Switch to full style
Chiptuning electronic si eliminare DPF
Răspunde

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

17 Iul 2017, 14:16

Salut,
Pentru un focus 2 1.6 109 cp îmi poți oferi niște preturi pt :
Diagnoza amănunțită
Dpf + egr off
Menționez ca sunt interesat pentru o programare săptămâna asta, în limita în care ați putea să mă primiți.
Mulțumesc anticipat.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

13 Aug 2017, 13:37

Doc scrie:Eu zic ca un mod de exploatare in limitele masinii, nu va afecta negativ cresterea de putere. Totul tine de sofer si mai putin de putere. Performanta motorului creste o data cu apasarea pedalei de acceleratie, deci suplimentul de putere nu vine imediat ci in functie de cerintele soferului.

salut din nou doc. sunt laurentiu de pe ford f 2 forum. am facut stage 2 la tine acum un an, ma gandeam sa rezolv chestia cu fumul negru mult la accelerare puternica. m-am maiinteresat si unii zic ca stage doi nu erecomandat la motot ford de 2 litri mototina 136cp pt ca nu duc componentele. altii zic ca nu are voie sa scoata asa mult fum sub nicio forma, asta insemnand ca amestecul de motorina sau aer nu este optimizat. zic ca softul este prestabilit si de asta face asa. un soft bun se face inainte de verificarea parametrilor masinii si a uzurii. da mi un sfat. ai zis sa vin sa las masina 2 3 zile, dar nu pot. stiu ca ulterior am pus si stage 1 si tot asa facea. mabate gandul sa l pun din nou stoc, e f urat sa scoata fum asa

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

13 Aug 2017, 14:58

Fum inseamna lipsa aer sau injectoare decalibrate.
Se pune softul original de test , dar cu siguranta fumul va fi la fel. Se verifica tubulaturi admisie si functionare turbina . Daca sunt in regula si MAP in boost e ok , se trece la etapa urmatoare cu verificarea pe banc a injectoarelor. Nu eliminarea DPF e cauza fumului , ci probleme de motor , iar asta nu se rezolva in 5 minute . Un termen de 2-3 zile pentru investigatii si rezolvare este unul minimal.
Cresterea de putere se poate face pana la 180 cp , fara probleme pentru motor .

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

31 Aug 2017, 11:54

Un pret pt remapare la un mondeo 3 tddi 115 cai ? In zona cluj napoca sau alba iulia ? Se poate duce safe la 145 cai ? Prin data de 20 luna asta as face modificarea daca e un pret bun.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

04 Sep 2017, 21:06

Buna seara!

Am si eu o babuta obosita (masina din semnatura: TDDi,90cai, 2001, D5BA) si as vrea sa stiu daca mai pot face ceva pentru ea, pt ca abia se taraie, la un pret cat mai aproape de valoarea ei de acum.
De asemenea, as dori o parere sincera daca mai merita sau nu cheltuiala, sau de banii respectivi mai bine ii cumpar piese de schimb.
Multumesc anticipat si scuze daca am fost in vreun "anumit fel"

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

20 Sep 2017, 22:26

Salut,
Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi!

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

21 Sep 2017, 09:52

wiliamcl scrie:Un pret pt remapare la un mondeo 3 tddi 115 cai ? In zona cluj napoca sau alba iulia ? Se poate duce safe la 145 cai ? Prin data de 20 luna asta as face modificarea daca e un pret bun.


In zona Cluj poti lua legatura cu Turbojack pentru remapare. Tot el iti va comunica si costul operatiunii.

laurstef scrie:Buna seara!

Am si eu o babuta obosita (masina din semnatura: TDDi,90cai, 2001, D5BA) si as vrea sa stiu daca mai pot face ceva pentru ea, pt ca abia se taraie, la un pret cat mai aproape de valoarea ei de acum.
De asemenea, as dori o parere sincera daca mai merita sau nu cheltuiala, sau de banii respectivi mai bine ii cumpar piese de schimb.
Multumesc anticipat si scuze daca am fost in vreun "anumit fel"


Clientii nostri cu aceasta motorizare spun ca se merita o crestere de putere. Iti trimit PM cu oferta de pret.


deville131 scrie:Salut,
Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi!


