OBD Tuning

Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

Chiptuning electronic si eliminare DPF

Moderator: Doc

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

Mesajde misulica01 » 17 Iul 2017, 14:16

Salut,
Pentru un focus 2 1.6 109 cp îmi poți oferi niște preturi pt :
Diagnoza amănunțită
Dpf + egr off
Menționez ca sunt interesat pentru o programare săptămâna asta, în limita în care ați putea să mă primiți.
Mulțumesc anticipat.
misulica01
Incepator

Maşina: Ford Focus C-max

Mesajde laurentiul » 13 Aug 2017, 13:37

Doc scrie:Eu zic ca un mod de exploatare in limitele masinii, nu va afecta negativ cresterea de putere. Totul tine de sofer si mai putin de putere. Performanta motorului creste o data cu apasarea pedalei de acceleratie, deci suplimentul de putere nu vine imediat ci in functie de cerintele soferului.

salut din nou doc. sunt laurentiu de pe ford f 2 forum. am facut stage 2 la tine acum un an, ma gandeam sa rezolv chestia cu fumul negru mult la accelerare puternica. m-am maiinteresat si unii zic ca stage doi nu erecomandat la motot ford de 2 litri mototina 136cp pt ca nu duc componentele. altii zic ca nu are voie sa scoata asa mult fum sub nicio forma, asta insemnand ca amestecul de motorina sau aer nu este optimizat. zic ca softul este prestabilit si de asta face asa. un soft bun se face inainte de verificarea parametrilor masinii si a uzurii. da mi un sfat. ai zis sa vin sa las masina 2 3 zile, dar nu pot. stiu ca ulterior am pus si stage 1 si tot asa facea. mabate gandul sa l pun din nou stoc, e f urat sa scoata fum asa
laurentiul
Ford Freak

Maşina: Ford

Mesajde turbojack » 13 Aug 2017, 14:58

Fum inseamna lipsa aer sau injectoare decalibrate.
Se pune softul original de test , dar cu siguranta fumul va fi la fel. Se verifica tubulaturi admisie si functionare turbina . Daca sunt in regula si MAP in boost e ok , se trece la etapa urmatoare cu verificarea pe banc a injectoarelor. Nu eliminarea DPF e cauza fumului , ci probleme de motor , iar asta nu se rezolva in 5 minute . Un termen de 2-3 zile pentru investigatii si rezolvare este unul minimal.
Cresterea de putere se poate face pana la 180 cp , fara probleme pentru motor .
turbojack
1nsane Member

Mesajde wiliamcl » 31 Aug 2017, 11:54

Un pret pt remapare la un mondeo 3 tddi 115 cai ? In zona cluj napoca sau alba iulia ? Se poate duce safe la 145 cai ? Prin data de 20 luna asta as face modificarea daca e un pret bun.
wiliamcl
Incepator

Mesajde laurstef » 04 Sep 2017, 21:06

Buna seara!

Am si eu o babuta obosita (masina din semnatura: TDDi,90cai, 2001, D5BA) si as vrea sa stiu daca mai pot face ceva pentru ea, pt ca abia se taraie, la un pret cat mai aproape de valoarea ei de acum.
De asemenea, as dori o parere sincera daca mai merita sau nu cheltuiala, sau de banii respectivi mai bine ii cumpar piese de schimb.
Multumesc anticipat si scuze daca am fost in vreun "anumit fel"
NIHIL SINE DEO!
laurstef
Incepator

Maşina: Mondeo Tournier, 2001, 2.0 TDDI, 66kw
VIN: WF0WXXGBBW1C37925

Mesajde deville131 » 20 Sep 2017, 22:26

Salut,
Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi!
deville131
Incepator

Mesajde Doc » 21 Sep 2017, 09:52

wiliamcl scrie:Un pret pt remapare la un mondeo 3 tddi 115 cai ? In zona cluj napoca sau alba iulia ? Se poate duce safe la 145 cai ? Prin data de 20 luna asta as face modificarea daca e un pret bun.

