Switch to full style
Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Reguli forum

Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.
Răspunde

Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

07 Apr 2011, 22:05

Salut,

Am un opel vechi (92) si l-am vandut la o vecina (fara acte) dar acum ea vrea sa-l vanda mai departe. Si cum nu cunosc noua persoana vreau sa facem acte sa fie ok.

Ce trebuie sa fac astfel incat masina sa nu mai figureze pe numele meu + sa nu mai platesc impozit pe ea.

Am citit tot felul de povesti ca daca nu faci actele cand o vinzi nu poti sa o radiezi fara noul proprietar etc... si daca el nu o trece pe numele lui o sa ramana pe numele meu + ca eu o sa platesc impozit etc

Sunt din Timisoara, daca stie cineva sa-mi zica clar ce pasi sa parcurg ex:
1 - o sa merg la o firma care se ocupa de vanzari sa facem contractul (aici ii dau toate actele in original?)
2 - merg la finante? (unde sunt finantele, cu ce acte si ce trebuie sa fac acolo?)
3 - trebuie sa o radiez de la politie?
4 - sa sun la asigurari?

Mersi,

Dani

PS: Cred ca nu am postat unde trebuie (Tehnica auto generala) rog un admin sa-mi mute postul daca trebuie.

Re: Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

08 Apr 2011, 02:00

Cel mai bine este sa te duci la o firma specializata. In principiu trebuie sa te duci la sectia financira de care apartii si sa-ti platesti impozitul pe masina si sa-ti iei certificat fiscal care este valabil pana la sfarsitul lunii in care a fost scos. Cu certificatul fiscal te duci la o firma care iti face contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriulare.

Re: Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

08 Apr 2011, 11:15

Salut,


Deci se pare ca sunt 4 pasi, eu am facut primul ... nu prea inteleg daca noul proprietar nu merge sa inmatriculeze masina pe numele lui nu se poate face radierea

1. Scoti de la primarie (directia fiscala) - "Certificat fiscal" pe masina (se elibereaza in 3 zile lucratoare). Acte necesare:
- cerere tip (o primesti de la ei)
- timbru fiscal de 2 lei (se poate achita acolo la caserie)
- Copie BI
- Copie CIV (carte de identitate autovehicol)

(pana aici am ajuns eu)
2. Cu certificatul fiscal se poate face Contractul de Vanzare-Cumparare.

3. Radierea masinii se face la politie (radieri si inmatriculari) doar daca noul proprietar o inmatriculeaza (din cate am inteles in momentul in care se face contractul de V-C se face si Fisa de inmatriculare pe noul proprietar)
- nu stiu inca ce acte sunt nevoie aici....

4. Cu dovada radierii de la politie se merge la Primarie(Directia fiscala) unde se scoate de pe numele meu
- nici aici nu stiu inca ce acte imi trebuie.

Re: Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

08 Apr 2011, 13:07

Salut,
Vezi ca s-au mai schimbat putin lucrurile in ultimul timp. Ca sa-ti vinzi masina, trebuie sa faci intii actul de vinzare-cumparare (acesta se poate face la orice birou unde gasesti tipizatul si trebuie obligatoriu dactilografiat). Dupa aceea, in baza actului de vinzare-cumparare, te duci si scoti, de la circa financiara, certificatul fiscal (pentru asta este necesar sa ai achitat la zi impozitul). Dupa ce ai obtinul certificatul fiscal, practic, tu nu mai ai nici o treaba cu masina. In baza certificatului fiscal si a inca unei hirtii pe care o primesti de la circa financiara, si impreuna cu contractul de vinzare-cumparare si actele masinii, noul propietar este obligat sa se prezinte la circa financiara de care apartine pentru a inregistra masina. Dupa ce o inregistraza, merge la politie pentru a fi trecut in cartea de identitate a masinii si pentru a primi un nou talon. Daca masina nu se caseaza, aceata nu este radiata, doar isi schimba propietarul.

Bafta...

Re: Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

08 Apr 2011, 16:34

in principiu iti trebuie copie dupa CIV, o fisa de inmatriculare (gasesti pe la birourile de acte) si contractul de V/C (se face in 3 exemplare, parca 2 raman la vanzator....sigur ramane la el un exemplar, nu mai tin minte cine ramane cu 2).

cu actele astea te duci la primarie, directia de taxe si impozite locale (acolo unde-ti platesti impozitul pt casa) si radiezi fiscal masina.
la politie nu mai e nevoie sa ajungi, deoarece de vreo cativa ani nu se mai radiaza masinile din circulatie la vanzare, ci doar se transcrie dreptul de circulatie. in caz ca ai vreodata probleme (amenzi sau alte chestii de genul asta), te duci la politie cu contractul de V/C si se rezolva.

in principiui cumparatorul o sa vrea de la tine fisa de inmatriculare (completata si stampilata la rubrica Vanzator), un certificat fiscal (atesta ca n-ai datorii la fisc) si restul actelor (civ, talon, contract de V/C)

nu uita sa completezi rubrica "instrainat catre... la data de ..." de pe talon (si sa semnezi)

Re: Ce trebuie sa fac cand vand o masina?

08 Apr 2011, 17:04

Ms mult de info.

Dani
Răspunde