Dealerii Ford din Romania

Neste Automotive - dealer & service Ford

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde BillyTheOne » 03 Iul 2014, 15:36

Facut revizia la Ford C-Max + schimb placute de frana fata.
Multumit de calitatea oamenilor de acolo, s-au miscat destul de repede si in primul rand au lucrat foarte curat.
Bravo!
Avatar utilizator
BillyTheOne
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2014, 13:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford C-Max 2011 1.6 TDCI Titanium
VIN: WFOJXXWPBJAR15627

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde crocodil » 26 Sep 2014, 18:21

Buna seara,
Ma intereseaza cuplaj alternator pt.WF0DXXGBBD7L05227. Va rog sa imi comunicati pretul, producatorul si termenul de livrare. Am schimbat numai cuplajul fara roata de antrenare pe 15.07.2014 produsa de o firma necunoscuta de mine iar ieri s-a rupt din nou. Va rog sa imi spuneti ce garantie acordati si preturile separat(piesa si manopera)
Cu consideratie,
Crocodil
crocodil
 
Mesaje: 180
Membru din: 14 Noi 2009, 19:28
Maşina: Ford Kuga II, 2.0 TDCI, AWD, MT

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde laurentiu19760 » 11 Noi 2014, 13:31

Am efectuat revizia I-a la Neste Automotive sambata 8 noiembrie.
Am ales Neste Automotive in primul rand pentru oferta de pret (555 lei, fara filtru motorina - vezi ce contine oferta pe site-ul Neste pentru ca este valabila pana in 2015) si am comparat-o cu ofertele primite de la Tiriac Auto - 956 lei set filtre complet cu ulei Castrol Magnatec 5W30, BDT - 900 lei set filtre complet cu ulei Ford, Colina Motors - 796 set filtre complet cu ulei Ford, Royal Motors - Pitesti - 870 cu ulei Ford, cu setul de filtre incomplet, fara filtrul de polen.
Pentru a face o comparatie corecta totusi, la Neste Automotive pentru filtru de motorina+manopera au solicitat separat 193 lei, deci revizia ajunge la un total de 748 lei, dar fata de ceilalti dealeri am beneficiat in plus de restul de testari (frane, amortizoare, IDS) care sunt incluse in oferta.

Eu pana anul trecut, la Fiesta mea care am avut-o, am efectuat reviziile numai la Royal Motors Pitesti care aveau cel mai bun pret la revizie si lucrau foarte bine, dar la actualul Focus m-au cam speriat cu pretul reviziei la acestia.

Revenind la Neste Automotive, tin sa mentionez ca am foarte multumit de calitatea lucrarilor, mecanicul s-a miscat repede si profesionist si m-a incantat ca a lucrat curat, revizia a fost efectuata conform ofertei de iarna de 555 lei de pe site-ul Neste, incluzand verificare sistem franare si testare amortizoare, verificare cu computerul a codurilor de eroare (testare IDS), iar la final am primit gratuit si un kit de iarna constand intr-o sticla cu solutie concentrata Ford pentru lichid spalare parbriz, o sticla cu pulverizator Ford pentru dezghetare geamuri si o racleta de gheata.
Nu am inteles de ce aceasta oferta nu o practica si ceilalti dealeri FORD.

In concluzie, Neste Automotive m-au castigat de client la revizii si-l recomand cu caldura membrilor club Ford. =D>
Fiesta for all.
Focus is better.