In zona Cluj poti lua legatura cu Turbojack pentru remapare. Tot el iti va comunica si costul operatiunii.

laurstef scrie:Buna seara!

Am si eu o babuta obosita (masina din semnatura: TDDi,90cai, 2001, D5BA) si as vrea sa stiu daca mai pot face ceva pentru ea, pt ca abia se taraie, la un pret cat mai aproape de valoarea ei de acum.
De asemenea, as dori o parere sincera daca mai merita sau nu cheltuiala, sau de banii respectivi mai bine ii cumpar piese de schimb.
Multumesc anticipat si scuze daca am fost in vreun "anumit fel"

Clientii nostri cu aceasta motorizare spun ca se merita o crestere de putere. Iti trimit PM cu oferta de pret.

deville131 scrie:Salut,
Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi!

Motorul aspirat are castiguri mai mici decat unul turbo prin resoftare, dar asta nu inseamna ca nu se va simti modificarea de putere. Cresterile se regasesc in plaja de turatii mici si medii, motorul devine mai elastic si raspunsul la pedala este mai prompt. Te costa 450 lei.
Anulare dpf. Ofer servicii de anulare filtru de particule si cresteri de putere (chiptuning) la modele Ford. Topic deschis AICI.
Contact: Alex - 0751.194.100 Bucuresti. Lista dealeri in tara. | Anulare DPF Ford Focus 1.6TDCi la doar 700 lei!
Blog lucrari: www.anularedpf.ro | Site chiptuning: www.obdtuning.ro
Doc

Maşina: Mistubishi Evolution X

Mesajde deville131 » 23 Sep 2017, 17:23

Salut!
Multumesc,Doc pentru raspuns.As dori sa stiu daca, dupa remapare, va trebui sa merg la montatorul instalatiei de gpl pentru un reglaj al instalatiei pentru a prelua noile harti din Ecu-ul masinii.
O zi buna!
deville131
Incepator

Mesajde dragos08 » 27 Sep 2017, 17:12

Pentru un Focus 2 1.6TDCI 90 cai as dori si eu o oferta pentru anulare EGR si pentru o crestere safe de putere ( in caz ca se incadreaza in buget ) . Multumesc
dragos08
Ford Freak

Maşina: ford focus 1.6 tdci , 2005 , 66kw , trend

Mesajde Xxl's » 29 Sep 2017, 14:48

"Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi![/quote]

Motorul aspirat are castiguri mai mici decat unul turbo prin resoftare, dar asta nu inseamna ca nu se va simti modificarea de putere. Cresterile se regasesc in plaja de turatii mici si medii, motorul devine mai elastic si raspunsul la pedala este mai prompt. Te costa 450 lei.[/quote]"

Salut Doc,
Ma intereseaza si pe mine acesta remapare, numai ca eu am o Fiesta 1.3 8v 70 CP din 2006. Aceasta modificare de putere ar fi valabila si pentru acest motor? Practic m-ar interesa mai mult obtinerea acelei elasticitati si daca este posibil ca motorul sa traga "liniar" mai ales in plaja 1,500 - 3,000 rot/min. Am rugamintea si unui pret.
Cu multumiri!
Xxl's
Member

Maşina: Ford, Focus ST, 2007, 2521 cmc, 166 KW (226 CP), Sea Grey Metallic, Louis/Ebony Verona Leather

Mesajde dragos08 » 06 Oct 2017, 14:06

Am fost miercuri si am facut anulare EGR si crestere de putere . Multumesc , masina se comporta altfel trage mult mai bine si nu mai are intarziere la accelerare .Sunt foarte multumit de cum se comporta acum masina .
dragos08
Ford Freak

Maşina: ford focus 1.6 tdci , 2005 , 66kw , trend

Anterior

Înapoi la OBD Tuning