Audio/Video/Navigatie

MP3 Ford Focus

Cum se poate da muzica mai tare ?

MP3 Ford Focus

Mesajde andyshor » 16 Noi 2007, 18:29

Rog pe cineva sa ma ajute! Am cumparat un ford focus nou de la Romcar acum cateva zile si am facut o greseala: nu am comandat radio cd cu lector mp3 deoarece speram ca are o mufa de aux in care puteam conecta un mp3 player si gata. Am constatat cu surpriza ca radio cd-ul are o functie de aux dar nu are nici o mufa la care sa conectezi ceva! Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca mai pot face ceva in sensul asta, daca pot folosi in vreun fel functia aux. Nu stiu de ce exista activata aceasta functie daca nu exista mufa de conectare. Cineva mi-a spus ca se poate cumpara un adaptor bricheta-USB si sa conectezi la el mp3-ul dar ma intreb: oare nu se arde mp3-ul cu 12V in el? si se conecteaza el astfel la difuzoarele masinii? :roll:
andyshor
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2007, 17:25

Mesajde andrei.r » 16 Noi 2007, 18:39

Am auzit la unii ca tot asa s-a intamplat, nu exista mufa pt aux, dar ca se poate pune destul de usor la service, si daca masina e noua s-ar putea sa fie pe garantie treaba asta.
Intreaba la reprezentanta.
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Mesajde badd0gg » 16 Noi 2007, 18:51

@andyshor sigur nu ai mufa pe care o cauti in torpedo?
Prin "adaptor bricheta-USB" cred ca te referi la modulator fm. Da un search pe google dupa "modulator fm" si vezi singur ce e.. oricum calitatea nu e nici pe departe cea de cd...
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori?
Avatar utilizator
badd0gg
Member
 
Mesaje: 413
Membru din: 28 Aug 2007, 01:33
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2003 1.8 TDDi 90CP

Mesajde jenel » 16 Noi 2007, 18:55

Am cumparat eu un modulator fm si se aude mult sub ceea ce asteptam. Tot mufa auxiliara e sfanta. Si eu sunt interesat sa-i pun la a mea. Daca stie cineva preturi, rog sa ne spuna si noua.
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Mesajde andyshor » 16 Noi 2007, 19:03

Va multumesc mult pentru ajutor, eu ziceam de adaptor bricheta-usb pentru ca am vazut ca au astia de pe site-ul http://www.atlasgsm.ro o chestie de-asta, si chiar asa ii zice. Poate ca se refereau la modulator fm cu toate ca nu arata cu modulatoarele pe care le-am vazut cu google. Ma intrebam daca merge asta de la atlas
andyshor
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2007, 17:25

Mesajde Smiley » 16 Noi 2007, 19:27

in primul rand, uita-te in torpedou, acolo ar trebui sa fie mufa pt intrarea auxiliara
daca n-ai mufa, vezi ca Adispan si-a montat asa ceva, la CSD (service ford) si parca nu l-a costat prea mult
modulatorul FM eu zic sa fie ultima varianta, din cauza calitatii scazute a semnalului
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde DJManzoty » 16 Noi 2007, 19:39

am deschis si eu un subiect asemanator.. ca m-am cam ofticat pe cei de la ford mi-au zis ca nu am nici o solutie alternativa pentru un Casetofon cu MP3 sau un DVD. ma gandeam ca au colegii de club vreo solutie..

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9429
FORD FOCUS 1,6 100CP, benzina, TREND COLLECTION, Ocean BLUE.
DJManzoty
Incepator
 
Mesaje: 95
Membru din: 08 Aug 2007, 12:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristobal » 17 Noi 2007, 00:39

