza medie pe baza datelor primite in trecut si a vitezei legale, informatii pe care si le ia din fisierele .fbl (harta propriu-zisa), si .fda (driver alerts). Asta in cazul iGo Primo.
In Venetia PND-ul nu si-a pierdut deloc semnalul, iar acolo stradutele sunt extrem de stramte, cu smartphone-ul se pierde frecvent semnalul. In orasele in care cladirile au doua-trei etaje, iar strazile sunt inguste ai mici sanse sa se faca triunghiularizarea gps (este nevoie de minim trei sateliti pentru ca aparatul sa se conecteze).
Eu voi alege mereu un PND, dar depinde de preferintele fiecaruia pana la urma.
O zi buna.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde Melphas » 06 Mar 2013, 13:03

Eu acum am obs ca am scris PDA in loc de PND 8-} sorry :-*
Avatar utilizator
Melphas
Gold Member
 
Mesaje: 692
Membru din: 06 Feb 2012, 09:32
Localitate: Craiova
Maşina: Focus Hatchback 1.6 TDCI 115cp Titanium

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde mickidutzu » 06 Mar 2013, 23:31

Intradevar un PNA are avantajele lui, insa are si dezavantaje, cel mai mare fiind ca cele ce se gasesc la noi pe piata si nu numai la noi se bazeaza inca pe sistemul de operare devenit arhaic WinCE, pentru care mai nimeni nu mai produce software de actualitate. Inca nu am vazut pe piata un PNA bazat pe android sau alt sistem de operare pentri device-uri mobile.
Daca e sa facem o comparatie de exemplu intre cum ruleaza iGO Primo 2 pe un PNA si pe un smartphone cu android, diferentele de functionalitati, cum zicea Claudiu despre navigarea prin tunel, tin mai mult de setarile facute asupra programului, de skin-ul folosit si optiunile extra ale acestuia. Eu unul am reusit sa fac pe android sa arate si functioneze similar ca pe un PNA, iar de problema cu reconectearea la sateliti eu unul nu m-am lovit, dar aici depinde foarte de carateristicile hardware si software ale smartphone-ului. Pot spune ca am vazut PNA-uri de la firme renumite care aveau probleme la conectarea la sateliti de la fereastra biroului iar eu aveam fix pe smartphone in camera la 1 metru de fereasta.
Parerea mea este ca in curand daca producatorii de PNA-uri nu vor trece pe alt sistem de operare piata de PNA-uri va disparea in favoarea tabletelor care majoritatea vin GPS incorporat si destule capabilitati hardware si software pentru a fi folosite pe post de navigator.
Un alt avantaj al smartphone-urilor si tabletelor este streaming-ul audio prin bluetooth prin care pot asculta muzica din dispozitivul mobil impreuna cu indicatiile audio de la navigatie in boxe (fara sa ma chinui sa aud ce a zis PNA-ul daca dau muzica mai tare).

Revenind on-topic, am vazut in posturile mai de la inceput ca cineva a spus ca hartile pentru sistemul de navigare de pe FF3 ar fi create de Navteq. Nu pare plauzibil deoarece Navteq este unul dintre cei mai mari producatori de harti in special din europa si de exemplu harta Romaniei facuta de ei este destul de detaliata, nu asa cum zic cei care au sistemul de navigatie. Din ce am citit pare mai mult ca hartile ar fi facute de Garmin, pentru ca harta lor pentru Romania este mai saraca in detalii.
Chiar Teleatlas au harta pentru Romania mult mai detaliata decat Garmin.
mickidutzu
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Dec 2011, 19:05
Maşina: Focus Titanium, 2.0L Duratorq CR TC (140CP) - DW10C

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 07 Mar 2013, 07:11

Navteq are o harta buna pentru Romania. Daca ma intrebai acum 2-3 ani, nu as fi recomandat cuiva Navteq pentru Romania, dar la data prezenta este ok. Tele Atlas este posibil sa produca harta Romaniei, pentru Ford, dar aceasta harta este o gluma.
Pe iGo Primo eu folosesc un mix de harti. Pentru Romania am Top Map, iar pentru restul Europei Navteq.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde mickidutzu » 07 Mar 2013, 18:25

Eu am testat si Teleatlas si este destul de buna doar ca nu fac update-uri asa de des ca si Navteq si Topmap.
mickidutzu
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Dec 2011, 19:05
Maşina: Focus Titanium, 2.0L Duratorq CR TC (140CP) - DW10C

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 07 Mar 2013, 19:04

Marimea hartii Tele Atlas pentru Romania este cam de 5 Mb, cea de la Navteq 15 Mb, iar Top Map in jur de 19 Mb.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde razvann » 07 Mar 2013, 19:43

Nu stiu daca Tom Tom au cumparat TeleAtlas insa mai nou au aparut harti iGO Tom Tom care sunt fostele TeleAtlas.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 07 Mar 2013, 20:46

