OBD Tuning

Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Chiptuning electronic si eliminare DPF

Moderator: Doc

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde Doc » 02 Dec 2016, 17:36

@Wappi: ma bucur sa vad ca masina ta functioneaza acum in parametri normali si nu a mai fost nevoie sa alergi prin service-uri pentru diagnostic sau alte interventii mecanice. Asa cum ti-am spus la telefon inainte sa ajungi la mine, o masina care prezinta erori si anomalii de functionare dupa modificari in software (anulare dpf si crestere de putere), trebuie verificata de catre cineva care intelege acest domeniu si nu de un mecanic.
Altfel, ajungi sa bagi o gramada de bani in piese sau diagnoza fara sa rezolvi problemele reale.

Iti multumesc pentru feedback-ul oferit si te mai astept cu alte lucrari cand ai nevoie.

O zi buna,
Alex
0751.194.100
www.obdtuning.ro
Chiptuning. Ofer servicii de crestere a puterii (chiptuning) la modele Ford. Topic deschis AICI.
Contact: Alex - 0751.194.100 Bucuresti. Lista dealeri in tara. | Resoftare DPF Ford Focus 1.6TDCi la doar 700 lei!
Site info chiptuning: www.obdtuning.ro
Avatar utilizator
Doc
 
Mesaje: 1402
Membru din: 12 Iul 2006, 13:43
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda Civic TypeR

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde traian1981 » 05 Dec 2016, 14:13

Salutare,

Am beneficiat si eu de serviciile OBDTUNING pentru Mondeo MK4 din 2011, motor 2.0 TDCI varianta de 140 cai
Am optat pentru stage1, respectiv aprox 161 cai si cuplu 370
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de masina, de cand am facut operatiunea am aproximativ 600km rulati, deci mi-am putut face o idee :)
Cuplul este maricel, chiar fata de versiunea care vine standard cu 163cp, poti rupe aderenta la roti chiar si in treapta 3-a :). Nu obisnuiesc sa omor masina dar am fost curios dupa resoftare.
La drum lung este o placere, masina pare mai usoara acum, depasirile le fac mai usor si cu incredere si mai in siguranta.
Am incercat-o in toate variantele sa vad pe ce plaje trage, am ramas surprins sa vad ca trage bine in toate treptele, chiar si in treapta 6-a pe la 100-110 are mai multa viata decat inainte
Consumul a scazut si el, cel putin in afara localitatii, am facut 400 km, un drum Bucuresti- Veliko (BG) si inapoi iar consumul a fost de 5.9 cu mers nu chiar cuminte.
Inainte se invartea la un consum de 7 in afara localitatii, mers destul de tare.
Masina o am de doi ani si deja ma cam plictisisem dar acum cu acest plus de putere o sa ma mai bucur de ea o perioada
Multumesc Alex, sunt super incantat de masina acum :)
traian1981
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 26 Sep 2014, 18:04
Maşina: Ford

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde Sharkky » 19 Dec 2016, 13:39

Dupa primii 350km parcursi de la resoftare, nu pot decat sa ma declar multumit.
Masina in cauza este un Ford Mondeo Mk3 (207000km), fabricatie 2006, 130 cp; primise ca upgrade un intercooler marit si era nevoie si de o resoftare, resoftare ce a facut ca masina sa traga mai bine in fiecare treapta.
La un stil de condus normal, consumul a mai scazut o idee.

Multumesc, Doc & ODBTUNING!
Avatar utilizator
Sharkky
Gold Member
 
Mesaje: 799
Membru din: 07 Dec 2009, 12:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCi, 96kW, Panther Black

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde voltaj_stiu » 01 Ian 2017, 03:40

Am parcurs aproape 1500 km dupa ce am fost la service. Am facut dpf off si stage 1 de putere. Simt de parca mi-a dat alta masina. Sunt foarte multumit de ceea ce au facut la service.
Operatiunea a durat aproape 5 ore in loc de 3(cred ca s-au lungit fara motiv), dar au facut treaba buna.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
voltaj_stiu
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mai 2016, 14:12
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde Doc » 24 Ian 2017, 00:21

Va multumesc pentru feedback-ul pozitiv.

@voltaj_stiu: Este posibil sa fii prins si pauza de masa in cele 5 ore. Din pacate, nu pot controla zilnic durata de lucru la fiecare masina.
Chiptuning. Ofer servicii de crestere a puterii (chiptuning) la modele Ford. Topic deschis AICI.
Contact: Alex - 0751.194.100 Bucuresti. Lista dealeri in tara. | Resoftare DPF Ford Focus 1.6TDCi la doar 700 lei!
Site info chiptuning: www.obdtuning.ro
Avatar utilizator
Doc
 
Mesaje: 1402
Membru din: 12 Iul 2006, 13:43
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda Civic TypeR

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde tomalex » 30 Iun 2017, 22:59

Salut!
Vineri pe 23 am facut si eu anulare de dpf dupa ce am fost nevoit sa reconditionez turbina. Pe langa anulare dpf am solicitat si marire de putere, si au mai gasit si un furtun de la intercooler apart, pe care cei care mi-au schimbat turbina nu l-au vazut si am anulat si egr care era blocat. Masina a mers impecabil vreo 500km insa acum imi tot sare un furtun de la intercooler atunci cand o turez si are nevoie de putere multa - pe loc la 4000 de ture nu sare sau daca accelerez usor si sunt in coborare, in schimb mi.a sarit azi la 2200 de ture la o usoara urcare (pe dn1 sensul spre Ploiesti fix cand incepe urcarea de pe lacul de la Snagov, in treapta a 5-a am turat usor de la 2000 la 2200). Problema nu cred ca vine de la anularea dpf si egr. Colierul ala care imi tot sare a fost strans foarte puternic iar furtunul si tubul in care intra au fost degresate bine.
Legat de amabilitate si profesionalism - fara repros. Iar sudura aia dupa filtru arata asa bine...
tomalex
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Mar 2017, 22:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0WXXGCDW6S59489

Re: Feedback chiptuning si anulare dpf Ford

Mesajde Doc » 13 Iul 2017, 17:32

Iti multumesc pentru increderea acordata si feedback-ul pozitiv.
Chiptuning. Ofer servicii de crestere a puterii (chiptuning) la modele Ford. Topic deschis AICI.
Contact: Alex - 0751.194.100 Bucuresti. Lista dealeri in tara. | Resoftare DPF Ford Focus 1.6TDCi la doar 700 lei!
Site info chiptuning: www.obdtuning.ro
Avatar utilizator
Doc
 
Mesaje: 1402
Membru din: 12 Iul 2006, 13:43
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda Civic TypeR

Anterior

Înapoi la OBD Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login