Help/Troubleshooting

reparare/curatare interior faruri ???

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde apocalyps » 02 Dec 2009, 09:43

Salut,
Am cumparat recent un se de faruri pt un FF2 Facelift insa sunt ft prafuite pe interior si sunt si patate( stropi de apa,urme de condens).
As dori sa stiu cum as putea sa le spal pe interior fara sa apara alte probleme ulterior,am incercat sa desfac farul insa e prea complicat, are cleme si pe interior plus k e lipit probabil cu un adeziv. Daca are cineva o metoda prin care as putea sa o rezolv aceasta probleme as fi recunoscator.multzam
Avatar utilizator
apocalyps
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2008, 09:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008 1.8 TDCi
VIN: WF0PXXWPDP8A26453

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde Cryy » 02 Dec 2009, 10:47

Salut,
Farul in desfaci cel mai usor cu jet de aer cald. Mare atentie ca jetul sa nu aiba o temperatura prea mare, deoarece risti sa deformezi carcasa farului.

Bafta...
Avatar utilizator
Cryy
1nsane Member
 
Mesaje: 2809
Membru din: 27 Mai 2007, 09:28
Localitate: Bucuresti (Militari)
Maşina: Ford KA 1.3I 2000 & Kia Soul 1.6 CRDI 2011
VIN: WF0BXXWPRBYL59570

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde apocalyps » 02 Dec 2009, 15:05

alta metoda nu ar mai fi? :-\ pt k nu am compresor cu aer cald.ms
Avatar utilizator
apocalyps
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2008, 09:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008 1.8 TDCi
VIN: WF0PXXWPDP8A26453

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde Cryy » 02 Dec 2009, 15:48

Salut,
Nu-ti trebuie compresor cu aer cald, toata treaba se face cu un simplu uscator de par. Iar incalzirea se face pentru a inmuia siliconul cu care se lipeste geamul farului de carcasa.

Bafta...
Avatar utilizator
Cryy
1nsane Member
 
Mesaje: 2809
Membru din: 27 Mai 2007, 09:28
Localitate: Bucuresti (Militari)
Maşina: Ford KA 1.3I 2000 & Kia Soul 1.6 CRDI 2011
VIN: WF0BXXWPRBYL59570

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde apocalyps » 02 Dec 2009, 17:21

am inteles, iar clemele de pe interior presupun k nu sunt probleme,iar cand il pun la loc trebuie sa ii dau cu un adeziv ? :\
Avatar utilizator
apocalyps
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2008, 09:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008 1.8 TDCi
VIN: WF0PXXWPDP8A26453

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde MIHAI770 » 02 Dec 2009, 23:56

adezivul care ramane...plus silicon ;)
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde radu.cmax » 03 Dec 2009, 00:13

Problema asta o citisem pe un forum italian la care baiatul a dat cu solutie de geamuri pe interiorul farului.faza e ca astricat oglinzile farului si a trebuit sa-si cumpere altele noi...cred ca praful il stergi cu o carpa dar atenti la oglinda farului sa nu o strici...
Bafta...
Imagine Imagine Ciccia - C max Tdci Titanium Pack 17" Imagine
Avatar utilizator
radu.cmax
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 19 Ian 2009, 19:35
Localitate: Brasov - Padova
Maşina: Ciccia - C max 1.6 tdci titanium

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde addrian » 03 Dec 2009, 00:17

cu uscatorul de par o sa te cam chinui. cel mai bine cauta un pistol cu aer cald la un prieten si incerci. siliconul vechi trebuie curatat si inapoi se pune silicon rezistent la apa sau ceva de genu asta.
da' nu poti sa bagi niste apa cu detergent sau doar apa in el si apoi sa-l pui la uscat pe un calorifer?
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde apocalyps » 03 Dec 2009, 00:35

mda, din pacate nu cunosc p nimeni sa aiba pistol cu aer cald... e vreun service care ar face asta? multzam
Avatar utilizator
apocalyps
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2008, 09:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008 1.8 TDCi
VIN: WF0PXXWPDP8A26453

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde Cryy » 03 Dec 2009, 10:16

Salut,
Incearca cu uscatorul de par. Eu asa am desfacut farul de la masina mea. Daca nu te grabesti si astepti sa se incazeasca, se desface destul de usor. Mie mi-a luat cam 15 minute, iar geamul a iesit fara crapaturi sau zgirieturi.

