Switch to full style
Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Reguli forum

Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.
Răspunde

Indepartare lipici

27 Sep 2020, 18:49

Buna seara,

Am dat jos sigla focus si mi-a ramas lipiciul ala. Cum il pot da si eu jos ?

Am dat cu apa calda, benzina dar mai rau am stricat vopseaua. Am cumparat o solutie si la fel...tare rau lipiciul ala. Cred ca a fost lipit cu super glue inainte de fostul proprietar.

Re: Indepartare lipici

03 Oct 2020, 12:51

Trebuie sa invelesti cu niste banda adeziva de hartie imprejurul siglei inainte de a spala cu tot felul de chimicale.
Incearca si cu acetona, dar aplica putin si lasa sa actioneze, nu incerca sa freci imediat dupa aplicare.

Re: Indepartare lipici

06 Oct 2020, 17:34

acetona este foarte probabil sa distruga stratul de lac si apoi vopseaua. Vezi ca exista niste spray-uri pentru indepartat etichete, Label-Off parca se numesc. incearca si cu asta. https://www.google.com/search?client=fi ... =label-off

Re: Indepartare lipici

27 Noi 2020, 18:10

Cu asa ceva rezolvi cel mai bine. Lasi 20sec sa se inmoaie, si apoi cu o spatula de plastic iei tot.
Fişiere ataşate
IMG_5770.JPG

Re: Indepartare lipici

27 Noi 2020, 22:16

O alta solutie foarte buna, gandita special pentru indepartarea adezivului de pe vopsea si lac auto este Sonax Adhesive Remover.
Răspunde