Help/Troubleshooting

Check engine -senzor lambda

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Check engine -senzor lambda

Mesajde AndiArsenie » 24 Mai 2018, 11:01

Buna dimineata,
Detin un Ford Focus 1.4 benzina din 2005 si tocmai ce i-am schimbat ambii senzori lambda (diagnostic facut - erori eliminate/sterse), insa dupa jumatate de ora becul de check engine s-a aprins din nou si la diagnosticare au aparut aceleasi erori. Vreo parere/idee? Trebuie sa mentionez ca nu locuiesc in Romania si service-ul a fost facut de o echipa (spun echipa pentru ca vreo 6 mecanici au incercat sa-i dea de cap) din Anglia.
Multumesc.
AndiArsenie
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2018, 10:45
Maşina: Ford Focus

Re: Check engine -senzor lambda

Mesajde jhonutz » 24 Mai 2018, 11:18

care sunt erorile
?

Nu pentru ce eroare pac schimbi sonda lambda, amestecul bogat si sarac poate fi dat de alte probleme.
Skoda Fabia 1.6 16V 2008
Ex Ford Focus 1.6 16V 2001
Avatar utilizator
jhonutz
1nsane Member
 
Mesaje: 12445
Membru din: 31 Dec 2009, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Check engine -senzor lambda

Mesajde AndiArsenie » 24 Mai 2018, 12:04

Sincer nu m-am gandit sa fac o poza la erori. Ma intorc astazi in service si a sa vad ce coduri sunt. Senzorii i-am schimbat pentru ca asa mi-a fost recomandat (nu sunt de meserie mecanic si am mers pe buna-credinta) si pentru ca asta aparea la diagnosticare (plus consum foarte mare si motor supraturat).
AndiArsenie
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2018, 10:45
Maşina: Ford Focus

Re: Check engine -senzor lambda

Mesajde jhonutz » 24 Mai 2018, 12:40

ok, "meseriasi" sunt peste tot. Revina cu codurile si poate te putem indruma la ce mai trebuie verificat. Oricum diagnoza mai serioasa ar trebui, cititrea codurilor nu face decat sa te indrume spre ce ar mai fi de verificat si acel cod nu e neparat sa indice o anumita componenta spre a fi schimbata. Cel putin codurile de amestec indica o problema pe admisie, injectie sau evacuare.
Skoda Fabia 1.6 16V 2008
Ex Ford Focus 1.6 16V 2001
Avatar utilizator
jhonutz
1nsane Member
 
Mesaje: 12445
Membru din: 31 Dec 2009, 12:39
Localitate: Iasi


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login