Help/Troubleshooting

Ce motor s-ar potrivi fara prea multe adaptari?

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Ce motor s-ar potrivi fara prea multe adaptari?

Mesajde FLICOFLEC » 06 Mar 2005, 16:17

:D As vrea sa schimb motorul la amea Granada, din 2.0l benzina actual intr-un diesel.Ce motor s-ar potrivi fara prea multe adaptari?Trebuie sa schimb si cutia de viteze, conductele de alimentare?
Unii zic ca da, altii nu!! :cry: Multumesc de sfaturi!
"...Un fleac!.....M-au ciuruit!..."
'...Nu credeam ca doare asa..."
"...Pistruiatule...da-i banii astia profesoarei de istorie...si spune-i sa ma ierte ca am uitat sa-i las pe noptiera..."
"...Andrei...ai patit ceva, Andrei?!?..."
FLICOFLEC
Incepator
 
Mesaje: 90
Membru din: 05 Mar 2005, 18:32
Localitate: BUCURESTI

Mesajde KnupZ » 06 Mar 2005, 21:40

cred ca motorul de la sierra TD 1.8 1989-91 nu stiu exact anul...
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Asgard » 23 Iul 2005, 13:10

salut iti merge orice motor diesel de la 1.8 2 2.2 de siera sau scorpio trebe skimbata si cutia de viteze; deasemenea rezervorul, conductele de alimentare daca sunt de plastic(si asa sunt la granada 85), masina treb antifonata bine, antifonarea de benzina e total dif de cea de diesel-altfel o sa iti caraie motorul in cap...dar las-o frate asa ca e masina buna kiar daca are motor v6 2l sau 4 in linie tot de 2 l...cu carb bine reglat scoti in jur de 12 13 in oras si vreo 7 8 in afara..mentionez ca toate motoarele se potrivesc numai ca treb sa le pui suportii tai , motoarele avand acelasi tip de prindere a suportilor de ele .
Ford Maverick 2.0 125hp
Ford Mondeo 2.0 107kw
Ford mondeo 1997 2.0 96kw
ford mondeo 2011 2.0 tdci 163hp
[color=#FF0040]Ochii care nu se vad......te vad!!![/color]
Avatar utilizator
Asgard
The Big Taz
 
Mesaje: 1395
Membru din: 28 Iun 2005, 02:03
Localitate: Buckley North Wales

Mesajde FLICOFLEC » 25 Iul 2005, 14:03

Multumesc de raspuns!Am renuntat la ideea diesel intretimp, acum sunt aproape gata cu materialele pentru vopsire, antifonare si altele i le-am facut acum un an, e nevoie doar de vopsea noua.Caut un cuptor ca am luat Standox....m-a spart la bani :icon_rolleyes: si vreau sa iasa boboc!!!
"...Un fleac!.....M-au ciuruit!..."
'...Nu credeam ca doare asa..."
"...Pistruiatule...da-i banii astia profesoarei de istorie...si spune-i sa ma ierte ca am uitat sa-i las pe noptiera..."
"...Andrei...ai patit ceva, Andrei?!?..."
FLICOFLEC
Incepator
 
Mesaje: 90
Membru din: 05 Mar 2005, 18:32
Localitate: BUCURESTI

Mesajde KnupZ » 25 Iul 2005, 17:17

la ce pretz ai gasit vopseaua?
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login