Tom Tom a cumparat Tele Atlas, este o certitudine. Tele Atlas au harti bune pentru vestul Europei, pentru est insa sunt slabe rau.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde Melphas » 07 Mar 2013, 21:38

Eu chiar acum am facut un up-date la navigatorul evolio hi-speed 5, si a avut 230 mb aprox, si e totul actualizat acum.
Sincer ma mira ca fac romani nostri un aparat asa de bun calitativ, inclusiv la feeling, iar hartile navteq sunt super ok.
Avatar utilizator
Melphas
Gold Member
 
Mesaje: 692
Membru din: 06 Feb 2012, 09:32
Localitate: Craiova
Maşina: Focus Hatchback 1.6 TDCI 115cp Titanium

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde claudiuvuta » 08 Mar 2013, 15:02

Avand iun vedere ca nu este atat de greu pentru producatorii mici, de genul Evolio sau Navon, sa implementeze harti noi, actualizate si care sunt complete, de ce este greu pentru ditamai firma Ford sa faca acest lucru?
Daca Evolio sau Navon pot oferi harti Navteq foarte exacte sunt convins ca si Ford ar putea apela la ajutorul acestora.
Cred ca este un total dezinteres al firmei Ford pentru clientii din Romania in ceea ce priveste navigatia. In locul lor nu as include in pachetele de dotari optiune a"navigatie", pentru masinile vandute la noi in Tara, in lipsa unei harti bune pentru Romania.
Pentru cei ce au navigatie cel mai simplu ar fi sa inlocuiasca softul de pe masinile lor si sa utilizeze un program ca Navigon sau Igo Primo. Hartile le pot gasi cu usurinta. Ideea insa nu este ca iti iei aceasta optiune pentru care platesti sute de euro pentru a-i face crack, ci pentru a o utiliza in starea in care a fost instalata de catre producator.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde SKY29 » 19 Mar 2013, 09:29

claudiuvuta scrie:Ca sa nu spuneti ca sunt gica contra, mergeti cu un smartphone prin tunelurile din Austria, de exemplu. Va veti pierde semnalul si apoi smartphone-ul va incerca sa se conecteze din nou la sateliti la iesirea din tunel. Uneori apar erori de localizare, iar alteori trebuie reconfigurata ruta, lucru inutil pentru ca veti intra din nou in alt tunel s.a.m.d. Acelasi lucru este valabil si cand mergeti la munte, unde semnalul de la sateliti este mai slab.
Ce am observat eu ca se intampla cu PND-ul? Am intrat in tunel, dupa care aparatul a pierdut semnalul. Tunelul avea vreo 4 km. In acesti 4 km aparatul a aratat exact unde ma aflu, iar cand am iesit din tunelul respectiv s-a sincronizat din nou la sateliti, aproape instant. Cum poate arata unde te afli, chiar daca ai pierdut semnalul? Simplu, isi calculeaza ruta si viteza medie pe baza datelor primite in trecut si a vitezei legale, informatii pe care si le ia din fisierele .fbl (harta propriu-zisa), si .fda (driver alerts). Asta in cazul iGo Primo.
faca triunghiularizarea gps (este nevoie de minim trei sateliti pentru ca aparatul sa se conecteze).
O zi buna.

Si in cazul unor softuri instalate pe smartphone, iti face calculul despre care vorbesti, de exemplu de curand am mers prin aceleasi tuneluri despre care vorbesti si tu si am fost placut surprins ca un amarat de Sygic afisa ruta si in tunel ca si cum ar fi avut semnal inca.
SKY29
Member
 
Mesaje: 456
Membru din: 04 Oct 2010, 17:16
Maşina: Ford Focus 3 Sport 1.6 EcoBoost 150CP

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde DyJohnnY » 19 Mar 2013, 10:32

Chiar si un smartphone cu soft de navigatie stie ca esti in tunel, si te plaseaza cum trebuie, asta nu inseamna ca orice smartphone se descurca, dar modele mai noi au un gps destul de accurate (eu am HTC desire, vechi de 2 ani, si am lock foarte repede la satelit).

