Cum se poate da muzica mai tare ?
Răspunde

Program "restaurare" CD-uri.

21 Noi 2007, 11:45

'neata d-lor!
Cine ma poate ajuta si pe mine cu un program sau altceva pentru restaurarea de date de pe un CD. Mai exact am, am cateva CD-uri mp3 cu muzica mai veche prin masina, care s-au mai zgariat/sttricat si nu vreau sa le pierd, CD-uri pe care nu le mai citeste aparatul (de pe masina). Problema e ca nici calculatorul nu le mai citeste de nici un fel, adica incepe sa-l citeasca si apoi se blocheaza. Daca are cineva vre-o solutie si pentru mine dau o bere!! :wink:

Cu respect,
Catalin

21 Noi 2007, 13:13

Daca nici pe calculator nu merge atunci poti sa joci frisbee cu el :P. daca pe calculator ai dvd writer si tot nu-ti citeste atunci chiar nu stiu alta metoda de citire.
Mai erau niste solutii speciale ptr cd-uri zgariate dar nu stiu cat te ajuta si alea.

21 Noi 2007, 13:28

Cauta un cdrom vechi, un TEAC sau TOSHIBA 4x si incearca pe ala; dar ce melodii sunt de nu le poti regasi?

21 Noi 2007, 13:36

Mda, naspa. :(
Am dvd writer intr-adevar si pe desktop si pe laptop. Am incercat cu amandoua si face la fel. Faza e ca totusi in masina (am un Sony) tot mai merge da pe comp nici gand. Stiu ca parca existau niste programele care refaceau datele pierdute. Aveam la un moment dat unul care mergea la dischete, da' nu mai dau de el si ma gandeam ca poate exista si pentru CD-uri.
Asta e, tre' sa ma resemnez.

21 Noi 2007, 13:39

chiar_el scrie:Cauta un cdrom vechi, un TEAC sau TOSHIBA 4x si incearca pe ala; dar ce melodii sunt de nu le poti regasi?


La asta nu m-am gandit! O sa incerc cand ajung acasa, mai am vechiul cdrom de pe desk. Merci!

21 Noi 2007, 13:43

Exista intr-adevar un astfel de program pe care l-am avut eu dar chiar nu reusesc sa-mi amintesc cum se numea. Genul asta de program recupereaza din cate stiu eu date scrise prost pe un cd care poate fi citit de respectiva unitate optica si nu date scrise bine pe un cd care datorita uzurii nu mai poate fi citit. Atata timp cat unitatea nu poate citi programul cum ia datele de pe cd? prin telepatie?

21 Noi 2007, 14:35

Incearca Zero Assumtion Recovery care e free, si cu care mi-am recuperat ceva poze de pe un card SD.

Bad Copy Pro, e alta idee, dar e shareware. Pentru altele...Google is your friend!
Succes!

21 Noi 2007, 14:38

uite un articol dragut: http://www.hardwaresecrets.com/article/77
daca vrei programe: http://www.softpedia.com/get/System/Bac ... -Recovery/ . numai ca, Atentie!, ca un program sa poata recupera ce ai tu pe cd, e nevoie ca si unitatea optica sa fie capabila de asa ceva, adica sa aiba algoritm de corectie a erorilor peste medie... plextor erau bune la asa ceva (unele modele).

24 Noi 2007, 21:10

erau niste retete pe net de slefuire-inlaturare a zgirieturilor

24 Noi 2007, 21:22

Mai bine zi-ne ce muzica aveai pe ele si ne dam peste cap si ti-o gasim in alta parte.

24 Noi 2007, 23:20

http://www.instructables.com/id/S33N10TF9053XQ7/ uite aici instructiuni de reparat cduri zgariate. Daca reusesti, sa ne spui si noua

24 Noi 2007, 23:29

chiar_el scrie:http://www.instructables.com/id/S33N10TF9053XQ7/ uite aici instructiuni de reparat cduri zgariate. Daca reusesti, sa ne spui si noua


parca se punea si un pic de ulei de gatit :-)

25 Noi 2007, 00:01

Ptr ca tot suntem pe un site pt masini iti recomand sa incerci niste pasta de polishat pt ca stiu ca in masina cd-urile nu se zgarie puternic ci se "matuie" de la vibratii. Si nu uita sa ne spui ce muzici aveai pe ele ca poate te ajutam sa-ti restaurezi colectia audio. Succes!

