Ford BDT

BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Dealer autorizat Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde driver_x » 26 Aug 2016, 20:20

Am facut miercuri programare la BDT pentru azi(vineri) pt diagnoza. Azi la 9 dimineata am lasat masina. La ora 19 am luat-o asa cum am lasat-o :( . I-am rugat sa-mi stabilieasca o programare cand pot sa o onoreze, asa ca au reprogamat marti. N-a prea fost ok din partea lor...
driver_x
Incepator

Maşina: Focus Trend+ 2008, 1.8TDCI-115Cp

Mesajde arny_34 » 05 Sep 2016, 08:33

Buna ziua,
va rog sa-mi faceti o oferta de pret pentru urmatoarele piese:
- Kit pompa apa+ curea si rola distributie - originale
- kit curele accesorii+ AC - originale
- manopera inlocuire si cand ma puteti programa

VIN- WF0HXXWPDH8L55198
Astept raspuns.
arny_34
Ford Freak

Maşina: FOCUS SEDAN 1.6/16V/115
VIN: WF0HXXWPDH8L55198

Mesajde darkmic » 23 Sep 2016, 06:15

Va rog sa lasati topicul strict pentru comunicarea intre forumist si partener iar comentariile de "spritz si alune " sa le continuati in alta parte. Altfel devin eu sado si nu e bine. Multumesc pentru intelegere.
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
darkmic

Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Mesajde superaraval » 30 Sep 2016, 23:41

Eu cam asta am patit pe banii mei...

BDT Ford
#BDT #FORD #NuPretulCiGestul #GarajulGrivita #sculerNuMecanic
#fitiseriosi

https://marcucerneala.wordpress.com/…/09/30/teapa-de-250lei/
superaraval
Incepator

Maşina: Ford Mondeo MK4

Mesajde voltaj_stiu » 08 Dec 2016, 09:55

anamazilu scrie:Singurul lucru pe care l-as face la reprezentanta ar fi revizia. Si asta doar pt a rămâne in baza de data pt o eventuala revanzare a masinii. In rest!!! Sa pacaleasca pe cine vor. Eu mi-am furat-o o data. Îmi ajunge!

Nici revizia nu o fac bine... Am fost si eu ca tot romanul care crede ca in reprezentanta se face cel mai bine service-ul(revizia) la o masina. Mi-au pus toate filtrele ford, ulei cred ca tot ford (nu mi-au dat nimic altceva decat o foaie pe care scrie suma de plata, nicidecum ce au schimbat). Am lasat masina la ora programata de ei, bineinteles ca mi-au zis o ora si m-am trezit ca imi ia masina mai tarziu si ca dureaza si mai mult, vorba unui coleg de pe aici-imi luasem liber in ziua respectiva. Toate bune si frumoase, platesc si iau masina. La 2-3 zile zic sa verific si eu ce au schimbat daca se cunoaste, da erau schimbate filtrele(doar cele 2 filtru de aer si de ulei, celelalte nu am vrut eu), uleiul. Dar supriza mare pentru mine a fost sa gasesc ulei cu aproape 2 cm peste nivelul maxim.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
voltaj_stiu
Incepator

Maşina: Ford

Mesajde voltaj_stiu » 08 Dec 2016, 09:58

Smiley scrie:in primul rand, cred ca trebuia sa le spuna de la inceput despre problemele rezolvate cu 4 zile in urma. nu-i prea ok sa aduci diverse modificari masinii (sau sa lasi vreun "mecanic" sa faca asta), apoi sa faci pe nestiutorul care nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
in al doilea rand, masinile noastre au o gramada de senzori, dar nu atat de multi incat sa te conectezi prin bluetooth cu telefonul si sa-ti spuna ce surub s-a slabit si cu cate rotatii trebuie strans. din pacate, eliminarea posibilelor cauze este inca o metoda foarte des folosita in service-uri, fie ele ale reprezentantelor sau nu.

Dar de ce in service bdt iti da prima optiune cea mai grava si automat cea mai scumpa???

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
voltaj_stiu
Incepator

Mesajde nh1980ro » 08 Dec 2016, 10:59

Pentru ca 'merge'. Daca ar sesiza direct RAR-ul clientii pagubiti de bajbaiala mecanicilor, nu ar mai face din astea.
nh1980ro
1nsane Member

Mesajde Frankie » 16 Feb 2017, 14:00

Mai aveti ceva promotii la service ?

Mai este cineva activ de la BDT pe acest forum ?
Ford Fusion 2007, 1.4 Benzina
Frankie
Ford Freak

VIN: WF0UXXGAJU7L70406

Mesajde ross » 17 Feb 2017, 13:32

Salut, toate campaniile și promoțiile active pe pagina Ford România sunt disponibile în FordStore BDT.
Suna-ma dacă ai întrebări despre ceva anume.
Mersi,
Mihai
0723.167.151 - Mihai
------------------------
BDT Ford
Focus C-MAX
ross
Gold Member

Mesajde Makaronake » 28 Apr 2017, 10:54

Buna ziua,

De cateva saptamani am o problema care se intampla din ce in ce mai des: Dupa cativa km parcursi prin oras, observ ca la plecarile de pe loc sau cand incetinesc aproape de oprire (fara sa apas frana), se aude un suierat de la roata. In plus, masina mea sta pe loc in pante mici fara sa fie nevoie sa calc frana ...