Hai sa va spun ce am facut eu, fiind in aceeasi situatie, adica nu am mufa in torpedou pt. unitatea 6000CD. Am cautat un pic pe net, am dat de site-ul asta http://www.siocommunications.co.uk/Foru ... pic=1445.0
Dupa ce am citit aici, m-am hotarat si am comandat intai la forcar cablurile pt montarea mufei auxiliare. Apoi am demontat torpedoul si intr-adevar, cel putin la mine, erau trase trei cabluri cu o mufa patratoasa rosie, pana undeva deasupra torpedoului infasurata in banda izolatoare. Nu a mai fost necesar decat sa cuplez o singura piesa, si anume intrarea de jack (mama) de 3,5mm, trimisa deasemenea de forcar. Bine, la mine a fost o problema caci mufa de jack trimisa de forcar era un pic diferita si nu se potrivea cu cea de pe masina dar am facut un mic artificiu si pana la urma le-am potrivit. Am dat o gaura in torpedou si am fixat acolo mufa de jack.
Inca ceva, daca m-as mai apuca acum de treaba asta probabil as monta mufa de jack intr-unul din butoanele false de sub comenzile pt ventilatie (eu am vechiul 6000cd, cu verde, si cu AC manual). Cred ca ar sta mai bine acolo, decat sa iasa firul din torpedou.
Sfatul meu: demontati torpedoul si verificati daca acea mufa rosie si cablurile aferente exista? (daca nu, am inteles ca nu se pot pune decat scotand head unit-ul audio). Uitati-va bine la ea, eventual faceti o poza si apoi comandati intrarea de jack de 3,5mm, ca sa se potriveasca, nu cum am patit eu!

Dar, cu scuzele de rigoare,...pana in momentul asta nu am probat "sistemul" pt ca imi lipseste cablul de legatura intre mp3 player si mufa montata, pe care nu am avut timp sa il cumpar. Va voi tine la curent.
Ford Mondeo MK5
ex. Ford Focus Wagon 2013
ex. Ford Focus Trend 007
Avatar utilizator
cristobal
Incepator
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Noi 2006, 19:11
Localitate: Bucuresti

Sound fly pro

Mesajde andyshor » 17 Noi 2007, 11:12

se lauda unii ca au de vanzare modulator fm SOUND FLY PRO care (zic ei) este cel mai bun modulator. O fi adevarat? Stie cineva detalii despre aceasta marca?
andyshor
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2007, 17:25

Mesajde ripperu » 17 Noi 2007, 15:29

andyrro scrie:Am auzit la unii ca tot asa s-a intamplat, nu exista mufa pt aux, dar ca se poate pune destul de usor la service, si daca masina e noua s-ar putea sa fie pe garantie treaba asta.
Intreaba la reprezentanta.


cit de usor si la care service?
am fost pina acum in 4 locuri si s-au uitat la mine ca la masini straine....:-)


off....daca as gasi clemele de scos radioul din bord....
Avatar utilizator
ripperu
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 23 Mai 2007, 12:43
Localitate: San Pedro de la Paz, Region VIII, Bio-Bio
Maşina: Focus Trend Collection, 1.8 TDCi - 115CP, Hatchback, Ocean Blue
VIN: nu_mai_bine_bere_

Mesajde fasconal » 17 Noi 2007, 20:31

ripperu scrie:
andyrro scrie:Am auzit la unii ca tot asa s-a intamplat, nu exista mufa pt aux, dar ca se poate pune destul de usor la service, si daca masina e noua s-ar putea sa fie pe garantie treaba asta.
Intreaba la reprezentanta.


cit de usor si la care service?
am fost pina acum in 4 locuri si s-au uitat la mine ca la masini straine....:-)


off....daca as gasi clemele de scos radioul din bord....


3 GBP pe ebay.co.uk si le primesti acasa prin posta.
fasconal
1nsane Member
 
Mesaje: 1471
Membru din: 05 Oct 2007, 23:37
Localitate: Tg-Mures

Mesajde cristobal » 17 Noi 2007, 21:46

Revin. Am facut rost de cablu dar se pare ca e vreo"buba" pt ca deocamdata nu am reusit sa il fac sa mearga. Poate ca totusi va fi nevoie sa scot unitatea, lucru care nu prea imi face placere.
Ford Mondeo MK5
ex. Ford Focus Wagon 2013
ex. Ford Focus Trend 007
Avatar utilizator
cristobal
Incepator
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Noi 2006, 19:11
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login