Bafta...
Avatar utilizator
Cryy
1nsane Member
 
Mesaje: 2809
Membru din: 27 Mai 2007, 09:28
Localitate: Bucuresti (Militari)
Maşina: Ford KA 1.3I 2000 & Kia Soul 1.6 CRDI 2011
VIN: WF0BXXWPRBYL59570

Re: Curatare interior faruri ???

Mesajde apocalyps » 07 Dec 2009, 19:08

se poate inchide. am rezolvat-o cu o sarma groasa pe care am pus o bucata de piele de caprioara si am sters cu spirt. :)
Avatar utilizator
apocalyps
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2008, 09:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008 1.8 TDCi
VIN: WF0PXXWPDP8A26453

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde octa » 08 Sep 2011, 18:16

cu ceva vreme in urma s-a ars un bec intr-unul din farurile mele, cu fasaiala si emanatii de gaze - becul era crapat. am observat ca de atunci farul a luminat mai slab si azi am decis sa il demontez sa-l curat - nu e prima data, farurile mele mici fiind se afuma mai usor la arderea becurilor. surpriza neplacuta: parte din oglinda farului e distrusa (o suprafata de 4-5 cm patrati - mult pt. un far mic, chiar daca are lupa), vopseaua reflectorizanta fiind decapata.

stie cineva cum as putea repara suprafata stricata a oglinzii? exista ceva vopsea potrivita pt. acest scop, de incredere??? am gasit spray crom (cica), dar nu am incredere in rezultat...
face cineva reparatii de acest gen?

mentionez ca farurile mele se demonteaza relativ usor si am acces la oglinda.
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4229
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde verga_Cip » 09 Sep 2011, 11:02

Eu am incercat la vechea masina (lada 1500) sa refac cu spray oglinda farurilor. NU a iesit nimic.

PS: eu as cauta un far de ceva (motocicleta, masina, etc) care se adapteaza usor!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde Mirel85 » 11 Aug 2016, 23:28

Pentru a reinvia topicul neupdatat din 2011, intreb si eu daca se poate curata farul pe interior fara a il desface? Am pe interior pe plasticul transparent niste pete mici, semi-transparente, gen ca atunci cand se evapora apa de pe ceva si ramane urma alburie. Farurile sunt cu Xenon.

Ma gandesc sa le demontez, scot becurile, drozerul de pe fundul farului si le clatesc cu apa si detergent(fairy, sampon, etc) si dupa le clatesc cu apa cu spirt iar la final din abundenta de 2, 3 ori cu apa bidistilata(sa nu lase calcar) iar la sfarsit dupa ce le scurg le las la soare fara dopuri sa se evapore ce a mai ramas si suflu si cu feonul.

Intrebarile mele ar fi:
1) e fiabil, se spala acele pete de pe interior si ramane curat si transparent;
2) daca a mai facut cineva asa sau a auzit la alti sa fi facut;
3) exista vre-un risc pentru lupa si stratul reflex interior, se exfoliaza, sterge sau spala si vopseaua oglinda sau este afectat cumva vopseaua oglinda sau lupa de la xenon?
Avatar utilizator
Mirel85
Ford Freak
 
Mesaje: 147
Membru din: 07 Apr 2012, 19:02
Maşina: Ford Focus Facelift Titanium, 1.6 TDCi, 109 CP
VIN: WF0PXXGCDP8K87355

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde Mirel85 » 17 Aug 2016, 10:52

Mirel85 scrie:Pentru a reinvia topicul neupdatat din 2011, intreb si eu daca se poate curata farul pe interior fara a il desface? Am pe interior pe plasticul transparent niste pete mici, semi-transparente, gen ca atunci cand se evapora apa de pe ceva si ramane urma alburie. Farurile sunt cu Xenon.

