Help/Troubleshooting

Modificare aer conditionat

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Modificare aer conditionat

Mesajde eddiezack » 13 Iun 2022, 08:14

Salut,
Dupa cum stiti modelele mai vechi de Ford nu sunt dotate cu climatronic, aerul conditionat te izbeste in față cu un curent de aer de gheață, destul de inconfortabil. Desigur, poti umbla la reglajul de temperatura astfel incat aerul inghețat sa se mixeze cu aer cald. Ieri insa, nefiind foarte cald, iar eu fiind pasagerul din dreapta, am inceput sa ma joc la butonul de A/C. Cuplam A/C 8 secunde (asta dupa cateva tatonari sa vad in cat timp isi face efectul cum vreau eu), apoi il decuplam 16 secunde, apoi am incercat sa il decuplez 24 de secunde, si 32 de secunde. La cum a fost ieri afara, sa functioneze 8 secunde si sa fie decuplat 32 imi dadea temperatura ideala.
Sunt in stare sa construiesc un dispozitiv electronic care sa il cupleze si decupleze in timpii de care zic mai sus. Insa intrebarea mea este: cuplarea si decuplarea repetata pot face A/C sa se defecteze? Sunt tentat sa cred ca nu, insa unii poate stiu mai mult.. Timpii i-am ales in asa fel incat nici sa nu cupleze-decupleze prea des, lucru clar daunator oricarui dispozitiv, si nici sa nu fie variatii mari de temperatura intre cuplari-decuplari.
No.. mere` sau nu mere` sa fac jmekeria? :D
Avatar utilizator
eddiezack
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 31 Mai 2018, 07:28
Localitate: Victoria
Maşina: Ford Focus Turnier 2002 (DNW) 1.6 16V benzina
VIN: WF0NXXGCDN2S76738

Re: Modificare aer conditionat

Mesajde bricy » 13 Iun 2022, 08:33

Cu ce vrei tu sa faci vei uza prematur ambreiajul compresorului
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login