Help/Troubleshooting

cod eroare Ford Mondeo MK3

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

cod eroare Ford Mondeo MK3

Mesajde ddg71 » 13 Mai 2018, 21:53

Am urmatoarele coduri: P0172 SYSTEM TOO RICH si P1132 MANUFACTURED DEFINED...va rog daca se poate sa-mi spuneti exact ce inseamna.....cand o accelerez se aud niste pocnituri la motor si parca se ineaca......am schimbat bujiile...am curatat galeria ( cineva de la service mi-a zis ca ar fi o tija de la evacuare...degeaba...) ....chiar nu mai stiu ce sa-i fac....astept un raspuns CORECT ! .....Multumesc
Fişiere ataşate
cod eroare.JPG
Avatar utilizator
ddg71
Incepator
 
Mesaje: 98
Membru din: 29 Apr 2010, 18:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: FORD ABSOLUTE BLACK 2.0 TDCI 180 CP POWERSHIFT
VIN: WF0EXXWPCEGK62133

Re: cod eroare Ford Mondeo MK3

Mesajde jhonutz » 14 Mai 2018, 06:42

Ai amestec bogat, necesita investigații mai adânci. Senzori de aer, și sonda lambda. Presupun ca e benzinar

P1132 spune ca ori sonda lambda e defecta ori ai presiune mare in rampa de combustibil ori injectoarele curg, regulator presiune defect ori MAF-ul defect. Mare posibilitate sonda lambda sa fie defecta, dar nu bag mana in foc fara diagnoza concludenta.

Se vede pe diagnoza cum lucreaza sonda lambda, se verifica presiunea in rampa cu manometru se vede pe diagnoza MAF-ul cum lucreaza.

Nus cine zice ca nu mai stie ce sa faca, erorile sunt evidente si nu s-a facut nimic in directia asta. Ala cineva din service cred ca ar trebui sa se reprofileze pe bucatarie.
Skoda Fabia 1.6 16V 2008
Ex Ford Focus 1.6 16V 2001
Avatar utilizator
jhonutz
1nsane Member
 
Mesaje: 12445
Membru din: 31 Dec 2009, 12:39
Localitate: Iasi


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login