Help/Troubleshooting

Curatzat vopsea

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Curatzat vopsea

Mesajde KnupZ » 14 Mar 2005, 00:48

Geamuriile mele pe exterior sunt stropite putin cu vopsea de spray...ce solutie exista ca sa le curatz? si ma mai intereseaza o solutie ca sa curatza jantele din aliaj...sunt niste punctulezte negre de la jeg...si se iau foarte greu... :?
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihalcea » 14 Mar 2005, 08:09

pentru vopseaua de pe geamuri poti folosi cu incredere si cu atentie diluant.
Avatar utilizator
mihalcea
Ford Junior
 
Mesaje: 1274
Membru din: 07 Mar 2005, 14:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP

Mesajde codrin44 » 15 Iul 2005, 10:17

cel mai tare decapant pe care l-am gasit pana acum e Decanol-un gel care face si cea mai uscata vopsea sa se moaie ca o punga in ploaie.
dupa curatarea cu decanol se sterge suprafata cu nitrodiluant
Decanolul ataca pielea iar cauciucul,in 3-4 ore il corodeaza.
Imagine
dacă o vopsec,pun poză
codrin44
Incepator
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Iul 2005, 15:32
Localitate: B A C A U

Mesajde Gaby » 25 Sep 2005, 01:50

Eu am gazat din greseala, batea vantul c-am tare, o parte din caroserie cand am vrut sa "fac" stopurile.
A doua zi sa mor.
Parca era shmirghel.
Aveam niste pasta Standox putin abraziva si cu o carpa am reusit sa dau totul jos.
Din fericire fara nici cea mai mica urmare. Carpa era neagra. Am dat si pe luneta (avea si ea "pulbere de stropi") si a mers chiar foarte usor si cu efect maxim.
Si mie imi era frica sa folosesc diluanti deoarece e pericolul sq folosesti mai mult decat e nevoie si ... ala esti.
Avand in vedere vechimea post-ului sigur ai rezolvat-o cumva, dar e bine sa stea pe aici si patzania mea. Unora poate le e de folos.
Am avut cel mai tare si mai frumos Mondy din lume. De ce ? Simplu. Pentru ca era al MEU !
(valabil pentru toti, daca vreti)
Avatar utilizator
Gaby
Member
 
Mesaje: 321
Membru din: 22 Sep 2005, 02:58
Localitate: In Romanica. ...Inca. :-(

Mesajde KnupZ » 25 Sep 2005, 05:28

nu am dato jos,cand o duc cu toata la vopsit atunci o dau jos "fortzat" :icon_smile:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde sdandrei » 26 Sep 2005, 10:50

unde o vopsesti si cu cit? citi litrii de vopsea intra la o sierra?
sdandrei
 

Mesajde KnupZ » 26 Sep 2005, 13:12

inca nu mi-am gasit vopsitor,dar imi caut unul.Vopsea cred ca nu intra mai mult de 4 litri :icon_neutral:
KnupZ
owned
 
Mesaje: 1089
Membru din: 24 Dec 2004, 02:10
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login