Oricum, daca sunteti in tunel, e vreo intersectie pe undeva de aveti nevoie de navigatie?
Acum fiecare se descurca cum poate, insa eu studiez un pic traseul inainte sa plec undeva la drum, sa am un backup in caz ca tehnologia ma lasa balta.
Ontopic: Tinand cont de stadiul de dezvoltare al navigatiei din Ford Focus 3, mi se pare un money trap mai degraba decat o investitie care sa merite. Si ma astept ca update-urile sa fie rare la soft, nu de alta dar nu e ca si cum va luati alta masina in 2 ani (cum e de ex la telefoane, sa zicem), si criteriul principal e softul GPS din ea.
My Blue Armor:: 2012 Ford Focus Mk3 Titanium 1.6 TDCI 115CP
Imagine
Avatar utilizator
DyJohnnY
Ford Freak
 
Mesaje: 122
Membru din: 28 Iul 2010, 12:10
Maşina: Ford Focus 3 Titanium, 1.6 TDCi, 115CP, Ink Blue

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde addy2002 » 19 Mar 2013, 12:04

nu la noi, dar prin vest sunt multe locuri unde iesi din tunel/viaduct si imediat e bifurcatie.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde shelx » 15 Iul 2013, 23:09

Hello all! Ce se mai aude cu navigatia ford? Sunt pe cale sa-mi cumpar noua fiesta cu navigatie si am auzit ca ar fi aceeasi problema. S-a realizat pana la urma harta Romaniei pentru navigatia integrata de la Ford sau nu?

Numai bine!
shelx
Incepator
 
Mesaje: 71
Membru din: 01 Iul 2013, 14:29
Localitate: Bucharest, Romania
Maşina: Ford
VIN: WF0DXXGAKDDC79309

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde dan2stefanescu » 16 Iul 2013, 11:02

Salut, lansez inca o data cererea de a ma ajuta si pe mine cineva cu un card sa fac proba la mine in masina sau macar cu o copie a tuturor fisierelor ce se afla pe card. Le pot scrie si eu pe un card macar sa vad cum se numeste si unde se afla fisierul la care face referire executia sistemului atunci cand cauta pe card
Multumesc
Atentie!!! Masurati de zece ori inainte sa taiati o data. Si atunci intrebati-va de doua ori: Oare este bine ceea ce fac?
2019- Ford Kuga MK2.5 Titanium 1,5L Ecoboost Red Race
2014-2019 Ford Focus MK3 Titanium 1,0L Ecoboost Frozen White
2012-2016 Ford Focus MK3 Titanium 1,6L Ecoboost Candy Red
2007-2012 Ford Focus MK2 Trend Champions Edition 1,8L TDCI Ocean Blue

Imagine
Avatar utilizator
dan2stefanescu
Member
 
Mesaje: 341
Membru din: 19 Apr 2007, 18:51
Localitate: Bucuresti, Progresului
Maşina: Ford Kuga MK2.5 Titanium 1.5L Ecoboost

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde daniadrianus » 03 Aug 2013, 15:41

Salut,
A-ti identificat care e vendorul pentru hartile de navigatie a lui Ford?
Site-ul ford.ro nu da nici o informatie.
Am cautat pe siteul lui NAVTEQ iar marca FORD nu e suportata de catre Navteq. *vezi poza atasata!
Eu vreu sa compar online cardul, asa cum am facut pentru DVD-UL de la Opel, stiti de unde se poate comanda/cumpara?
Dealerii il au pe stoc? Ma intereseaza estimativ si pretul.

Multumesc
Fişiere ataşate
navteq brands.JPG
NAVTEQ maps and Brands
daniadrianus
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Aug 2013, 15:04
Maşina: Ford

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde sp3dia » 22 Aug 2013, 11:35

Buna ziua .Sunt noul posesor al unui Ford Focus /2011 cu navigatie sd card .As dori sa aflu de unde pot cumpara un astfel de card cu navigatie pe el . ( 0740.132201 ) .Multumesc anticipat.
sp3dia
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2011, 12:41
Maşina: Ford Focus Break, 1.6DCI 109CP
VIN: WF0SXXGCDSAA82197

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde fcosmin83 » 23 Aug 2013, 11:12

Numai ce am venit de la dealer. Intentionez sa fac o comanda de FF3 cat de curand. In fine ... incepand din 18 august se poate comanda sistem de navigatie cu sd card fie pe europa de vest fie pe europa de est. Cei care aveti sisteme dedicate probabil n-ar strica sa dati un telefon pe la dealeri sa vedeti daca se poate lua sd-cardul cu europa de est separat. Din ce mi-a zis tanti de la dealer al doilea sd card(in cazul meu europa de vest) va trebui sa-l cumpar daca am nevoie de el asa ca banuiesc eu ca se face pe comanda si pentru europa de est dar contracost. N-am intrat in detalii caci nu aveam motiv asa ca nu luati de sigura treaba cu platitul pentru europa de est ...
fcosmin83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Iul 2013, 07:27
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: Ford Focus Titanium 1.6 Ecoboost, 150 CP

Re: Navigatie pentru Ford focus 3 (sisteme & harti)

Mesajde LangoGemini » 10 Sep 2013, 16:31

@fcosmin83 la ce dealer ai primit informatia asta? specifica si orasul te rog.
ms!
Avatar utilizator
LangoGemini
Incepator
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2013, 13:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Titanium 1.6l EcoBoost 150cp CandyRed

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login