Help/Troubleshooting

Mers în șuturi la viteza constantă 130/140 km/h

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Mers în șuturi la viteza constantă 130/140 km/h

Mesajde gabriel.cismaru » 10 Iul 2019, 22:03

Buna tuturor,
Sunt de curand proprietarul unui Ford Galaxy din 2013, motor diesel de 2.2, 200 PS, automat. Este al patrulea Ford pe care îl dețin, foarte încântat de marca.
Am luat masina din România la 190.000 km, fostul proprietar a cumparat-o la finalul lui 2016 la 160.000 km din Germania. Nu am niciun dubiu cu privire la numărul de km cand a venit masina in tara, istoric la reprezentanta Ford verificat online, iar omul doctor în București, fezabil 15.000/an.
La achiziție masina avea o eroare de regenerare DPF datorită uleiului motor in afara parametrilor si mesaj de change oil in mesajele din Converse+ si avea o pierdere de ulei la rulmentul de palier.
Am schimbat ulei si filtre, filtrul de motorină și rulmentul de palier Neste Automotive. Scumpa distracția, însă am zis sa o fac la reprezentanta, cu masina asta merg cu marea mea familie cu 4 copii.
Masina merge si trage impecabil, însă am o singura problema.
La mers pe autostrada, cu pilot la 130/140 km/h, masina are momente cand incepe sa meargă în șuturi, ca si cum s-ar îneca. Nu tot timpul, nu imediat ce ajung la viteza asta, fără vreo regulă sau ceva care poate fi estimat
Dacă accelerez problema dispare. Dacă pun pilotul pe 120 km/h, problema nu apare.
Nicio eroare în bord, niciun alt simptom.
La verificările facute la Neste, fără erori pe diagnoza.
Are cineva vreo idee ? S-a mai lovit cineva de situația aceasta?
Multumesc anticipat !

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
gabriel.cismaru
 
Mesaje: 129
Membru din: 06 Apr 2012, 12:08
Localitate: Craiova
Maşina: Ford

Re: Mers în șuturi la viteza constantă 130/140 km/h

Mesajde vcojocea@yahoo.com » 26 Oct 2019, 08:27

Posibil supapa EGR. Am aceleasi simptome la un mondeo 2.2 tdci. O sa revin cu solutia.
vcojocea@yahoo.com
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Oct 2019, 08:20
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGBB54S88975


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login