Help/Troubleshooting

Probleme ford mondeo 1993

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Probleme ford mondeo 1993

Mesajde picovali » 27 Sep 2005, 17:55

salut la toata lumea , mi am luat de curand un ford mondeo de la aaaauto, 1993, 1,6. Ce ma deranjeaza (printre multe altele ) este ca nu are nimic electric...asa ca help...sa mi spuna si mie cineva de unde si care este solutia cea mai ieftina pentru a pune niste geamuri electrice....trapa am dfa vreau si din aia electrica (ca actuala e manuala)...numai bine
Inca o intrebare: daca o turez intr o vitezasa zicem 2 peste cam 2500,atunci cand apas ambreiajul si iau piciorul dupa acceleratie sa schimb 3, se aude un huruit la motor, dupa acul de la turometru am impresia (nu sunt sigur) ca tot se mai tureaza putin motorul sau ca se detureaza foarte incet asa ca : iau picorul dupa acceleratie si apas ambreiaj si se aude: hhhhrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuu ....please help...si atunci cand schimb viteza pe loc se aude un clinchet....asta ce masa mai e? Numai Bine

Moved
picovali
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Sep 2005, 17:49

Re: sunt nou...ford mondeo 1993

Mesajde mihalcea » 28 Sep 2005, 00:17

picovali scrie:si atunci cand schimb viteza pe loc se aude un clinchet...


cand schimbi pe loc e normal sa se auda un clinchet, acuma depinde cat de tare se aude...

pune si tu poze cu masina si zi`ne ce dotari mai ai...
2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP / Sea Grey
Avatar utilizator
mihalcea
Ford Junior
 
Mesaje: 1274
Membru din: 07 Mar 2005, 14:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP

Mesajde sdandrei » 28 Sep 2005, 11:09

rulmentu de presiune face huurrr. poate ne arati la fo intilnire
sdandrei
 

Mesajde mihalcea » 28 Sep 2005, 13:06

sdandrei scrie:rulmentu de presiune face huurrr. poate ne arati la fo intilnire


face hhhhrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuu nu face huurrr. nu cred ca e rulmentu de presiune :icon_mrgreen: :icon_mrgreen:
2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP / Sea Grey
Avatar utilizator
mihalcea
Ford Junior
 
Mesaje: 1274
Membru din: 07 Mar 2005, 14:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP

Mesajde picovali » 28 Sep 2005, 14:01

pai o sa pun si poze dar momentan nu am....dotari - :( nimic ---adica 1xairbag, servodirectie si inchidere centralizata care nu merge(cel putin asa ziceau aia ca are :icon_confused: ) ..... m am uitat mai atent si atunci cand iau piciorul dupa acceleratie se mai tureaza un pic motorul...ma gandesc daca e posibil sa nu se inchida destul de repede fluxul de benzina....e posibil? Si geamuri electrice de unde iau? De cand eram mic imi doream geamuri electrice sa nu mai zic de AC :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad: :icon_sad:
mondeo 1993/1.6/nu are nimic electric/destul de buna :)
picovali
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Sep 2005, 17:49

Mesajde sdandrei » 28 Sep 2005, 14:07

asa e cu injectia. se mai tureaza un pic dupa ce iei picioru de pe acceleratie. tre' sa te obisnuiesti. nu e la ca la carb. oricum e recomandat sa umbli si pe la injectoare
sdandrei
 

Mesajde picovali » 28 Sep 2005, 14:23

maine planuiesc sa ma duc pe la un service (sa mi umble la injectoare si la alte lucruri)....poate mi recomandati pe cineva sau un service ieftin(f ieftin :) ) si sa fie si un pic bun ....cand e urmatoare intalnire? Apropo acu am vazut ca mi s a stricat si chestia aia care se invarte si nu mai baga aer in masina(cred ca se cheama aeroterma nu vreau sa ma fac de ras ca sunt noob) ?
mondeo 1993/1.6/nu are nimic electric/destul de buna :)
picovali
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Sep 2005, 17:49

Mesajde mihalcea » 28 Sep 2005, 16:08

0723 656275 Laur - vb. cu el si zi`i ca ai nr. de pe forum. ii faci o vizita si iti spune ce si cum...
ai grija cine isi baga mainile in injectoare ca e delicat momentu`...
urmatoarea intalnire nu s`a stabilit
geamuri electrice gasesti pe la dezmembrari. daca afli ceva posteaza aici ca si pe mine ma intereseaza pt. tasman.
2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP / Sea Grey
Avatar utilizator
mihalcea
Ford Junior
 
Mesaje: 1274
Membru din: 07 Mar 2005, 14:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP

Mesajde picovali » 28 Sep 2005, 16:32

m am tot interessat pe la desmembrari si nu au--a ramas sa l sun pe un tip cam in 2 sapt sa vad poate gaseste ceva...daca e va anunt
mondeo 1993/1.6/nu are nimic electric/destul de buna :)
picovali
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Sep 2005, 17:49

Mesajde picovali » 30 Sep 2005, 19:33

cica sunt bune alea universale....asa zic mecanicii sunt cam 4 mil perechea cu tot cu instalare....se monteaza pe macaraua originala.
mondeo 1993/1.6/nu are nimic electric/destul de buna :)
picovali
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Sep 2005, 17:49

Raspuns

Mesajde valyvis10 » 04 Oct 2005, 20:28

Si eu am un ford 1993 de curand,zetec 1.6,16 V, fara nici o imbunatatire,doar trapa mecanica,servodirectie si airbag sofer .Cand am cumparat-o avea un zgomot la cutia de viteze ce disparea la cald.Dupa 1 luna,la efectuarea reglajului de directie,am descoperit ca semeringurile de la cutia de viteze aveau ulei ce se preligea pe langa ele.Am schimbat semeringurile (600.000/buc.) si surpriza in cutie mai erau doar 900g ulei fata de 2,4 l.Dupa remediere zgomotul a disparut.De preferat sa ai de rezerva si un set de bucse de brat (300.000/buc),pentru ca tot desfaci si poate este nevoie sa le schimbi.Daca vrei full electric iti recomand in Craiova, langa METRO au baietii tot ce vrei pentru modificari .Eu am luat conectorul airbag din volan (nu mergea claxonul si cand am desfacut era lipsa panglica ce conecteaza claxonul si airbagul,becul airbag era lipsa sa nu semnalizeze).Bafta! :icon_neutral:
valyvis10
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Aug 2005, 19:05


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login