Help/Troubleshooting

Diluare ulei cu combustibil

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Diluare ulei cu combustibil

Mesajde fordfiesta2018 » 24 Iun 2019, 14:33

Salut!

Motoarele noi (în special cele cu DPF/injecție directă) au această problemă cu diluarea uleiului cu combustibil, benzină sau motorină. Am pățit-o pe Fiesta, motor 1.5TDCi. E caz super-cunoscut la Honda cu 1.5 turbo, benzină.
Sunt curios dacă și mașinile voastre, marca Ford, au această problemă.

Cauzele sunt multiple, mașina folosită doar pe distanțe scurte, regenerării DPF incomplete (oprit motor în mijlocul regenerării), amestec bogat când motorul e rece (trebuie crescută temperatura catalizatorului ca acesta să fie eficient), benzina sau motorina se amestecă în pelicula subțire din camera de ardere apoi se scurge în baie. La distanțe lungi, combustibilul se evaporă și arde.

La 8.000 de kilometri am schimbat uleiul pe garanție, cu un an mai devreme și vreo 12.000 de kilometri. Am văzut această problemă și la Ecoboost de 1 litru. Vreau să știu, voi ați întâmpinat această problemă? Cum a mers la service, ce vi s-a spus? Problema asta duce la uzura prematură a motorului și dacă folosești mașina pe distanțe mai scurte de 10kilometri, aia e...

Mulțumesc!
fordfiesta2018
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iun 2019, 14:13
Maşina: Ford Fiesta

Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 17 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 17 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login