Help/Troubleshooting

Spray vopsea amestecat cu lac - probleme la blending

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Spray vopsea amestecat cu lac - probleme la blending

Mesajde BogdanSofroniciu » 11 Noi 2020, 18:58

Salut, recent am restaurat o masina pentru prima data si ma confrunt cu o problema legata de vopsire. Dupa ce am slefuit pana la metal, am dat 2 straturi de primer, am asteptat o zi sa se usuce, am slefuit cu 600 atat primerul cat si in vopseaua veche ca sa nivelez. Dupa am dat 3 straturi de vopsea spray combinata cu lac ( am luat-o de la un atelier care face asta, a folosit codul de vopsea dat de producator, nuanta pare ca se potriveste chiar bine ), cu o pauza de 5-10 minute intre. Am asteptat 2-3 zile sa se usuce si am inceput sa slefuiesc umed cu 800.
Problema se vede si in imagine. La atingere nu se simte vreo diferenta de nivel intre noua si vechea vopsea, problema cea mare este acea dunga alba dintre cele doua. Oricat as slefui, chiar si cu grit mai fin, linia aceea alba nu dispare, slefuiesc in noua vopsea si tot apare in continuare acea linie alba. Am incercat sa o si polishez cu un burete de polish si pasta 3m luciu si tot nu a disparut.
Imagine
Vreo sugestie ce as putea face ca sa scap de linia alba ? Incerc sa evit iarasi revopsirea. Mersi mult!!
Avatar utilizator
BogdanSofroniciu
Ford Freak
 
Mesaje: 158
Membru din: 13 Sep 2020, 19:06
Maşina: Ford Focus mk1.5 1.6/16v

Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 20 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 20 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login