Help/Troubleshooting

zgomot motor - probabil sorb infundat?

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

zgomot motor - probabil sorb infundat?

Mesajde alex_buzatu » 01 Sep 2012, 22:36

Salut,

Am o intrebare pentru cunoscatori: cand se da jos baia de ulei, se pune vreo garnitura, sau silicon?

Am un Focus 2 1.6 tdci si a aparut problema asta. Proprietarul anterior facea el operatiunea asta (cica curata sorbul) dar punea silicon (cred eu ca prea mult) iar surplusul de pe interior ajungea iar in sorb. Medota cu care a schimbat 2 turbine si mi-a vandut-o mie acuma.

Prima oara cand mi s-a aprins becul rosu in bord am fost la service, au dat jos baia, au gasit urmele respective in sorb, au curatat (cica sorbul e rupt si e legat cu sarma. Tot de la super meseriasul anterior. Tre sa il schimb si pe asta probabil) si au pus la loc (tot cu silicon. dar cica ff putin. ca asa se face) Acu, dupa vreo 7 mii km, a reaparaut zgomotul la motor, fara bec rosu in schimb. Totusi nu vreau sa astept si ma duc la alt service pentru curatare.

Deci cum e? Exista garnitura. Se pune dopar silicon sau si garnitura si silicon?

Eu totusi cred ca DOAR garnitura.

Astept raspunsul vostru.


A, si inca ceva. De vreo 2 zile, cand apas ambreiajul la relanti, se aude un tacanit la motor. Cand iau piciorul, nici un tacanit. S-a dus ambreajul? Se schimba doar kit, sau sa schimb ce trebuie? (de ex rulment sau placa)

Inca odata mersi!
alex_buzatu
Incepator
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Mar 2012, 21:29
Maşina: Ford

Re: zgomot motor - probabil sorb infundat?

Mesajde verga_Cip » 06 Sep 2012, 13:38

se pune silicon, dar foaaarte putin. acolo nu ai presiune, nu e nimic care sa curga mult.
curata bine si capacul si blocul motor, astfel incat suprafetele sa fie perfect plane. poti construi, daca vrei o garnitura, nu e nimic rau in asta, dar tot trebuie pus un pic de silicon. Siliconul se pune in asa fel incat la punerea baii el sa iasa in AFARA.

zgomotul e de la rulmentul de presiune.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: zgomot motor - probabil sorb infundat?

Mesajde dnc » 16 Sep 2012, 23:33

Cum ai ajuns la concluzia ca e rulmentul de presiune??
dnc
1nsane Member
 
Mesaje: 4390
Membru din: 07 Iul 2007, 13:14
Localitate: Craiova
Maşina: 1.6 tdci

Re: zgomot motor - probabil sorb infundat?

Mesajde verga_Cip » 26 Sep 2012, 07:24

alex_buzatu scrie:...cand apas ambreiajul la relanti, se aude un tacanit la motor. Cand iau piciorul, nici un tacanit. ...


Asa face si a mea, numai ca zgomotul nu e asa strident (ca la el probabil). Verificat cu mecanicul la mine si vine de la rulment.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: zgomot motor - probabil sorb infundat?

Mesajde florin_play » 14 Sep 2020, 19:06

Salut cum e ? Mai merge masina cum ai rezolvat problema cu sorbul infundat?
florin_play
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2010, 11:46
Maşina: ford fiesta, 2004, 1399cm cubi tdci, 68 cp


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login