Help/Troubleshooting

Capacitate Baie ulei,Alimentare Service vs Alimentare uscata

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Capacitate Baie ulei,Alimentare Service vs Alimentare uscata

Mesajde Mario.B » 18 Oct 2021, 22:36

Salutare! Masina in cauza este un Fiesta 1.25 82cp din 2012 Noiembrie. Am fost Sambata sa fac schimbul de ulei, primul pe care il fac eu de cand am masina, aprox 3 saptamani.

Toate frumoase pana acum, am comandat ulei Castrol cu specificatiile Ford 5w30, filtru ulei Mann, filtru aer motor Mann, etc... Am fost la mecanicul meu la care fac schimbul de peste 10 ani, m-am informat si eu (m-am uitat in manualul de utilizare), el stia deja, ca in acest motor intra 3.8l de ulei inclusiv filtrul de ulei si 3.5l fara filtrul de ulei. Bun, a bagat in motor aprox. 3,7l, a verificat joja si era aproape de maxim, a ramas sa mai verific eu a -2a zi si daca este cazul sa mai completez putin. A-2a zi verific joja, si ce sa vezi, uleiul este aproape de minim. Am mai completat putin, sa zic aprox 100ml-150ml nu s-a modificat nimic pe joja.... Urme de ulei pe sub masina nu exista, am verificat filtrul de ulei, am verificat surubul de la baie nu este nici cea mai mica scurgere.

Acum m-am mai uitat pe diferite site-uri si este specificat ca in unele cazuri la aceste motoare intra 4.05l, pe alt site am gasit ca intra intre 3.8-4l iar in manual de utilizare 3.8l..... Tare, nu?

Am gasit pe site-ul celor de la Ravenol urmatoarea informatie, Alimentare Service 3.8l si Alimentare uscata 4.05. Poate sa imi explice si mie cineva ce vrea sa zica cu treaba asta? Adica din moment ce am aprox. 3.8l in masina dar uleiul de pe joja este tot la minim ar fi cazul sa mai completez sau? Nici nu vreau sa pun mai mult decat este necesar..
Fişiere ataşate
oil5.png
oil3.png
oil2.png
oil.png
Mario.B
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Sep 2021, 01:26
Maşina: Ford Fiesta Mk7, Ford Focus ST Mk2

Re: Capacitate Baie ulei,Alimentare Service vs Alimentare us

Mesajde Artanis94 » 19 Oct 2021, 12:55

Pai inseamna ca intra ~4L cu tot cu filtrul de ulei. Ce poti incerca:
In conditia in care timpul sau necesitatile permit, las-o sa stea 24h, dupa care verifici nivelul de ulei la rece. Joja se verifica de doua-trei ori, cand o pui la loc nu o scoti imediat; las-o 10-15 sec. Momentan nu mai completa cu nimic, sa nu depasesti mai mult de 4L ca apoi dai in alte probleme.

Verifica temeininc sa nu ai scapari de ulei prin alte parti ale motorului sau a filtrului de ulei.
Mondeo MK4 2.0i 145CP - viewtopic.php?f=15&t=128404
Avatar utilizator
Artanis94
1nsane Member
 
Mesaje: 1047
Membru din: 22 Mai 2019, 14:48
Localitate: Iasi
Maşina: Mondeo MK4 2.0i Duratec 145CP


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login