Switch to full style
Discutii despre alte vehicule.
Răspunde

NEW HONDA ACCORD 2008

24 Sep 2008, 14:17

Salutare .Cine a facut drive-test cu noua Accord? ...Eu da ..si la un moment dat cind te afli la bord si mai si accelerezi ..iti vine sa renunti pe loc la masina pe care o ai....Nu stiu ce motoare au aia domne ca la numai 150 Cai cind accelerezi iti vine sa vomiti.Pe linga Accord ,masina mea din semnatura sau mai precis motorizarea ..e varza cu carne.

Re: NEW HONDA ACCORD 2008

24 Sep 2008, 15:31

150 CP ? inseamna ca vorbesti ca motorul de 2.2 DOHC i-DTEC (diesel)
eu doar am inspectat-o exterior si interior.
nu am facut drive-test , ca mi-era frica sa nu ma apuc sa-mi fac calcule pt achizitionarea ei :D

PS : este vorba de MY2009 ;) , nu 2008

Re: NEW HONDA ACCORD 2008

24 Sep 2008, 15:50

...si ca sa nu ma credeti nebun in legatura cu model year 2009 , desi suntem in 2008 :
Model Year 2009 semnifica anul necalendaristic atribuit unei generatii noi aparute in a doua jumatate a anului. Se foloseste acest sistem de catre producatori pentru a face diferenta intre schimbarile de model ce apar in cursul aceluiasi an.
http://en.wikipedia.org/wiki/Model_year

Re: NEW HONDA ACCORD 2008

24 Sep 2008, 19:57

Ai dreptate e vorba de 2,2 si 150cai =)) Parca mi-ai luat vorba nu alta...Exact asta ii spuneam prietenului cu care eram ,si anume ca mi-e frica sa nu dau Mondeo la buyback si sa-mi iau Accord :-?? Aia de la Honda ...NU FAC BUYBACK ...sa-mi bag picioarele :-t ...Nu stiu daca sa zic ..norocul sau ghinionul meu caci sunt totusi fan Ford ,dar.....

Re: NEW HONDA ACCORD 2008

04 Apr 2009, 08:53

Eu am facut test cu 2.2 - 150CP si nu am fost atat extaziat. Adica in comparatie cu vechea motorizare de 1.9 130CP nu prea existau diferente dar intradevar masina arata destul de bine cu cateva minusuri la capitolul portbagaj si locurile din spate.

Re: NEW HONDA ACCORD 2008

27 Dec 2009, 14:44

Chiar daca nu s-a mai postat de ceva vreme aici, am ajuns intamplator sa citesc acest topic si bineinteles as vrea sa raspund la ultimul post.

@bestroc: nu prea ai cum sa compari cele doua motorizari: 2.2 i-DTEC cu 1.9TDI PD 130CP pentru ca sunt doua motorizari de conceptie diferita. In primul rand modelul nou de la Honda este un common rail spre deosebire de invechitul pompe duze de la VW. Senzatiile oferite de cele doua motorizari sunt total diferite, unul ofera un "zvac brutal" la turatii joase insa se plafoneaza pe turatii mari, refer aici la 1.9TDI PD si celalalt este mai moale in senzatii insa trage pe o plaja mult mai mare de turatie.

Motorul 2.2 i-DTEC este facut sa traga liniar si continuu de la 2000RPM pana la 4800RPM, in plus de asta ofera si un nivel scazut al noxelor. Din aceasta cauza senzatiile oferite de acest motor nu te dau pe spate fata de un clasic PD.
Răspunde