Switch to full style
Toate subiectele in care nu s-a scris de 3 luni (15.02.2008)
Masini, piese, sisteme audio, totul e de vanzare.
Subiect închis

Instalatii cu xenon , pentru orice auto

01 Aug 2005, 02:29

Kituri complete de trecerea de la iluminarea cu halogen , la iluminarea cu xenon . Kitul contine 2 becuri , 2 ridicatoare de tensiune , cabluri de legatura , diverse elemente de fixare , manual de instalare , certificat de garantie ( 12 luni )

Rezultatele dupa conversie sunt : Lumina mai alba , lumina mai multa , consum mai mic de curent , cu alte cuvinte siguranta in condusul pe timp de noapte .

Compatibilitati pe autoturisme , motociclete , camioane .
Utilizare in farurile de drum , proiectoare de ceata , faruri aditionale

Pentru tipuri de becuri : H1 , H3 , H4 ( DUBLU XENON ) , H7,H8,H9,H11, SERIILE 9XXX , SERIILE 8XX , D2S si D2R .

Becuri de rezerva ptr masinile care au din fabrica asa ceva

Pret kit ptr o singura faza : 270 euro !!!
Pret kit ptr dublu xenon tip bec H4 -330euro !!!
Pret becuri separate 35 euro !!!

01 Aug 2005, 10:52

cat dureaza montajul?

01 Aug 2005, 13:10

20-60 min , depinde de masina , cat de mult spatiu este in preajma farurilor .

02 Aug 2005, 09:51

Imi povestea BV75NOR de aceasta posibilitate de conversie - el se da mai nou pe pejo.ro. Vreau sa stiu care este impactul instalarii de xenon la o masina ca a mea - blocuri optice old style cu geam cu striatzii. Sunt notabile efectele? Pe partea de instalatie electrica, ce trebuie facut?
10x

02 Aug 2005, 10:53

Daca ai Ford sierra , nu te as sfatui sa faci pasul acesta . Nu cred ca masina merita asa investitie , plus ca rezultatele nu se vor compara cu 206-le lui BV75NOR , din cauza geamului striat .

Fiind faruri mai vechi , cu oglinda uzata , plus striatiile de pe geam plus zgarieturile de pe suprafata geamurilor , iti vor opri relativ mult din lumina .

Plusul de lumina la tine va fi doar de 50 % . Sunt si cateva cazuri fericite , la masini cu geamurile striate dar doar la c-class 2002 , land rover freelander , etc , cele care au geamurile din plastic .

02 Aug 2005, 14:48

50% fata de cat, daca nu ar fi avut striatii, oglinda uzata si zgarieturi?

ps: no ofense, dar stie omu` mai bine daca merita investitia, ca doar e masina lui. spun asta pt. ca si pe mine ma tenteaza si datele problemei sunt aceleasi.

02 Aug 2005, 16:13

Cu siguranta este o imbunatatire dupe trecerea la xenon . Am instalat pe Golf 3 , iar cazul seamana cu cazul vostru .

In primul rand trebuiesc curatate si spalate foarte bine oglinzile si geamul pe interior .

La xenon ar trebui , atunci cand te intalnesti cu unul din fata , ca luminile tale , sa nu ti le acopere cei care vin din fata . Luminile lui sunt luminile lui , iar luminile tale ar trebui sa acopere luminile lui .

La golf 3 , datorita farului care opreste mult din lumina utilla , nu se intampla ceea ce am spus mai sus .

rezultatele vor fi cam 50-70 % mai multa lumina fata de ce lumini aveti acum .

03 Aug 2005, 00:22

mi se pare rezonabil, avand in vedere anul de fabricatie al masinii.
care e procentul la cei cu geamuri clare?

03 Aug 2005, 00:45

La geam clar depinde de becul halogen , cel original . Unele au 1000 lumeni , pana la 1800 max . Media este de 1500 la bec H 7, H1,H3 .

Lumina data de xenon este 3200 lumeni .

03 Aug 2005, 01:11

Dar la focusul de dupa 10.2001 cum e? Ca are 2 becuri separate pt ambele faze. Presupun ca se instaleaza pe faza scurta ca aia lunga o folosesti mult prea rar ca sa merite nu?

03 Aug 2005, 12:00

Stiu ca este off topic, dar nu stie cineva daca se gasesc faruri clare si pentru modele mai vechi???SAU POATE SA FACA CINEVA??

03 Aug 2005, 14:01

BogdanF scrie:Dar la focusul de dupa 10.2001 cum e? Ca are 2 becuri separate pt ambele faze. Presupun ca se instaleaza pe faza scurta ca aia lunga o folosesti mult prea rar ca sa merite nu?


Ai dreptate , se pune pe faza scurta . Personal am facut 3 mondeo noi , dar focus inca nu .

03 Aug 2005, 15:09

eu pe focus 2003 am faruri de plastic.
nu se topesc de la surplusul de lumina/caldura ?

ps: date de contact?
ps2: becurile pe faza scurta sunt H7, iar pe langa faruri e putin loc. cat costa si cat dureaza in cazul asta?
ps3: pe ceata cum se vad? ne gandim serios la proiectoare ?

03 Aug 2005, 17:04

Nu se topesc farurile . Am comparat caldura emisa de un halogen cu caldura emisa de xenon, pe timp de iarna . Dupa 30 min , farul cu xenon era mai rece cu 5-10 grade c .

Mai periculos este sa montezi becuri halogen de putere mare 100-130 watti .

Contact cataoana2004@yahoo.com / cataoana2004 - yahoo id

Pret ptr H7 - 270 euro . Cu montajul discutam pe mesenger .In principiu se demonteaza farurile , si totul se simplifica . Ar trebui sa semene cu mondeo , care este foarte simplu de facut .

Pe ceata nu stiu exact cum se vad , deoarece in 7 luni nu am prins ceata . Intradevar , pe ceata ar fi bune halogenele , pe proiectoare in bara .

Mersi

03 Aug 2005, 17:25

Cristian scrie:Stiu ca este off topic, dar nu stie cineva daca se gasesc faruri clare si pentru modele mai vechi???SAU POATE SA FACA CINEVA??


Cristi esti chiar on topic .

Pentru tine am o sugestie , tinand cont ca nu gasesti faruri cu geam clar .

Ca sa ai rezultatele cele mai bune , iti poti monta aditional in bara , sau cat mai sus anumite proiectoare , in spatele unui geam clar .Sunt acele lupe care vin pe masinile din fabrica . . In acele lupe , bagi becurile xenon .

Iti pot oferi eu acele lupe la pret bun , sau poate iti gasesti tu din dezmembrari faruri bmw , mercedes , vw , audi etc

03 Aug 2005, 19:07

Am acele lupe pe masina,dar sant tot striate,si nu au nici un bec in ele.Mai am niste proiectoare in spoiler, dar au geamul spart.Iti dai seama ca daca mai pun inca o pereche, ar fi kitsch.(faruri+proiectoare langa faruri+proiectoare din spoiler)ce naiba ca luminez ca farul din Constanta numai daca le fac pe astea :icon_lol: .

03 Aug 2005, 19:38

Cristian scrie:Am acele lupe pe masina,dar sant tot striate,si nu au nici un bec in ele.Mai am niste proiectoare in spoiler, dar au geamul spart.Iti dai seama ca daca mai pun inca o pereche, ar fi kitsch.(faruri+proiectoare langa faruri+proiectoare din spoiler)ce naiba ca luminez ca farul din Constanta numai daca le fac pe astea :icon_lol: .


Vreau te rog o poza a partii frontale a masinii .
Subiect închis