Switch to full style
Cum se poate da muzica mai tare ?
Răspunde

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

27 Apr 2009, 11:21

Poate ajuta pe cineva si poza asta. Se refera la 6000CD cu facelift, de pe Focus 2, Focus C-Max, Mondeo 3 facelift, Fiesta 6 facelift.
FiÅŸiere ataÅŸate
Conector Ford 6000CD.jpg

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

08 Mai 2009, 14:42

Am un ford Fiesta 2004 si am inlocuit radiocas original cu un cdplayer panasonic. stie cineva cum as putea conecta comenzile de la volan la cdplayer. asta numai daca se pot conecta. exista vreo varianta?? plz, help me

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

13 Mai 2009, 17:29

Am vazut ca toata lumea in topicurile de vanzare a CD6000 intreaba daca se potriveste pe o anumita masina,de pe focus pe mondeo,de pe 2004 pe 2001 si se pune in discutie doar problema dimensiunilor.Pe mine ma intereseaza cum pot conecta un CD6000 de pe un mondeo facelift in locul unui CD6000 prefacelift.Vreau sa schimb consola cu totul si de abia acum am realizat ca mufele din spatele cd playerelor sunt diferite.Cum rezolv problema asta?
FiÅŸiere ataÅŸate
Prefacelift car plugs.jpg
Prefacelift HU back plug.jpg
Facelift quad plug.jpg

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

13 Mai 2009, 20:00

Mufele am vazut ca le ai .. deci tot ce-ti mai ramane de facut e sa tai firele si sa le lipesti pe cele de pe mufa model facelift respectand culorile de pe fire.. verifici intai daca sunt aceleasi :P

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

13 Mai 2009, 21:05

Am treaba cu consola asta.. :D :D Alte fire si mufe pe care trebuie sa le schimb :(( O schema cu locatia pinilor de pe mufa prefacelift nu gasesc?sau trebuie sa-mi dau seama singur pt ce e fiecare fir??(asta in cazul ca nu se potrivesc la culoare cu cele de pe quadlock)

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

14 Mai 2009, 15:55

Ford Mondeo MK3 PreFacelift audio system wiring.jpg

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

14 Mai 2009, 19:13

Multumesc frumos ^:)^ ^:)^

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

25 Mai 2009, 13:29

eu nu inteleg din schema care din pini sunt AUDIO IN. ma intereseaza sa montez pe 5000 RDS EON. am schema de la cd-changer care e destul de clara. stiu care sunt pinii OUT in schim, la ford mi-am prins urechile :D

scheme mufe alimentare, boxe si comenzi volan

16 Iun 2009, 08:20

cred ca v-ar ajuta si pe voi linkurile de mai jos.

http://www.mirez.co.uk/Radio.htm

http://www.hearsay.demon.co.uk/puma/audio.html

nu are rost sa dau copy paste aici sau sa inserez poze. cel mai simplu sa navigati si daca nu va descurcati cu engleza intrebati.

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

28 Iun 2009, 11:22

Daca ma pote cineva ajuta...cum vin pini la mufa de la comenzile de langa volan la un radoicasetofon traffi 2000 la un ford focus 2001?(am cuparat masina fara pini bagati in mufa)

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

19 Dec 2009, 22:28

DGAlexandru,347576 scrie:Si in Bucuresti se gasesc asemenea adaptoare, la fel de usor si pe net.

Unde se gasesc aceste adaptoare? Nu dau de ele cu google-ul pe net.

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

20 Dec 2009, 00:03

Google dupa "adaptor audio ford iso".

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

31 Mar 2010, 15:13

Va rog urgent unde conectez remote la focus 2 sony mp3 ??! Sunt la service deja, am pinii la subwoofer gasiti dupa schema dar remote unde ma leg pt subwoofer?

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

31 Mar 2010, 18:06

Nu mai e nevoie.
Am legat subwooferul la pinii boxelor din spate, iar pentru remote am pus un buton auxiliar care da si mai bine.

Imi cer scuze de 2 reply-uri doar ca nu mai aparea butonul <EDIT>. Am vrut sa informez doar ca am rezolvat.

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

29 Apr 2010, 21:34

sall se poate scoate fire din spatele 5000rds fire de intrare semnal audio fara sa mai cumapar caseta adaptor. Ms

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

30 Apr 2010, 20:01

Posibil raspuns :E o intrebare fara " ?" care contine elemente discrete si necunoscute de limba romana adresate (ne)cunoscatorilor -adica noi- utilizatori de internet =))

Back on topic :@aszmhod3us , unde ai pus butonul de remote , si ce comuta el mai exact? Alimentarea subwoofer , sau..? O poza please .

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

03 Oct 2010, 10:10

Toate bune si frumoase pana la legarea comenzilor de pe volan la radiocasul 5000 rds.Schemele sunt f bune si te ajuta enorm cand nu ai decat un manunchi de fire cum am avut eu pe masina si cu mufe luate de pe alta masina.Ce fac eu acum cu comenzile de pe volan pana la urma?De acolo imi pleaca 6 fire,unde ma infing cu ele?Nu arata in nici o schema sua nu stiu eu sa citesc prescurtarile dar totusi acolo unde ar trebui sa fie cuplate aceste comenzi nici o schema nu imi arata.Sa aiba legatura cu mufa pentru cd changer? Ma indoiesc.Fiti buni si spuneti-mi cum leg cele 6 fire de la comenzile de pe volan pe radiocasul 5000 rds.
Va rog sa imi traduceti si mie urmatoarele ca sa le pot identifica:
-ACP
-AVC
-SCP
-NVA
Multumesc anticipat pentru rabdarea voastra.