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi, dar esti intelept daca stii care jumatate!
Avatar utilizator
laurentiu19760
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 27 Noi 2008, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2013, 1,6 TDCI

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde mutica » 29 Ian 2015, 14:38

Eu nu pot decat sa zic ca o sa fug de Neste ca dracu de tamaie. M-am dus cu masina intreaga la ei si mi-au facut-o varza:) Ce-am vazut in serviceul asta, nu mi-a venit sa cred.
Ce-i care ii lauda ori sunt atehnici, ori au avut noroc sa nimereasca pe mana unui mecanic care a avut habar cat de cat de ce-a facut si care chiar daca a avut habar, tot a desfacut/strans filtrul de ulei cu un papagal, a strans busonul de ulei la muschi si sunt sanse chiar f mari sa fii pus mai mult ulei in motor decat este nevoie, ptr ca se misca "f repede " si n-au rabdare sa se scurga pana la capat uleiul. La chestii mai complexe vai si amar de motorul masinii voastre. Totul din lipsa de scule (nu exista scule originale) si din lipsa de pregatire.

Nu pot sa le urez celor care merg, sau care vor merge la Neste un calduros Mult noroc! si Multa bafta!
Avatar utilizator
mutica
Gold Member
 
Mesaje: 862
Membru din: 22 Iun 2014, 22:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2| 1.6 16V Benzina 100Cp |Sedan
VIN: WF04XXWPD47T59743

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde Parad0x » 10 Iul 2016, 09:24

Facut ieri prima revizie la Neste in Chitila.
Am ajuns la 9:30 (aveam programare), iar masina a intrat in lucru la 10:30, la 12 fara ceva a fost gata.
Am intrebat daca pot sta langa masina si mi s-a spus ca e ok. Oricum aveau si in showroom display pe care se vede ce se intampla cu masina.

Le-am enumerat trei "probleme" pe care mi le-a facut masina in primul an:
1. Nu se stinge becul din torpedou. Daca apesi cu degetul buton respectiv sau apesi mai tare pe capac se stinge, altfel nu.
2. Problema arhicunoscuta a raportarii incorecte a consumului daca depasesti 5000 de km fara sa resetezi trip-ul.
3. La un moment dat mi-a scazut inexplicabil nivelul antigelului din vasul de expansiune sub nivelul minim. Am completat cu apa distilata si de atunci n-am mai observat scaderi vizibile.
S-au ocupat doar de punctul 3 concluzionand ca masina pe dedesubt nu prezinta urme de pierderi de lichid. Pentru a fi rezolvate pe garantie si celalalte doua chestiuni ar fi trebuit sa revin in cursul saptamanii.

Filtre, ulei, diagnoza, test de frane + suspensii 500RON. Fiind "promotie" nu se cumuleaza cu reducerea "10% sambata". Se poate plati si in 12 rate fara dobanda cu card Raiffeisen.
Mi-au schimbat suportii de numar cu unii brand-uiti Neste & Castrol. Tinand cont de rulajul masinii (doar 7200km) i-am intrebat daca la finalul reviziei pot pastra vechiul filtru de aer + cel de polen. Cand am plecat am gasit in portbagaj o punga brand-uita Ford cu ambele filtre + vechii suporti de numar.
Overall eu ma declar multumit. Oamenii au fost amabili si profesionisti. Cat am asteptat in showroom ne-au oferit si cafele.
Avatar utilizator
Parad0x
Member
 
Mesaje: 378
Membru din: 31 Dec 2011, 18:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Hatchback 2015 1.0 EcoBoobs

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde driver_x » 06 Sep 2016, 12:10

Am schimbat injectoarele la NESTE Chitila, per total sunt super-multumit, pretul la manopera a fost mult mai mic comparativ cu unele service-uri neoficiale care isi fac reclama aici pe site (173 lei comparativ cu 300 lei ceruti de Altgrad sau 240 ceruti de AutoLine-Axevo), programarea a fost de pe o zi pe alta, masina a intrat repede in lucru, am putut sa stau langa masina sa vad cum se lucreaza. La BDT nici nu am mai incercat, avand in vedere ca mi-au luat 120 lei doar ca sa citeasca codurile de eroare...
driver_x
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 23 Noi 2009, 18:24
Maşina: Focus Trend+ 2008, 1.8TDCI-115Cp