Motorul aspirat are castiguri mai mici decat unul turbo prin resoftare, dar asta nu inseamna ca nu se va simti modificarea de putere. Cresterile se regasesc in plaja de turatii mici si medii, motorul devine mai elastic si raspunsul la pedala este mai prompt. Te costa 450 lei.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

23 Sep 2017, 17:23

Salut!
Multumesc,Doc pentru raspuns.As dori sa stiu daca, dupa remapare, va trebui sa merg la montatorul instalatiei de gpl pentru un reglaj al instalatiei pentru a prelua noile harti din Ecu-ul masinii.
O zi buna!

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

27 Sep 2017, 17:12

Pentru un Focus 2 1.6TDCI 90 cai as dori si eu o oferta pentru anulare EGR si pentru o crestere safe de putere ( in caz ca se incadreaza in buget ) . Multumesc

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

29 Sep 2017, 14:48

"Te rog sa-mi spui sincer daca se merita o remapare pentru Fiesta 1.4 16v 80 cp din 2007 si care ar fi costul!
Mersi![/quote]

Motorul aspirat are castiguri mai mici decat unul turbo prin resoftare, dar asta nu inseamna ca nu se va simti modificarea de putere. Cresterile se regasesc in plaja de turatii mici si medii, motorul devine mai elastic si raspunsul la pedala este mai prompt. Te costa 450 lei.[/quote]"

Salut Doc,
Ma intereseaza si pe mine acesta remapare, numai ca eu am o Fiesta 1.3 8v 70 CP din 2006. Aceasta modificare de putere ar fi valabila si pentru acest motor? Practic m-ar interesa mai mult obtinerea acelei elasticitati si daca este posibil ca motorul sa traga "liniar" mai ales in plaja 1,500 - 3,000 rot/min. Am rugamintea si unui pret.
Cu multumiri!

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

06 Oct 2017, 14:06

Am fost miercuri si am facut anulare EGR si crestere de putere . Multumesc , masina se comporta altfel trage mult mai bine si nu mai are intarziere la accelerare .Sunt foarte multumit de cum se comporta acum masina .

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

05 Dec 2017, 17:36

După luptă seculare, care au durat cam vreo 2 luni, mi-am făcut și eu creștere de putere (stage 1) la băbuța din semnătură....evident cu ajutorul celor de la OBD Tuning.
Inițial, am fost la ei cu programare prealabilă și toate cele, mi s-a rescris softul și după aprox 2 ore am plecat liniștit (e un fel de a spune)...
E adevărat că dl Bogdan, care s-a ocupat de mașina mea mi-a spus că are o problemă pe la 2000 de turații iar eu i-m spus că știu despre ce este vorba, însă mă refeream la faptul, cunoscut aproape tuturor posesorilor de Mondeo cu motorizarea pe care o am eu pe mașină (90Cp, TDDi), că de pe la 2000 de turații simți cum intră turbina și are un foarte mic lag în accelerare. Însă dl Bogdan se referea la cu totul altceva, lucru pe care aveam să-l descopăr la drum întins.
Zilele care au urmat am fost mulțumit de cum trăgea mașina prin oraș, de cum urca în turații și cât de ”responsive” era motorul la apăsarea pedalei de accelerație. DAAAR....când am ieșit la drum lung, s-a schimbat total povestea: după 2500 de turații motorul „dădea efectiv în nas”. Avea o mare pauză chiar dacă apăsam pedala până la podea. Dacă insistam, abia pe la 4000 de turații revenea și mă băga efectiv în scaun. Ce să mai...„moarte” curată la depășiri.
Am sunat să mă plâng iar dl Alex, după ce m-a ascultat, a spus că se poate remedia. M-am mai liniștit puțin și am continuat să merg așa cu mașina prin oraș fără să fac abuz de pedală ;)
După alte 3 sau 4 încercări de a ajunge din nou la băieți (programele noastre nu au coincis: când puteam eu, nu puteau ei și invers), am găsit de comun acord o zi în care am ajuns la ei. Mi-au rescris soft-ul original pe mașină, am reieșit cu ea în teste și ce să vezi? Nu mai trăgea nici cum trăgea înainte după 2000 de turații. Concluzia d-lui Bogdan, turbină care necesită recondiționare pt că nu mai funcționează în parametri.
Mi-a căzut cerul în cap. Chiar nu stăteam în loc de 2000 și ceva de lei necesari recondiionării.
Dar nici eu nu m-am lăsat mai prejos. Am sunat și eu la cine se ocupase înainte de întreținerea motorului d.p.d.v. mecanic, persoană care mi-a comunicat că la turbina cu geometrie fixă pe care o am, nu prea are ce să se strice...astfel de turbine nu sunt atât de sensibile ca cele cu geometrie variabilă, iar dacă va crăpa se vede de la o poștă...nu e cazul de nefuncționat în parametri.
Urmează o nouă discuție cu băieții de la OBD Tuning în care le explic ce și cum. Se uită din nou și ei apoi constată că s-au grăbit cu diagnosticul...totuși ar putea fi probleme la actuator....
I-am rugat, am insistat, să mă ajute și mi-au spus să am răbdare.
După încă vreo 2 ore de așteptat, eram deja de vreo 2 ore și jumătate la ei (noroc că ajunsesem dimineață pe la 11:00) timp în care am tot vrut să mă duc să-i întreb de ce durează atât, apare dl. Bogdan cu un zâmbet larg pe față, îmi întinde cheile și îmi spune: „ready to reace”.
Evident că a urmat întrebarea: „ați reușit să îi dați de cap?” Iar răspunsul a fost ceva de genul „după o jumătate de zi de stat călare pe ea, normal că i-am dat de cap.”
„Dar ce a avut?”, am continuat eu? „Ce să aibă.....un furtun de la vacuum care era obturat de un gunoi...de asta nu funcționa turbina în parametri.” Așadar, dl. Bogdan știa el ce știa.
La întrebarea mea logică „cât mă costă toată distracția” mi-au spus să fiu sănătos și să am drumuri bune.

