Dealerii Ford din Romania

Iaşiul are din nou dealer Ford - ATI Motors Holding

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Re: Iaşiul are din nou dealer Ford - ATI Motors Holding

Mesajde Bogdan NKU » 16 Iun 2014, 15:04

Pentru orice autovehicul care intra in service pentru verificari, chiar daca se indica defectiunea de catre client (in acest caz doar o conducta), facem verificarea completa al acelui sistem. In cazul autoturismului dvs. am verificat tot sistemul de servodirectie. In cadrul verificarilor s-au constatat pierderi la conducta de retur (cea la care s-a incercat etansarea la service-ul din Husi ). De asemenea , la conducta de tur s-a observat neetanseitate (inceput de pierderi de lichid) . Zgomotul facut de pompa de servodirectie (nu doar pe final de cursa ) se datoreaza uzurii acesteia. Acest zgomot se va amplifica ducand la nefunctionarea pompei si implicit o actionare a volanului mai grea.
Datorita cauzelor enumerate mai sus, au fost recomandate pentru inlocuire ambele conducte si pompa . Decizia de inlocuire a unei singure piese sau a tuturor apartine clientului.

Pe oferta a fost trecuta manopera pentru 2 conducte pentru ca ambele au fost constatate defecte la noi in service iar greseala pe care ne-o asumam este faptul ca nu s-a inclus in oferta si a doua conducta.

Referitor la verificarea presiunii in instalatia de servodirectie, aceasta se poate face intr-o instalatie etansa iar in cazul dvs. erau piederi vizibile de lichid la ambele conducte.

Mai jos este comanda de lucru cu necesarul de piese si semnatura dvs. ca ati luat la cunostinta despre defectiunile constatate.
Untitled.png
Bogdan NKU
Incepator

Mesajde misusumi » 16 Iun 2014, 15:20

In ce au constat verificarile in afara de vizualizare ? Eu tot prin vizualizare am constatat ca doar o conducta avea probleme.
N-am cerut eu verificarea presiunii in instalatie, angajatul dvs. care a raspuns la telefon mi-a spus ca nu poate sa-mi precizeze cauza scurgerilor, fara o verificare a presiunii. Ma bucur ca ati gasit-o fara, altfel cine stie cat era factura.
Zgomotul facut de pompa eu nu l-am sesizat, un receptioner mi l-a indicat la predarea masinii dupa constatare, specificand clar "ascultati aici, la maximul rotatiei". Numai acolo l-am auzit. De va fi mai grea actionarea, mi-o asum, am condus si masini fara servo.
"Mai jos" ... as fi putut sa nu semnez ? :) Oricum, conform Legii 677/2001, va solicit sa stergeti de pe site semnatura !!!
Si nu uitati sa precizati de ce ati uitat de avans ?! Chiar sunt curios, probabil tot din cauza mea.
misusumi
Incepator

Maşina: Ford

Mesajde misusumi » 16 Iun 2014, 15:44

"Simptome si cerinte clienti ... suporti numar" ???? Chiar asa ? Voi v-ati milogit la mine sa va fac reclama, suportii de pe masina erau OK. Maine-i schimb !!!
misusumi
Incepator

Mesajde Bogdan NKU » 16 Iun 2014, 16:15

Bogdan NKU scrie:Pentru orice autovehicul care intra in service pentru verificari, chiar daca se indica defectiunea de catre client (in acest caz doar o conducta), facem verificarea completa al acelui sistem. In cazul autoturismului dvs. am verificat tot sistemul de servodirectie. In cadrul verificarilor s-au constatat pierderi la conducta de retur (cea la care s-a incercat etansarea la service-ul din Husi ). De asemenea , la conducta de tur s-a observat neetanseitate (inceput de pierderi de lichid) . Zgomotul facut de pompa de servodirectie (nu doar pe final de cursa ) se datoreaza uzurii acesteia. Acest zgomot se va amplifica ducand la nefunctionarea pompei si implicit o actionare a volanului mai grea.
Datorita cauzelor enumerate mai sus, au fost recomandate pentru inlocuire ambele conducte si pompa . Decizia de inlocuire a unei singure piese sau a tuturor apartine clientului.

Pe oferta a fost trecuta manopera pentru 2 conducte pentru ca ambele au fost constatate defecte la noi in service iar greseala pe care ne-o asumam este faptul ca nu s-a inclus in oferta si a doua conducta.

Referitor la verificarea presiunii in instalatia de servodirectie, aceasta se poate face intr-o instalatie etansa iar in cazul dvs. erau piederi vizibile de lichid la ambele conducte.