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde driver_x » 27 Sep 2016, 21:16

Revin cu inca o experienta la Neste: Schimbatul amortizoarelor.
Pe scurt

- in hala de service am fost claxonat si luat la rost de catre o persoana ca de ce intru sa vad masina. Am ramas perplex, nu intrasem de capul meu acolo, intrebasem inainte daca este voie, plus ca mai fusesem odata la ei si stiam ca nu e nici o problema sa asisti la reparatie;

- mecanicul a rupt un pivot de la un cap de bara pt ca a strans piulita cu cheia pneumatica. Noroc ca am fost langa el si am vazut ca nu a folosit cheia dinamometrica, altfel eram bun de plata (initial mi s-a spus ca eu trebuie sa platesc, dar am spus ca am fost de fata si am vazut ca nu s-a folosit cheia dinamometrica si surubul nu a fost strans la cuplul specificat de producator);

- alt mecanic taia cu nonsalanta o piesa cu flexul iar o parte din scantei sareau pe masina pe care o avea in reparatie;

- dupa 3 ore, mecanicul daduse jos toate amortizoarele si reusise sa monteze "aproape" doua (pentru ca la al doilea a rupt pivotul)... mi s-a parut cam mult timp dar nu am la ce sa ma raportez...

- pe drumul spre casa am constatat un zgomot ca un scartait la roata dreapta spate la trecerea peste denivelari. A trebuit sa ma intorc inapoi unde m-a asteptat baiatul de la receptie service si a constatat ca la flansa amortizorului dreapta spate era un surub mai lung si unul mai scurt. Cel lung batea in caroserie cel mai probabil.

- probabil undeva este montat in loc de un surub mai lung un surub mai scurt...

Recomand sa stati neaparat langa masina daca mergeti la acest service, eu cel putin probabil ca eram bun la plata cateva milioane bune pt schimbat capat de bara si facut geometrie daca nu stateam langa masina.
driver_x
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 23 Noi 2009, 18:24
Maşina: Focus Trend+ 2008, 1.8TDCI-115Cp

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde JohnnyBC » 21 Mar 2017, 11:41

am fost si eu la neste pentru revizia de un an (schimbul de ulei). la 11 m-am programat, am ajuns la 11 fara un sfert, la 12 mi-au luat masina. initial nu imi gaseau programarea facuta pentru ca cel cu care am vorbit la telefon pt programare s-a gandit ca ar fi mai cool ca numarul meu de la masina sa fie JKY si nu JKI, cum il am defapt. deci la 12 mi-au luat masina, la 1 au bagat-o pe rampa. timp de o ora s-a lucrat la ea: juma de ora a durat numai schimbarea filtrului de polen. dupa o ora jumate a venit un baiat la mine si mi-a zis ca am becurile de la numar arse, si costa aprox 35 de lei inlocuirea. am zis da, ca sa nu mai umblu eu dupa becuri etc. s-a dus baiatul la masina (tot ce-a facut s-a vazut pe camera) a scos becurile si a plecat. dupa inca o ora a venit inapoi si le-a pus. au mai facut niste teste la amortizoare si frana si in jur de 3 si 15 au scos masina afara. la 4 mi-au dat cheile, desi m-am dus de doua ori la cel caruia i-am lasat cheile sa-i spun ca masina mea sta degeaba in parcare si ca pierd timpul aiurea. de fiecare data imi zicea ca terminat imediat de vorbit cu domnul care venise si el la service.

in concluzie, lucrarea a fost buna (ar fi fost culmea sa greseasca cv la un banal schimb de ulei), mi-au lasat filtrele vechi de aer si polen, si totul a fost ok. 500 a fost revizia si 35 becurile. pretul ar fi fost 280 lei pt schimbul de ulei si filtrele de aer si ulei, iar cu filtrul de polen si verificare amortizoare si frana + diagnoza IDS 500 lei. eu zic ca merita, insa cel mai mare dezantaj este ca se asteapta extrem extrem de muuuuult. era un domn cu o problema la baterie (se descarca in juma de ora sau asa cv), si a intrat inaintea mea, iar cand am plecat eu nu rezolvase inca problema. m-am uitat pe camere tot timpul si cat timp am stat acolo s-a lucrat aprox o ora (cu multe pauze) la masina repsectivului.