Concluziile:
- băieții sunt fff ok,
- când vă duceți la ei tb. să aveți ceva timp la dispoziție în caz că mai apare „ceva”,
- vă oferă răspunsuri detaliate la întrebări (numai să aibă și ei timp, că-s foarte ocupați),
- știu ce fac,
- sunt muncitori și pasionați în același timp,
- mașina mea parcă are acum un alt motor


RECOMAND DIN TOT SUFLETUL, CU TOATĂ ÎNCREDEREA

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

05 Dec 2017, 18:07

Salut Laur si ma bucur sa te revad aici cu un feedback in detaliu, dar si de faptul ca am reusit sa gasim problema masinii tale. Nu era singurul Mondeo mk3 resoftat de noi, iar rezultatele pana acum au fost spectaculoase pentru un motor TDDI vechi. Programul incarcat a devenit si pentru noi o problema, dar incercam sa remediem problema asta prin distriburea sarcinilor catre alte service-uri cu care lucram din Bucuresti sau din tara.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

24 Feb 2018, 15:48

Ma puteti ajuta cu costurile de remapare si eventual egr off la un ford Mondeo 2008 1.8 tdci 100 cp (cod ffda)! Cati cati s-ar putea scoate "safe" din motorul asta? Va multumesc!

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

26 Feb 2018, 10:16

Salut,

Sigur. Te putem ajuta cu ambele operatiuni. O resofatare la 1.8TDCi 100CP aduce un plus de 22-24CP si 40-45Nm in conditii de siguranta (safe) pentru motor. Noi suntem din Bucuresti si este necesara o programare cu cel putin o zi inainte la unul din numerele afisate mai jos.

DATE DE CONTACT:

Informatii si programari chiptuning: 0751.194.100

Programari anulare filtru de particule: 0758 908 619 / 0726 486 395

Program de lucru: 09:30-18:00. Adresa service: Sos. Oltenitei nr. 213, Popesti-Leordeni, Romania

Facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro | https://www.facebook.com/anularedpf.ro
Web: http://www.obdtuning.ro | http://www.anularedpf.ro

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

02 Mar 2018, 16:31

Salut Doc,
Ma intereseaza si pe mine o remapare, pentru o Fiesta 1.3 8v 70 CP din 2006. Aceasta modificare de putere ar fi valabila si pentru acest motor? Practic m-ar interesa mai mult obtinerea acelei elasticitati de care vorbeai intru-un post anterior si daca este posibil ca motorul sa traga "liniar" mai ales in plaja 1,500 - 3,000 rot/min. Am rugamintea si unui pret.
Cu multumiri!

