Help/Troubleshooting

Monitorizare presiune anvelope cu TPMS Patch 2.0 (Convermod)

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Monitorizare presiune anvelope cu TPMS Patch 2.0 (Convermod)

Mesajde gabriel.cismaru » 30 Iul 2019, 20:33

Salutare tuturor,
Dețin un Ford Galaxy 2013. Masina nu are sistem de monitorizare presiune pneuri.
Am văzut ca cei de la convermod.de livrează un TPMS Patch 2.0 pentru Converse+ prin care devine disponibil teoretic sistemul de monitorizare presiune in Converse+.
Câteva întrebări:
1. Inteleg ca trebuie doar senzori TPMS fara antenute si fire suplimentare, citirea presiunii facandu-se prin intermediul ABS. Corect ?
2. Senzorii pentru Galaxy ar trebui sa aiba ceva special sau pot fi senzori "generici" care comunică pe 433Mhz ? Sau am nevoie sa fie Ford , speciali de Galaxy ?
3. Dacă pun la iarnă jante de oțel fara senzori, care va fi alerta ? Stie cineva ?
4. Roțile se pot muta între ele ? Sau senzorii stiu cumva poziția lor și dau erori după aceea ?
5. Trebuie facuta vreo calibrare cu IDS ?

Multumesc si scuze daca s-a mai discutat vreodată acest aspect. Am cautat temeinic inainte si nu am gasit nimic asemănător.


Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
gabriel.cismaru
 
Mesaje: 129
Membru din: 06 Apr 2012, 12:08
Localitate: Craiova
Maşina: Ford

Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 17 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 17 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login