ps: pt cei care vor neaparat sa stea langa masina cand se lucreaza la ea, acest lucru se poate. chiar a venit mecanicul si l-a chemat pe un domn care venise cu masina sa stea langa el sa explice exact ce probleme are.
Avatar utilizator
JohnnyBC
Incepator
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Aug 2016, 09:42
Maşina: Ford Focus mk2.5

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde aannyy » 21 Mar 2017, 13:01

La fosta mașină am făcut reviziile de multe ori la ei. Acum la verificarea de 2500 km am sunat si un domn foarte drăguț a vrut sa ma programeze pentru revizie. Când a auzit că e vorba de o verificare a dat-o la intors ca programul este foarte încărcat, ca ar trebui sa vin la finalul programului si ca nu e nevoie de programare. Drept pentru care am spus pas si spun pas in continuare. Cu o astfel de atitudine. ....
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde adispan » 21 Mar 2017, 13:08

verificarea de 2500 nu e obligatorie, si nici neaparat necesara; e o reminiscenta de acum 10-15 ani; era buna ca era gratuita, cum e si acum ... dar la cite masini pe bani ai de rezolvat in service, numai de gratuitatea asta nu ai nevoie

cei care lucreaza la masina sunt pontati pe zero, cu toate ca ei isi consuma din timpul lor de lucru; astfel, chiar daca au muncit, bani mumu, si la mega image nu merge sa explici ca "stiti, verificare 2500 km gratis ... da' vreau si io 2 pani si o bere ... gratis"
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde aannyy » 21 Mar 2017, 13:22

Asta nu e problema mea. E a dealerului a Fordului.... Eu am nevoie sa știu ca masina e ok indiferent daca e pe bani sau gratis. Daca e gratis e cu atât mai bine pentru mine. Asa am luat masina. Cu verificarea de 2500.
E adevărat ca nu au nevoie de gratuitate si prefera pe bani dar au reușit pe mine să mă piardă. Este vorba de atitudine in care pentru ei contează doar dacă plătești.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde Soniqk » 21 Iun 2017, 15:01

Neste Automotive, pe scurt cel mai incompetent dealer Ford din Bucuresti.
Pentru o situatie banala la aerul conditionat, am mers de 2 ori, de fiecare data cu garantia ca s-a rezolvat, fara ca mecanicii sa se asigure ca au si rezolvat situatia. Am primit urmatoarea explicatie a 2 a oara cand am fost "a uitat un mecanic sa conecteze o mufa"
Am pierdut 2 zile inutil, fara sa rezolv nimic.
Bineinteles, ar fi trebuit sa astept minim o saptamana pana la urmatoarea programare.
Pentru niste situatii mai complexe ar trebui sa ma mut in service.
Mecanicii de acolo se pricep doar la inlocuit piesele si nici pe alea bine!!!
Soniqk
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Ian 2017, 01:17
Maşina: Ford

Re: Neste Automotive - dealer & service Ford

Mesajde aannyy » 26 Aug 2019, 10:45

Da!
Am facut revizia la Neste in octombrie 2018 (ulei si filtre, fara cel de combustibil). In aprilie 2019 cand a revenit caldura nu aveam debit la A.C.
M-am dus tot la ei si mi-au spus ca filtrul de habitaclu este infundat. Din octombrie pana in aprilie, pe timp de iarna, filtrul s-a infundat sau .... oare nu l-au schimbat la revizia din octombrie?
Asadar, recomand cu toata caldura: Fugiti de ei!
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Anterior

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login