Ford BDT

Martor aprins.

Dealer autorizat Ford

Martor aprins.

Mesajde monser1970 » 18 Aug 2020, 17:42

Detin un Ford focus 4 var. hatchback,1,0 l ecoboost ,100 Cp,an fabr 2019 cu care am aprox 16200 de km si vreau si eu o parere referitor la urmatoarea problema.
Mai altaieri ma deplasam pe autostrada cu o viteza de croaziera constanta de 130-140hm/h cca. 2500 rot/ min cand am observat ca sa aprins martorul de service( simbol cheie fixa cul.portocalie)cu mesajul "see the manuals",masina sa plafonat in 2000 de rot/ min.Am oprit,am luat contactul,am verificat,ulei,antigel m-am uitat pe la furtune ,curea de accesorii,toate bune.In momentul in care am plecat pana la destinatie acesta nu sa mai aprins,dar nici nu am mai depasit voit 2300 de rot/ min.E cazul de o vizita la service,masina fiind in garantie ptr depistarea erorii? Ptr ca martorul nu sa mai aprins? Se poate identifica sursa defectului prin mufa obd a masinii?
Ps:Prima revizie facuta (ulei,filtre)la 10000km cu toate ca manualul spune la doi si/ sau 30000km,dar suntem in Romania ,o tara cu praf cat cuprinde si uleiuri si drumuri proaste!!!
monser1970
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 14:57
Maşina: Ford

Re: Martor aprins.

Mesajde gabimilo1 » 19 Aug 2020, 10:09

Salut,

daca martorul s-a aprins (chiar daca apoi s-a stins si a ramas asa) o eroare a fost memorata de catre computerul masinii.

daca se face diagnoza cu interfata dedicata marcii Ford se poate afla cam de unde a fost generata eroarea. (posibil sa fie cauze multiple, de exemplu fire ale unui senzor, senzorul in sine, etc)
gabimilo1
Member
 
Mesaje: 258
Membru din: 06 Oct 2019, 11:18
Localitate: sibiu
Maşina: opel zafira 2002, y20dth, 101 cp


Înapoi la Ford BDT

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login