25 Noi 2007, 03:20

sint sigur ca stii sa folosesti diverse programe de genul peer to peer cum ar fi: d...., od....., etc sau torentele si ti poti reface colectia. daca erau originale atunci e mai naspa caci nu le vei mai gasi probabil. daca nu te descurci asa baga pleilistu aici si vedem ce se poate face pentru tine.

25 Noi 2007, 03:44

Ooooo! Merci la toata lumea pentru sfaturi! Ce bine e sa faci parte dintr-o "familie" mare! :)
O sa incerc mai intai cu utilitarele trimise de voi si daca nu merge incerc si cu ulei, ceva sare, piper, si alte cele. :wink: :P
Va tin la curent! Multumesc oricum!

25 Noi 2007, 11:06

Pentru masina eu folosesc in special copii ale CD-urilor (stau la rece iarna, se incing vara, e pacat sa strici un CD original asa...).

25 Noi 2007, 15:49

lista cu melodiile si te ajutam noi ca de aceea am intrat in acest club :wink:

27 Noi 2007, 18:14

fratilor cum sa slefuiti plasticul?? sunt de acord cu slefuirea lacului auto si a diverselor piese cromate dar plasticul hmmmm....oricum slefuirea ce este ? tot o zgariere la nivel microscopic dar care in timp devine o matuire opaca sigura :wink:

27 Noi 2007, 20:55

tomcatmouse scrie:fratilor cum sa slefuiti plasticul?? sunt de acord cu slefuirea lacului auto si a diverselor piese cromate dar plasticul hmmmm....oricum slefuirea ce este ? tot o zgariere la nivel microscopic dar care in timp devine o matuire opaca sigura :wink:


:-)
info:
http://www.verbatim-europe.com/index/ar ... &lang_id=1

Prin stratul din exterior trebuie sa treaca raza laser; daca este o zgarietura mai puternica nu mai poate recupera informatia...

27 Noi 2007, 21:24

exista solutii speciale pe net care inlatura zgarieturile, datele sunt tot acolo, nu sunt scrise pe plasticul cd-ul ci in interior
http://pcactiv.ro/pca/produse/accesorii ... tic-cd-dvd
sunt foarte bune, am cumparat eu si am folosit pe ecranul unui telefon ce avea o imensa zgarietura si a iesit incredibil de frumos.

28 Noi 2007, 05:08

daca un mediu gen CD, DVD este zgariat, nu recuperati datele cu NICI UNN SOFT pe motiv ca, calculatorul nu are acces la informatia de pe mediul repsectiv.

Programele respective recupereaza date la care are acces(care sunt deja salvate pe un CD bun sau in memoria interna) dar informatii care au fost corupte din diverse motive. Dar daca CD este zgariat, sunt ceva metode de slefuire si apoi merge...teoretic. Era cu hardul o metoda ca il bagi in congelator si apoi ai cateva minute la dispozitie sa copiezi ce mai ai nevoie daca e full de bad-uri. ....dar nu cred ca e valabil la cd-uri

28 Noi 2007, 14:56

Merge , merge. Si la cd-uri.
Am facut rost acum ceva ani de diablo2.
Direct pe cd nu mergea cu copy paste fiindca dadea eroare.
Am bagat total comander. Dat copy. Si apoi cd- minut in calculator, 30 secunde lipit de geam. A dat roade. Cam greu da frigul ajuta citirea.

28 Noi 2007, 20:02

se compreseaza plasticul/discul fapt ce ajuta la citire.....

01 Dec 2007, 06:07

depinde cat de tare este zgariat cd-ul, de obicei programele care "recupereaza" date de pe cd-uri de fapt nu le recupereaza ci le copiaza bit cu bit, iar bit-ii pe care nu ii poate citi pur si simplu sar peste ei;oricum sunt limitate de capacitatea unitatii optice de a citi datele de pe suportul respectiv

05 Dec 2007, 11:50

http://www.trilulilu.ro/Bogdanel/129bb531b4e079

06 Dec 2007, 02:53

Deci, pana la urma am rezolvat cu unul din cele doua link-uri date de Doomey (al doilea)! Multam' si raman dator!

LE. Officer daca puneai link-ul inaintea lui Doomey, mai ca incercam :lol: da acum e prea tarziu si nu am nici foarfeca la indemana! :wink: :lol:
Răspunde