Switch to full style
Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Reguli forum

Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.
Subiect închis

Curea dsitributie sarita. Schimbare motor???

10 Oct 2018, 07:42

Buna seara. :) :)
Astazi in timp ce sotia mea conducea de la munca spre casa in mers masina s-a oprit instant. A icercat de cateva ori sa repornesca motorul dar acesta nu pornea . A sunat la asistenta si cand a ajuns masina de interventie a mai incercat si el o data sa porneasca motorul dar nu a pornit. Apoi au transportat masina pe platforma pana in curte unde locuim .

Masina este un Ford Grand Cmax din 2011 motor 1.6 de 115 cai. Am impins masina in garaj si dupa mai multe verificari m-am decis sa verific cureaua de distributie, Cand am deschis capacul protector am vazut 2 dinti de la curea cazuti pe pompa de apa apoi am mai gasit inca doi in scutul de protectie. E clar....a sarit de la punct. :(( :((

Motorul se invarte ......l-am imvartit manual.

Iau in calcul ca va trebui sa schimb motorul si de aceea vreau sa intreb cunoscatorii si sa imi spuna daca este posibil ca acest tip de motor din acesta caroserie sa se scoata pe sus, adica ridicat sau se poate scoate doar pe partea de jos.
Eu nu dispun de elevator in garaj dar am posibiliattea sa in ridic cu o macara. Maine o sa verific cat si ce a sarit de la punct.

Va multumesc si astept sfaturile celor priceputi care au mai scos motoare din aceasta caroserie, Ford Grand Cmax 2011 1.6 tdci 115 cai.

Re: Curea dsitributie sarita. Schimbare motor???

10 Oct 2018, 20:40

viewtopic.php?f=182&t=121158
Subiect închis