Ma gandesc sa le demontez, scot becurile, drozerul de pe fundul farului si le clatesc cu apa si detergent(fairy, sampon, etc) si dupa le clatesc cu apa cu spirt iar la final din abundenta de 2, 3 ori cu apa bidistilata(sa nu lase calcar) iar la sfarsit dupa ce le scurg le las la soare fara dopuri sa se evapore ce a mai ramas si suflu si cu feonul.

Intrebarile mele ar fi:
1) e fiabil, se spala acele pete de pe interior si ramane curat si transparent;
2) daca a mai facut cineva asa sau a auzit la alti sa fi facut;
3) exista vre-un risc pentru lupa si stratul reflex interior, se exfoliaza, sterge sau spala si vopseaua oglinda sau este afectat cumva vopseaua oglinda sau lupa de la xenon?


:D Nu va inghesuiti toti sa va dati cu parerea ... :-/
Avatar utilizator
Mirel85
Ford Freak
 
Mesaje: 147
Membru din: 07 Apr 2012, 19:02
Maşina: Ford Focus Facelift Titanium, 1.6 TDCi, 109 CP
VIN: WF0PXXGCDP8K87355

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde bratucata » 28 Mar 2017, 14:42

salut daca afli anunta ma si pe mine am ff2 facelift si de la becurile de pozitie mi a afumat/albit farul si nu stiu daca exista undeva unde la poti curata sau le pot face acasa .
bratucata
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Sep 2016, 08:20
Maşina: Ford

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde manucrede » 14 Iul 2017, 09:48

Salutare,
Stiu ca este un thread vechi insa pot da un sfat primit de la un tip care este pasionat de customizare faruri: Nu desfaceti farurile pentru ca nu merita! Curatarea interoirului se poate face cu un magnet imbracat intr-o carpa moale si legat cu o ata: dati drumul la magnet in interior lasand ata in exterior sa-l puteti scoate usor. de pe exterior actionati cu un alt magnet astfel incat sa puteti "plimba" magnetul interior si curata astfel urmele de gaz sau alte impuritati. Este o treaba migaloasa si trebuie multa rabdare, astfel incat daca nu va deranjeaza prea tare urmele/petele interioare nu va apucati.
manucrede
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Apr 2015, 20:08
Maşina: Ford

Re: reparare/curatare interior faruri ???

Mesajde Fira Constantin 090 » 01 Mai 2018, 09:47

Am testat teoria expusă de ,,manucrede", referitoare la curățarea geamului interior al farurilor. Este GENIALĂ. Am folosit doi magneți, unul mai mare și unul mic (pe care l-am introdus în interiorul farului).
Magneții (amândoi) se învelesc de două-trei ori într-un material(cârpă moale) cu microfibre curat, (eu am folosit pe cea de la ochelari), pentru a nu zgâria geamul farului.
La magnetul interior se leagă cumva cârpa în așa fel, ca magnetul să nu scape din ea, și plus o ață lungă legată de magnet, să-l putem scoate afară(prin soclul becului H7). Iar cu magnetul exterior, ,,se prinde "cel interior, care va fi ,,plimbat" pe geam în interiorul farului, peste petele (murdăria), ce trebuiesc șterse.
Dacă faceți treaba cu multă atenție, rezultatul este EXCEPȚIONAL.
Mii de mulțumiri pentru ,,manucrede".
Apropo's, eu nu am folosit deloc detrgenți, soluții pentru curățat geamuri etc. Am lucrat ,,pe uscat".
Multă baftă, și lucrați cu grijă.
Fira Constantin 090
Gold Member
 
Mesaje: 626
Membru din: 13 Ian 2017, 15:19
Localitate: Craiova
Maşina: Ford Focus 1,6 TDCI 109CP
VIN: WF0PXXWPDPAJ85333


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 15 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 15 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login