Detalii:
- Masina e un Ford Fiesta 2010
- Anul trecut (prin Iunie parca) am schimbat discurile si placutele de frana.

Cam greu cu filmatul in trafic, dar am facut aseara o incercare:
https://www.youtube.com/watch?v=cUTWs03Akd4

Aveti vreo idee ce ar putea fi? Am fost cu ea "la control" si mi s-a spus ca dupa verificarea intregului sistem de franare nu s-a gasit nimic in neregula :|
Makaronake
Incepator

Maşina: Fiesta 2010, 1.24 82CP

Mesajde wador29 » 28 Apr 2017, 11:22

"La control" inseamna demontat roti, demontat etrieri si verificat cursa pistonase si stare discuri si placheti, si bineinteles demontat butuci spate si verificat stare segmenti ferodo si tot restul mecanismului, inclusiv cablu frana de mana, sau doar control vizual de perspectiva?! Sunetul ala pare a fi de fier-pe-fier, adica ceva piston blocat si uzura excesiva placute/segmenti de frana. De fapt, se poate verifica sumar in parcare, prin suspendare pe cric, care e roata care e infranata!
Musai trebuie dusa la un control amanuntit!
Ford Fusion +, 2006, 1,6 TDCi, 90 cai, sea-gray, OT 11 KXD
Ford Fiesta Zetec S, 2001, 1,6, 16V, 103 cai, imperial blue, OT 21 KXD, in dotarea lui catalinvaduva1188
Imagine
wador29
1nsane Member

Maşina: FORD FUSION PLUS 1,6 TDCI 90 CP - 2006 OT 11 KXD
VIN: WF0UXXGAJU6M67318

Mesajde ross » 28 Apr 2017, 12:55

Salut,
Fără o verificare îți poți da doar cu presupusul... Dacă vrei, putem să stabilim o programare după data de 02.05 și căutăm cauza.
Weekend plăcut!
0723.167.151 - Mihai
------------------------
BDT Ford
Focus C-MAX
ross
Gold Member

Mesajde Makaronake » 28 Apr 2017, 13:01

Multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit sa verific eu rotile in parcare, dar sunt in recuperare fizica dupa o fractura si mi-e cam greu sa fac asta, asa ca am preferat sa o duc la "control".
Poate ar fi trebuit sa explic din prima, dar n-am vrut sa para ca ma plang: masina fiind in garantie Ford12 la BDT, inclusiv discurile si placutele pe care le-am schimbat tot la ei anul trecut, am dus masina la ei intr-o dimineata (pe 11.04) si am lasat-o toata ziua acolo, fara ca ei sa reuseasca sa replice problema. Intr-adevar, nu se intampla incontinuu altfel cred ca mi s-ar fi topit discurile pana acum. Pe deviz au trecut doua chestii: Test sistem franare si Verificat sistem franare. N-a fost scump, dar nu au gasit nimic si problema continua...

@ross, eu sunt dispus sa vin Marti pe 2.05 cu ea, tot asa de dimineata si o pot lasa cat e nevoie. Merci
Makaronake
Incepator

Mesajde ross » 28 Apr 2017, 14:05

Suna-ma te rog dimineață și stabilim când să o aduci.
Mersi
0723.167.151 - Mihai
------------------------
BDT Ford
Focus C-MAX
ross
Gold Member

Mesajde Makaronake » 07 Iun 2017, 12:30

Informativ:

In cele din urma (dupa o a doua vizita la BDT unde, im pare rau, nu s-a rezolvat problema), am dus masina la service-ul altui coleg de pe forum (nu stiu daca e ok sa-i spun numele) care a gasit imediat problema: placutele din partea stanga nu culisau complet, se blocau foarte aproape de disc - a fost nevoie de ceva efort pentru a trage etrierul de pe disc. Toate clipsurile alea din tabla erau mizerabile (coclite, negre) in ambele parti asa ca dupa o curatare buna la polizorul cu peria de sarma, le-a montat inapoi. Cand am plecat de acolo am simtit imediat diferenta: in sfarsit masina nu mai merge infranata, aluneca usor si pai sta singura in panta ... nu ma asteptam sa fie atat de vizibila diferenta.
Makaronake
Incepator

Mesajde bogdanbmb » 30 Oct 2017, 08:45

Feriți-vă de acest service.... Am deja 2 experiente neplăcute cu mecanicii de aici... 1 la revizie mi au pus mai mult ulei decât trebuia. 2. Am schimbat o pompa de ambreiaj pe garanție... Și au uitat a facă aerisirea instalației.
bogdanbmb
Incepator

Mesajde bogdanbmb » 01 Noi 2017, 11:46

bogdanbmb scrie:Feriți-vă de acest service.... Am deja 2 experiente neplăcute cu mecanicii de aici... 1 la revizie mi au pus mai mult ulei decât trebuia. 2. Am schimbat o pompa de ambreiaj pe garanție... Și au uitat a facă aerisirea instalației.

Cu scuzele de rigoare,revin cu precizarea ca aerisirea instalației după schimbarea pompei de ambreiaj a fost făcută ...era o problema cu rulmentul de presiune.Mulțumiri domnului Catalin de la recepție clienți pt precizări și disponibilitate.Sper ca totul sa se rezolve cu bine!
bogdanbmb
Incepator

Anterior

Înapoi la Ford BDT