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

08 Mar 2018, 12:36

Salutare băieți. Pentru un mondeo 2.5 turbo benzina,există ceva? Am înțeles că cică si pentru o simpla softare trebuie schimbat ambreiajul cu unul mai puternic si pus un intercooler mai mare ca sa facă față. Nu m-ar interesa ceva foarte agresiv,ci un 250 de cai acolo si un 380nm ar fii bine. Mulțumesc anticipat pentru raspuns.
Edit: as vrea ceva sa fie safe,sa nu afecteze fiabilitatea mașinii prea mult,ca nu o sa fiu un raceboy,doar ca mașina e grea,si desii nu am avut probleme cu puterea sau cuplul ei,vreau sa știu ca am acolo mereu o rezervă de putere. Si un preț daca se poate va rog frumos.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

16 Mar 2018, 11:26

Buna ziua,
As vrea sa va intreb daca puteti modifica si motorul 1.5 diesel de 120 CP de pe un Ford Focus 2017 ? Daca da, ce se poate scoate din el ? Modificarea va fi "vizibila" la o simpla diagnoza in reprezentanta in cadrul reviziei ? Exista ceva riscuri in procedura de scriere a noului soft (noile calculatoare au ceva protectii avansate) ?
Va multumesc.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

22 Mar 2018, 16:34

Buna ziua,
Ceva vesti si pentru mine ?
Multumesc.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

22 Mar 2018, 17:47

Se poate face 1.5 tdci, probabil n-a primit instiintare la subiect.
Cel mai bine suna maine : Informatii si programari chiptuning: 0751.194.100
sau email la : www.obdtuning.ro

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

23 Mar 2018, 09:31

Pe www.obdtuning.ro nu apare aceasta motorizare. E un motor mai nou, aparut in 2015. Am vazut ca Doc a postat in topicul de mai jos dar nu si aici ...

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

23 Mar 2018, 14:53

Salut,

Imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziat, dar am fost plecat din tara. Se poate modifica si aceasta motorizare de la Ford Focus 3. In principiu, resoftarea nu se vede la reviziile normale si este perfect reversibila daca este nevoie de revenirea la valorile initiale.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

26 Mar 2018, 08:21

Multumesc pentru raspuns. Sunt incantat ca se poate face intrucat am primit cateva raspunsuri ca nu se poate face acest motor, cel putin nu prin portul OBD. In caz ca va fi nevoie neaparat de revenire la setarile din fabrica pentru probleme legate de garantie se va vedea ca a fost facuta o modificare de soft ?

Care sunt noile valori aproximative care se pot obtine dupa resoftare ?
Multumesc.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

26 Apr 2018, 09:53

Salut. Pentru un ford focus 1.6 tdci 115cp 2011 cat ar costa resoftare si la ce putere poate fi dus? multumesc

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

02 Mai 2018, 13:13

Salut,

Te costa 1050 lei + TVA si prin resoftare se poate urca safe cu 22-24CP si cuplu 45-50Nm.

DATE DE CONTACT:

Informatii si programari chiptuning: 0751.194.100

Programari anulare filtru de particule: 0758 908 619 / 0726 486 395

Program de lucru: 09:30-18:00. Adresa service: Sos. Oltenitei nr. 213, Popesti-Leordeni, Romania

Facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro | https://www.facebook.com/anularedpf.ro
Web: http://www.obdtuning.ro | http://www.anularedpf.ro

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

10 Mai 2018, 22:03

Buna ziua. As dori si eu o diagnoza completa pt un ford mondeo hybrid din 2015. Mi ati putea spune un pret si cand ati avea liber. Va multumesc anticipat

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

10 Iul 2018, 08:15

Mondeo MK3 TDCi 2004 96 kw. Ce crestere de putere recomandati si ce costuri implica?

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

12 Iul 2018, 11:43

In Tg. Mureș este cineva care se ocupa cu resoftare? Mă interesează la cat se poate ajunge și care sunt costurile pt C-Max 1.6 110cp E3 și Nissan Juke 1.5 Dci 110CP E5

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

12 Iul 2018, 13:13

@stoican: Pe acest model se pot urca valorile de putere cu 22-24CP si cuplu 50-55Nm. Costul este de 500 lei.

dan.gorea scrie:In Tg. Mureș este cineva care se ocupa cu resoftare? Mă interesează la cat se poate ajunge și care sunt costurile pt C-Max 1.6 110cp E3 și Nissan Juke 1.5 Dci 110CP E5


Din pacate nu te pot ajuta cu un dealer in Tg. Mures. Cel mai apropiat se la Cluj (Turbojack) si te pot indruma catre el. Costul pentru Ford C-MAX este de 700 lei, iar la Nissan ajunge la 850 lei.

Re: Chiptuning, diagnoza auto, anulare dpf FORD by OBDTUNING

21 Iul 2018, 11:08

Salut, as vrea sa te intreb daca se poate umbla la un fiesta 1.4 tdci 68cai si care este puterea chip-ului si mai ales pretul.
Multumesc
Răspunde