Switch to full style
Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Reguli forum

Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.
Răspunde

Re: Ce Jante Se potrivesc Şi Cum Să Le Alegem?

26 Mai 2018, 14:05

Buna ziua,
Va rog ajutati-ma si pe mine cu urmatoarea informatie:
Vreau sa achizitionez jante aliaj pe 16 pentru un Ford Fiesta 1.6 TDCI 95 CP an 2013.
Ma puteti ajuta va rog cu dimensiunile la care sa fiu atent in alegerea jantelor?

Multumesc frumos.

Re: Ce Jante Se potrivesc Şi Cum Să Le Alegem?

02 Feb 2019, 12:13

Salutare tuturor,
Spuneti-mi va rog, are cineva pe Focus 2 jante aliaj de 15"? Ce model, marca? Exista si originale Focus 2 pe 15"? Eu am de 17" originale, dar mi se par foarte grele si in plus in momentul cand sunt zone cu denivelari, gen "sleauri" formate vara in asfaltul moale, parca nu mai am acelasi control. Asta nu se simte cu jantele pe 15 de iarna, in aceleasi conditii de rulare, cu viteza corecta si presiune in anvelope corecta.
Multumesc

Re: Ce Jante Se potrivesc Şi Cum Să Le Alegem?

05 Sep 2019, 10:17

Salutare,
Cum se apropie iarna am inceput sa caut jante pt "bolidul" meu
Caut jante pe 17 si ma lovesc de un indice CB (gaura centrare). Unde as gasi dimensiunea asta pt ford Kuga 2 - 2019 ?
Si mai am o intrebare, care sa fie sarcina maxima? Intreb pt ca anvelope vad ca sunt minim 99V ceea ce inseamna 775 kg si jantele astea de aliaj AM au 730kg.
Răspunde