Re: MUFA CASETOFON 4000 RDS SI 5000 RDS

08 Dec 2010, 15:06

Sper sa te ajute la ceva
http://www.caraudio-service.ru/shtatniki-ford.html

Re: MUFA CASETOFON 4000 RDS SI 5000 RDS

09 Dec 2010, 00:08

Exista diferente intre mufe, nu stiu care e regula, dar exista. Eu am aflat dupa ce mi-am schimbat casetofonul, am fost noroc ca s-a potrivit. Diferenta este doar la mufa de la comenzile de pe volan. Pe linkul dat mai sus nu vad nici mufa mai scurta, sunt toate de tipul lungi. Poti incerca sa scoti pinii din mufa si sa iei la incercat, nu stiu daca e cea mai buna solutie totusi... (sa nu existe alte urmari).

Vezi si acest topic:

viewtopic.php?f=20&t=9555

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

09 Dec 2010, 10:17

salutare, imi zice si mie cineva va rog, cum leg firele care duc la subwoofer si remote la mufa originala a unitatii audio ford ? am un blaupunkt travelpilot ex. sau de ce adaptor am nevoie ? ms anticipat

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

10 Dec 2010, 20:17

@yullius: aici gasesti o schema cu pinii casetofonului: viewtopic.php?f=131&t=58213

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

12 Iun 2011, 08:52

Am un Blaupunkt TravelPilot DX si vreau sa ii pun mufa auxiliara.
Am gasit aici schema de pini http://www.ozyurek.org/teyp/Blaupunkt_baglanti.pdf . Daca pun mufa jack pe "audio in" in CIII dupaia selectez de la CD/MP3 sau de unde? Sau nu merge mufa auxiliara la acest model?

legaturi cd player

26 Sep 2011, 20:47

salut cine ma poate ajuta si pe mine am cumparat un cd player sony si vreau sal montez pe un ford focus din 2000 , si sunt diferite mufele de cele de la casetofonul masinii , o schema cum sar putea monta stie cineva:D?

Re: legaturi cd player

26 Sep 2011, 20:49

Mai mare atenție pe viitor unde anume postezi.

Topicul tău nu prea avea legătură cu aria "Totul despre membrii"...

Re: legaturi cd player

26 Sep 2011, 20:50

ok..scuze :D

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

27 Sep 2011, 11:55

Vad ca topicul este vechi rau de tot, il reinvii cu o intrebare : am descarcat arhiva de la primul post, dar imi spune ca e stricata si nu o pot dezarhiva... rugaminte, daca are cineva fisierul respectiv sa-l puna din nou, i-as fi recunoscator !

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

03 Ian 2012, 10:23

Tot cautand zilele astea cum sa montez satelitul de comanda de la volan, pentru un CD 6000, am gasit pe o pagina de internet din UK detalierea pinilor din mufa Quadlock.

O atasez asa cum am preluat-o, pentru a pastra pagina de origine, cu rugamintea de a-mi spune unde merg pinii din conectorul B.

Ford Quadlock Stereo Connector.pdf
(234.72 KiB) Descărcat de 3824 ori

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

03 Ian 2012, 11:12

Care dintre ei?
Pentru comenzile de la volan folosesti pinii 6 si 8.


Pin 1: Mono +
Pin 2: Sw A+ (Switched Output (On when stereo is on) - Used with Rear Seat DVD's)
Pin 3: Aux L+ (CD Changer)
Pin 4: Aux R+ (CD Changer)
Pin 5: PTA (Phone Mute)
Pin 6: SWC (Steering Wheel Controls)
Pin 7: Mono -
Pin 8: SWC Gnd (Steering Wheel Controls)
Pin 9: Aux L– (CD Changer)
Pin 10: Aux R– (CD Changer)
Pin 11: Rev Sense (Used for Navigation)
Pin 12: AVC - Speed signal for Auto Volume Control

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

03 Ian 2012, 13:52

Stiu de pinii 6 si 8, aseara am finalizat instalarea satelitului de comanda langa volan. Ma interesa unde merg ceilalati pini, mai ales cei pe care scrie CD changer, caci, din cele citite de mine, inteleg ca ar trebui sa mai existe si alti pini pentru comanda magaziei de CD-uri...

De fapt, ceea ce as vrea sa inteleg este cum functioneaza o magazie de CD-uri si, pe cale de consecinta, ce semnale trebuie transmise de unitatea audio astfel incat sa poti comanda si asculta CD-urile din magazia de CD-uri. Daca nu este locul potrivit pentru o astfel de discutie, imi cer scuze anticipat si rog pe cei care au mai multe informatii sa-mi scrie pe adresa de email din semnatura sau sa ma indrume in directia corecta.

Re: Scheme Pini toate modelele ford radiocass sau CD sau Mp3

04 Ian 2012, 21:19

salut eu am avut un traffic 3000 si l-am inlocuit cu 6000 rds eon conform schemei mufelor nu se potriveste l-am pus si a mers ori nu sunt bune schemele
FiÅŸiere ataÅŸate
ford-3000-4000 connector.jpg
ford-5000-6000-7000-autoradio-connector.jpg
Răspunde