Mai jos este comanda de lucru cu necesarul de piese si semnatura dvs. ca ati luat la cunostinta despre defectiunile constatate.
Fişierul ataşat Untitled.png nu mai este disponibil
Fişiere ataşate
Comanda.jpg
Bogdan NKU
Incepator

Mesajde misusumi » 16 Iun 2014, 16:19

Multumesc !
misusumi
Incepator

Mesajde Bogdan NKU » 16 Iun 2014, 16:25

Am sters semnatura din comanda. Comanda a fost postata initial cu semnatura dvs., pentru transparenta totala fata de cititorii acestui forum.
Nu dorim sa continuam aceasta polemica. Pentru orice solicitare suplimentara, va rog sa ne contactati pe adresa de mail service@ford-iasi.ro sau la nr.0232.256.100. Va multumim!
Bogdan NKU
Incepator

Mesajde misusumi » 16 Iun 2014, 16:36

Nu asta trebuia facut "pentru transparenta totala fata de cititorii forumului". Sunt niste intrebari mai sus la care inca n-ati raspuns.
Oricum erau retorice, nu asteptam raspuns, eu doar am prezentat o patanie. N-am nici o solicitare suplimentara, mi-e teama de ce-as putea primi. Sorry.
Multumesc domnului director pentru amabilitate si oferta facuta (adica de a plati ce mi-ati ofertat, nu cine stie ce discount), insa asta nu spala obrazul celorlalti.
misusumi
Incepator

Mesajde pibunni2000 » 17 Iul 2014, 20:32

Salut.Dupa tot ce am citit aici chiar nu stiu ce sa mai cred....au fost scrise si pro si contra Ati Motors.Sper sa nu am probleme cu ei tinand cont ca in curand voi deveni "client pt reparatii"(sper ca nu prea des) ,dat fiind ca urmeaza sa cumpar o masina de la ei.....eu nu generalizez sperand sa fie bine
aaa, uitasem sa va spun ca, agentul de vanzari (se numeste Ionut) foarte disponibil si foarte de treaba.....cand o sa am ocazia sa il cunosc (cand iau masina) o sa va mai dau detalii adica va mai spun daca este o persoana de incredere in care sa va puteti baza(eu pana la acest punct sunt multumit).
va salut si pe curand
pibunni2000
Incepator

Maşina: FORD FOCUS SW 2.0 140 CP LUNAR SKY

Mesajde misusumi » 17 Iul 2014, 20:39

Succes ! Eu n-am scris decat ceea ce am patit, singura data cand am fost la ei.
misusumi
Incepator

Mesajde mu2lica » 09 Sep 2014, 12:31

Avand in vedere ca masina mea a iesit din garantie si de nenumaratele probleme care le-am avut cu ATI Motors, am decis sa nu mai fac la ei revizia de 3 ani ( celelalte 2 au fost facute la ATI Motors Iasi ).
Totusi le-am cerut o oferta de pret.... bineninteles manopera @ 80 lei cu piesele lor si 180 cu piesele mele. M-am decis sa schimb in alta parte.
Am schimbat doar filtru de aer si cel de polen momentan. Cand am desfact capacul de la filtru de aer am constatat cu stupoare ca filtru de aer dupa ultima revizie la ATI Motors arata asa:

Imagine

Bineinteles ca filtru era departe de a fi etans in zona de admisie. Probabil a fost aplicat principiul prost sa fii putere sa ai.
Pentru mecanicii de la ATI Motors inainte de a mai schimba filtre de aer la FF3 ii rog sa se uite cu atentie pe youtube:

Daca e prea scump un training de Ford, macar sa se uite pe youtube.

Cel mai probabil o sa ii instiintez si pe ei, urmand sa fac o reclamatie la ANPC.

Concluziile le trageti singuri. ( cine a montat vreo data in viata lui un filtru de aer la FF3 stie ca nu dureaza mai mult de 1-2 min )
Alan 52 + Wilson Little Wil
Detest meltenii/cocalarii cu faruri xenon aftermarket si pe cei care s-au dat jos din caruta si s-au urcat intr-o masina cu proiectoare.
mu2lica
Member

Maşina: Ford Focus 2011 Titanium, 1.6 TDCi, 115 CP, Dark Micastone

Mesajde G-Ionel » 10 Sep 2014, 07:21

De aceea nu vor sa lase clientii sa stea langa mecanic atunci când lucreaza la masina. Un astfel de ,,montaj” nu mai putea fi facut.
G-Ionel
Member

Maşina: Ford Focus facelift 2008, sedan, 1,6 benzina, 115 CP, Trend Plus

Mesajde Bogdan NKU » 19 Sep 2014, 10:47

mu2lica scrie:Avand in vedere ca masina mea a iesit din garantie si de nenumaratele probleme care le-am avut cu ATI Motors, am decis sa nu mai fac la ei revizia de 3 ani ( celelalte 2 au fost facute la ATI Motors Iasi ).
Totusi le-am cerut o oferta de pret.... bineninteles manopera @ 80 lei cu piesele lor si 180 cu piesele mele. M-am decis sa schimb in alta parte.
Am schimbat doar filtru de aer si cel de polen momentan. Cand am desfact capacul de la filtru de aer am constatat cu stupoare ca filtru de aer dupa ultima revizie la ATI Motors arata asa:

Imagine

Bineinteles ca filtru era departe de a fi etans in zona de admisie. Probabil a fost aplicat principiul prost sa fii putere sa ai.
Pentru mecanicii de la ATI Motors inainte de a mai schimba filtre de aer la FF3 ii rog sa se uite cu atentie pe youtube:

Daca e prea scump un training de Ford, macar sa se uite pe youtube.

Cel mai probabil o sa ii instiintez si pe ei, urmand sa fac o reclamatie la ANPC.

Concluziile le trageti singuri. ( cine a montat vreo data in viata lui un filtru de aer la FF3 stie ca nu dureaza mai mult de 1-2 min )

---------------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua,

Filtrul de aer la masina dvs. a fost montat corect, iar la orice model de Focus cu filtru de aer cilindric pozitionarea filtrului in carcasa se face fix (aproape fortat) si in timp aceasta pozitie un pic fortata duce la ondularea elementului filtrant din hartie fara insa a afecta buna functionare a filtrului. Asa cum se observa in poza trimisa, daca era o greseala de montaj trebuia sa existe urme de incretire si pe elemenele de cauciuc care se regasesc pe capetele filtrului sau sa existe urme de frecare intre filtru si carcasa / capacul filtrului de aer.
Daca filtrul nu era etans si asezat corect, atunci pozitia lui ar fi trebuit sa fie un pic ridicata iar corpul filtrului sa nu permita pozitionarea cu usurinta a capacului de la carcasa filtrului de aer.

Service-ul la care ati efectuat recenta revizie ar fi trebuit (ar fi avut cunostintele necesare) sa va explice cele de mai sus daca era un service autorizat Ford.

Daca la aceasta revizie de acum ati folosit tot filtru de aer original Ford, dupa cateva mii de kilometri puteti verifica cele explicate mai sus.

Pentru transparenta, atasez o poza cu filtru de aer al unui Focus la 15.632 km – filtru montat din fabrica.

Ne pare rau ca dupa terminarea garantiei la Focus-ul dvs. considerati ca service-ul nostru nu mai este “competent” pentru intretinerea modelor Ford si va multumim ca ati apelat la noi pentru lucrarile de intretinere si reparatie din perioada de garantie.

Va multumesc!
Bogdan NKU
Incepator

Mesajde misusumi » 19 Sep 2014, 10:52

Adevarul e ca nici la justificari nu va pricepeti :)
misusumi
Incepator

Mesajde fx0234 » 21 Sep 2014, 11:20

[quote="mu2lica"]

Fratilor, nu va tine nimeni legati de reprezentante . Asa cum am mai spus, am fost cu fostul si actualul Ford, atat la Tester,la Tiriac Bacau cat si la Ati. Merg la cine vreau, cu banii mei.Nu are rost sa sustin unul din cele 3 service-uri.Nu fac publicitate la nici unul dintre ele atata timp cat toate serviciile prestate de ei, le-am platit .La fel faceti si voi.
Iar tu muutulica( 3:-O ),sper ca ai fost pe deplin satisfacut de ultima alegere in materie de service, acel:in alta parte. Sper ca ei ti l-au bagat bine ,drept si pana in capat. Filtrul,desigur .
Semnat: Morocanosul.
fx0234
Incepator

Mesajde dny2004 » 24 Sep 2014, 19:24

Poza atasata de rep. dealer-ului nu ne dovedeste decat ca si la fabrica lui Ford lucreaza Dorei. Eu am desfacut de mai multe ori filtrul de aer, am montat mai multe marci de filtre, si nu l-am gasit niciodata torsionat, de la mine sau in urma reviziilor facute la service. Nu cred ca in manualul de service zice ca e normal ca filtrul sa fie torsionat la o instalare corecta. Filtrul bosch intra mai greu, dar intra, fara sa il chinui.
Succes in activitatea dvs. in continuare!
Ford Focus II ECOnetic 1.6TDCI 90Cp 12/2008
dny2004
Gold Member

Maşina: Focus 1,6 TDCi ECOnetic 2009, 90 cp
VIN: WF0SXXGCDS8T21125

Mesajde c_c_c_c » 10 Mai 2018, 13:57

Nu recomand ATI Motors,am fost in garantie cu diferite probleme, mi s-a parut comportamentul exemplar.Dupa ce a iesit masina din garantie ma lasa "in noapte" bordul masinii.Surpriza : mufa ce intra in cutia de siguranta era fortata si sarite clipsurile de prindere, in concluzie puteam sa patesc o belea .
c_c_c_c
Incepator

VIN: WF05XXGCC5GA79513

Anterior

Înapoi la Dealerii Ford din Romania